Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δηλώστε εδώ όσοι λάβατε Πρόσκληση γιά Έκθεση Αυστραλών εργοδοτών

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τελικα απο οτι καταλαβα μετα την παρασκευη δεν εστειλαν αλλες προσκλησεις???

    Comment


      ...από την πρεσβεία ενημέρωσαν πως ενημερωτικό ε-μαιλ μπορεί να στείλουν και μετά το event σε όσους δεν λάβουν πρόσκληση

      Comment


        Παράθεση post από άλλο forum σχετκά με το θέμα της μετανάστευσης. Συζητούνταν το event και σχολιαζόταν η αγωνία, η ανυπομονησία, και η στήριξη όλων των ελπίδων των υποψηφίων στη θετική απάντηση για συμμετοχή στο event. Το παραθέτω όχι επειδή συμφωνώ 100% με την τοποθέτηση, αλλά για να εμφανίσω στους χρήστες του patriotaki μια άλλη "ταχύτητα" σκέψης.

        "Ειστε η μιζερια και η κακομοιρια η ιδια.

        ακριβως η ιδια σταση με τους ελληνες του 60 που εφευγαν....

        μαγκες, δεν ξερω πως ξεφυτρωσε η μοδα του "παμε ολοι αυστραλια", αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι ανθρωποι με προσοντα δεν κανουν σαν προβατα. οποτε ειτε δεν εχετε προσοντα (ειμαι σιγουρος οτι εχετε καθως οι μηχανικοι ειναι εξυπνοι ανρθωποι), ή οντως ειστε προβατα. να ξερετε το εξης για τα προβατα, προοριζονται ΠΑΝΤΑ για σφαγη.

        οποιος ειναι μαγκας με @@ και καιγεται να παει στη νοτια γη (terra australis), παιρνει το ρισκο και τα σκαει για να βγαλει βιζα. παει και δουλευει σερβιτορίνι για 6 μηνες και μαζευει τα λεφτα. παει και δουλευει ταξι 12 ωρες για 30 ευρω, και τα μαζευει σε 8 μηνες.

        κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να τρωει τα ***** ενος κρατους. ουτε εμεις, ουτε εσεις, ουτε οι αυστραλοι. εμεις δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να δεχομαστε μεταναστες. αυτοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να δεχονται μεταναστες.

        απο τη στιγμη που καιγεστε για εξω, ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ. και ως τυχοδιωκτες, θα επρεπε τουλαχιστον να φερεστε σαν τυχοδιωκτες. οι τυχοδιωκτες δεν ειναι αδερφες του ελεους, ειναι ανθρωποι που εχουν πουλησει την ψυχη τους, που τους κοιτας στα ματια και ψαρωνεις.

        κ εγω εκανα αιτηση για αυστραλια, για καταρ, κοιταω για μαναβης στο λονδινο, κοιταω μηχανικος στη γερμανια, κοιταω χωρες σε εμπολεμη κατασταση. ακομη και ανατολικη μογγολια κοιταω. εχετε τ @@ να φερθειτε ως τυχοδιωκτες και οχι σαν gay προβατα?

        αν ναι, τοτε θα προκοψετε, θα διαπρεψετε, και θα σας κοιταμε και θα ψαρωνουμε.

        αν οχι, μαυρο φιδι που σας εφαγε.

        και επειδη ΞΕΡΩ πώς ακριβως ειναι οι τυχοδιωκτες, σας λεω οτι με αυτη τη νοοτροπια απεχετε ΠΟΛΥ απο το να γινετε. με το στυλακι παμε-ολοι-αυστραλια-γιατι-εχει-δουλεια-ειναι-αληθεια-το-ειπαν-και-στο-michanikos, το "play safe", ΔΕΝ θα βρειτε ακρη.

        γραφτε λοιπον στ @@ σας ενα στοχο αν σας προσεβαλε η σταση, ή κυνηγηστε τον ακομα περισσοτερο. το να βλεπω διαρκως ποστς με sisters of mercy να μυξοκλαινε, μου προκαλει τουλαχιστον ντροπη που ειμαι ελληνας.

        ειδησεις δεν βλεπω πλεον, το μονο που κανω ειναι να πληρωνω το βενιζελο καθε μια βδομαδα με τα νεα χαρτακια που μου στελνει. ομως ηδη βρηκα στοχο για εισοδημα. και γενικα αυτο με κραταει στην ψυχολογια μου.

        και κατι ακομη, μηπως σαλεψει τιποτα αναμεσα στα ποδια σας και θυμηθειτε οτι ειστε αντρες: η τυχη ευνοει ΜΟΝΟ τους τολμηρους.

        οποιος ειναι μαγκας, δεν το βαζει κατω, και αυτα δεν ειναι ρητα του πρωκτου, ειναι αποφθευγματα παραδοσεων. και το μαγκα, οταν φτιαχτει, ολες οι υπολοιπες κοτες τον μισουν, αλλα ΠΟΤΕ δεν κοιταγονται στον καθρεπτη για να συνειδητοποιησουν οτι ειναι κοτες και το μονο που τους αξιζει ειναι αυτο που εχουν, ενα κοτετσι. "


        Υ.Γ. Ελπίζω να με συγχωρήσουν οι διαχειριστές του patriotaki για τα πολλά @@

        Comment


          Σκληρος αλλα πολυ σωστος!!!

          Comment


            Πολλα τα @@, αλλα τα ειπε στα ισια και παληκαρισια. του!

            Comment


              Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
              Παράθεση post από άλλο forum ...i για τα πολλά @@
              Νίκο τα λες πολυ καλά , πρέπει να γυαλίζει το μάτι σου για να φύγεις στο εξωτερικό. Δυστυχώς οι Έλληνες - η νέα γενιά - δεν έχει αυτό το αλήτικο που απαιτεί η περίσταση. Μιλάω βέβαια απο προσωπική πείρα , γιατί πήρα τα ρίσκα μου και έφυγα για Γερμανία το 2005 προ κρίσεως και επέστρεψα το 2009 γιατί ήθελα να έχω τους γονείς μου , τον ήλιο , την θάλασσα , τα μπουζούκια , την παραλιακή κλπ κλπ....αλλά όπως φαίνεται ήταν τεράστιο λάθος γιατί πανω από όλα αυτά είναι η επιβίωση και αξιοπρέπεια...
              Τώρα ποιο ώριμος κοιτάζω και την Αυστραλία γνωρίζοντας την πίκρα της ξενιτιάς αλλά και την μπανανία της Ελλάδας..και τέλος μην διαβάζετε την προσωπική εμπειρια καθενός γιατί είναι μοναδική και τελείως υποκειμενική....να έχετε το δικό σας όραμα και να αγωνιζεστε για να το κάνετε αληθινό...

              Comment


                Επιτέλους ξεκίνησαν να στέλνουν απαντήσεις από Skills Australia Needs !!!

                Comment


                  Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                  Επιτέλους ξεκίνησαν να στέλνουν απαντήσεις από Skills Australia Needs !!!
                  Τι εννοεις? Ο αντρας μου εκανε αιτηση πριν 1 εβδομαδα και του απαντησαν αμεσως. Του εστειλαν ενα ticket με barcode. Εμενα δεν μου απαντησαν ενω εκανα αιτηση πολυ νωριτερα και υπεθεσα οτι ειμαι off. Εξαλλου μπορει να εχω 3 πτυχια αλλα ειναι σε θεωρητικες επιστημες. Αυτοι για μηχανικους και γιατρους ψαχνουν.

                  Comment


                    George Athanassiadis,
                    Thank you for your interest in the forthcoming Skills Australia Needs
                    information sessions. *We sincerely apologise for the delay in contacting
                    you.

                    Due to very strong interest in the event, we regret to advise that we are
                    unable to offer you an invitation on this occasion. Please note, this does
                    not necessarily indicate that your skills are not required in Australia.
                    This also does not have any bearing on your eligibility to migrate to
                    Australia.

                    It has been necessary to limit the number of people invited in accordance
                    with venue capacity and the need to ensure an even representation at the
                    event of skills/occupations in demand in Australia.

                    After the event has taken place, we will email relevant information
                    regarding skilled migration pathways to all persons who have registered
                    their interest in attending the event.

                    Thank you again for your interest.

                    Regards,

                    Skills Australia Needs team
                    Department of Immigration and Citizenship

                    Comment


                      Πηρα και εγω απαντηση... αρνητικη οπως αναμενοταν (για τη παρτη μου μιλαω).

                      Comment


                        Δεν πειράζει ρε σεις ούτως η άλλως μακριά η Αυστραλία ( χαχαχα ) Πάμε για κανονική βίζα

                        Comment


                          Αρνητική απάντηση
                          Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                          Comment


                            αρνητικη απάντηση, περιμένουμε από όσους πάνε να περιγράψουν τις εμπειρίες τους

                            Comment


                              Ο ''αγώνας'' συνεχίζεται...

                              Καλησπέρα σε όλους!
                              Πριν λίγο πήρα ...αρνητική απάντηση για το event!Είμαι (άλλος ένας) ηλεκτρολόγος μηχανικός με MSc, αλλά μάλλον έπαιξε αρνητικό ρόλο το...προχωρημένο της ηλικίας μου (46 )!
                              Πάντως στο μήνυμα αναφέρει -πέρα από τα γνωστά ''παρηγορητικά'' ότι η μη συμμετοχή δε σημαίνει κι ότι η Αυστραλία δεν χρειάζεται ανθρώπους με τα δικά μου credentials κλπ.κλπ.- ότι μετά το event θα σταλούν πληροφορίες σε όλους όσοι εκδήλωσαν ενδιαφέρον. Ιδωμεν...

                              Εννοείται, βέβαια, ότι κάτι τέτοιες ''αρνήσεις'' δεν πρέπει να πτοούν κανέναν! Όποιος πραγματικά το έχει αποφασίσει, θα ...''βρει το δρόμο''! Απαραίτητα όπλα η καλή προετοιμασία, αποφασιστικότητα και η θετική σκέψη!! Καλή συνέχεια σε όλους και ''καλή τύχη'' σε όσους πήραν πρόσκληση!!
                              Ο αγώνας τώρα...συνεχίζεται!!!

                              Comment


                                Αρνητική απάντηση παίδες...
                                Ήρθε ταυτόχρονα αρνητική και σε άλλους 4 φίλους μηχανικούς, οπότε μιλάμε για αυτοματοποιημένη απάντηση.
                                Προφανώς κοιτάξαν έναν αριθμό που χρειαζόντουσαν 500-700 κ τα υπόλοιπα τα απέρριψαν... Όσα βιογραφικα κ να κοιταζαν κάθε μερα δε πρόκειται να προλαβαίναν να τα δουν όλα, οπότε μην αγχώνεστε δε σημαινει και τπτ...
                                Η ζημιά έγινε την μέρα που ανακοινώθηκε στην τηλεόραση... αλλιώς ουτε 1000 ατομα δε θα τοχαν παρει χαμπαρι.
                                Πάντως τώρα που πλησιάζει η ώρα να στηθούν οι κρεμάλες στο σύνταγμα για τα κομματόσκυλα προδότες είναι κρίμα να φύγουμε απτην πατρίδα... τωρα αρχίζει το νταβαντούρι!!!

                                Comment

                                Working...
                                X