Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έκθεση Αυστραλών εργοδοτών στην Αθήνα 8-9/10/2011

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ξέρει κανείς πότε θα μάθουμε ποιοι θα προσκληθούν; Έχει μήπως λάβει ήδη κάποιος σχετικό μήνυμα;

    Comment


      Καλησπέρα και απο μένα...είμαι καινούρια στο φόρουμ και εν δυνάμει μετανάστρια... Μου φαίνεται απίστευτο που το λέω αυτό στα 31 μου χρόνια, που υπό νορμάλ συνθήκες νόμιζα ότι σε αυτή την ηλικία θα είχαν αποκατασταθεί βασικά πράγματα στην ζωή μου, αλλά από ό,τι φαίνεται αρκετοί ζούμε το ίδιο δράμα αυτόν τον καιρό. Συγχαρητήρια για το φόρουμ και μπράβο σε όσους συμμετέχουν ενεργά! Είναι τόσο υποστηρικτικό να μοιραζόμαστε κοινές ανησυχίες...
      Έκανα και εγώ αίτηση για τη διημερίδα του Οκτώβρη από την πρώτη κιόλας μέρα που άνοιξε το link και αναρωτιέμαι για το πότε θα σταλούν οι προσκλήσεις. Έχει λάβει κάποιος απο εσάς απάντηση? Αν ναι ας το αναφέρει ώστε να μην περιμένουμε άδικα όσοι δεν έχουμε επιλεχθεί...

      Comment


        Cool...

        Originally posted by chiara80 View Post
        Καλησπέρα και απο μένα...είμαι καινούρια στο φόρουμ και εν δυνάμει μετανάστρια... Μου φαίνεται απίστευτο που το λέω αυτό στα 31 μου χρόνια, που υπό νορμάλ συνθήκες νόμιζα ότι σε αυτή την ηλικία θα είχαν αποκατασταθεί βασικά πράγματα στην ζωή μου, αλλά από ό,τι φαίνεται αρκετοί ζούμε το ίδιο δράμα αυτόν τον καιρό. Συγχαρητήρια για το φόρουμ και μπράβο σε όσους συμμετέχουν ενεργά! Είναι τόσο υποστηρικτικό να μοιραζόμαστε κοινές ανησυχίες...
        Έκανα και εγώ αίτηση για τη διημερίδα του Οκτώβρη από την πρώτη κιόλας μέρα που άνοιξε το link και αναρωτιέμαι για το πότε θα σταλούν οι προσκλήσεις. Έχει λάβει κάποιος απο εσάς απάντηση? Αν ναι ας το αναφέρει ώστε να μην περιμένουμε άδικα όσοι δεν έχουμε επιλεχθεί...
        Γειά σου χαρά !!! Join the club!!!

        Λοιπόν χαρά από όσο γνωρίζω δεν έχουν αποσταλλεί προσκλησεις ακόμα! Και νομίζω ότι είναι λογικό αφού ακόμα είναι ενεργό το site εγγραφής και αίτησης. Για όσους αγχώνονται θα ήθελα να εκφράσω μερικές σκέψεις σχετικά με αυτό το event.

        1. Το event δεν είναι η τελευταία ελπίδα του καθενός!!! Είναι μια ευκαιρία ένας υποψήφιος να έρθει σε επαφή με αξιωματούχους του DIAC και ίσως (κατά τα λεγόμενα εμπειρότερων του forum) με Αυστραλούς εργδότες. Προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον agents θα παρευρεθούν παρά εργοδότες.
        2. Θεωρώ τελειως απίθανο να κλείσει κάποια συμφωνία μεταξύ εργαζόμενου-εργοδότη σε αυτό το event. Το γεγονός της καταγραφής της τάσης που υπάρχει στην Ελλαδα για ξενυτιά στην Αυστραλία δεν συνεπάγεται και κλείσιμο συμφωνιών. Εξαίρεση είναι οι υποψήφιοι που έχουν ετοιμάσει όλα τα χαρτιά τους, είναι έτοιμη η visa τους (ή βγαίνει τους επόμενους μήνες) και απλώς το μόνο που χρειάζονται είναι sponsorship. Σε αυτή την περίπτωση ίσως όντως να γίνουν συμφωνίες. Το ότι εμείς είμαστε ανυπόμονοι μην μας κάνει όμως να έχουμε μεγάλες προσδοκίες.
        3. Θα συνιστούσα σε καθέναν να μην ξοδεύει όλη του την ενέργεια εν αναμονή του event, ούτε αν προσκληθεί να επενδύσει τα πάντα σε αυτό! Αξιοποείτε όλοι το χρόνο σε ουσιαστικές κινήσεις : IELTS, Πτυχία, αναγνωρίσεις, μεταφράσεις, αίτηση visa κλπ κλπ. Πως να γίνει sponsorship αν δεν ικανοποιούνται οι βασικες απαιτήσεις έκδοσης visa;
        4. Ακόμα και αν κάποιος δεν προσκληθεί να μην απελπιστεί! Η Αλήθεια είναι ότι ελάχιστοι υποψήφιοι αυτή τη στιγμή (Οκτώβιος) ικανοποιούν τα κριτήρια για sponsorship και έκδοση visa. Η διαδικασία έκδοσης visa είναι μια υπόθεση που αν δεν είσαι AU υπήκοος κρατάει καιρό και το έχουμε καταλάβει όλοι. Μην πιστεύψει κανείς που μόλις άρχισε τις διαδικασίες τώρα, ότι θα είναι τα χριστούγεννα εκεί! ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Έτσι λοιπόν αφιερώστε χρόνο να προετοιμαστείτε σωστά και μεθοδικά, απαλλαχτείτε από το άγχος, δεν είναι ανάγκη να πάτε 10 φορές στο ΥΠΕΞ για μεταφράσεις 10 εγγράφων. Βάλτε ένα προγραμμα και προσπαθείστε να το τηρήσετε.
        5. Και τέλος και σημαντικότερο. Η Αυστραλία ίσως είναι μία λύση. Ισως λέω και κρατήστε το. Όμως θεωρώ εντελώς λάθος κάποιος να επενδύσει τα πάντα σε αυτό το όνειρο! Διότι .... αν απορριφθεί η visa του? Αν καθυστερήσει; Αν σε 6 μήνες τα κριτήρια αξιολόγησης γίνουν αυστηρότερα; Αν όλοι μας πέσαμε θύματα μιας σκευωρίας των ΜΜΕ (περί μετανάστευσης σε AU) και μόδας για πίστη σε ένα όνειρο με το οποίο ουδεμία άποψη έχουμε? (Αλήθεια πόσο ανάγκη έχουμε να ονειρευόμαστε!!! και τελικά να αυθυποβαλλόμεθα στο ίδιο μας το όνειρο!!!)

        Είμαστε λοιπόν σοβαροί, ψύχραιμοι, μελετημένοι, απαλλαγμένοι από άγχος και πίεση συνεχίζουμε την προετοιμασία μας και προχωράμε. Events θα γίνουν πολλά μιας και ξεκίνησαν και μάλιστα στα επόμενα θα υπάρχει και εμπειρία. Είναι κανείς που αποκλείει την πιθανότητα ότι, σε 1-2-3 χρόνια από τώρα, τα events αυτά θα γίνονται πάνω στα καράβια που θα μεταφέρουν τους Έλληνες όπως στην δεκαετία του 50?

        Comment


          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
          Επιβεβαίωσε κάποιος αυτό που είπε ο Nikos_kl?????

          Στο Site της πρεσβείας ανέφερες Νίκο? Εγώ ξεκινησα να κάνω μια εικονική εγγραφή στο http://www.immi.gov.au/skillexpos/skilled-workers.htm και δεν διέκρινα κάτι τέτοιο.... βέβαια δεν κάθησα να ολοκληρώσω την εικονική εγγραφή!
          Οντως έχεις δίκιο !!!
          Τελικά το site δεχεται και πάλι εγγραφές. Λυπάμαι αν κατά λάθος έδωσα λάθος πληροφορία και πάλι καλά που το τσεκαρες ξανά για όσους φίλους θέλουν να σείλουν αίτηση.
          Πρίν μερικές μέρες ένας φίλος μου που του είχα στείλει τα σχετικά links μου είπε πως πλεόν δεν είναι ενεργό το banneraki της εγγραφής. Πραγματικά το βράδυ της ίδιας ημέρας μπήκα κι εγώ να το δώ και όντως ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ.
          ΙΣΩΣ... ίσως να έκαναν κάποια συντήρηση ή κάτι τέτοιο και μετά το ενεργοποίησαν ξανά. Πάντως ήταν ανενεργό.
          BTW: μπορείς να μας πείς ξεκάθαρα τι είδους μηνύματα έλαβες και από ποιόν για να έχουμε το νού μας ?
          Ευχαριστώ!

          Comment


            Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
            Γειά σου χαρά !!! Join the club!!!

            Λοιπόν χαρά από όσο γνωρίζω δεν έχουν αποσταλλεί προσκλησεις ακόμα! Και νομίζω ότι είναι λογικό αφού ακόμα είναι ενεργό το site εγγραφής και αίτησης. Για όσους αγχώνονται θα ήθελα να εκφράσω μερικές σκέψεις σχετικά με αυτό το event.
            Σ'ευχαριστώ Νίκο! Αν και για να πω την αλήθεια με άγχωσες λιγάκι... Δεν έχω μπει στην ιδέα να βγάλω βίζα κλπ χωρίς πρώτα να βρω εργασία...Νόμιζα ότι αυτή είναι η σειρά αλλά τελικά το σωστό είναι το αντίθετο?! Βασικά ξέρω ότι η βίζα κοστίζει...πως θα μπω σε μια τέτοια διαδικασία χωρίς σπόνσορα, όντας άνεργη & χωρίς καν τα "προς του ζειν" αυτή την περίοδο?? Τέλος πάντων αυτά είναι μάλλον ρητορικά ερωτήματα, αλλά πράγματι είχα επενδύσει πολλά σε αυτή την επερχόμενη και ενδεχόμενη συνάντηση.
            Δεν ξέρω τι να πω. Τα έχω γενικώς λιγάκι χαμένα αυτή την περίοδο και δεν ξέρω ούτε καν πως να ψαχτώ προκειμένου να φύγω. Γενικά η σειρά ποια είναι?
            Πρώτα στέλνουμε βιογραφικά και αν μας δεχτούν κάπου βγάζουμε ό.τι χρειάζεται ή αποφασίζουμε με σιγουριά ποια χώρα κυνηγάμε και ξεκινάμε τις διαδικασίες για χαρτιά και ό,τι δουλειά βρούμε εκεί, βρήκαμε?? Μπορεί να ρωτάω γελοία πράγματα αλλά βρίσκομαι σε φάση αφασίας... Έχουμε μείνει οικογενειακώς άνεργοι (πατέρας, αδέρφια, όλοι!!!), οπότε καταλαβαίνετε...
            Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!

            Comment


              Originally posted by leyteris77 View Post
              Δεν σου χρειάζεται βίζα και ανά πάσα στιγμή μπορείς να βγάλεις διαβατήριο. Αν και ειναι άλλοι πιο ειδικοί από μένα σε αυτο το θέμα.
              Κι εγω αυτό πιστεύω.... τελικα έκανα την αιτηση με επιλογη passport holder κ ας μην εχω.
              Registration numer : 48818 για 20/9/11-23:00

              Comment


                Register Number

                Originally posted by gefokianos View Post
                Κι εγω αυτό πιστεύω.... τελικα έκανα την αιτηση με επιλογη passport holder κ ας μην εχω.
                Registration numer : 48818 για 20/9/11-23:00
                Επιβεβαιωμένα πια ισχύουν τα παρακάτω:

                Lower Reg Number 40045 Date 07/09/2011
                Upper Reg Number 48818 Date 20/09/2011

                Ευχαριστώ και τον gefokianos για τη συμμετοχή! .... έγραψες το νεότερο limit up!
                Η εκτίμηση που έκανα στις 17/9 ότι οι δηλώσεις συμμετοχής θα περιοριστούν στις 8.500 νομίζω ότι πάει περίπατο! Οδεύουμε άνετα για πάνω από 15.000 αν μείνει ανοιχτό το site μέχρι τις 30/9.

                Βρε... λέτε να κάνανε δήλωση συμμετοχής και οι 300??????

                Comment


                  Καλησπέρα και πάλι! Απ' ό,τι κατάλαβα όταν έκανα εγγραφή στο διήμερο, θα μας στείλουν ενημερωτικό μέιλ είτε επιλεγούμε να συμμετέχουμε είτε όχι. Το οποίο μου φαίνεται και το φυσιολογικό για πολιτισμένους ανθρώπους (όχι όπως οι δικοί μας που σε αφήνουν και περιμένεις και αφού περάσουν οι ημερομηνίες λές: χμ... μάλλον δεν με επέλεξαν... )

                  Comment


                    [QUOTE=chiara80;30632]Σ'ευχαριστώ Νίκο! Αν και για να πω την αλήθεια με άγχωσες λιγάκι... Δεν έχω μπει στην ιδέα να βγάλω βίζα κλπ χωρίς πρώτα να βρω εργασία...Νόμιζα ότι αυτή είναι η σειρά αλλά τελικά το σωστό είναι το αντίθετο?! Βασικά ξέρω ότι η βίζα κοστίζει...πως θα μπω σε μια τέτοια διαδικασία χωρίς σπόνσορα, όντας άνεργη & χωρίς καν τα "προς του ζειν" αυτή την περίοδο?? Τέλος πάντων αυτά είναι μάλλον ρητορικά ερωτήματα, αλλά πράγματι είχα επενδύσει πολλά σε αυτή την επερχόμενη και ενδεχόμενη συνάντηση.
                    Δεν ξέρω τι να πω. Τα έχω γενικώς λιγάκι χαμένα αυτή την περίοδο και δεν ξέρω ούτε καν πως να ψαχτώ προκειμένου να φύγω. Γενικά η σειρά ποια είναι?
                    Πρώτα στέλνουμε βιογραφικά και αν μας δεχτούν κάπου βγάζουμε ό.τι χρειάζεται ή αποφασίζουμε με σιγουριά ποια χώρα κυνηγάμε και ξεκινάμε τις διαδικασίες για χαρτιά και ό,τι δουλειά βρούμε εκεί, βρήκαμε?? Μπορεί να ρωτάω γελοία πράγματα αλλά βρίσκομαι σε φάση αφασίας... Έχουμε μείνει οικογενειακώς άνεργοι (πατέρας, αδέρφια, όλοι!!!), οπότε καταλαβαίνετε...
                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..![/QUOT



                    γεια σου με λενε Αννα και εμεισ μια απο τα ιδια δηλαδη ανεργη κ εχοντας πια χωρις ελπιδα για το μελλον παντρεμενη με ενα παιδακι ,ψαχνουμε καποια λυση κ εννοω οτι ειμαστε ετοιμοι να φυγουμε απο εδω .Μην χανεισ την ελπιδα σου θετικη σκεψη κ πιστη στον ευατο σου .δεν ξερωσ αν εχεισ διαβασει τα link που εχουν βαλει τα παιδια ?Ειναι πολυ κατατοπιστικοι κ πλουσια σε λεπτομεριες ριξε μια ματια κ κανε ερωτησεισ μονο ετσι θα βγαλεισ μια ακρη.ευχομαι οτι καλυτερο για εσενα .
                    Οι καιροί ου μενετοί:)

                    Comment


                      μόλις εκανα αιτηση για μια φιλη 49888

                      Comment


                        απο αυτά που διάβασα στο τέλος του μήνα θα λάβουμε όλοι μαιλ είτε μας δεχτούν είτε όχι. η απορία μου είναι: αν έχουν γίνει μέχρι στιγμή σχεδόν 10.000 αιτήσεις, αφορούν όλες επαγγέλματα υγείας και κατασκευών, όπως ανέφεραν τα ενημερωρικά δελτία που κυκλοφόρησαν; πώς θα γίνει η επιλογή των ατόμων; με βάση το αν η κατάρτισή μας αφορά τους προαναφερθέντες τομείς, με βάση την προσφορά από μέρους των αιτούμενων ή με κάποιο άλλο κριτήριο. Επίσης, αν δεν έχει κάποιος έτοιμα τα χαρτιά για τη βίζα, πόσο πιθανό είναι να του είναι χρήσιμη η συμμετοχή του στην ημερίδα; Τέλος, τι χαρτιά χρειάζεται να έχει κανείς μαζί του αν επιλεγεί? ευχαριστώ πολύ

                        Comment


                          Originally posted by annoyladim View Post
                          γεια σου με λενε Αννα και εμεισ μια απο τα ιδια δηλαδη ανεργη κ εχοντας πια χωρις ελπιδα για το μελλον παντρεμενη με ενα παιδακι ,ψαχνουμε καποια λυση κ εννοω οτι ειμαστε ετοιμοι να φυγουμε απο εδω .Μην χανεισ την ελπιδα σου θετικη σκεψη κ πιστη στον ευατο σου .δεν ξερωσ αν εχεισ διαβασει τα link που εχουν βαλει τα παιδια ?Ειναι πολυ κατατοπιστικοι κ πλουσια σε λεπτομεριες ριξε μια ματια κ κανε ερωτησεισ μονο ετσι θα βγαλεισ μια ακρη.ευχομαι οτι καλυτερο για εσενα .
                          Άννα, σ'ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση...Πράγματι ψάχνοντας το φόρουμ βρίσκω απαντήσεις και κατατοπίζομαι αρκετά. Είναι πολύ καλή η προσπάθεια των παιδιών και μπράβο τους!
                          Προσπαθώ να μην χάνω την ελπίδα μου...είναι το μόνο που μου έμεινε αλλά είναι τόσο δύσκολο να διατηρηθεί όταν καθημερινά δίνουμε έναν αγώνα για επιβίωση σωματική και ψυχική! Γενικά σαν άνθρωπος ήμουν πάντα πολύ θετικός, ωστόσο είναι η πρώτη φορά που τα έχω λιγάκι χαμένα..
                          Είναι πολύ βοηθητικό που βλέπω ότι και άλλοι αγωνίζονται για ένα καλύτερο άυριο. Εύχομαι και σε σένα και στην οικογένειά σου να βρείτε σύντομα ό,τι αναζητάτε...

                          Comment


                            Originally posted by terrou View Post
                            απο αυτά που διάβασα στο τέλος του μήνα θα λάβουμε όλοι μαιλ είτε μας δεχτούν είτε όχι. η απορία μου είναι: αν έχουν γίνει μέχρι στιγμή σχεδόν 10.000 αιτήσεις, αφορούν όλες επαγγέλματα υγείας και κατασκευών, όπως ανέφεραν τα ενημερωρικά δελτία που κυκλοφόρησαν; πώς θα γίνει η επιλογή των ατόμων; με βάση το αν η κατάρτισή μας αφορά τους προαναφερθέντες τομείς, με βάση την προσφορά από μέρους των αιτούμενων ή με κάποιο άλλο κριτήριο. Επίσης, αν δεν έχει κάποιος έτοιμα τα χαρτιά για τη βίζα, πόσο πιθανό είναι να του είναι χρήσιμη η συμμετοχή του στην ημερίδα; Τέλος, τι χαρτιά χρειάζεται να έχει κανείς μαζί του αν επιλεγεί? ευχαριστώ πολύ
                            Προσκλήσεις θα διανεμηθούν δια μέσω email κατόπιν αιτήσεως του ενδιαφερόμενου, στα τέλη του Σεπτεμβρίου, καθώς και πληροφορίες για το χώρο και για τις ώρες της λειτουργίας.
                            Οι θέσεις είναι περιορισμένες, οπότε η επιλογή των συμμετεχόντων θα βασίζεται στις ειδικότητες, στην εμπείρια και στα προσόντα.

                            Comment


                              με τον ρυθμο που παει προβλεπω να ξεπερασουμε τις 25000 ατησεις....

                              Comment


                                Originally posted by lift View Post
                                με τον ρυθμο που παει προβλεπω να ξεπερασουμε τις 25000 ατησεις....
                                αν συνεχίσουν να ανακοινώνουν οικονομικά μέτρα με τον ίδιο ρυθμό 100.000 θα φτάσουν...:D

                                Comment

                                Working...
                                X