Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by FarfyFfs View Post
    Χαχα να σαι καλα βρε vertigo κάθισες κ εκανες τοσο κοπο να γραψεις για τον αγχωτικό τον άνθρωπο. Κα εγώ αυτά ήξερα ότι ισχύουν, άλλα έτσι όπως μου τα πε σημερα αυτη η υπάλληλος τη Etihad στο τηλ με κουφανε. Απλά είπα μήπως μία στις χίλιες αν πρεπει να βαλω τη τσαντα μεσα στην χειραποσκευη ζητω που καηκαμε. Εντυπωση μου εκανε επισης οταν ππηρα τηλεφωνο ήθελα να διευκρινισω πως εγω εχω ηδη βιζα και να μην χτυπήσουν ΕΤΑ για το συγκεκριμενο εισητηριο, και δεν ηξερε τι να μου πει , μ λεει μισο λεπτακι βαει την ωραια μουσικαλα του ρου ρου ρου κ μετα μ λεει "οχι κυρία μ δεν εχει σχεση αυτο" κατατοπιστικότατη !!!!
    ευχαριστηση μου κι οχι κόπος! αλλωστε το κατεχω καλά το θεμα! πιο καλά δεν γινεται!και ευκαιρειας δοθεισης ,ειπα να γραψω και για τα καροτσακια γιατι εχω αντιμετωπισει πολλες μαμαδες που επεμεναν να παρουν το καροτσακι στην καμπινα!



    σου βρηκα και τον κανονισμο της Etihad.... εχουν κι αυτοι τον περιορισμο στις διαστασεις και στα κιλα που σου εγραψα και στην οικονομικη επιτρεπουν μια curry on luggage μεν ,αλλά επιτρεπουν πολλα curry on/ personal items

    Coral Economy Class

    Carry-on luggage


    1 bag, total of 7kg




    Each item must not exceed maximum total dimensions of 115 cm (for example, 40cm x 54cm x 21cm)

    ''
    What else can I take on the flight for free?

    Additional Carry-on Items permitted in the cabin
    The following are classified as carry-on items, and can be taken on the flight in addition to your carry-on luggage allocation. Please note these should be stowed under the seat where permitted:

    • A small handbag / purse
    • Overcoat, wrap or blanket
    • Walking stick
    • Small camera / binoculars
    • Pocket book / magazines
    • Collapsible wheelchair / crutches
    • Braces / prosthetic devices (provided the guest is dependent on them)
    • Small briefcase
    • Laptop / Tablet and one charger in a bag / pouch specifically intended for its carriage. This shall not be used as a container for any other articles such as general baggage
    • Mobile Phone

    I’d like to take more than my free allocation. How much will it cost?
    We understand that is not always easy to pack within your weight limit. For an additional charge you can increase the amount of checked baggage you can take on your flight. Alternatively, you can send your extra weight for a reduced cost through Etihad Cargo.

    Please note, it is not possible to take additional cabin baggage onto the flight.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Originally posted by FarfyFfs View Post
      Εντυπωση μου εκανε επισης οταν ππηρα τηλεφωνο ήθελα να διευκρινισω πως εγω εχω ηδη βιζα και να μην χτυπήσουν ΕΤΑ για το συγκεκριμενο εισητηριο, και δεν ηξερε τι να μου πει , μ λεει μισο λεπτακι βαει την ωραια μουσικαλα του ρου ρου ρου κ μετα μ λεει "οχι κυρία μ δεν εχει σχεση αυτο" κατατοπιστικότατη !!!!
      τωρα το προσεξα καλυτερα αυτο...

      δηλαδη ,σου εβγαλε ΕΤΑ;;;;;;;;;;;; ενω ειχες ηδη student visa?

      Δεν καταλαβα ....αν τελικα σου εβγαλε.....και σου ειπε οτι δεν εχει σχεση που ηδη εχεις βιζα;;;;αυτο το καταλαβα...στο ειπε...αυτη που σου ειπε πώς ουτε την τσαντα σου μπορεις να εχεις onboard...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Οχι βρε εσυ πηρα εγώ τηλέφωνο για να το διευκρινίσω γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν χτυπάει αυτόματα επάνω, αλλά όταν το κλείνεις ηλεκτρονικά δε βάζεις αριθμό διαβατηρίου οπότε είμαστε οκ, απλά παω στο αεροδρόμιο με το χαρτί της βίζα , ήθελα απλά να είμαι σίγουρη γιατί όταν πας σε ταξιδιωτικό πολλές φορές οι πράκτορες το βγάζουν αυτόματα στους πελάτες.
        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

        Comment


          Originally posted by FarfyFfs View Post
          Οχι βρε εσυ πηρα εγώ τηλέφωνο για να το διευκρινίσω γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν χτυπάει αυτόματα επάνω, αλλά όταν το κλείνεις ηλεκτρονικά δε βάζεις αριθμό διαβατηρίου οπότε είμαστε οκ, απλά παω στο αεροδρόμιο με το χαρτί της βίζα , ήθελα απλά να είμαι σίγουρη γιατί όταν πας σε ταξιδιωτικό πολλές φορές οι πράκτορες το βγάζουν αυτόματα στους πελάτες.
          ενταξει! γιατι προς στιγμην ,νομισα οτι το ''οχι κυρία μ δεν εχει σχεση αυτο",σημαινε οτι επρεπε να βγαλεις και ΕΤΑ, κατ αυτην!! Και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο!Το ξερω οτι τα γνωριζεις αριστα ,αλλά μπερδευτηκα!Σου ειχε ηδη πει οτι δεν μπορεις ουτε την τσαντα σου να μεταφερεις on board ,εκτος της μιας χειραποσκευης που δικαιουσαι και ηρθε κι εδεσε με το ''οχι κυρία μ δεν εχει σχεση αυτο''!
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Originally posted by nz35 View Post
            Επειδή η πτήση Ελλάδα-Αυστραλία είναι μεγάλη,και επειδή κατά την διαρκεία της πολλά
            μπορεί να συμβούν, παράθετω παράκατω μια επιστημονικά τεκμηριωμένη μελέτη, για το πώς
            μπορεί να γίνει το ταξίδι αυτό πιο ευχάριστο και άνετο.

            ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ:

            1) Εάν έχετε επιλέξει να πετάξετε πρώτη θέση, ξανασκεφτείτε το, διότι υπάρχουν και μειονεκτήματα!!!

            2) ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΛΟΤΟΥΣ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ!!!!
            ( Οι άνθρωποι έχουν να αντιμετωπίσουν ένα πραγματικό δίλημμα μέσα στο κόκπιτ )

            Διαβάστε :

            Βαρυσήμαντη μετα-ανάλυση για το πέρδεσθαι εν πτήσει - Ειδήσεις - Περίεργα - in.gr


            Beans and broccoli causing turbulence in the sky: Foods to avoid when flying



            Five Foods to Avoid Before Flying


            Foods To Avoid Before Getting On A Flight
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Originally posted by charm_quark View Post
              Εμένα ο δικός μου, δεν έκλεισε ακόμα 24ώρο down under. Με Etihad. 860 euro, 20 ώρες (+2 καθυστέρηση στο Αμπου Ντάμπι).
              τελικα ειναι πάγια η καθυστερηση της Etihad στο Abu Dhabi...πάλι καλα μονο 4 ωρες στην αναμονη.2 ωρες ειναι το κανονικο τους layover...Παιζει και περισσοτερη παντως καθυστερηση...
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by george lucas View Post
                Μόλις κάναμε τις κρατήσεις των εισιτηρίων
                Για 16 Ιουλίου 2013 με Εmirates από Αθήνα-Dubai στην συνέχεια με Quantas από Dubai-Singapore και από Singapore-Sydney.23 κιλά +7 χειραποσκευή το άτομο,δηλαδή 60 στο σύνολο αφού ταξιδεύουμε 2 άτομα. 37 ώρες ταξίδι μαζί με τις αναμονές..
                798 eyro ο κάθε ένας ενήλικος 1596 eyro και οι δύο.
                Υπήρχαν και ποιό ακριβά με λιγότερες ώρες αναμονής αλλά πού λεφτα??? άλλωστε δεν το κάνεις κάθε μέρα αυτό το ταξίδι,τι και αν είναι πολλές ώρες???
                Αυτά
                δεν το κανεις καθε μερα ,αλλά πολλες ωρες 37 ωρες...ανετα ,φαρδια ρουχα (οχι στενα τζηνς,ζωνες κλπ) , παπουτσια flat η καλή σου και καλυτερα αθλητικα κι οι δυο σας.Μετα απο καποιες ωρες πτησης ,πρηζεται το σωμα και ειδικα τα ποδια. ..πρηζονται παρα πολυ κι αν δεν φορατε πολυ ανετα παπουτσια ,ετσι και κανετε το λαθος και τα βγαλετε στην πτηση ,μετα δεν θα σας μπαινουν....trust me....
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Originally posted by vertigo View Post
                  δεν το κανεις καθε μερα ,αλλά πολλες ωρες 37 ωρες...ανετα ,φαρδια ρουχα (οχι στενα τζηνς,ζωνες κλπ) , παπουτσια flat η καλή σου και καλυτερα αθλητικα κι οι δυο σας.Μετα απο καποιες ωρες πτησης ,πρηζεται το σωμα και ειδικα τα ποδια. ..πρηζονται παρα πολυ κι αν δεν φορατε πολυ ανετα παπουτσια ,ετσι και κανετε το λαθος και τα βγαλετε στην πτηση ,μετα δεν θα σας μπαινουν....trust me....
                  thanks για την πληροφορια!το ξερω θα ειναι δυσκολο.. υπαρχει περιπτωση να μας δωσει η emirates διανυκτερυση,η ταξιδιωτικη πρακτορας μας ειπε οτι η γυναικα μου δεν εχει δικαιωμα να βγει εκτος αεροδρομιου λογω διαβατηριου-εθνικοτητας σε αντιθεση με εμενα που με το Αυστραλιανο μπορω ετσι πρεπει να της εγκριθει καποια βιζα στα εμιρατα για ενα βραδυ.δεν ξερω σιγουρα αν θα γινει αλλα την ειδα πολυ σιγουρη! Θα ειναι σωτηριο....

                  Comment


                    Originally posted by george lucas View Post
                    thanks για την πληροφορια!το ξερω θα ειναι δυσκολο.. υπαρχει περιπτωση να μας δωσει η emirates διανυκτερυση,η ταξιδιωτικη πρακτορας μας ειπε οτι η γυναικα μου δεν εχει δικαιωμα να βγει εκτος αεροδρομιου λογω διαβατηριου-εθνικοτητας σε αντιθεση με εμενα που με το Αυστραλιανο μπορω ετσι πρεπει να της εγκριθει καποια βιζα στα εμιρατα για ενα βραδυ.δεν ξερω σιγουρα αν θα γινει αλλα την ειδα πολυ σιγουρη! Θα ειναι σωτηριο....

                    Υπάρχουν απευθειας πτησεις με μια μετεπιβιβαση της ιδιας εταιρειας βλεπε Etihad, με τα ιδια χρηματα και με 20 ωρες πτησης.
                    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                    Comment


                      Originally posted by george lucas View Post
                      thanks για την πληροφορια!το ξερω θα ειναι δυσκολο.. υπαρχει περιπτωση να μας δωσει η emirates διανυκτερυση,η ταξιδιωτικη πρακτορας μας ειπε οτι η γυναικα μου δεν εχει δικαιωμα να βγει εκτος αεροδρομιου λογω διαβατηριου-εθνικοτητας σε αντιθεση με εμενα που με το Αυστραλιανο μπορω ετσι πρεπει να της εγκριθει καποια βιζα στα εμιρατα για ενα βραδυ.δεν ξερω σιγουρα αν θα γινει αλλα την ειδα πολυ σιγουρη! Θα ειναι σωτηριο....
                      συγνωμη ,αλλά δεν εχω καταλαβει! επελεξες ενα ταξιδι 37 ωρων, με 798 το ατομο και τωρα θελετε να μεινετε Dubai ,ενα βραδυ; δεν λεω ,μια χαρα ειναι-αν εξαιρεσουμε την τρομερη ζεστη και υγρασια-,αλλά αυτο δεν σημαινει και εξοδα; Ενταξει , δεν λεω...η Emirates -που την θεωρω την καλυτερη επιλογη τωρα που δεν ερχεται πια η Singapore ,Αθηνα /by far the best ,στην γραμμη αυτη η Singapore - , το χει πιο ακριβο την ημερομηνια εκεινη το one way εισιτηριο-919 ευρω,αλλά η Etihad το εχει ακριβως ιδια τιμη !800 ευρω...οπως σου γραψε και η FarfyFfs

                      .Δεν καταλαβαινω ... εκανες τετοια επιλογη ,χωρις να το ψαξεις πολυ καλά μονος σου;Εκανες απλα κρατηση ή προχωρησες και σε αγορα;

                      υ.γ ειχε....800 με Εtihad....τωρα που ξαναμπηκα να δω κατι(εν τω μεταξυ μιλαγα και στο τηλεφωνο και ειχα διακοψει το γραψιμο, οποτε περασε κανα μισαωρο!) ....δεν υπαρχει πια καμμια θεση με τα λεφτα αυτα...τωρα 1248 one way.. ,το ενα...

                      μεσα σε μιση ωρα...ετσι ειναι...θελει ψαξιμο και μολις βρεις το φτηνο ,το αγοραζεις αμεσως.Παντως ,αυτη τη στιγμη ,2 εισιτηρια με Emirates ,θα σου στοιχιζαν 1838 ευρω ,δλδ 242 ακριβοτερα απ αυτα που εκανες κρατηση. Την μερα που γραψες για την κρατηση ,παραξενο να μην ειδες εσυ ή η πρακτορας οτι ειχε 2 εισιτηρια με Εtihad ,των 800 ευρω.Πριν λιγο ,υπηρχαν....

                      Οταν λες οτι μπορει να σας δωσει η Emirates μια διανυκτερευση, τί εννοεις;


                      Ξερω οτι το οικονομικο ειναι ζητημα...αλλά πιστεψε με..37 ωρες σε αεροπλανα και σε μια καρεκλα αεροδρομιου ....δεν παλευεται...και θα εχετε κι άλλο ενα layover στην Σιγκαπουρη....οσο για την βιζα , μαλλον θα σας δωσουν , την Complimentary Visa ,free ,εφ οσον θα εχετε κατω απο 36 ωρες τραnsit ,αλλά αυτη παει,οπως θυμαμαι , σετακι με μια διανυκτερευση-stopover - που θα αγοραστει στο αεροδρομιο και που θα στοιχισει πανω κατω απο 80-90 ευρω οι δυο σας (μεταφορικα ειναι μεσα στην τιμη ,στα πακετα αυτα). Υπαρχει και η transit visa των 96 ωρων ,αλλα αυτη δεν ειναι δωρεαν ,αν θυμαμαι καλα,για την χωρα της γυναικας σου. Βεβαια ,στο Terminal 3 ,εχει airport hotel ,ομως δεν εχω μεινει ποτέ στο αεροδρομιο,μονο στην πολη και ετσι δεν εχω δει τις τιμες του.΄ Παντως σιγουρα δεν θα ειναι φτηνο,αν και συνηθως δεν νοικιαζουν μονο με το 24 ωρο στα ξενοδοχεια αυτα.Στην Σιγκαπουρη ,γυρω στα 30 ευρω ,εχουν οι 6 ωρες(το ατομο)

                      Τί να πω...αν παρετε βιζα και βγειτε στην πολη για να πατε ξενοδοχειο και βαλε καφεδες και κατι να φατε ....θα σας ερθει οσο και να βγαζες τωρα με την Emirates ,αν δεν εχεις ηδη αγορασει τα εισιτηρια. η Εtihad εχει ξεπουλησει και μειναν τα ακριβα....

                      υ.γ πόσες ωρες εχετε στο Dubai και ποσες στην Σιγκαπουρη;(καλυτερα να χατε παντως περισσοτερες ωρες στην Σιγκαπουρη...Το ωραιοτερο αεροδρομιο του ΚΟΣΜΟΥ ειναι το Changi!(και ντους θα κανατε με πολυ λιγα λεφτα και θα αισθανοσασταν ανανεωμενοι !)
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Originally posted by vertigo View Post
                        συγνωμη ,αλλά δεν εχω καταλαβει! επελεξες ενα ταξιδι 37 ωρων, με 798 το ατομο και τωρα θελετε να μεινετε Dubai ,ενα βραδυ; δεν λεω ,μια χαρα ειναι-αν εξαιρεσουμε την τρομερη ζεστη και υγρασια-,αλλά αυτο δεν σημαινει και εξοδα; Ενταξει , δεν λεω...η Emirates -που την θεωρω την καλυτερη επιλογη τωρα που δεν ερχεται πια η Singapore ,Αθηνα /by far the best ,στην γραμμη αυτη η Singapore - , το χει πιο ακριβο την ημερομηνια εκεινη το one way εισιτηριο-919 ευρω,αλλά η Etihad το εχει ακριβως ιδια τιμη !800 ευρω...οπως σου γραψε και η FarfyFfs

                        .Δεν καταλαβαινω ... εκανες τετοια επιλογη ,χωρις να το ψαξεις πολυ καλά μονος σου;Εκανες απλα κρατηση ή προχωρησες και σε αγορα;

                        υ.γ ειχε....800 με Εtihad....τωρα που ξαναμπηκα να δω κατι(εν τω μεταξυ μιλαγα και στο τηλεφωνο και ειχα διακοψει το γραψιμο, οποτε περασε κανα μισαωρο!) ....δεν υπαρχει πια καμμια θεση με τα λεφτα αυτα...τωρα 1248 one way.. ,το ενα...

                        μεσα σε μιση ωρα...ετσι ειναι...θελει ψαξιμο και μολις βρεις το φτηνο ,το αγοραζεις αμεσως.Παντως ,αυτη τη στιγμη ,2 εισιτηρια με Emirates ,θα σου στοιχιζαν 1838 ευρω ,δλδ 242 ακριβοτερα απ αυτα που εκανες κρατηση. Την μερα που γραψες για την κρατηση ,παραξενο να μην ειδες εσυ ή η πρακτορας οτι ειχε 2 εισιτηρια με Εtihad ,των 800 ευρω.Πριν λιγο ,υπηρχαν....

                        Οταν λες οτι μπορει να σας δωσει η Emirates μια διανυκτερευση, τί εννοεις;


                        Ξερω οτι το οικονομικο ειναι ζητημα...αλλά πιστεψε με..37 ωρες σε αεροπλανα και σε μια καρεκλα αεροδρομιου ....δεν παλευεται...και θα εχετε κι άλλο ενα layover στην Σιγκαπουρη....οσο για την βιζα , μαλλον θα σας δωσουν , την Complimentary Visa ,free ,εφ οσον θα εχετε κατω απο 36 ωρες τραnsit ,αλλά αυτη παει,οπως θυμαμαι , σετακι με μια διανυκτερευση-stopover - που θα αγοραστει στο αεροδρομιο και που θα στοιχισει πανω κατω απο 80-90 ευρω οι δυο σας (μεταφορικα ειναι μεσα στην τιμη ,στα πακετα αυτα). Υπαρχει και η transit visa των 96 ωρων ,αλλα αυτη δεν ειναι δωρεαν ,αν θυμαμαι καλα,για την χωρα της γυναικας σου. Βεβαια ,στο Terminal 3 ,εχει airport hotel ,ομως δεν εχω μεινει ποτέ στο αεροδρομιο,μονο στην πολη και ετσι δεν εχω δει τις τιμες του.΄ Παντως σιγουρα δεν θα ειναι φτηνο,αν και συνηθως δεν νοικιαζουν μονο με το 24 ωρο στα ξενοδοχεια αυτα.Στην Σιγκαπουρη ,γυρω στα 30 ευρω ,εχουν οι 6 ωρες(το ατομο)

                        Τί να πω...αν παρετε βιζα και βγειτε στην πολη για να πατε ξενοδοχειο και βαλε καφεδες και κατι να φατε ....θα σας ερθει οσο και να βγαζες τωρα με την Emirates ,αν δεν εχεις ηδη αγορασει τα εισιτηρια. η Εtihad εχει ξεπουλησει και μειναν τα ακριβα....

                        υ.γ πόσες ωρες εχετε στο Dubai και ποσες στην Σιγκαπουρη;(καλυτερα να χατε παντως περισσοτερες ωρες στην Σιγκαπουρη...Το ωραιοτερο αεροδρομιο του ΚΟΣΜΟΥ ειναι το Changi!(και ντους θα κανατε με πολυ λιγα λεφτα και θα αισθανοσασταν ανανεωμενοι !)
                        Η αλήθεια είναι ότι δεν τα βρήκαμε αυτά τα εισιτήρια με την etihad,ίσως πέσαμε στο μισάωρο που λες. το ακριβώς επόμενο πιο ακριβό εισιτήριο εκείνη την χρονική στιγμή ήταν 925 το άτομο αν θυμάμαι καλά..δλδ 250 ευρώ παραπάνω και για τους 2.Θεωρήσαμε ότι δεν θα ξοδέψουμε τόσα, θα δείξει...Όσον αφορά την διανυκτέρευση η πράκτορας μου είπε: επειδή είναι πολύ κουραστικό το transit υπάρχει περίπτωση η emirates να επωμιστεί αυτή τα έξοδα και για την visa (όποια και αν είναι) και για το ξενοδοχείο για ένα βράδυ. Δεν ξέρω ακόμα αν θα γίνει,η αλήθεια είναι ότι ένας 6άωρος υπνάκος στο ενδιάμεσο δεν θα μας χαλάσει καθόλου,ίδωμεν...
                        Έχεις δίκιο για το αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης ,πάρα πολύ ωραίο και τεράστιο. Πέρασα από εκεί το 1999 που είχα ξαναπάει down under και τότε με Egypt Air(δεν υπάρχει πια),εκεί να δεις... σε όλο το ταξίδι καθόταν δίπλα μου ένας αλκοολικός Αιγύπτιος που μύριζε ιδρωτίλα και κάπνιζε σαν φουγάρο(επιτρεπόταν τότε στις πίσω θέσεις),τραγική εμπειρία...
                        φεύγουμε απο ελ. βεν. 16:40 είμαστε dubai 22:05
                        την επομένη 07:40 αναxώρηση και κατευθείαν Σύδνει με 1 ώρα σχεδόν ανεφοδιασμό στην Σιγκαπούρη ...

                        Comment


                          Originally posted by george lucas View Post
                          Η αλήθεια είναι ότι δεν τα βρήκαμε αυτά τα εισιτήρια με την etihad,ίσως πέσαμε στο μισάωρο που λες. το ακριβώς επόμενο πιο ακριβό εισιτήριο εκείνη την χρονική στιγμή ήταν 925 το άτομο αν θυμάμαι καλά..δλδ 250 ευρώ παραπάνω και για τους 2.Θεωρήσαμε ότι δεν θα ξοδέψουμε τόσα, θα δείξει...Όσον αφορά την διανυκτέρευση η πράκτορας μου είπε: επειδή είναι πολύ κουραστικό το transit υπάρχει περίπτωση η emirates να επωμιστεί αυτή τα έξοδα και για την visa (όποια και αν είναι) και για το ξενοδοχείο για ένα βράδυ. Δεν ξέρω ακόμα αν θα γίνει,η αλήθεια είναι ότι ένας 6άωρος υπνάκος στο ενδιάμεσο δεν θα μας χαλάσει καθόλου,ίδωμεν...
                          Έχεις δίκιο για το αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης ,πάρα πολύ ωραίο και τεράστιο. Πέρασα από εκεί το 1999 που είχα ξαναπάει down under και τότε με Egypt Air(δεν υπάρχει πια),εκεί να δεις... σε όλο το ταξίδι καθόταν δίπλα μου ένας αλκοολικός Αιγύπτιος που μύριζε ιδρωτίλα και κάπνιζε σαν φουγάρο(επιτρεπόταν τότε στις πίσω θέσεις),τραγική εμπειρία...
                          φεύγουμε απο ελ. βεν. 16:40 είμαστε dubai 22:05
                          την επομένη 07:40 αναxώρηση και κατευθείαν Σύδνει με 1 ώρα σχεδόν ανεφοδιασμό στην Σιγκαπούρη ...
                          Τοτε αλλαζει το θεμα!οντως παρεχει και η Εmirates αυτην την υπηρεσια,οταν οι transit επιβατες της ,εχουν overlay πανω απο 8 ωρες ,αλλά επειδη μετα πετατε απο Dubai με Qantas , δεν σας θεωρησα επιβατες της Emirates και νομισα οτι απλα ειχατε ενα combination ticket ! δεν μου περασε απ το μυαλο,οτι μπορει να εχουν codeshare συμφωνια ,γιατι δεν ειχα μαθει κατι τετοιο! Τωρα ομως που ειπες για την δωρεαν διανυκτερευση ,εψαξα και ειδα οτι απ τον Απριλη του 2013 ,ξεκιναει η συμφωνια τους ,οποτε μεταφερει το αεροδρομιο-σταθμο , απ την Σιγκαπουρη ,στο Dubai , η Qantas.Οποτε μια χαρά θα ξεκουραστειτε για λιγες ωρες .Kαι υπαρχει δωρεαν λεωφορειακι καθε 15' κι επισης θα σας δωσουν και voucher για φαγητο ,οποτε δεν θα ξοδευτειτε!Και θα κανετε κι ενα ντουζακι στο δωματιο κι οχι στο αεροδρομιο! (που εχει free showers!) STPC- Stopover Paid by Carrier,λεγεται αυτη η παροχή που θα σας δωσει η Emirates.

                          Απο πού φυγατε με Egypt air; Απο Κάιρο; τί εννοεις ''δεν υπαρχει πια''; Ξερω...δεν υποφερεται το τσιγαρο σε τετοιο κλειστο χωρο...ακομα και καπνιστης να ηταν καποιος ,ηταν φριχτη η κατασταση...ασε που οι περισσοτερες φωτιες στην καμπινα ,ξεκινησαν στην τουαλετα ,απο τσιγαρα που δεν ειχαν σβησει σωστα ... Και τωρα που απαγορευεται το τσιγαρο ,παλι επικινδυνα ειναι ....εχουν βρει πατεντες και βγαζουν off τους smoke detectors καποιοι ''εξυπνοι'' καπνιστες...Παντως καλά να παθεις! Αντι να πεταξεις με τα Ελληνικα φτερα ,πηγες με την Egypt !

                          Ενταξει ,αφου μονο μια ωρα θα εχετε στην Σιγκαπουρη !

                          υ.γ τί εννοει η πρακτορας ,με το υπαρχει περιπτωση να σας δωσει αυτην την παροχη η Εmirates;Iσως εχει διαφορους ορους ,οπως το αν το δινει σε ολους τους επιβατες της οικονομικης ,σε transit πανω απο 8 ωρες ή σε καποιους ναυλους ,θελει πανω απο 10 ωρες.Δεν ειναι ολοι οι ναυλοι ιδιοι και καθε εταιρεια που παρεχει το STPC,εχει δικους της ορους. Να το ξεκαθαρισεις αυτο με την πρακτορα.Επισης ,η κανονικη διαδικασια ειναι να το ζητησει με την κρατηση και με την επιβεβαιωση , σου δινει καποια στοιχεια. Εσυ θα το ζητησεις οταν φτασεις;... δεν γινεται ετσι...κρατηση γινεται γι αυτην την υπηρεσια.Και ετσι η εταιρεια ξερει ποσους επιβατες θα στειλει ξενοδοχειο και κανονιζει τις κρατησεις.Aν τωρα καποιος εχει κλεισει on line ,απο site που δεν ειναι της εταιρειας ,ζητα την υπηρεσια με email και σε 24 ωρες εχει την απαντηση απ την εταιρεια.Επισης ,αν το δικαιουσαι, στο δινουν ,δεν σου κανουν χαρη.Ειναι παροχη αρκετων εταιρειων ,για να μην χανουν επιβατες ,που ταλαιπωρουνται οταν εχουν πολλες ωρες transit και η ανταποκριση τους ,δεν φευγει την ιδια μερα.το STPC.Αλλά δινεται by request ,αυτη η υπηρεσια.If you don’t ask ,you don’t get...
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            @george lucas ,σου βρηκα την σχετικη σελιδα της Emirates.Dubai Connect,ονομαζει την υπηρεσια STPC. Διαβασε την.Κανει αναφορα σε καποιους ορους που αφορουν τον ναυλο που πληρωθηκε ,αλλά δεν τους αναφερει.Επισης λεει οτι ο πρακτορας πρεπει να κανει την κρατηση ,οταν το αγοραζεις απο πρακτορειο και πρεπει η κρατηση να γινει τουλαχιστον 24 ωρες πριν την αναχωρηση της πτησης για Dubai,οπως κι οτι η υπηρεσια παρεχεται σε σχεση με την διαθεσιμοτητα(εννοει δωματιων,γι αυτο και πρεπει να ζητειται εγκαιρα αυτη η παροχη).Οποτε ,αν ο ναυλος που πληρωσες ,σου παρεχει αυτην την υπηρεσια ,επρεπε να ειχε κανει την κρατηση και να σου πει οτι εγκριθηκε.Εκτος κι αν ο ναυλος σου δεν σου το επιτρεπει ,οποτε τοτε ισως περιμενει μηπως σου σου το δωσουν.Αλλά σε καθε περιπτωση ,πρεπει να ενημερωθεις πριν φυγεις.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Originally posted by vertigo View Post
                              Τοτε αλλαζει το θεμα!οντως παρεχει και η Εmirates αυτην την υπηρεσια,οταν οι transit επιβατες της ,εχουν overlay πανω απο 8 ωρες ,αλλά επειδη μετα πετατε απο Dubai με Qantas , δεν σας θεωρησα επιβατες της Emirates και νομισα οτι απλα ειχατε ενα combination ticket ! δεν μου περασε απ το μυαλο,οτι μπορει να εχουν codeshare συμφωνια ,γιατι δεν ειχα μαθει κατι τετοιο! Τωρα ομως που ειπες για την δωρεαν διανυκτερευση ,εψαξα και ειδα οτι απ τον Απριλη του 2013 ,ξεκιναει η συμφωνια τους ,οποτε μεταφερει το αεροδρομιο-σταθμο , απ την Σιγκαπουρη ,στο Dubai , η Qantas.Οποτε μια χαρά θα ξεκουραστειτε για λιγες ωρες .Kαι υπαρχει δωρεαν λεωφορειακι καθε 15' κι επισης θα σας δωσουν και voucher για φαγητο ,οποτε δεν θα ξοδευτειτε!Και θα κανετε κι ενα ντουζακι στο δωματιο κι οχι στο αεροδρομιο! (που εχει free showers!) STPC- Stopover Paid by Carrier,λεγεται αυτη η παροχή που θα σας δωσει η Emirates.

                              Απο πού φυγατε με Egypt air; Απο Κάιρο; τί εννοεις ''δεν υπαρχει πια''; Ξερω...δεν υποφερεται το τσιγαρο σε τετοιο κλειστο χωρο...ακομα και καπνιστης να ηταν καποιος ,ηταν φριχτη η κατασταση...ασε που οι περισσοτερες φωτιες στην καμπινα ,ξεκινησαν στην τουαλετα ,απο τσιγαρα που δεν ειχαν σβησει σωστα ... Και τωρα που απαγορευεται το τσιγαρο ,παλι επικινδυνα ειναι ....εχουν βρει πατεντες και βγαζουν off τους smoke detectors καποιοι ''εξυπνοι'' καπνιστες...Παντως καλά να παθεις! Αντι να πεταξεις με τα Ελληνικα φτερα ,πηγες με την Egypt !

                              Ενταξει ,αφου μονο μια ωρα θα εχετε στην Σιγκαπουρη !

                              υ.γ τί εννοει η πρακτορας ,με το υπαρχει περιπτωση να σας δωσει αυτην την παροχη η Εmirates;Iσως εχει διαφορους ορους ,οπως το αν το δινει σε ολους τους επιβατες της οικονομικης ,σε transit πανω απο 8 ωρες ή σε καποιους ναυλους ,θελει πανω απο 10 ωρες.Δεν ειναι ολοι οι ναυλοι ιδιοι και καθε εταιρεια που παρεχει το STPC,εχει δικους της ορους. Να το ξεκαθαρισεις αυτο με την πρακτορα.Επισης ,η κανονικη διαδικασια ειναι να το ζητησει με την κρατηση και με την επιβεβαιωση , σου δινει καποια στοιχεια. Εσυ θα το ζητησεις οταν φτασεις;... δεν γινεται ετσι...κρατηση γινεται γι αυτην την υπηρεσια.Και ετσι η εταιρεια ξερει ποσους επιβατες θα στειλει ξενοδοχειο και κανονιζει τις κρατησεις.Aν τωρα καποιος εχει κλεισει on line ,απο site που δεν ειναι της εταιρειας ,ζητα την υπηρεσια με email και σε 24 ωρες εχει την απαντηση απ την εταιρεια.Επισης ,αν το δικαιουσαι, στο δινουν ,δεν σου κανουν χαρη.Ειναι παροχη αρκετων εταιρειων ,για να μην χανουν επιβατες ,που ταλαιπωρουνται οταν εχουν πολλες ωρες transit και η ανταποκριση τους ,δεν φευγει την ιδια μερα.το STPC.Αλλά δινεται by request ,αυτη η υπηρεσια.If you don’t ask ,you don’t get...
                              Μήπως είσαι ταξιδιωτικός πράκτορας??? χεχε πλάκα κάνω.. ξανά μπράβο σου πάντως είσαι πάρα πολύ ενημερωμένη και αυτό που κάνεις εσύ και όλα παιδιά εδώ όπως έχω ξανά αναφέρει σε άλλο post είναι λειτούργημα
                              Η πράκτορας που είναι και φίλη μου μου είπε πως δεν της έχουν απαντήσει ακόμα από την emirates και μου ανέφερε και κάποια από αυτά που μου λες και εσύ το έχω αφήσει πάνω της και την εμπιστεύομαι.
                              Πίστεψε με αν είχα την επιλογή τότε δεν θα πήγαινα με egypt αλλά λόγω ηλικίας δεν μπορούσα να έχω άποψη και απ΄ότι μου λέει η μητέρα μου(γιατί μαζί της ταξίδεψα) ήταν το πιο φθηνό. Ναι από Κάιρο ,6 ώρες transit εκεί και άλλη μιάμιση στο Changy.. Το αεροδρόμιο του Κάιρου δε τραγικό. Πήγαμε σε ένα καφέ εκεί(το μόνο που υπήρχε) για να περάσει λίγο η ώρα, παραγγείλαμε καφέ και ο μπουφετζής πέρναγε από το σημείο που καθόμασταν συνέχεια και κοίταγε τα ποτήρια μας να δει αν έχουμε τελειώσει για να μας διώξει,τραγικό, εμείς όμως για σπάσιμο καθίσαμε 4 ολόκληρες ώρες με έναν καφέ, καθόλου καλή εξυπηρέτηση καθόλου καλό αεροδρόμιο, το Ελληνικό στην γλυφάδα ήταν κλάσεις ανώτερο και η ολυμπιακή επίσης..
                              thanks για το link!

                              Comment


                                Χρήσιμα Links για το ταξίδι μεταξύ Αυστραλίας & ΝΖ.

                                SmartGate
                                New Zealand Customs Service : SmartGate

                                Comment

                                Working...
                                X