Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπερα Εφη, εμας η κορη μας ηταν 16 μηνων οταν ταξιδεψαμε στη Μελβουρνη μεσω Εtihad. Στο τηλεφωνο ηταν πολυ αυστηροι με τις ποσοτητες αλλα κατα την εισοδο μας στο αεροπλανο οτι ηταν για το παιδι μας τα αφησαν. Η κορη μου ομως ηταν μωρο και δεν της κλεισαμε θεση κατι που δεν ισχυει για την δικια σου περιπτωση. Πρεπει να παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις τι ακριβως υπαρχει διαθεσιμο για το παιδι.Παντως σε θεματα παιδιων ειναι πιο ελαστικοι...Ελπιζω να σε βοηθησα.
    Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

    Comment


      Originally posted by effie View Post
      πως είναι δυνατόν να έχω μαζί μου γάλα για το παιδί γιατί πίνει ακόμα σε μπιμπερό και ξέρω ότι τα υγρά απαγορεύονται και δεν είναι και μωράκι για να της δώσω γάλα σε σκόνη. Υπάρχει περίπτωση να σε αφήσουν για το παιδί να πάρεις? Ή ντε και καλά θα σου δώσουν δικό τους? Γιατί η αλήθεια είναι ότι μάλλον με ETIHAD θα ταξιδέψω και δεν εμπιστεύομαι τι γάλατα θα έχουν. Εκτός και αν μπορώ να αγοράσω από το duty free και εφόσον έχουν. Αν ξέρει κανείς να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ γιατί την βοηθάει πολύ να ηρεμήσει το μπιμπερό της και θεωρώ ότι θα της είναι απαραίτητο με τόσες ώρες ταξίδι για να κοιμηθεί κιόλας. Ευχαριστώ πολύ

      effie μου ,τα υγρα/gel/αεροζολ, δεν απαγορευονται τελειως στην καμπινα ,αλλά υποκεινται σε περιορισμους ,δλδ σε συσκευασια που χωρα ως 100ml και ως 1 λιτρο=1000ml συνολο ,ολα οσα κουβαλαμε και υποκεινται σε περιορισμους ( και ολα τα μπουκαλακια μεσα σε ενα διαφανες σακκουλακι ziploc , )που οι 4 πλευρες του ,πρεπει να ειναι γυρω τα 80 cm,συνολο.(στα υγρα ,υπολογιζονται και οι οδοντοκρεμες , μασκαρα ,οι κρεμες ,gels ,σαμπουαν,κολωνιες ,lip gloss ,υγρα φακων επαφης,,αποσμητικα κλπ. Oι οδοντοκρεμες ,μασκαρα ,lip gloss κλπ ,εννοειται οτι δεν μπαινουν σε μπουκαλακι ,αλλά πρεπει να ειναι ως 100 ml το καθ ενα)

      Τωρα οσον αφορα το γαλα ,η μικρη ειναι αρκετα μεγαλη και κανονικα δεν υποκειται το γαλα της ,στις εξαιρεσεις που ισχυουν για baby milk/sterilized water/baby food ,οποτε επιτρεπονται οι ποσοτητες που θα χρειαστει το μωρο εν πτησει κι οχι χωρισμενα ανα συσκευασια που χωραει ως 100ml κι ως 1 λιτρο μονο.....Aν ηταν ως 3 χρονων -που θεωρειται toddler -θα σε αφηναν να εχεις πανω απο 100ml γαλα σε καθε μπιμπερο και οσα μπιμπερο δηλωνες οτι το κοριτσακι θα χρειαστει ,στο ταξιδι .(μπορει για την αεροπορικη εταιρεια babies να θεωρουνται ως 2 χρονων,αλλά για τις εξαιρεσεις ,στα babies βαζουν και τους toddlers ,στα περισσοτερα αεροδρομια ).Το μονο που μπορεις να κανεις ,αν θες οπωσδηποτε την δικη σας μαρκα ,ειναι να χωρισεις το γαλα σε συσκευασιες που χωραν ως 100 ml κ.ο.κ. , να βαλεις τις συσκευασιες σε ενα διαφανες σακουλακι ziploc και να τα δωσεις στο πληρωμα να σου τα βαλει στο ψυγειο. Εχω δει στο jumbo τετοια πλαστικα μπουκαλακια,για αεροπορικα ταξιδια , που χωραν ως 100 ml και τα εχει μεσα σε ειδικη πλαστικη σακουλα ,10 στο συνολο.

      Δεν ξερω αν στην εταιρεια που θα ταξιδεψεις ,μπορεις να παραγγειλεις και γαλα για το παιδι ,αν φοβασαι μηπως τελειωσει. Οχι βεβαια μια συγκεκριμμενη μαρκα .Στην εταιρεια που δουλευα εγω ,γινοταν ,επειδη οι γονεις φοβοντουσαν μηπως δεν φτασει το γαλα της συνθισμενης φορτωσης για ολα τα παιδακια και επιβατες που θα ηθελαν γαλα. Οι άλλες εταιρειες ,δεν ξερω τί κανουν.Αλλά να ξερεις οτι μια χαρά γαλα εχουν στα Εμιρατα! Για τα Εμιρατα μιλαμε ! Αν πας στο super market εκει ,θα δεις οτι ειναι σαν τα καλυτερα δικα μας κι ακομα καλυτερα!(εννοειται απο Αθηνα που θα φυγει η πτηση ,θα εχουν Ελληνικο γαλα.Μετα απο Abu Dhabi ,θα φορτωσουν γαλα απο κει.Να το εμπιστευτεις μια χαρά ! )

      Αν βρεις στο duty free , θα πρεπει να στο βαλουν σε διαφανη σακκουλα του duty free ,που πρεπει να την κλεισουν απο πανω και να συρραψουν την αποδειξη ,ωστε να φαινεται απο πού και πότε-δλδ την ημερομηνια ταξιδιου που ταξιδευεις- αγοραστηκε.Aλλά γάλα ,δεν θυμαμαι να εχω δει σε duty free ! Ουτε και μετα το security screening point,που παλι πουλανε διαφορα-duty free ειδη και μη- σε καποια αεροδρομια.

      Αλλά πιστεψε με..μην μπαινεις σε τετοιο κοπο...μια χαρά γαλα εχουν και μπορεις να πας στο galley -την κουζινα του αεροπλανου- ,να σου το βαλουν στο μπιμπερο και να στο ζεστανουν.

      Επισης ,μην ξεχασεις-αν δεν το εχεις κανει ηδη με την κρατηση - να παραγγειλεις child meal για το κοριτσακι σου,αλλά οχι την τελευταια στιγμη ,παρά τουλαχιστον 24 ωρες πριν την αναχωρηση.

      υ.γ ο καθενας μπορει να παραγγειλει special φαγητο. Eιτε baby meal( τυπου βαζακια gerber ),ειτε child meal ,ή διαβητικο ,η χορτοφαγικο , ή seafood , ή low sodium και πολλά άλλα!


      υ.γ μπορεις να παρεις και την συγκεκριμμενη εταιρεια που θα ταξιδεψεις ,να δεις τί θα σου πουνε .Επισης ,υπαρχει περιπτωση να σου πουνε ,οτι μεχρι 100 ml σε υγρα ,μπορεις να εχεις...ετσι γενικα...μου συνεβη εμενα..δεν πιστεψε φιλος αυτα που του λεγα και πηρε μπροστα μου τηλ ...δεν γνωριζε η υπαλληλος στις κρατησεις ,οτι ως 1 λιτρο μπορει να εχει ο επιβατης ,χωρισμενο σε συσκευασιες που χωραν ως 100 ml και ολα μεσα σε σακουλακι ziploc .. .οταν της ειπα να δει τον κανονισμο καλυτερα κι οτι μεχρι ενα λιτρο επιτρεπεται ,χωρισμενο ομως σε μπουκαλακια που χωραν ως 100 ml ,στο τελος αναγκαστικα συμφωνησε οτι ετσι ειναι..Με απλα μαθηματικα ,αν τα μπουκαλακια χωραν ως 100 ml ,τοτε 10 τετοια ,επιτρεπονται.

      υ.γ ενημερωτικα -δεν το λεω για το γαλα ,βεβαια!- στην βαλιτσα επιτρεπονται τα υγρα κλπ ,χωρις περιορισμους.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Originally posted by dimhal View Post
        Καλησπερα Εφη, εμας η κορη μας ηταν 16 μηνων οταν ταξιδεψαμε στη Μελβουρνη μεσω Εtihad. Στο τηλεφωνο ηταν πολυ αυστηροι με τις ποσοτητες αλλα κατα την εισοδο μας στο αεροπλανο οτι ηταν για το παιδι μας τα αφησαν. Η κορη μου ομως ηταν μωρο και δεν της κλεισαμε θεση κατι που δεν ισχυει για την δικια σου περιπτωση. Πρεπει να παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις τι ακριβως υπαρχει διαθεσιμο για το παιδι.Παντως σε θεματα παιδιων ειναι πιο ελαστικοι...Ελπιζω να σε βοηθησα.

        Σου ειπαν κι εσενα dimhal ,για μεχρι 100 ml συνολο ,σε γαλα και baby food? Και δεν σου ειπαν οτι τα μωρα μπορουν να εχουν οση ποσοτητα θα χρειαστουν στο ταξιδι;...αυτο καταλαβα απ τα γραφομενα σου.

        Αν ναι ,ελπιζω πια να λενε οτι για τα μωρα δεν υπαρχει περιορισμος ,αλλά επιτρεπεται οση ποσοτητα χρειαστουν στο ταξιδι.Κι οτι τα 100 ml- οταν δεν μιλαμε για baby milk/sterilized water/baby food...-,δεν ειναι συνολικα ανα επιβατη ,αλλά ανωτατο οριο χωρητικοτητας του container που βαζει το υγρο κι οτι ως 1 λιτρο=1000ml μπορει να εχει στο ειδικο -ενα- σακουλακι ,μοιρασμενα σε containers.

        υ.γ τον ελεγχο σας τον εκαναν υπαλληλοι του αεροδρομιου ,που ηξεραν τον κανονισμο....τί ισχυει δλδ για γαλα και τροφες των μωρων και αυτοι σας αφησαν να παρετε τα του μωρου ,στην πτηση.

        .Αλλά δεν χανει η φιλη μας τιποτα ,αν κουβαλησει κι ενα μπουκαλι γαλα και να δοκιμασει την τυχη της !Αν την αφησουν να το περασει ,την αφησαν.Αλλιως θα το κρατησουν και θα το πεταξουν. Στην πτηση ,υπαρχει ετσι κι αλλιως γαλα και μπορει να παραγγειλει κι εγκαιρως η μαμα και child meal..γιατι αντε να φαει το παιδι τα αεροπορικα φαγητα των μεγαλων....
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Originally posted by leyteris77 View Post
          Effie, πέρσυ το Φεβρουάριο που ταξιδέψαμε εμείς με τριών και κάτι χρονων παιδί, μας άφησαν να έχουμε νερό όμως. Η δικιά μας βέβαια λόγω αλεργίας πίνει ακόμα γάλα σε σκόνη. Θεωρώ οτι το πιο πιθανόν είναι να σε αφήσουν αλλά είναι στην ευχαίρεια του security. Το γάλα είναι πάντως και μεγαλύτερο ίσως κίνητρο να σε αφήσουν από το νερό. Στην χειρότερη περίπτωση κράτα μια συσκευασία ώστε να την ξεγελάσεις. Να νομίζει οτι είναι το δικό της. Είναι ψυχολογικό κυρίως εκτός αν το γάλα που θα έχουν εκεί είναι χάλια και πραγματικά δεν της αρέσει.
          Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

          Comment


            Originally posted by dimhal View Post
            Καλησπερα Εφη, εμας η κορη μας ηταν 16 μηνων οταν ταξιδεψαμε στη Μελβουρνη μεσω Εtihad. Στο τηλεφωνο ηταν πολυ αυστηροι με τις ποσοτητες αλλα κατα την εισοδο μας στο αεροπλανο οτι ηταν για το παιδι μας τα αφησαν. Η κορη μου ομως ηταν μωρο και δεν της κλεισαμε θεση κατι που δεν ισχυει για την δικια σου περιπτωση. Πρεπει να παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις τι ακριβως υπαρχει διαθεσιμο για το παιδι.Παντως σε θεματα παιδιων ειναι πιο ελαστικοι...Ελπιζω να σε βοηθησα.
            Ευχαριστώ πολύ

            Comment


              Originally posted by vertigo View Post
              effie μου ,τα υγρα/gel/αεροζολ, δεν απαγορευονται τελειως στην καμπινα ,αλλά υποκεινται σε περιορισμους ,δλδ σε συσκευασια που χωρα ως 100ml και ως 1 λιτρο=1000ml συνολο ,ολα οσα κουβαλαμε και υποκεινται σε περιορισμους ( και ολα τα μπουκαλακια μεσα σε ενα διαφανες σακκουλακι ziploc , )που οι 4 πλευρες του ,πρεπει να ειναι γυρω τα 80 cm,συνολο.(στα υγρα ,υπολογιζονται και οι οδοντοκρεμες , μασκαρα ,οι κρεμες ,gels ,σαμπουαν,κολωνιες ,lip gloss ,υγρα φακων επαφης,,αποσμητικα κλπ. Oι οδοντοκρεμες ,μασκαρα ,lip gloss κλπ ,εννοειται οτι δεν μπαινουν σε μπουκαλακι ,αλλά πρεπει να ειναι ως 100 ml το καθ ενα)

              Τωρα οσον αφορα το γαλα ,η μικρη ειναι αρκετα μεγαλη και κανονικα δεν υποκειται το γαλα της ,στις εξαιρεσεις που ισχυουν για baby milk/sterilized water/baby food ,οποτε επιτρεπονται οι ποσοτητες που θα χρειαστει το μωρο εν πτησει κι οχι χωρισμενα ανα συσκευασια που χωραει ως 100ml κι ως 1 λιτρο μονο.....Aν ηταν ως 3 χρονων -που θεωρειται toddler -θα σε αφηναν να εχεις πανω απο 100ml γαλα σε καθε μπιμπερο και οσα μπιμπερο δηλωνες οτι το κοριτσακι θα χρειαστει ,στο ταξιδι .(μπορει για την αεροπορικη εταιρεια babies να θεωρουνται ως 2 χρονων,αλλά για τις εξαιρεσεις ,στα babies βαζουν και τους toddlers ,στα περισσοτερα αεροδρομια ).Το μονο που μπορεις να κανεις ,αν θες οπωσδηποτε την δικη σας μαρκα ,ειναι να χωρισεις το γαλα σε συσκευασιες που χωραν ως 100 ml κ.ο.κ. , να βαλεις τις συσκευασιες σε ενα διαφανες σακουλακι ziploc και να τα δωσεις στο πληρωμα να σου τα βαλει στο ψυγειο. Εχω δει στο jumbo τετοια πλαστικα μπουκαλακια,για αεροπορικα ταξιδια , που χωραν ως 100 ml και τα εχει μεσα σε ειδικη πλαστικη σακουλα ,10 στο συνολο.

              Δεν ξερω αν στην εταιρεια που θα ταξιδεψεις ,μπορεις να παραγγειλεις και γαλα για το παιδι ,αν φοβασαι μηπως τελειωσει. Οχι βεβαια μια συγκεκριμμενη μαρκα .Στην εταιρεια που δουλευα εγω ,γινοταν ,επειδη οι γονεις φοβοντουσαν μηπως δεν φτασει το γαλα της συνθισμενης φορτωσης για ολα τα παιδακια και επιβατες που θα ηθελαν γαλα. Οι άλλες εταιρειες ,δεν ξερω τί κανουν.Αλλά να ξερεις οτι μια χαρά γαλα εχουν στα Εμιρατα! Για τα Εμιρατα μιλαμε ! Αν πας στο super market εκει ,θα δεις οτι ειναι σαν τα καλυτερα δικα μας κι ακομα καλυτερα!(εννοειται απο Αθηνα που θα φυγει η πτηση ,θα εχουν Ελληνικο γαλα.Μετα απο Abu Dhabi ,θα φορτωσουν γαλα απο κει.Να το εμπιστευτεις μια χαρά ! )

              Αν βρεις στο duty free , θα πρεπει να στο βαλουν σε διαφανη σακκουλα του duty free ,που πρεπει να την κλεισουν απο πανω και να συρραψουν την αποδειξη ,ωστε να φαινεται απο πού και πότε-δλδ την ημερομηνια ταξιδιου που ταξιδευεις- αγοραστηκε.Aλλά γάλα ,δεν θυμαμαι να εχω δει σε duty free ! Ουτε και μετα το security screening point,που παλι πουλανε διαφορα-duty free ειδη και μη- σε καποια αεροδρομια.

              Αλλά πιστεψε με..μην μπαινεις σε τετοιο κοπο...μια χαρά γαλα εχουν και μπορεις να πας στο galley -την κουζινα του αεροπλανου- ,να σου το βαλουν στο μπιμπερο και να στο ζεστανουν.

              Επισης ,μην ξεχασεις-αν δεν το εχεις κανει ηδη με την κρατηση - να παραγγειλεις child meal για το κοριτσακι σου,αλλά οχι την τελευταια στιγμη ,παρά τουλαχιστον 24 ωρες πριν την αναχωρηση.

              υ.γ ο καθενας μπορει να παραγγειλει special φαγητο. Eιτε baby meal( τυπου βαζακια gerber ),ειτε child meal ,ή διαβητικο ,η χορτοφαγικο , ή seafood , ή low sodium και πολλά άλλα!


              υ.γ μπορεις να παρεις και την συγκεκριμμενη εταιρεια που θα ταξιδεψεις ,να δεις τί θα σου πουνε .Επισης ,υπαρχει περιπτωση να σου πουνε ,οτι μεχρι 100 ml σε υγρα ,μπορεις να εχεις...ετσι γενικα...μου συνεβη εμενα..δεν πιστεψε φιλος αυτα που του λεγα και πηρε μπροστα μου τηλ ...δεν γνωριζε η υπαλληλος στις κρατησεις ,οτι ως 1 λιτρο μπορει να εχει ο επιβατης ,χωρισμενο σε συσκευασιες που χωραν ως 100 ml και ολα μεσα σε σακουλακι ziploc .. .οταν της ειπα να δει τον κανονισμο καλυτερα κι οτι μεχρι ενα λιτρο επιτρεπεται ,χωρισμενο ομως σε μπουκαλακια που χωραν ως 100 ml ,στο τελος αναγκαστικα συμφωνησε οτι ετσι ειναι..Με απλα μαθηματικα ,αν τα μπουκαλακια χωραν ως 100 ml ,τοτε 10 τετοια ,επιτρεπονται.

              υ.γ ενημερωτικα -δεν το λεω για το γαλα ,βεβαια!- στην βαλιτσα επιτρεπονται τα υγρα κλπ ,χωρις περιορισμους.
              Νομίζω πιο κατατοπιστικός δεν μπορούσες να είσαι. Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια, θα πάω και στο Jumbo να δω. Αφού μου λες ότι είναι καλό το γάλα τους ok. Απλά πίνει πολύ. Να φανταστείς 2 μπουκάλια μεσημέρι και 2 βράδυ εδώ στο σπίτι και δεν ξέρω πως θα αντιδράσει στο ταξίδι που είναι τόσες ώρες. Μπορεί να θέλει και καλά περισσότερο για να έχει το μπιμπερό της για να ηρεμεί ίσως. Οπότε μπορώ να πάρω εγώ τα 10 μπουκαλάκια που λες και αν χρειαστώ κι άλλο να ζητήσω. Συγνώμη μπορώ 1 λίτρο εγώ και άλλο 1 η μητέρα μου ακόμα που θα ταξιδεύεις μαζί μας? Και 1 λίτρο ακόμα το παιδι? Δηλαδή 3 στο σύνολο?

              Comment


                Μόλις κλείσω εισητήρια θα πάρω και τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν αλλά έτσι κι αλλιώς λέω να προσπαθήσω να τα πάρω τα μπουκαλάκια που μου είπατε. Το πολύ πολύ να πετάξουμε λιγο γάλα, δεν έγινε και τίποτα. Εδώ έχουμε χάσει τόσα και τόσα μέχρι να φτάσουμε στον τελικό προορισμό μας. Σας ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια ΟΛΟΥΣ. Για τις εταιρείες θεωρείτε ότι Etihad είναι καλή επιλογή? επειδή διάβασα ότι είναι και πιο οικονομική. Εννοείτε ότι θα το ψάξω κιόλας στα sites των εταιρειών για τις τιμές αλλά είναι ok η Etihad ή να στραφώ αλλού? Την γνώμη σας ρωτάω. Ευχαριστώ πολύ

                Comment


                  Originally posted by effie View Post
                  Μόλις κλείσω εισητήρια θα πάρω και τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν αλλά έτσι κι αλλιώς λέω να προσπαθήσω να τα πάρω τα μπουκαλάκια που μου είπατε. Το πολύ πολύ να πετάξουμε λιγο γάλα, δεν έγινε και τίποτα. Εδώ έχουμε χάσει τόσα και τόσα μέχρι να φτάσουμε στον τελικό προορισμό μας. Σας ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια ΟΛΟΥΣ. Για τις εταιρείες θεωρείτε ότι Etihad είναι καλή επιλογή? επειδή διάβασα ότι είναι και πιο οικονομική. Εννοείτε ότι θα το ψάξω κιόλας στα sites των εταιρειών για τις τιμές αλλά είναι ok η Etihad ή να στραφώ αλλού? Την γνώμη σας ρωτάω. Ευχαριστώ πολύ
                  Είναι μια χαρά εταιρεία. Το ότι είναι πάντα πιο φτηνη δεν ισχύει πάντα και σίγουρα ΔΕΝ είναι low cost εταιρεία. Αν δεν έχεις κλείσει ακόμη κοίταξε και Emirates, ακόμη και Qantas που συνεργάζεται πλέον με την Emirates. Στην τελευταία περίπτωση Αθήνα-Dubai θα πετάξεις με emirates και Dubai-Australia είτε με emirates ειτε με Qantas.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    Dubai-Australia είτε με emirates ειτε με Qantas
                    και γω με αυτή ήθελα μέχρι εχτές είχε δρομολόγιο 25 ώρες σήμερα που πήγα να τα κλείσω δεν !!!
                    υπήρχαν πια μόνο 31 ώρες και πάνω αλλά απο τιμή κρατάει την ίδια
                    και γενικά που το κοίταξα και σε άλλες ημερομινίες


                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      Για Μαιο που κοίταξα χτες εγώ με την Emirates βρήκα αρκετά πιο φτηνά εισιτήρια αλλά με 2 στάσεις και 11 ώρες αναμονή για ανταπόκριση, τραγικό μου φαίνεται 11 ώρες αναμονή!!! Με πιο νορμάλ αναμονή 2-3 ώρες πιο οικονομική βρήκα την Ethihad με ελάχιστη διαφορά από την Qatar. Περίπου 50 ευρω διαφορά πιο φτηνά η Etihad. Οπότε μάλλον ή Etihad ή Qatar μας βλέπω...

                      Comment


                        Λοιπον ,effie μου-επειδη προφανως οι εταιρειες κοβουν πολλα πια...και καποιες απ αυτες και το φρεσκο γαλα on board....εσβησα το ποστ που σου ειχα γραψει πριν λιγο....επειδη ειχα περιεργεια να δω τί λενε σημερα σε καποια εταιρεια για τα υγρα που επιτρεπονται..πηρα τηλ.(παλι για 100 ml μου λεγε ,ετσι γενικα...οταν της ειπα για το λιτρο χωρισμενο ανα μπουκαλακι που χωραει μεχρι 100ml...τα βρηκαμε..στο τελος)Βεβαια για τις εξαιρεσεις για τα μωρα..δεν τα βρηκαμε..αλλά τεσπα....το γνωριζω καλα(στις πτησεις ΗΠΑ ειναι 950 ml αντι για 1000 που ειναι για πτησεις που ξεκινανε/καταληγουνε Ευρωπη και επισης ,οπου δεν γινεται αναφορα για συνολο ml ,γινεται αναφορα στην χωρητικοτητα της σακκουλας ή στις διαστασεις της και υπαρχουν γραμμενα εδω κι εδω κι εδω ,επισης για πτησεις απο και προς Αυστραλια(μιλαει για διαστασεις σακκουλας κι οχι για συνολο σε ml ,γιατι ειναι υπολογισμενο ,οτι 1 λιτρο χωρανε αυτες οι διαστασεις κι οπου μιλαει για χωρητικοτητα σακκουλας 1 quart ,αυτο ισοδυναμει με 950 ml ,οπως εδω που σου βαζω να δεις και φωτο με την σακκουλα και πώς μπαινουν τα ειδη ) κι εδω απ την σελιδα της EMIRATES(που ισχυει εννοειται και για την ETIHAD(στο λινκ της ETIHAD εχει και φωτο με την σακκουλα ,πώς πρεπει να ειναι )



                        Και επισης ρωτησα κι αν μπορει να παραγγειλει ο γονιος ,εξτρα γαλα ,για το παιδι. Στην εταιρεια αυτη ,οχι μονο δεν γινεται ,αλλά....δεν εχουν και φρεσκο γαλα..παρα τις μεριδες του καφε.... Οποτε ,στην Etihad ,ουτε εχουν ,ουτε μπορεις να παραγγειλεις.Ηταν σιγουρη η υπαλληλος στις κρατησεις ,χωρις να ρωτησει στο αεροδρομιο.Οπως επισης ηταν σιγουρη οτι τα γαλατα/φαγητα των μωρων ,δεν εξαιρουνται απο περιορισμους σε μπουκαλακια 100 ml κλπ..τεσπα..

                        Στην δευτερη που πηρα , την Emirates ,ουτε εκει εχουν φρεσκο γαλα on board,αλλά μπορεις να παραγγειλεις..ομως...ενα μπουκαλι γαλα..θα το παραγγειλουν οι κρατησεις σαν ..special meal...οποτε child meal ,δεν μπορει να παραγγειλεις για το παιδι...Και η υπαλληλος αυτη ,ηταν σιγουρη ,αφου με αφησε λιγο να περιμενω να ρωτησει(δεν ξερω αν μιλησε με αεροδρομιο).

                        Μετα τηλ στην Qatar,οπου ηταν ευγενεστατη και επειδη δεν γνωριζε αν εχουν φρεσκο γαλα on board ,ειπε οτι θα μιλησει με το αεροδρομιο ,οταν ερθει η πτηση απο Qatar και ρωτησει το πληρωμα ο υπαλληλος της Qatar. Δεν με πηρε ακομα να μου πει ,για να σου πω.

                        Παντως ,κοβουν πολλα οι αεροπορικες εταιρειες...μου κανε πολυ εντυπωση που καποιες δεν εχουν φρεσκο γαλα...και πηρα απο περιεργεια την Alitalia και την Aegean ,που ναι ,εχουν φρεσκο γαλα στην πτηση,ομως εσυ δεν θα ταξιδεψεις μ αυτες..

                        Παντως και στην Emirates και στην Qatar-πριν μαθει η κοπελα της Qatar αν εχουν φρεσκο γαλα on board- ,προτειναν αυτο που σου ειπα ,δλδ να χωρισεις το γαλα σε μπουκαλακια που παιρνουν μεχρι 100 ml κι ως 1 λιτρο ανα επιβατη.Που και με ETIHAD ,αν πας ,παλι μπορεις να το κανεις..δεν ειναι δικοι τους κανονισμοι ,αλλά του αεροδρομιου.

                        Μονο ,που αν τελικα κουβαλησεις δικο σου γαλα ,θα μεινει εκτος ψυγειου τις ωρες που θα μεινεις στα Εμιρατα.Κι αν εχεις και καθυστερηση ,θα χαλασει...Εκτος κι αν βρεις κι εκει γαλα.

                        Παντως ,τα μπουκαλακια αυτα ,τα βρηκα στο Jumbo ,στο τμημα με τα ειδη καλλυντικων και μεσα σε ειδικο σακκουλακι...δεν ξερω αν θα τα βρεις τωρα ,τα ειχα δει τον χειμωνα. Αλλιως ,πρεπει να βρεις μπουκαλακια που παιρνουν ως 100 ml και να τα βαλεις σε σακκουλακι ziploc.

                        ή θα πας με Emirates και δεν θα παραγγειλεις child meal ,αλλά μονο γαλα και για τα δυο σκελη της πτησης σας,σαν special meal.

                        Αν με παρει πισω απ την Qatar ,θα σου πω τί μου ειπανε. Μπορεις να δοκιμασεις να γεμισεις με γαλα 2 μπιμπερο ,για να μη γεμιζεις τοσα μουκαλακια( σ αυτη την περιπτωση ,αν σ αφησουν ,το παιδι δεν θα δικαιουται κι εξτρα 1 λιτρο χωρισμενο ,παρα μονο εσυ κι η μαμα σου και δεν χρειαζεται να βαλεις τα μπιμπερο σε σακκουλα ziploc) κι αν σε αφησουν καλως..αν ομως οχι ,θα σου κρατησουν τα μπιμπερο...εκτος κι αν σ αφησουν να πας καπου να τ αδειασεις και μετα να περασεις ελεγχο.

                        Παντως ,ετσι κι αλλιως ,να αποφυγεις να της δωσεις πολυ γαλα στην πτηση,γιατι τα γαλακτοκομικα προκαλουν φουσκωματα εν πτησει και τα αποφευγουμε και μπορει να την πιασει πονος στην κοιλιτσα..Να της δινεις και χυμους με το μπιμπερο,ετσι κι αλλιως ,δεν ειναι μωρο και δεν πινει μονο γαλα ,για να τραφει και αν της αρεσουν οι χυμοι ,θα πινει με το μπιμπερο της για να ηρεμει!
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Μολις με πηρε τηλεφωνο η ευγενεστατη κυρια απ την QATAR ,αφου μιλησε με τον υπαλληλο του αεροδρομιου ,που μιλησε με το πληρωμα και ναι,εχουν φρεσκο γαλα εν πτησει και βεβαιως μπορεις να πας στο galley να το ζητησεις και βεβαιως μπορεις να του εχεις παραγγειλει και child meal στην κρατηση-ή εγκαιρα- και δεν χρειαζεται να παραγγειλεις ..γαλα..σαν special meal....οποτε μετα ,child meal δεν μπορεις να παραγγειλεις ,οπως μου ειπαν στην EMIRATES. Στην ΕΤΙHAD ,ουτε εχουν on board γαλα φρεσκο κι ουτε να παραγγειλεις ,μπορεις! Oποτε ,εσυ αποφασιζεις με ποια εταιρεια θα πατε και τί θα κανεις.

                          υ.γ επειδη ειχα εκνευριστει με το γεγονος ,οτι κοβουν ακομα και το γαλα,καποιες εταιρειες στην οικονομικη θεση-γιατι στην business & first class ,λιγο απιθανο να το χουν κοψει...) ,πηρα διαφορες εταιρειες τηλ και επειδη λογικα οι κοπελες στις κρατησεις ,δεν ξεραν αυτην την λεπτομερεια,το τσεκαραν με αεροδρομιο και μου τηλ να μ ενημερωσουν...π,χ τωρα με πηραν κι απο British airways και απο Olympic Air και ναι κι αυτες εχουν φρεσκο γαλα στην πτηση...
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για ολο τον κόπο που έκανες και που μπήκες σε τόση διαδικασία, πραγματικά. Μάλλον θα πάρω ένα λίτρο σε μπουκαλάκια απ' ότι σκέφτομαι και πολύ καλή η ιδέα σου και για τους χυμούς που της αρέσουν πολύ. Αμάν πια με τα παιδιά μας...., δεν φτάνει που έχω τόοοοοσα να σκεφτώ έχω και το γάλα της..χαχαχαχα

                            Comment


                              Originally posted by vertigo View Post
                              Μολις με πηρε τηλεφωνο η ευγενεστατη κυρια απ την QATAR ,αφου μιλησε με τον υπαλληλο του αεροδρομιου ,που μιλησε με το πληρωμα και ναι,εχουν φρεσκο γαλα εν πτησει και βεβαιως μπορεις να πας στο galley να το ζητησεις και βεβαιως μπορεις να του εχεις παραγγειλει και child meal στην κρατηση-ή εγκαιρα- και δεν χρειαζεται να παραγγειλεις ..γαλα..σαν special meal..οποτε μετα ,child meal δεν μπορεις να παραγγειλεις ,οπως μου ειπαν στην EMIRATES.Στην ΕΤΙHAD ,ουτε εχουν on board κι ουτε να παραγγειλεις ,μπορεις! Oποτε ,εσυ αποφασιζεις με ποια εταιρεια θα πατε και τί θα κανεις.

                              υ.γ επειδη ειχα εκνευριστει με το γεγονος ,οτι κοβουν ακομα και το γαλα,καποιες εταιρειες στην οικονομικη θεση-γιατι στην business & first class ,λιγο απιθανο να το χουν κοψει...) ,πηρα διαφορες εταιρειες τηλ και επειδη λογικα οι κοπελες στις κρατησεις ,δεν ξεραν αυτην την λεπτομερεια,το τσεκαραν με αεροδρομιο και μου τηλ να μ ενημερωσουν...π,χ τωρα με πηραν κι απο British airways και απο Olympic Air και ναι κι αυτες εχουν φρεσκο γαλα στην πτηση...
                              Ευχαριστώ για μια ακόμα φορά. Επειδή στις ημερομηνίες που κοιτάω για κράτηση η τιμή της Qatar είναι ελάχιστα πιο ακριβή από την Etihad προφανώς και θα την προτιμήσω εφόσον έχουν γάλα. Έτσι για να μάθουν. Τόσα παιδάκια ταξιδεύουν δεν θα έπρεπε να το έχουν στο μυαλουδάκι τους? Λέω εγώ τώρα... Οπότε μάλλον θα πάρω τα μπουκαλάκια μου και αν χρειαστεί κι άλλο θα ζητήσω αλλά θα προτιμήσω και τους χυμούς για τους λόγους που μου είπες γιατί δεν το ήξερα. Δεν έχω κάνει ξανά τόσο μεγάλο ταξίδι και πόσο μάλλον και με παιδί. Ευχαριστώ πολύ πολύ, να 'σαι καλά

                              Comment


                                Originally posted by effie View Post
                                Ευχαριστώ για μια ακόμα φορά. Επειδή στις ημερομηνίες που κοιτάω για κράτηση η τιμή της Qatar είναι ελάχιστα πιο ακριβή από την Etihad προφανώς και θα την προτιμήσω εφόσον έχουν γάλα. Έτσι για να μάθουν. Τόσα παιδάκια ταξιδεύουν δεν θα έπρεπε να το έχουν στο μυαλουδάκι τους? Λέω εγώ τώρα... Οπότε μάλλον θα πάρω τα μπουκαλάκια μου και αν χρειαστεί κι άλλο θα ζητήσω αλλά θα προτιμήσω και τους χυμούς για τους λόγους που μου είπες γιατί δεν το ήξερα. Δεν έχω κάνει ξανά τόσο μεγάλο ταξίδι και πόσο μάλλον και με παιδί. Ευχαριστώ πολύ πολύ, να 'σαι καλά
                                κι εσυ να ΄σαι καλα ! Και να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!

                                Δεν τους ενδιαφερει..κοβουν απ οπου μπορουν...δεν μιλαω για την συγκεκριμμενη εταιρεια..γενικα μιλαω...
                                δες κι αυτο απο ενα αρθρο/συνεντευξη....που ενω ειχαν γαλα και ζητησε η μαμα ενα ποτηρι ..της ειπαν οτι ηταν για τον καφε των επιβατων....απαραδεκτο..... προτιμοτερο να μην φτασει το γαλα για τον καφε των επιβατων -αν θελησουν φρεσκο στον καφε -παρά να μην δωσεις γαλα σ ενα παιδακι...

                                Boarding a flight with kids can be a nightmare for everyone. And as airlines cut back on amenities and pack cabins, flying as a family has grown more and more difficult.

                                No milk, no coloring books, no pre-flight tours of the cockpit and certainly no sympathy for most airline passengers traveling with children. Flying can be a hassle for just about everyone, but families may endure some of the worst shocks, especially over the busy holidays.


                                ''NAYLOR: In fact, you wrote that in at least one case, the flight attendant didn't have - wouldn't give milk to a mom with a child, saying that it was - well, you tell the story. I mean, it's just amazing.

                                HIGGINS: Right. Well, the family was flying a long flight. They were flying from Newark to Hawaii with a stopover in Los Angeles. And, you know, they brought milk on board for the kids, who I think at the time were about 18 months old. And, you know, it just didn't last the entire flight, whether the kids drank it all or if it spoiled right towards the end. And so they asked, could I have a cup of milk? And the answer was, well, the milk is for passengers for their coffee.

                                υ.γ δες τα προσωπικα σου μηνυματα
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X