Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δηλώστε εδώ όσοι λάβατε Πρόσκληση γιά Έκθεση Αυστραλών εργοδοτών

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by australian View Post
    κι αν τους έβαλε όπως λες,στην Αυστραλία μπορεί να τους στείλει....?
    Όχι βέβαια άλλα τουλάχιστον θα έχουν μια ευκαιρια περισσότερη απο σένα και μένα αλλιώς ποιό το ν οήμα αυτού του (νηματος) γιατί τόσο άγχος και αγωνία αφού τίποτα δεν αρχίζει και τελειώνει με αυτο το event

    Comment


      Originally posted by Panos2080 View Post
      Λοιπον κ για να λυθουν καποιες ευλογες αποριες μας.Εκανα αιτηση για το event στην Γερμανια το οποιο ειναι ακομα ανοιχτο.Το αποτελεσμα ηταν να με δεχτουν εκει!!!!!!!
      Ναι δεν με καλεσαν.........
      Pano σε πόσες μέρες σου απάντησαν γιατί εκανα και γω

      Comment


        Originally posted by gathan001 View Post
        Pano σε πόσες μέρες σου απάντησαν γιατί εκανα και γω
        Μεσα σε 3-4 ωρες!!!το εκανα το πρωι κ μετα μερικες ωρες ηρθε μαιλ

        Comment


          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
          Για να εκτονωθεί λίγο η αντιπαράθεση και να γελάσουμε λιγάκι θα μπορούσες να μας πεις το ανέκδοτο?.....:
          Κάποτε κατέβηκε ο θεός σε μια πολυεθνική αγροτική περιοχή και ρώτησε κάθε γεωργό χωριστά ποια επιθυμία του θα ήθελε να ικανοποιήσει.Ο Γερμανός ζήτησε ένα άλογο, ο Γάλλος μια αγελάδα, ο Ιταλός μια κατσίκα. Και ο Ελληνας; Δεν ζήτησε κάτι για τον εαυτό του, αλλά να…ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!

          Comment


            Θα μπορούσα να σας κάνω μια ερώτηση? Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει την αντιστοιχία του παλιού ΤΕΛ τεχνικού σήμερα με το αντίστοιχο αγγλικό πτυχίο ?

            Comment


              Originally posted by gathan001 View Post
              Μάλον μπερδευεσαι nati .ΕΓΏ κι αν θέλω αξιοκρατία και όσο για το κοιτά τι θα κάνεις με τη ζωή σου είσαι πολυ μικρή για να μου δίνεις συμβουλές .Όσο για το γιο του βουλευτή θύμισε μου να σου δώσω καμία 10 ονόματα με άτομα απο Κοζάνη που τους έβαλε μέσα εγω προτίμησα την αξιοκρατία και έφαγαν φόλα μείνει και συ ανεργη στα 40 με τρία παιδιά και μετα τις μαγκιές σου Σου εύχομαι ολοψυχα καλή τύχη και ............παράταμε
              40 με τρία παιδάκια (να σου ζήσουν) και άνεργος δεν είναι ότι καλύτερο και λυπάμαι, καταλαβαίνω το αδιέξοδο σου και το άγχος σου... Δεν είμαι μικρή.... είμαι 36 ανύπαντρη χωρίς παιδάκια και ούτε πρόκειται, αφού στην χώρα μας δεν μπορώ ούτε να ελπίζω ούτε να κάνω όνειρα για κάτι τέτοιο πλέον, και είμαι και εγώ ενάμιση χρόνο άνεργη. Ο καθένας μας εδώ μέσα ζει το δικό του δράμα!!!!!! Τους έβαλε που βρε gothan στο event;;;;!!!!!! Δεν υπάρχει περίπτωση σου λένε ψέματα και 10 κιόλας......!!!!! Σιγά μην τους δίνεις σημασία βλακείες σου λένε για να σε τσαντίζουν!!!!!! Εσύ θα κάνεις την προσπάθεια σου χωρίς εκνευρισμό και άγχος ( όσο γίνεται να μην έχεις άγχος στη φάση που είσαι!!!) για τα παιδιά σου και άσε τους άλλους να λένε ανοησίες!!!!!!! πουλάκια είναι και ας κελαηδούν πουλάκια είναι και ας λένε!!! Σου εύχομαι ολόψυχα καλη τυχη και η Αυστραλία ειναι μια πολύ καλή χώρα και για το μέλλον των παιδιών σου!!!!

              Comment


                Originally posted by nati View Post
                40 με τρία παιδάκια (να σου ζήσουν) και άνεργος δεν είναι ότι καλύτερο και λυπάμαι, καταλαβαίνω το αδιέξοδο σου και το άγχος σου... ...!
                Thanks $ sorry

                Comment


                  Καλησπερα και απο εμενα.Σημερα ελαβα αρνητικη απαντηση.ειμαι αποφοιτη παραιατρικου επαγγελματος.ειχα σημειωσει στην αιτηση οτι σε λιγο καιρο θα εχω και δευτερο πτυχιο παραιατρικου επαγγελματος.στεναχωρηθηκα λιγο αλλα ολα οκ...

                  Comment


                    Originally posted by gathan001 View Post
                    Thanks $ sorry

                    Comment


                      Βρε παιδια... αν δε γινοταν αυτο το event στην Αθηνα, θα αλλαζε κατι σε ολους εμας; Σε εμενα προσωπικα οχι. Σιγουρα ειναι μια καλη ευκαιρια να ρωτησουμε καποια πραγματα αλλα οπως λεει και το e-mail τους "το οτι δε σας καλεσαμε δε σημαινει οτι δε μας κανετε". Μια ενημερωτικη ημεριδα ειναι τιποτα παραπανω και δε θα μας πουν κατι που δε ξερουμε εν πολλοις. Τοσες φορες εχει ειπωθει εδω μεσα οτι πρεπει να στηριζομαστε στις δικες μας δυναμεις γιατι η μεταναστευση ειναι αποφαση ζωης. Ετσι λοιπον δε θα αφησω κανεναν να με ξενερωσει στελνοντας μου αρνητικη απαντηση για ενα ενημερωτικο event. Ο καθενας μας ξερει τις δυνατοτητες του και ξερει αν μπορει να ανταποκριθει στις απαιτησεις της Αυστραλιας. Μη σπαταλατε την ενεργεια σας στο "γιατι δε με καλεσαν;" Ε τι να κανουμε δε χωραμε ολοι σε μια αιθουσα. Φροντιστε για τις αιτησεις των visa σας. Η θετικη σκεψη φερνει και θετικα αποτελεσματα!

                      Comment


                        Και εγώ αρνητική απάντηση και περιμένουμε ακόμα την απάντηση της συζύγου.

                        Comment


                          nunki συμφωνώ μαζί σου αλλά έχω μια απορία.Πως είναι δυνατόν να κάνω αίτηση για visa όταν δεν έχω βρει δουλειά εκεί πρώτα?Είμαι παντρεμένη και έχω μια κόρη 2.5 χρόνων.Μπορώ να πάρω την οικογένεια μου και να πάω σε μια χώρα που είναι τόσο μακριά χωρίς να ξέρω αν θα καταφέρω να βρω μία δουλειά?Κάναμε προσπάθεια και στην Ολλανδία με ανθρώπους να υπόσχονται ότι θα βοηθήσουν πράγμα που δεν έγινε ποτέ φυσικά.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι επειδή και εγώ και ο άντρας μου είμαστε άνεργοι κάποιους μήνες τώρα φαντάζομαι ότι καταλαβαίνετε ότι τα λεφτά που υπάρχουν στην άκρη δεν σηκώνουν πειράματα.Επίσης μου είπαν ότι δύσκολα σου δίνουν Visa αν δεν έχεις βρει δουλειά πρώτα

                          Comment


                            Originally posted by marina-aigio View Post
                            nunki συμφωνώ μαζί σου αλλά έχω μια απορία.Πως είναι δυνατόν να κάνω αίτηση για visa όταν δεν έχω βρει δουλειά εκεί πρώτα?........
                            Πανω κατω στα ιδια ειμαστε απο αποψη χρηματων, με τη διαφορα οτι δεν εχω οικογενεια. Ο τροπος ο δικος μου ειναι εντελως τυχοδιωκτικος αλλα το σημαντικο ειναι οτι τους πρωτους μηνες θα φιλοξενουμαι σε συγγενεις. Αν δεν ειχα συγγενεις δεν θα υπηρχε περιπτωση να παω. Εννοειται πως δε σου συνιστω να πας και να ψαχτεις για δουλεια εκει μιας και καταλαβαινω οτι δεν εχεις ανθρωπους εκει να σε στηριξουν γιατι τα εξοδα ειναι τεραστια. Αν διαβασεις στο forum υπαρχουν περιπτωσεις οι οποιες εστελναν απο το πρωι μεχρι το βραδυ βιογραφικα και τελικα βρηκαν δουλεια στο τετραμηνο (βλεπε ανταποκριση απο Αυστραλια Demi). Εαν το επαγγελμα σου ειναι στις ειδικοτητες που ζητουν ή ειναι αρκετα "βαρυ" ξεκινα να διαβαζεις το forum για να προετοιμαστεις οσο καλυτερα γινεται και στελνε απο εδω βιογραφικα στις εκει εταιριες (απο τωρα), δε θα χασεις τιποτα. Αν σε δεχτει καποιος εργοδοτης τοτε σου κανει και την αιτηση για visa γιατι θα σου κανει προσκληση και τα εξοδα δικα του (της visas εννοω). Δυσκολο να κατσει κατι τετοιο αλλα οπως ειπα δε χανεις τιποτα. Θα βοηθουσε να μας πεις ομως τι επαγγελεστε. Εαν εισαι νεα και εχεις ορεξη μπορεις να πας με φοιτητικη visa και εφοσον σου δινει το δικαιωμα να εργαζεσαι ταυτοχρονα για 20 ωρες τη βδομαδα, θεωρω οτι ειναι μια καλη αρχη. Εδω θα παρεις μια ιδεα:


                            Και εδω ενας wizard του υπουργειου μεταναστευσης της Αυστραλιας για το ποια visa σου ταιριαζει:
                            Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                            Τα ποσα μη σε τρομαζουν, ειναι πολλα που κανουν δοσεις.
                            Ελπιζω να βοηθησα καπως και παρακαλω τα εμπειροτερα μελη να με διορθωσουν οπου εχω πει κοτσανα

                            Ευχαριστω!

                            Comment


                              Να σου πω την αλήθεια εγώ έχω τελειώσει μια σχολή ελευθέρων σπουδών σαν γραμματέας διευθύνσεως αλλά δεν έχω δουλέψει ποτέ πάνω σε αυτό.Σκοπός εμένα και του άντρα μου είναι να βρει αυτός δουλειά πάνω στην ειδικότητά του (μηχανοτεχνίτης δηλ τορναδόρος).Έχει τελειώσει τεχνικό λύκειο τα παλιά ΤΕΛ σαν μηχανολόγος και είναι στο πτυχίο για μηχανολόγος μηχανικός στα ΤΕΙ.Έχει κάνει πρακτική και πτυχιακή αλλά τα είχε παρατήσει γιατί στην Ελλάδα δεν υπήρχε πιθανότητα να δουλέψει πάνω σε αυτό.Έχει ξεκινήσει είδη και δίνει τα 2 μαθήματα που του λείπουν από το πτυχίο.Να αναφέρω και τις ηλικίες μας.Εγώ είμαι 28 και ο άντρας μου 39 και η κόρη 2,5. Εμένα με ενδιαφέρει να βρω οποιαδήποτε δουλειά γιαυτό και η αίτηση για την ημερίδα έγινε για τον άντρα μου

                              Comment


                                Originally posted by marina-aigio View Post
                                Να σου πω την αλήθεια εγώ έχω τελειώσει μια σχολή ελευθέρων σπουδών...............)
                                Κατ' αρχην ειμαστε σε λαθος θεμα αλλα πιστευω υπαρχει κατανοηση. Το καλυτερο που εχει να κανει ο συζυγος σου ειναι να παρει το πτυχιο του γιατι ειναι μια ειδικοτητα που ειναι περιζητητη στην Αυστραλια και αμεσως μετα να αρχισει διαδικασια αναγνωρισης του πτυχιου του.Αφου το αναγνωρισει, ας αρχισει να στελνει και βιογραφικα ουτως ωστε αν βρει καποιον εργοδοτη να του κανει την αιτηση για sponsor visa με εξοδα του εργοδοτη. Βασικος παραγοντας ειναι και η προυπηρεσια. Ολο αυτο θεωρω οτι ειναι λιγο δυσκολο να γινει για αυτο ισως ειναι καλυτερα (για εξοικονομηση χρηματων) να παει μονος του αλλα προετοιμασμενος απο χαρτια, μεταφρασεις, κλπ και μολις βρει δουλεια κανει και αιτηση για partner visa να σας φερει και εσας χωρις επιπλεον κοστος. Αυτο ειναι λιγο ρισκο βεβαια αλλα εδω μιλαμε για αποφαση ζωης, αλλα τετοιες αποφασεις ειναι δυνατον να μην εμπεριεχουν ρισκο; Απαραιτητη προυποθεση ειναι η πιστοποιηση των αγγλικων σας για πασης φυσεως εργασια. Πληροφοριες εδω:
                                IELTS is the high stakes English test for international study, migration and work. Open a world of opportunity with IELTS.

                                Comment

                                Working...
                                X