Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τελικα ποια ειναι καλυτερη ETIHAD η QATAR την emirates την απεριψα λογω μεγαλων χρονων αναμονης. Και οταν λεω καλυτερη εννοω ανεση καθισματων service φαγητα τι αεροπλανα χρησιμοποιει η καθε μια κ.λπ. αλλωστε το ταξιδι διαρκει αρκετες ωρες.
    Αν εχει ταξιδεψει κανεις και με τις δυο θα ειναι χρησιμο να μας πει.
    Παρτε και ενα site να σας βλεπουν που ειστε οταν πετατε Flightradar24.com - Live flight tracker!

    Comment


      Originally posted by egigo View Post
      Τελικα ποια ειναι καλυτερη ETIHAD η QATAR την emirates την απεριψα λογω μεγαλων χρονων αναμονης. Και οταν λεω καλυτερη εννοω ανεση καθισματων service φαγητα τι αεροπλανα χρησιμοποιει η καθε μια κ.λπ. αλλωστε το ταξιδι διαρκει αρκετες ωρες.
      Αν εχει ταξιδεψει κανεις και με τις δυο θα ειναι χρησιμο να μας πει.
      Παρτε και ενα site να σας βλεπουν που ειστε οταν πετατε Flightradar24.com - Live flight tracker!
      Εγώ ακόμα δεν έχω πετάξει με καμία από τις δύο αλλά από τις πληροφορίες που έχω μαζέψει θα προτιμήσω να πετάξω με Qatar. Απ' ότι ξέρω και καινούργιο στόλο σε αεροπλάνα έχει και καλύτερη εξυπηρέτηση από Etihad και 40 κιλά μου δίνει αντί για 30 και παιδικό γεύμα έχει να παραγγείλω για την μικρή μου και είναι και η μόνη εταιρεία που τελικά έχει γάλα αν είδες πιο πάνω και την 1η αλλαγή στο εισητήριο μετά το 3μηνο που θα κάνω της μικρής μου την δίνει δωρεάν και χωρίς πέναλτι 50 ευρώ που θέλει η Emirates και έχει και μόνο 1.30 ώρα αναμονή στην Ντόχα. Α, μην ξεχάσω να σου πω να προσέξεις πολύ με Etihad γιατί αν θέλεις να κάνεις αλλαγή στο εισητήριο δεν κάνουν πέρα από το 3μηνο ΑΥΣΤΗΡΑ. μου το είπαν στο τηλέφωνο. Αυτά από εμένα δεν ξέρω κάποιος άλλος αν έχει διαφορετική άποψη.

      Comment


        48 μέρες και πετάω για Σίδνεϊ ... , Etihad, 693 euro. Μόλις ολοκληρώθηκε η κράτηση.

        Comment


          Originally posted by charm_quark View Post
          48 μέρες και πετάω για Σίδνεϊ ... , Etihad, 693 euro. Μόλις ολοκληρώθηκε η κράτηση.
          μπράβο, καλό ταξίδι και καλή τύχη

          Comment


            Όσοι ψάχνουν για εισιτήρια καλό είναι πέρα από το ψάξιμο μέσα από το ίντερνετ και τις ιστοσελίδες που συλλέγουν αυτόματα αποτελέσματα να καλούν και τις αεροπορικές εταιρείες. Εδώ και ένα μήνα έψαχνα εισιτήρια για την οικογένεια για τον Αύγουστο και μέρα με την ημέρα τελείωναν ή αυξανόταν οι τιμές τους, ακόμα και μέσα σε 2-3 ώρες. Τελικά καταλήξαμε στην Qatar με τιμή εισιτηρίου κοντά στα 880 ευρώ το άτομο. Αποφασίσαμε να καλέσουμε την ίδια την εταιρία για να κλείσουμε τα εισιτήρια και για να ρωτήσουμε για το βάρος των αποσκευών.
            ΕΚΠΛΗΞΗ. Τελική τιμή 704 ευρώ και 40 κιλά αποσκευές αντί για 30 και 8 στο χέρι. Βολικές ώρες αναχώρησης και άφιξης εκτός από την 6ωρη αναμονή στην ανταπόκριση.
            A journey of a thousand miles begins with a single step.

            Comment


              manosK... πολυ καλη η παρατηρηση σου....κι εμενα ο συζυγος πεταξε με Qatar και για τα κιλα εχεις δικιο....να σε ρωτησω ομως...κανουν απλη κρατηση ή τα πληρωνεις απο τωρα για τον Αυγουστο????....και αν κανουν απλη κρατηση για ποσο καιρο ειναι...δλδ ποσο καιρο πριν φυγεις πρεπει να πληρωσεις?

              Comment


                Originally posted by alkat View Post
                να σε ρωτησω ομως...κανουν απλη κρατηση ή τα πληρωνεις απο τωρα για τον Αυγουστο????....και αν κανουν απλη κρατηση για ποσο καιρο ειναι...δλδ ποσο καιρο πριν φυγεις πρεπει να πληρωσεις?

                Θα στο απαντήσω με παράδειγμα τα εισιτήρια της οικογένειας (το δικό μου στο μέλλον λόγω της βίζας). Επικοινωνήσαμε με την Qatar στις 12/4 , την ίδια μέρα μας έστειλαν με μαιλ την επιβεβαίωση με όλα τα στοιχεία των πτήσεων και στις 13/4 με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν ότι έγινε η κράτηση και να με προειδοποιήσουν ότι υπάρχει περίπτωση για αλλαγή τιμής μέχρι να πληρώσω. Σε ερώτησή μου τι διαφορά τιμής μπορεί να προκύψει, απάντησαν 5-10 ευρώ +- . Τα εισιτήρια είναι κρατημένα μέχρι τις 30/6 και περιθώριο πληρωμής μέχρι τις 15/5. Τον ένα μήνα περιθώριο πληρωμής δεν γνωρίζω αν το έδωσαν επειδή είπαμε ότι τα διαβατήρια των κοριτσιών δεν έχουν έρθει ακόμα από την Πρεσβεία. Μας είπαν ότι την ημέρα που θα πληρώσουμε να τους καλέσουμε ώστε να μας δώσουν τον τραπεζικό λογαριασμό της Qatar (μόνο Alpha Bank) και τότε θα δηλώσουμε ποιές ακριβώς θέσεις θέλουμε, αν και προς στιγμή μας έχουν στο σύστημά τους ότι θέλουμε θέσεις δίπλα σε παράθυρο μπρός ή πίσω από τα φτερά. Μόνο τον καφέ δεν σημείωσαν πως τον πίνουμε. Α, και αρκετές φορές επέμεναν να μας ενημερώνουν για την 6ωρη στάση στην DOHA.
                A journey of a thousand miles begins with a single step.

                Comment


                  Originally posted by manosK View Post
                  Θα στο απαντήσω με παράδειγμα τα εισιτήρια της οικογένειας (το δικό μου στο μέλλον λόγω της βίζας). Επικοινωνήσαμε με την Qatar στις 12/4 , την ίδια μέρα μας έστειλαν με μαιλ την επιβεβαίωση με όλα τα στοιχεία των πτήσεων και στις 13/4 με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν ότι έγινε η κράτηση και να με προειδοποιήσουν ότι υπάρχει περίπτωση για αλλαγή τιμής μέχρι να πληρώσω. Σε ερώτησή μου τι διαφορά τιμής μπορεί να προκύψει, απάντησαν 5-10 ευρώ +- . Τα εισιτήρια είναι κρατημένα μέχρι τις 30/6 και περιθώριο πληρωμής μέχρι τις 15/5. Τον ένα μήνα περιθώριο πληρωμής δεν γνωρίζω αν το έδωσαν επειδή είπαμε ότι τα διαβατήρια των κοριτσιών δεν έχουν έρθει ακόμα από την Πρεσβεία. Μας είπαν ότι την ημέρα που θα πληρώσουμε να τους καλέσουμε ώστε να μας δώσουν τον τραπεζικό λογαριασμό της Qatar (μόνο Alpha Bank) και τότε θα δηλώσουμε ποιές ακριβώς θέσεις θέλουμε, αν και προς στιγμή μας έχουν στο σύστημά τους ότι θέλουμε θέσεις δίπλα σε παράθυρο μπρός ή πίσω από τα φτερά. Μόνο τον καφέ δεν σημείωσαν πως τον πίνουμε. Α, και αρκετές φορές επέμεναν να μας ενημερώνουν για την 6ωρη στάση στην DOHA.
                  οι τιμές που λες για τα εισητήρια είναι one way? γιατί εγώ με Qatar για Μάιο βρήκα με 1200. Τα κιλά είναι όντως 40 + την χειραποσκευή και μπορείς να παραγγείλεις και παιδικό γεύμα για τα παιδιά 2-3 μέρες πριν από την πτήση αλλά εμένα τον Μάιο έχει μόνο 1.30 ώρα αναμονή στην Ντόχα

                  Comment


                    Originally posted by effie View Post
                    οι τιμές που λες για τα εισητήρια είναι one way? γιατί εγώ με Qatar για Μάιο βρήκα με 1200. Τα κιλά είναι όντως 40 + την χειραποσκευή και μπορείς να παραγγείλεις και παιδικό γεύμα για τα παιδιά 2-3 μέρες πριν από την πτήση αλλά εμένα τον Μάιο έχει μόνο 1.30 ώρα αναμονή στην Ντόχα
                    One way. Πράγματι η πτήση που παίρνεις εσύ έχει λιγότερη αναμονή και ακριβότερο εισιτήριο. Σου επισημαίνω πάλι ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά αν κλείσεις μέσω site και όχι τηλεφωνικά.
                    A journey of a thousand miles begins with a single step.

                    Comment


                      Originally posted by manosK View Post
                      One way. Πράγματι η πτήση που παίρνεις εσύ έχει λιγότερη αναμονή και ακριβότερο εισιτήριο. Σου επισημαίνω πάλι ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά αν κλείσεις μέσω site και όχι τηλεφωνικά.
                      Ναι, θα το κοιτάξω και τηλεφωνικά και θα πάω και από τα γραφεία της εταιρείας μιας και μένω πολύ κοντά στο αεροδρόμιο. Πάντως προς το παρόν μου έχει δώσει καλύτερη τιμή το τουριστικό γραφείο Australian Travel από το site της ίδιας της Qatar αλλά τηλεφωνικά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Θα το κάνω, ευχαριστώ πολύ

                      Comment


                        βγήκε η visa μου επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!! Από Δευτέρα πάω για εισιτήρια. 20-25 Μαίου είμαι Μελβούρνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                        Comment


                          Originally posted by effie View Post
                          βγήκε η visa μου επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!! Από Δευτέρα πάω για εισιτήρια. 20-25 Μαίου είμαι Μελβούρνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                          Μπράβο άντε σιγά σιγά οι πρωινοί να προετοιμάσετε το έδαφος και για εμένα.
                          A journey of a thousand miles begins with a single step.

                          Comment


                            εφη τα γραφεια της καταρ ειναι στην συγγρου,,,εκει αμα πας θα βρεις τα πιο φτηνα εισητηρια και θα παρεις και καρτα για μάιλς και ισως εχεις και τιποτα καλυτερο σε κιλα αν χρειαστεις.ετσι εκανε ενας γνωστος μου που ταξιδευε σημερα,ειπε οτι απο τα γραφεια τους απευθειας βρηκε τις καλυτερες τιμες

                            Originally posted by effie View Post
                            Ναι, θα το κοιτάξω και τηλεφωνικά και θα πάω και από τα γραφεία της εταιρείας μιας και μένω πολύ κοντά στο αεροδρόμιο. Πάντως προς το παρόν μου έχει δώσει καλύτερη τιμή το τουριστικό γραφείο Australian Travel από το site της ίδιας της Qatar αλλά τηλεφωνικά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Θα το κάνω, ευχαριστώ πολύ

                            Comment


                              Originally posted by cryo View Post
                              εφη τα γραφεια της καταρ ειναι στην συγγρου,,,εκει αμα πας θα βρεις τα πιο φτηνα εισητηρια και θα παρεις και καρτα για μάιλς και ισως εχεις και τιποτα καλυτερο σε κιλα αν χρειαστεις.ετσι εκανε ενας γνωστος μου που ταξιδευε σημερα,ειπε οτι απο τα γραφεια τους απευθειας βρηκε τις καλυτερες τιμες
                              Ευχαριστώ πολύ

                              Comment


                                Originally posted by manosK View Post
                                Μπράβο άντε σιγά σιγά οι πρωινοί να προετοιμάσετε το έδαφος και για εμένα.
                                Ευχαριστώ, καλή επιτυχία και σε εσένα, με το καλό να έρθεις και εσύ

                                Comment

                                Working...
                                X