Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by leyteris77 View Post
    Ψάχνω τιμες και δρομολόγια για μελβούρνη και βλέπω οτι μόνο η etihad συμφέρει. Το ταξίδι ειναι σχετικά ποιο σύντομο και κανει μονο μία στάση.


    Για τους μετανάστες υπάρχει μια ειδική συμφωνία με ορισμενες αεροπορικές εταιρείες σχετικά με εκπτώσεις στα εισητήρια, περισσότερες αποσκευες κλπ. Αναφέρει κάποια στοιχεία στο παρακάτω link. Θα επικοινωνήσω μαζί τους και θα σας πώ.

    http://www.iom.int/jahia/Jahia/pid/1820
    Καλό ακούγεται...Αναμένουμε πληροφορίες!

    Comment


      #62
      Originally posted by vpappas
      Υπόψιν ότι η ETIHAD επιτρέπει βάρος μονό 25 kg, και δεν ισχύει τίποτα διαφορετικό σε περίπτωση που μεταναστεύεις!!!
      Αν βάλεις παραπάνω βάρος απλά το πληρώνεις!
      ΑΡΝΗΤΙΚΟτην δευτερα πηρα τα εισητιρια απο etihad και ΓΡΑΦΕΙ επανω 30κιλα 7κιλα χειραποσκευη τηλ 2103241010

      Comment


        #63
        Originally posted by vpappas
        Εγώ εκλείσα με Singapore και δίνει 40 κίλα.Οπότε θέλει ψάξιμο λίγο παραπάνω, εκτως αυτού τα δεδομένα αλλάζουν.
        ποσο κανει εγω το πηρα 615

        Comment


          #64
          Originally posted by vpappas
          Για Ιανουάριο με Singapore airlines 740 ευρώ.
          δηλαδη 3 κιλα παραπανω απο εμενα τα πληρωσες125ευρω στης 4 ιανουαριου η ετιχατ τα δινει 652ευρω

          Comment


            #65
            Πληροφορίες- παράδειγμα τιμών

            Μέσω Etihad για Μελβούρνη

            Σημερα που ρώτησα τηλ. 2103241010 ( Κολοκοτρώνη 3-5 Σύνταγμα)

            αν κλείσεις για οικογένεια πχ.κλείσεις σήμερα για αναχώρηση 18/1/12
            για 3 ενηλικες και 1 παιδί (θεωρείται μέχρι να κλείσει τα 12)
            δίνουν σύνολο 2.710Ευρώ ( συμπεριλαμβάνει φόρους)
            Σημειωτέον ότι υπάρχει και πιο οικονομικό εισητήριο αλλά όχι για την συγκεκριμένη ημερομηνία οπότε όσο πιο νωρίς κλεισεις τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να κλείσεις πιο καλή τιμή!

            Α θετικο: δίνουν 30κιλά ανα άτομο + 7χειραποσκευή ενώ μεσω ολυμπιακής 20+7

            Β θετικό :αν θελήσεις να αλλάξεις ημερ/νία αναχώρησης (έχεις δικαίωμα έως και μία μέρα πριν την προγραματισμένη) ακόμα και στην πιο οικονομική θέση ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΟΙΝΗ την πρωτη φορά που θα κάνεις αλλαγή! Σε αντιθεση με την ολυμπιακή που πληρώνεις 30Ευρώ το καθένα.

            Η singapore ήταν αρκετά πιο ακριβή αν και δίνει 40κιλά όπως λέει κι ο pappas οπότε είναι απόφαση του καθένα τι θελει...

            Comment


              #66
              Originally posted by jini View Post
              Μέσω Etihad για Μελβούρνη

              Σημερα που ρώτησα τηλ. 2103241010 ( Κολοκοτρώνη 3-5 Σύνταγμα)

              αν κλείσεις για οικογένεια πχ.κλείσεις σήμερα για αναχώρηση 18/1/12......................... θελει...
              Α! Ξέχασα να πω ότι η Ολυμπιακή για τα ίδια άτομα και για αναχώρηση 18/1/12 μου έδωσε σύνολο 2.497 ευρώ αλλά όπως είπα και πριν δινει 20 κιλα....

              Comment


                #67
                singapore

                παντως εγω απο ερευνα που εκανα για θεση bussines στη singapore ειναι η πιο φθηνη.μονο να παω μελβουρνη μου ζηταει 1644 ευρω.ενω η etihad,qatar κ.τ.λ φευγουν πανω απο τα 2 χιλιαρικα.κ κλεισιμο των εισητηριων 2 μηνες νωριτερα για πιο μετα δεν γνωριζω.

                Comment


                  #68
                  Οι τιμές που γράφεται παραπάνω είναι μετ' επιστροφής ή απλά?

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by nhreas.64@gmail.com View Post
                    Οι τιμές που γράφεται παραπάνω είναι μετ' επιστροφής ή απλά?
                    τα δικά μου απλά! δεν έχει επιστροφή.....

                    Comment


                      #70
                      Αυτή είναι η απάντηση του IOMAustralia σχετικα με τα φτηνότερα εισιτήρια για μετανάστες

                      For new migrants coming to Australia or New Zealand with skilled migration visa or any permanent visa, IOM offers discounted fares and concessional baggage allowance on some carriers operating from/to Australia covered under IOM global agreement.

                      Please note that we can avail our concession fares and baggage allowance for the travel booked through IOM. Please also note that IOM Australia assists one-way travel to the immigration country. This means that we cannot assist any return trip.

                      Below is an estimate quote and check-in baggage allowance for one way travel for you and your family:

                      From: Athens
                      To: Melbourne
                      Number of passenger: 2 adult / 1 child / 0 infant
                      Departure month: January 2012


                      ROUTING: ATH/DXB/MEL
                      AIRLINE(S): Emirates ______________________________________UNIT COST________________NUMBER________________________TOTAL
                      BAGGAGE ALLOWANCE: 40 kgs per seated passenger

                      FARE ADULT (USD)
                      _________________________________________806.00___ ___________________2___________________________1,6 12.00

                      FARE CHILD (Less than 12 years) USD__________________________626.00__________________ ____1_____________________________626.00

                      FARE INFANT (Less than 2 years, not occupying a seat) USD__________n.a.________________________0_____________________ _________0.00

                      Service Fee p/p (USD) *does not apply to infant__________________110.00________________________3_ _________________________330.00

                      TOTAL ESTIMATE TRAVEL COSTS (USD)__________________________________________________ ___________________________USD 2,568.00


                      The cost is in US dollar (USD).

                      The above fares include tax that can be collected on the ticket. The fare is available only for one-way travel to Australia or New Zealand. Changes prior to 24 hours of departure are free of charge. The fare does not allow voluntary stop-over(s).
                      Please note that the above costing may change due to airfare increases or currency exchange rate fluctuations. Therefore, IOM will advise you of the exact cost after the actual airline booking has been made.
                      Please also note that the above fare is subject to seat availability.
                      Due to the large number of travellers, especially in peak seasons, we recommend that you contact this office as far in advance of the planned departure date as possible.
                      The baggage allowance only applies to personal luggage. If you wish to move items by freight or cargo, or if you wish to take your pets, please contact Australian Customs Services at www.customs.gov.au or New Zealand Customs Services at http://www.customs.govt.nz.

                      IOM cannot make travel arrangements until all Immigration requirements have been met and visas and passports issued for each person travelling. If you would like IOM to arrange your travel please email or fax the following documents to this office:
                      • Copy of the letter of approval from the Department of Immigration and Citizenship or Immigration New Zealand. Scanned copy is sufficient.

                      • The completed travel form (attached).

                      Upon the receipt of the above items, we will make the booking and send you a payment advice.
                      You can use the following options to make payment for your airfare:
                      -International telegraphic to IOM Canberra
                      -International money order
                      -Bank Cheque
                      If you have a friend or relative in Australia who can pay IOM Canberra on your behalf either by electronic transfer, or by bank cheque or money order sent to IOM Canberra. If these options are not suitable, IOM Canberra can arrange for payment to be made to an IOM Office closest to you. Please note that we cannot accept the payment by credit card.
                      Please ensure that you have all the necessary visas before your departure.
                      Note: IOM is not responsible for any penalty imposed by the airline/s due to incorrect spelling of names. Please write clearly and underline your surname (last name) and ensure that names given to IOM are according the passport.
                      As a rule, if the travel is cancelled after payment has been received, IOM will refund the full amount of airfare portion but will retain the service fee as an administrative charge.
                      Please note that any fees or changes in fares due to date changes, the incorrect name of passengers or destination changes must be borne by you once the tickets have been issued.
                      Please do not hesitate to contact us if you have any further queries regarding IOM-assisted travel.

                      Best Regards,
                      IOM Australia
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #71
                        Μου τηλεφώνησε ο πράκτοράς μου από Ελλάδα, και μου είπε ότι η ΤΗΑΙ θα σταματήσει να έρχεται Ελλάδα σε λίγο καιρό. Έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό;

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by vpappas
                          yes its true!
                          Τελευταία πτήση της ΤΗΑΙ για Ελλάδα είναι στις 16 Νοεμβρίου, όπου ευτυχώς πρόλαβα και έβγαλα κι εγώ εισητήριο. Και άλλη μια ραδιοαρβύλα κυκλοφόρισε για την Singapore Airlines. Αλλά δεν ξέρω τίποτα το επίσημο γι' αυτό. Άντε να δούμε ποιες εταιρίες θα συνεχίζουν να πηγαίνουν Ελλάδα...

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by dj_takis View Post
                            Τελευταία πτήση της ΤΗΑΙ για Ελλάδα είναι στις 16 Νοεμβρίου, όπου ευτυχώς πρόλαβα και έβγαλα κι εγώ εισητήριο. Και άλλη μια ραδιοαρβύλα κυκλοφόρισε για την Singapore Airlines. Αλλά δεν ξέρω τίποτα το επίσημο γι' αυτό. Άντε να δούμε ποιες εταιρίες θα συνεχίζουν να πηγαίνουν Ελλάδα...
                            Τι εννοεις προλαβες και εβγαλες εισητηριο?
                            Εγω που θα γυρναγα στις 25...δεν ισχυει (ισχυει μονο μεχρι μπανκογκ)
                            αλλα μπορω πλεον να φυγω μεχρι τις 24 μαρτιου που ειναι το οριο που μου δινουν οποτε θελω..χωρις εξτρα χρεωση,γιατι την ευθυνη την εχει η εταιρια..
                            Και θα παω απο μελβουρνη μπανκογκ και απο εκει καπου στην ευρωπη.....και μετα ελλαδα...
                            Καταλαβαινεις τι εχω να τραβηξω...(αν τελικα δεν μεινω εδω)

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by abdel View Post
                              Τι εννοεις προλαβες και εβγαλες εισητηριο?
                              Εγω που θα γυρναγα στις 25...δεν ισχυει (ισχυει μονο μεχρι μπανκογκ)
                              αλλα μπορω πλεον να φυγω μεχρι τις 24 μαρτιου που ειναι το οριο που μου δινουν οποτε θελω..χωρις εξτρα χρεωση,γιατι την ευθυνη την εχει η εταιρια..
                              Και θα παω απο μελβουρνη μπανκογκ και απο εκει καπου στην ευρωπη.....και μετα ελλαδα...
                              Καταλαβαινεις τι εχω να τραβηξω...(αν τελικα δεν μεινω εδω)
                              Άστα... Δράμα η κατάσταση με τις αναμονές. Κανονικά έφευγα 16 Δεκεμβρίου. Έτσι κι αλλιώς θα έφευγα νωρίτερα, και θα πλήρωνα και κάτι έξτρα για την αλλαγή εισητηρίου. Αλλά με αφορμή ότι έγινε, ζήτησα η πτήση μου να μεταφερθεί στην τελευταία τους, και φυσικά χωρίς χρέωση αφού "αναγκάζομαι" να φύγω εξαιτίας τους. Στην ουσία κουτί μου ήρθε... Όσον αφορά ευρώπη, όταν ψαχνόμουν να έρθω, βρήκα μέσω Γερμανίας, με 20(!!!) ώρες αναμονή στο αεροδρόμιό τους. Εγκεφαλικό θα πάθαινα. Θέλω να πιστεύω, ότι δεν θα τραβήξει κάτι ανάλογο ο κόσμος που θα γυρίσει ή θα πάει, με ΤΗΑΙ, μετά τις 16 Νοεμβρίου.

                              Comment


                                #75
                                παιδια ο συζυγος ταξιδευει 1/1/12 και του ειπαν οτι του επιτρεπουν μονο 23 κιλα +7 χειραποσκευη...με την ετιχαντ...που μπορω να τηλ μηπως και παρω παραπανω κιλα;

                                Comment

                                Working...
                                X