Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστώ Σωτήρη. Μεγάλη διαφορά με τη δεύτερη μερα του Γενάρη που κοιτώ εγώ - δεν παίζει για άλλη ημερομηνία. 950€ και βάλε... Θα τους πάρω πάντως να ρωτήσω.

    Keep calm because impossible is nothing.

    Comment


      Καλησπέρα και καλημέρα
      Έφτασε η ώρα των εισιτηρίων και πραγματικά δεν το περίμενα τόσο δύσκολο.
      Έχω κοιτάξει σχεδόν όλα τα site με αεροπορικά εισιτήρια επίσης επικοινώνησα και με κάποια γραφεία αλλά και με εταιρίες κατευθείαν.
      Αυτό που είδα είναι ότι τελικά οι εταιρίες δίνουν πιο ακριβές τιμές.
      Τη Δευτέρα έχω να καλέσω και κανά δυο γραφεία ακόμη. Ένα από αυτά είναι το Australian travel γιατί όπως είδα ένας φίλος από εδώ μέσα έγραψε ότι βρήκε καλή τιμή.
      Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι κάτι που με μπέρδεψε.
      Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε είτε με singapore από Αθήνα είτε με Emirates από Κωνσταντινούπολη.
      Θέλουμε να φύγουμε γύρω στην Πρωτοχρονιά. 2-3 μέρες πριν ή 2-3 μέρες μετά. Όπως βολέψει.
      Όταν κάνω αναζήτηση όμως για εισιτήρια αρχές Ιανουαρίου μου βγάζει πιο ακριβές τιμές απ΄ ότι αν φύγω σε 10 μέρες. Μήπως ξέρετε γιατί γίνεται αυτό;
      Μήπως οι εταιρίες δίνουν υψηλές τιμές στην αρχή και όταν πλησιάζει ο καιρός τις κατεβάζουν;
      Γνωρίζει κάποιος να μου πει; Γιατί εάν είναι έτσι ίσως είναι καλύτερο να κλείσω μετά από 10 μέρες.
      Επίσης μήπως γνωρίζετε για το site rovia.com;
      Έχω βρει μεγάλες διαφορές στις τιμές και σκέφτομαι μήπως δεν είναι αξιόπιστο.
      Ευχαριστώ

      Comment


        Originally posted by mariasiran View Post
        Καλησπέρα και καλημέρα
        Έφτασε η ώρα των εισιτηρίων και πραγματικά δεν το περίμενα τόσο δύσκολο.
        Έχω κοιτάξει σχεδόν όλα τα site με αεροπορικά εισιτήρια επίσης επικοινώνησα και με κάποια γραφεία αλλά και με εταιρίες κατευθείαν.
        Αυτό που είδα είναι ότι τελικά οι εταιρίες δίνουν πιο ακριβές τιμές.
        Τη Δευτέρα έχω να καλέσω και κανά δυο γραφεία ακόμη. Ένα από αυτά είναι το Australian travel γιατί όπως είδα ένας φίλος από εδώ μέσα έγραψε ότι βρήκε καλή τιμή.
        Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι κάτι που με μπέρδεψε.
        Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε είτε με singapore από Αθήνα είτε με Emirates από Κωνσταντινούπολη.
        Θέλουμε να φύγουμε γύρω στην Πρωτοχρονιά. 2-3 μέρες πριν ή 2-3 μέρες μετά. Όπως βολέψει.
        Όταν κάνω αναζήτηση όμως για εισιτήρια αρχές Ιανουαρίου μου βγάζει πιο ακριβές τιμές απ΄ ότι αν φύγω σε 10 μέρες. Μήπως ξέρετε γιατί γίνεται αυτό;
        Μήπως οι εταιρίες δίνουν υψηλές τιμές στην αρχή και όταν πλησιάζει ο καιρός τις κατεβάζουν;
        Γνωρίζει κάποιος να μου πει; Γιατί εάν είναι έτσι ίσως είναι καλύτερο να κλείσω μετά από 10 μέρες.
        Επίσης μήπως γνωρίζετε για το site rovia.com;
        Έχω βρει μεγάλες διαφορές στις τιμές και σκέφτομαι μήπως δεν είναι αξιόπιστο.
        Ευχαριστώ
        Οι ημέρες που κοιτας πέφτουν μεσα στις γιορτες για αυτό και τα εισητήρια είναι πίο ακριβά. Οι αεροπορικές συνήθως βγάζουν μερικά φθηνα εισητήρια για κάθε πτήση και όσο λιγοστέυουν ακριβένουν (παράδειγμα τα πρώτα 10% στην πίο χαμηλή τιμή, τα επόμενα 10% λίγο πιο ακριβά και ουτω καθ εξής). Επειδή εσύ κοιτάς για πρωτοχρονία όσοι θέλουν να ταξιδεψουν για διακοπές εκείνες τις ημέρες έχουν κλήση τα εισητήρια τους πολλή πίο πρίν οπότε ήδη τα αεροπλάνα έχουν σχετικά καλή πληρότητα. Συνήθως 2 με 3 εβδομάδες πρίν αν τους έχουν μείνει πολλά εισητήρια ξαναβγάζουν προσφορές αλλά αυτό είναι μεγάλο ρίσκο ειδικά για τοσο υψηλής ζήτησης περίοδο. Αν κοιτάξεις για μέσα Γενάρη αρχες Φλεβάρη λογικά τα εισητήρια θα είναι κάτω από το μισο της τιμής. Οπότε ή κλείνης τώρα όσο τα βρίσκης (όσο περιμένης λογικά θα ακριβαίνουν) ή αλλάζης ημερομηνίες ταξιδιού.
        Αυτά που σου γράφω είναι ότι συμβαίνει γενικά με τις αεροπορικές, ίσως για αυστραλία να υπάρχει κάποια εξαίρεση, ρώτα και στο γραφείο που θα μιλήσεις.
        Καλή επιτυχία

        Comment


          Originally posted by georgek View Post
          Οι ημέρες που κοιτας πέφτουν μεσα στις γιορτες για αυτό και τα εισητήρια είναι πίο ακριβά. Οι αεροπορικές συνήθως βγάζουν μερικά φθηνα εισητήρια για κάθε πτήση και όσο λιγοστέυουν ακριβένουν (παράδειγμα τα πρώτα 10% στην πίο χαμηλή τιμή, τα επόμενα 10% λίγο πιο ακριβά και ουτω καθ εξής). Επειδή εσύ κοιτάς για πρωτοχρονία όσοι θέλουν να ταξιδεψουν για διακοπές εκείνες τις ημέρες έχουν κλήση τα εισητήρια τους πολλή πίο πρίν οπότε ήδη τα αεροπλάνα έχουν σχετικά καλή πληρότητα. Συνήθως 2 με 3 εβδομάδες πρίν αν τους έχουν μείνει πολλά εισητήρια ξαναβγάζουν προσφορές αλλά αυτό είναι μεγάλο ρίσκο ειδικά για τοσο υψηλής ζήτησης περίοδο. Αν κοιτάξεις για μέσα Γενάρη αρχες Φλεβάρη λογικά τα εισητήρια θα είναι κάτω από το μισο της τιμής. Οπότε ή κλείνης τώρα όσο τα βρίσκης (όσο περιμένης λογικά θα ακριβαίνουν) ή αλλάζης ημερομηνίες ταξιδιού.
          Αυτά που σου γράφω είναι ότι συμβαίνει γενικά με τις αεροπορικές, ίσως για αυστραλία να υπάρχει κάποια εξαίρεση, ρώτα και στο γραφείο που θα μιλήσεις.
          Καλή επιτυχία
          Ευχαριστώ για την απάντηση georgek

          Comment


            Originally posted by georgek View Post
            Αν κοιτάξεις για μέσα Γενάρη αρχες Φλεβάρη λογικά τα εισητήρια θα είναι κάτω από το μισο της τιμής.
            Πιο ακριβά μπορεί να είναι τότε γιατί εδώ τους μήνες αυτούς είναι το καλοκαίρι κ η τουριστική περίοδος μόνο αν έρθει κάποιος τον Αύγουστο ίσως να τα βρει πολύ φθηνά.

            mariasiran όλα τα γραφεία έχουν διαφορές μεταξύ τους στις τιμές, κιλά αποσκευών, διάρκεια ταξιδιού εώς κ την εξυπηρέτηση.
            Αν βρεις πολύ φθηνά θα έχει μάλλον πολλές στάσεις κ πολλές ώρες αναμονής.
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Originally posted by jimathens View Post
              Πιο ακριβά μπορεί να είναι τότε γιατί εδώ τους μήνες αυτούς είναι το καλοκαίρι κ η τουριστική περίοδος μόνο αν έρθει κάποιος τον Αύγουστο ίσως να τα βρει πολύ φθηνά.

              mariasiran όλα τα γραφεία έχουν διαφορές μεταξύ τους στις τιμές, κιλά αποσκευών, διάρκεια ταξιδιού εώς κ την εξυπηρέτηση.
              Αν βρεις πολύ φθηνά θα έχει μάλλον πολλές στάσεις κ πολλές ώρες αναμονής.
              Σ΄ ευχαριστώ Jimathens
              Στη rovia.com που είδα είναι και φθηνά και δεν έχει και πολλές ώρες αναμονής. Γι΄ αυτό μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα να μάθω γι΄ αυτήν την εταιρία αν ξέρει κάποιος

              Comment


                Συμβουλή για εισιτήρια:

                Δοκιμάστε skyscanner.net διότι ψάχνει πολλά site ταυτόχρονα, συμπεριλαμβανομένων των low cost. Αν βάλετε ως χώρα σας την Ελλάδα, ψάχνει χρησιμοποιώντας ευρωπαϊκά και ελληνικά site. Αν βάλετε Αυστραλία, ψάχνει αυστραλέζικα κυρίως. Δοκιμάστε και τις δύο επιλογές, πολλές φορές βγαίνουν διαφορές.
                Επίσης βάλτε alert τις ημερομηνίες που θέλετε και κάθε μέρα θα σας στέλνει στο e-mail σας τις ενημερωμένες τιμές. Έτσι, αν βγει καμια προσφορά, δε θα την χάσετε.

                Επίσης, αν καίγεστε για χαμηλή τιμή, δοκιμάστε να σπάσετε το ταξίδι σε δύο μέρη: Ελλάδα - Ασία (π.χ. Σιγκαπούρη, ή Μαλαισία ή Ταϊλάνδη κλπ) και Ασία - Αυστραλία. Μειονεκτήματα: διαφορετικά όρια αποσκευών, ώρες αναμονής, ανάγκη για τσεκ ιν ξανά κ.ά.

                Comment


                  Originally posted by Constantin View Post
                  Συμβουλή για εισιτήρια:

                  Δοκιμάστε skyscanner.net διότι ψάχνει πολλά site ταυτόχρονα, συμπεριλαμβανομένων των low cost. Αν βάλετε ως χώρα σας την Ελλάδα, ψάχνει χρησιμοποιώντας ευρωπαϊκά και ελληνικά site. Αν βάλετε Αυστραλία, ψάχνει αυστραλέζικα κυρίως. Δοκιμάστε και τις δύο επιλογές, πολλές φορές βγαίνουν διαφορές.
                  Επίσης βάλτε alert τις ημερομηνίες που θέλετε και κάθε μέρα θα σας στέλνει στο e-mail σας τις ενημερωμένες τιμές. Έτσι, αν βγει καμια προσφορά, δε θα την χάσετε.

                  Επίσης, αν καίγεστε για χαμηλή τιμή, δοκιμάστε να σπάσετε το ταξίδι σε δύο μέρη: Ελλάδα - Ασία (π.χ. Σιγκαπούρη, ή Μαλαισία ή Ταϊλάνδη κλπ) και Ασία - Αυστραλία. Μειονεκτήματα: διαφορετικά όρια αποσκευών, ώρες αναμονής, ανάγκη για τσεκ ιν ξανά κ.ά.
                  Σωστος!! Και εγω μεσα απο αυτην την σελιδα ειχα βρει σπεσιαλ προσφορα!!
                  “Nothing is forever”

                  Comment


                    Επι της ευκαιρίας να αναφέρουμε οτι το ταξίδι με την Qatar ηταν υπέροχο! Άνετες θέσεις συχνά και χορταστικά γεύματα, εξυπηρετικό προσωπικό! Μόνο μειονέκτημα ίσως οτι δεν πετάξαμε με το νέο Α380 το οποίο σου παρέχει και Internet κατα την διάρκεια του ταξιδιού, και προφανώς και άλλες ανέσεις αφού πρόκειται για ένα τελευταίας γενιάς αεροσκάφος. Η Emirates το χρησιμοποιεί αλλά τις ημερομηνίες που θέλαμε ηταν fully booked!

                    Σε σχέση με την Etihad απλά να αναφέρω οτι για την economy class διαβάσαμε διάφορα παράπονα για τον διαθέσιμο χώρο της θέσης, και έτσι τα +30 Ευρώ που ήταν το εισητήριο της Qatar ηταν μονόδρομος για εμάς.

                    Ευτυχώς μείναμε απολύτως ευχαριστιμένοι!

                    Comment


                      Καλησπέρα και καλημέρα
                      Ετοιμάζω τις βαλίτσες και ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει με τις χειραποσκευές.
                      Από την εταιρία δίνουν διαστάσεις 48 Χ 34 Χ 23 (Σύνολο 105cm)
                      Εγώ έχω 2 βαλίτσες σε αυτή τη διάσταση μόνο που έχουν και ρόδες. Και αν προσθέσουμε τις ρόδες είναι 52 Χ 34 Χ 18 (Σύνολο 104 cm).
                      Ξέρει κανείς αν μετράνε και τις ρόδες στις διαστάσεις; Στα εκατοστά έχω 1 εκατοστό λιγότερο στο σύνολο, αλλά στο πλάτος που ζητάνε έχω συν 4 εκατοστά.

                      Comment


                        Μαρία, εμείς ταξιδέψαμε πριν δύο εβδομάδες με την Etihad και δεν είχαμε πρόβλημα με τις διαστάσεις των αποσκευών,
                        Μόνο το βάρος μετρήθηκε στην Αθήνα από τους υπαλλήλους της Etihad και κανένα πρόβλημα.
                        Και το ταξίδι με την παραπάνω εταιρεία ήταν ένα από τα καλύτερα και συντομότερα που έχω κάνει ποτέ προς Αυστραλία.

                        Comment


                          Originally posted by skion View Post
                          Μαρία, εμείς ταξιδέψαμε πριν δύο εβδομάδες με την Etihad και δεν είχαμε πρόβλημα με τις διαστάσεις των αποσκευών,
                          Μόνο το βάρος μετρήθηκε στην Αθήνα από τους υπαλλήλους της Etihad και κανένα πρόβλημα.
                          Και το ταξίδι με την παραπάνω εταιρεία ήταν ένα από τα καλύτερα και συντομότερα που έχω κάνει ποτέ προς Αυστραλία.
                          Σ΄ ευχαριστώ skion. Μάλλον θα τις κρατήσω αφού τις έχω. Το πολύ πολύ αν μου πουν κάτι να ξηλώσω τις ρόδες!!!

                          Comment


                            Καλημέρα και Καλή ΧΡΟΝΙΑ σε όλους
                            Πλησιάζει η ώρα για μένα και την οικογένεια μου να ταξιδέψουμε.
                            Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την Evisa
                            Θα κανω αίτηση για partner visa onshore οπότε θα χρειαστεί visa για να ταξιδέψω όπως έχω διαβάσει.
                            Ο σύζυγος και τα παιδιά μου είναι Αυστραλοί υπήκοοι.
                            Ποιος τη βγάζει αυτή τη βίζα; Έκλεισα εισιτήρια μέσω air tickets.
                            Βγάζουν αυτοί αυτόματα τη βίζα ή πρεπει να το κανω εγώ;
                            Κάπου είχα διαβάσει και για κάποιον που δεν του είχαν βγάλει τη βίζα και έτρεχε τελευταία στιγμή, αλλά δε θυμάμαι ποιος ήταν για να το κοιτάξω.
                            Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.
                            Ευχαριστω

                            Comment


                              Originally posted by mariasiran View Post
                              Καλημέρα και Καλή ΧΡΟΝΙΑ σε όλους
                              Πλησιάζει η ώρα για μένα και την οικογένεια μου να ταξιδέψουμε.
                              Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την Evisa
                              Θα κανω αίτηση για partner visa onshore οπότε θα χρειαστεί visa για να ταξιδέψω όπως έχω διαβάσει.
                              Ο σύζυγος και τα παιδιά μου είναι Αυστραλοί υπήκοοι.
                              Ποιος τη βγάζει αυτή τη βίζα; Έκλεισα εισιτήρια μέσω air tickets.
                              Βγάζουν αυτοί αυτόματα τη βίζα ή πρεπει να το κανω εγώ;
                              Κάπου είχα διαβάσει και για κάποιον που δεν του είχαν βγάλει τη βίζα και έτρεχε τελευταία στιγμή, αλλά δε θυμάμαι ποιος ήταν για να το κοιτάξω.
                              Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.
                              Ευχαριστω
                              καλημέρα καλή χρονιά
                              θα πρέπει να την ζητησεις εκεί που έκλεισες τα εισητήρια,η τουριστική visa βγαίνει αυτόματα με το εισητήριο
                              τουλάχιστον έτσι ήταν σε μας. Με το εισητήριο που εκτυπώσαμε online εκτυπώσαμε και την τουριστική visa
                              δεν φαντάζομαι να έχει αλλάξει κάτι.Πάρε τηλ εκεί που τα έκλεισες ή πάρε και στήν εταιρεία την οποία θα πετάξεις να σου πούν !!!! καλο ταξίδι να έχετε !!!



                              ΥΓ. Θα πρέπει να την έχεις τυπωμένη μαζί σου ,γιατί θα σου ζητηθεί στήν διάρκεια του ταξιδιού !!
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                καλημερα σε ολους ηρθα πριν 2 μηνες στην αυστραλια καναμε την partner visa απο εδω ,το ερωτημα ειναι τι μπορω να κανω με το εισητηρειο της επιστροφης απο την σινγκαπουρ .ρωτησα το τουρ γραφειο και μου ειπαν οτι δεν μπορη να το κανη χρηση αλλος και μονο καποιους φορους θα μου επιστρεψουν.εαν μπορει καποιος να με προτεινει
                                λυση θα το εκτιμουσα

                                Comment

                                Working...
                                X