Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημερα !Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις . Για τα παιδια ανησυχω αν θα καταφερουν να κοιμηθουν στις θεσεις αυτες .ΚΑΙ αν θα χωραω εγω ή ειναι μονο για αδυνατους .
    Ειχε καποιος παιδια μαζι του να μας πει πως ηταν ? Τα γευματα για τα παιδια σερβιρονται ορισμενες ώρες ? Αν θελησουν ενα σνακ θα πρεπει να φροντισω να το εχω παρει απο τα αφορολογητα ?

    Comment


      SOS !!!!Υποχρεωτικα ειτητηριο επιστροφης ??

      Εχω διαβασει οτι καποιοι ταξιδεψαν χωρις να εχουν βγαλει εισητηριο επιστροφης
      Μολις επικοινωνησα με ενα γνωστο μου πρακτορα και ηταν καθετος !! Δεν θα σας αφησουν λεει να ταξιδεψετε αν δεν εχετε επιστροφης...

      Να πω την αληθεια ..κλονιστηκα .. Ειναι δυνατο ? Εμας θα μας περιμενουν συγγενεις (θεια ) εκει και μπορουμε να δηλωσουμε και που θα μεινουμε .

      Me τουριστικη visa φευγουμε .Αν κλεισω μονος μου εισητηρια παλι θα εχω προβλημα ??

      Οποιος ξερει ας βοηθησει !!!Ευχαριστω !

      Comment


        Originally posted by stavrosm View Post
        Πτηση με ολυμπιακη για 2 μεγαλους και 2 παιδια 2.625 !
        Η ιδια πτηση με τα ιδια αεροπλανα με Εtihad 2200 !!
        Stis 15 Dekembrioy .. Πως σας φαινεται ?
        Είναι η ίδια ακριβώς πτήση. Η ολυμπιακή έχει συμφωνία με την etihad.

        Εμείς πετάμε το Σάββατο 10/12. Θεσσαλονίκη-Sydney, 2 ενήλικες και η κόρη μας (3.5 ετών), βγήκε σύνολο 1850 ευρώ (απλή μετάβαση)

        Η φθηνη εναλλακτική πάντως από 10/12 και μετά ήταν στις 31/12 που είχε επίσης 1850. Όλες οι άλλες ημερομηνίες είχαν πάνω από 2200.

        Comment


          Εισητηρια επιστροφης ?

          Originally posted by loucas View Post
          Είναι η ίδια ακριβώς πτήση. Η ολυμπιακή έχει συμφωνία με την etihad.

          Εμείς πετάμε το Σάββατο 10/12. Θεσσαλονίκη-Sydney, 2 ενήλικες και η κόρη μας (3.5 ετών), βγήκε σύνολο 1850 ευρώ (απλή μετάβαση)

          Η φθηνη εναλλακτική πάντως από 10/12 και μετά ήταν στις 31/12 που είχε επίσης 1850. Όλες οι άλλες ημερομηνίες είχαν πάνω από 2200.
          Με τουριστικη θα πάτε ? ΑΝ ξερεις πες μου γιατι εχω πελαγωσει με τον πρακτορα που μου ειπε να βγαλω υποχρωτικα επιστροφής ...:(

          Comment


            Originally posted by stavrosm View Post
            Με τουριστικη θα πάτε ? ΑΝ ξερεις πες μου γιατι εχω πελαγωσει με τον πρακτορα που μου ειπε να βγαλω υποχρωτικα επιστροφής ...:(
            Όχι δεν πάμε με τουριστική αλλά με εργασίας. Και ο δικός μου πράκτορας ήταν πάντως κάθετος και έχει και σχετική εμπειρία μια και η γυναίκα του είναι Αυστραλη.

            Το πρόβλημα δεν θα το έχεις στην αναχώρηση αλλά (ίσως) στην άφιξη οπου αν θεωρήσουν ότι δεν πηγαίνεις για τουρισμό μπορούν να σου απαγορευσουν την είσοδο.

            Αλήθεια όμως πώς το σκέφτεσαι να πας χωρίς βίζα με όλη την οικογένεια; Δεν είναι μεγάλο ρίσκο;

            Comment


              Εισητηρια επιστροφης ?

              Originally posted by loucas View Post
              Όχι δεν πάμε με τουριστική αλλά με εργασίας. Και ο δικός μου πράκτορας ήταν πάντως κάθετος και έχει και σχετική εμπειρία μια και η γυναίκα του είναι Αυστραλη.

              Το πρόβλημα δεν θα το έχεις στην αναχώρηση αλλά (ίσως) στην άφιξη οπου αν θεωρήσουν ότι δεν πηγαίνεις για τουρισμό μπορούν να σου απαγορευσουν την είσοδο.

              Αλήθεια όμως πώς το σκέφτεσαι να πας χωρίς βίζα με όλη την οικογένεια; Δεν είναι μεγάλο ρίσκο;
              Θα παμε σε συγγενεις και θα βγαλουμε αμεσως student Τα άλλα αργοτερα .

              Comment


                Originally posted by stavrosm View Post
                Εχω διαβασει οτι καποιοι ταξιδεψαν χωρις να εχουν βγαλει εισητηριο επιστροφης
                Μολις επικοινωνησα με ενα γνωστο μου πρακτορα και ηταν καθετος !! Δεν θα σας αφησουν λεει να ταξιδεψετε αν δεν εχετε επιστροφης...

                Να πω την αληθεια ..κλονιστηκα .. Ειναι δυνατο ? Εμας θα μας περιμενουν συγγενεις (θεια ) εκει και μπορουμε να δηλωσουμε και που θα μεινουμε .

                Me τουριστικη visa φευγουμε .Αν κλεισω μονος μου εισητηρια παλι θα εχω προβλημα ??

                Οποιος ξερει ας βοηθησει !!!Ευχαριστω !
                Και σε μένα η πράκτορας ήταν κάθετη να βγάλω roundtrip εισιτήριο αλλά δεν θα την ακούσω, το ξανασκέφτηκα και θα βγάλω one way (τουριστική βίζα) και ότι γίνει. Μιλώντας με etihad μου είπαν ότι με βάση των τουριστικών οδηγιών ο Έλληνας μπορεί να μπει στην χώρα της Αυστραλίας με one way. Απλά δεν θα έχω μαζί μου χαρτιά που θα χρειαστώ για την partner σε περίπτωση ελέγχου. Θα μου τα στείλουν μετά ταχυδρομικώς. Σε συγγενείς θα πάω έξοδα διαμονής δεν θα έχω άρα δεν χρειάζεται να ξέρω και επακριβώς πότε θα φύγω από την χώρα τους.

                Comment


                  Καλημέρα σε όλους και καλά νέα για όσους έχουν πρόβλημα με τους πράκτορες που τους αναγκάζουν να βγάλουν return ticket. Δια στόματος immi.gov.au όπου επικοινώνησα σήμερα τηλεφωνικώς γιατί μου το ζήτησε ένα πατριωτάκι έμαθα πως δεν υπάρχει κανένας νόμος που να υποχρεώνει κανέναν να βγάλει round trip όταν έρχεται Αυστραλία ούτε και πρόκειται να τον σταματήσει κανείς στο αεροδρόμιο ή να του απαγορεύσει την είσοδο και να τον γυρίσει στην Ελλάδα με την επόμενη πτήση. Από τη στιγμή που μπορείς να παρουσιάσεις στοιχεία για το πού ακριβώς θα μείνεις (συγγενείς- ξενοδοχείο κλπ) με ονόματα και διευθύνσεις καθώς και ότι έχεις τα χρήματα να συντηρηθείς για 3 μήνες τότε δεν έχεις θέμα. Αυτά δια στόματος υπαλλήλου του immigration η οποία επίσης μου σχολίασε πως όλο αυτό είναι επινόηση των πρακτόρων στο εξωτερικό γενικά για να αναγκάζουν τους πελάτες να βγάλουν την επιστροφή και να μην χάσουν πελάτη και προμήθεια.
                  Heal the past. Live the present. Dream the future.

                  Comment


                    Originally posted by marie View Post
                    Καλημέρα σε όλους και καλά νέα για όσους έχουν πρόβλημα με τους πράκτορες που τους αναγκάζουν να βγάλουν return ticket. Δια στόματος immi.gov.au όπου επικοινώνησα σήμερα τηλεφωνικώς γιατί μου το ζήτησε ένα πατριωτάκι έμαθα πως δεν υπάρχει κανένας νόμος που να υποχρεώνει κανέναν να βγάλει round trip όταν έρχεται Αυστραλία ούτε και πρόκειται να τον σταματήσει κανείς στο αεροδρόμιο ή να του απαγορεύσει την είσοδο και να τον γυρίσει στην Ελλάδα με την επόμενη πτήση. Από τη στιγμή που μπορείς να παρουσιάσεις στοιχεία για το πού ακριβώς θα μείνεις (συγγενείς- ξενοδοχείο κλπ) με ονόματα και διευθύνσεις καθώς και ότι έχεις τα χρήματα να συντηρηθείς για 3 μήνες τότε δεν έχεις θέμα. Αυτά δια στόματος υπαλλήλου του immigration η οποία επίσης μου σχολίασε πως όλο αυτό είναι επινόηση των πρακτόρων στο εξωτερικό γενικά για να αναγκάζουν τους πελάτες να βγάλουν την επιστροφή και να μην χάσουν πελάτη και προμήθεια.
                    Αυτά τα χρήματα που πρέπει να παρουσιάσεις για να συντηρηθείς για 3 μήνες ισχύουν και για όταν θα πας με partner visa (μόνιμη) και αν ναι τι ποσό? πρέπει να τα έχεις πανω στου στο αεροδρόμιο ή και σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό?
                    ευχαριστώ.:confused:

                    Comment


                      Originally posted by jini View Post
                      Αυτά τα χρήματα που πρέπει να παρουσιάσεις για να συντηρηθείς για 3 μήνες ισχύουν και για όταν θα πας με partner visa (μόνιμη) και αν ναι τι ποσό? πρέπει να τα έχεις πανω στου στο αεροδρόμιο ή και σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό?
                      ευχαριστώ.:confused:

                      Στην partner visa δεν έχεις κανένα τέτοιο πρόβλημα είσαι πλέον μόνιμος
                      κάτοικος και ξέρουν ότι θα γραφτείς centerlink και αναγκαστικά θα ψάξεις για δουλειά. Με την τουριστική δεν έχεις δικαίωμα εργασίας.
                      Heal the past. Live the present. Dream the future.

                      Comment


                        Μολις τωρα τελειωσα το ψαξιμο.

                        Απο τα site των εταιριων παιζουν οι εξης τιμες για την ημερομηνια που με ενδιαφερει 6 μηνες μπροστα...

                        4 Επιβατες One Way Athens - Melbourne. 2 Adults - 2 children

                        Etihad 2233.92
                        Emirates 3043.92
                        Qatar 2663.44
                        Olympic 2299.00
                        Singapore 2672.40 (2 stopover)

                        Μεσω ιντερνετ ticket sites

                        Airtickets.gr 2217.92 me O.A Etihad planes
                        Flights.gr 2269.92
                        Taxidiamprosta.gr 2254.12
                        travelplanet24.com 2217.92 me O.A Etihad planes

                        Θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια σε αυτες τις εταιριες γιατι οντως ενδιαφερονται για τους πελατες τους...

                        Λεπτομερειες

                        Τύπος Αεροσκάφους: Airbus A320-100/200 Θέση: Economy Standard (X) Απόσταση καθίσματος: 84 cm Αριθμός πτήσης: OA 8091 Σε συνεργασία με: Etihad Airways (EY)

                        Τύπος Αεροσκάφους: Airbus A340-500 Θέση: Economy Standard (X) Απόσταση καθίσματος: 84 cm Αριθμός πτήσης: OA 8060 Σε συνεργασία με: Etihad Airways (EY)

                        Comment


                          Originally posted by Paladin1970 View Post
                          Μολις τωρα ... Etihad Airways (EY)
                          Σημείωση αν βγάλεις τα εισιτήρια απο etihad σου δίνει δώρο άλλα 7 κιλά 23+7+7. Όχι από online κράτηση αλλά με τον κλασικό τρόπο κράτηση. επίσης τα +7 δεν ισχύουν αν κλείσεις με Ολυμπιακή που πάει Aus μέσω Etihad

                          Comment


                            Tιμές

                            Οι τιμές που ανέρτησες είναι πολύ καλές.Οσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά. Και εμένα η αρχική επιλογή μου Etihad ήταν.Τελικά καταλήγω σε μια άλλη εναλλακτική η οποία μου φάνηκε ανέφικτη στην αρχή αλλά τελικά το αποφάσισα.Αφορά εμένα και δύο παιδιά 9 και 13 χρονών.Εχω κλείσει με Singapore me 35 ώρες πτήση...Τα παρακαλετά των παιδιών να μπούνε στο Α380 το μεγαλύτερο αεροπλάνο του κόσμου και το σκεπτικό ότι οι 13 παραπάνω ώρες δεν είναι εν πτήση αλλά στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης με έκαναν να το αποφασίσω.Νομίζω ότι οι 13 ώρες στο Home - Changi Airport θα περάσουν πολύ ευχάριστα (για τις ηλικίες των δικών μου παιδιών) με πολλές εναλακτικές και θα είναι και ένα μεγάλο διάλειμμα ξεκούρασης από την πολύωρη πτήση.
                            H τιμή είναι 2 ενήλικες και 1 παιδι 1812,36Ε
                            Τα αεροσκαφη είναι Boeing 777-200 μέχρι Σιγκαπούρη και Boeing A380-800 Σιγκαπούρη-Σίδνει. Τα κιλά είναι 20+7 και αφού τηλ. στα κεντρικά στο κάνουν 30+7. οσο για την επιτυχία του εγχειρήματος....η αυτοψία θα δείξει

                            Comment


                              Originally posted by christine View Post
                              Εχω κλείσει με Singapore me 35 ώρες πτήση...Τα παρακαλετά των παιδιών να μπούνε στο Α380 το μεγαλύτερο αεροπλάνο του κόσμου και το σκεπτικό ότι οι 13 παραπάνω ώρες δεν είναι εν πτήση αλλά στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης με έκαναν να το αποφασίσω.Νομίζω ότι οι 13 ώρες στο Home - Changi Airport θα περάσουν πολύ ευχάριστα (για τις ηλικίες των δικών μου παιδιών) με πολλές εναλακτικές και θα είναι και ένα μεγάλο διάλειμμα ξεκούρασης από την πολύωρη πτήση.
                              H τιμή είναι 2 ενήλικες και 1 παιδι 1812,36Ε
                              Τα αεροσκαφη είναι Boeing 777-200 μέχρι Σιγκαπούρη και Boeing A380-800 Σιγκαπούρη-Σίδνει. Τα κιλά είναι 20+7 και αφού τηλ. στα κεντρικά στο κάνουν 30+7. οσο για την επιτυχία του εγχειρήματος....η αυτοψία θα δείξει
                              Εξαιρετική επιλογή η Singapore όπως επίσης και το αεροδρόμιο Changi. Λόγω επαγγελματικού ταξιδιού για αναζήτηση εργασίας στην Σιγκαπούρη, την επισκέπτηκα τον προηγούμενο μήνα. Η εταιρία πολύ καλή και το αεροδρόμιο το κάτι άλλο - μέχρι και κήπο με πεταλούδες είχαν σε κάποιο σημείο. Αν πετύχετε καλές-ανταγωνιστικές τιμές με Singapore, να πάτε χωρίς δεύτερη σκέψη.

                              Comment


                                H πτήση με την Etihad ήταν πολύ καλή, το προσωπικό δε πολύ εξυπηρετικό και φιλικό.

                                Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να τρέχουμε στο abu dahbi, όπου μολις προσγειωθηκαμε έπρεπε να γυρίσουμε όλο το terminal για να περάσουμε εκ νέου έλεγχο χειραποσκευών.

                                Πρακτικά η 1.30 ώρα layover δεν υπάρχει. Ειναι όμως τελικά πολύ βολική πτήση με συνολική διάρκεια ταξιδιού από Αθήνα 20 ώρες περίπου.

                                Comment

                                Working...
                                X