Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δηλώστε εδώ όσοι λάβατε Πρόσκληση γιά Έκθεση Αυστραλών εργοδοτών

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά όσοι δεν πήρατε πρόσκληση μην πτοεισται στο γερμανικό πήρα πρόσκληση και γω σαν το pano μια μέρα πριν το event! Φυσικά δεν είναι δυνατό να πάω άλλα αυτο δείχνει πρώτον πως είναι τυχαία η επιλογή και όχι με προσόντα και πως όσοι δεν πήρατε απάντηση ακόμα παίζεται ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

    Comment


      Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες και για τον κόπο που μπήκες να μου απαντήσεις

      Comment


        Originally posted by nunki View Post
        Πανω κατω στα ιδια ειμαστε απο αποψη χρηματων, με τη διαφορα οτι δεν εχω οικογενεια.....................
        Γνωρίζεις αν παμε για σπουδές ας πούμε για μεταπτυχιακό θα έχουμε το δικαίωμα για δουλειά ?αν ναι ας πάμε για ακόμα ένα πτυχίο

        Comment


          Απαντω απλα κ απεριττα. Σαφως. Και ενα diploma ή certificate να βγαλεις 1 - 1,5 χρονο θα χρειαστεις. Σε πολλα κολλεγια (δε ξερω για πανεπιστημια) κανουν ευκολιες πληρωμης των διδακτρων και με τις 20 ωρες που σου δινει το δικαιωμα να εργαστεις εγω πιστευω τα βγαζεις, αν δεν εχεις ενοικιο... Επισης εχεις το δικαιωμα να φερεις και την οικογενεια.

          Comment


            Originally posted by gathan001 View Post
            Γνωρίζεις αν παμε για σπουδές ας πούμε για μεταπτυχιακό θα έχουμε το δικαίωμα για δουλειά ?αν ναι ας πάμε για ακόμα ένα πτυχίο
            gatham001 αν και δεν είναι ίσως η ενδεδειγμένη λύση και θα σου πω στο τέλος γιατι, όπως λέει εδω, αν κάνεις φοιτητική βίζα για maste ή doctora τότε τα μέλη της οικογένειάς σου, που έχεις βάλει μεσα στην βίζα σου και έχουν έρθει μαζί σου, έχουν δικαίωμα για εργασία χωρίς το όριο των 20 ωρών την εβδομάδα. Εσύ φυσικά παραμένεις στις 20 ώρες ανα εβδομάδα.
            Επίσης εδώ σου λέει πως μπορείς να φέρεις με την φοιτητική βίζα, τα μέλη της οικογένειάς σου.
            Σημασία όμως δεν έχει μόνο πως θα φύγει κάποιος απο την Ελλάδα, και να λύσει το πρόβλημα της επιβίωσης για μερικά χρόνια, 2-4 με τις σπουδές, αλλά πως θα λύσει το πρόβλημα μια και καλή ώστε να μην ξαναβρεθεί στο μέλλον στην ίδια θέση. Όσο μπορεί κάποιος βέβαια να το ελπίζει αυτό αλλά η Αυστραλία είναι μεταξύ άλλων μια καλή λύση ώστε να μην βρεθεί κάποιος εύκολα στην ίδια θέση.
            Τελειώνοντας τις σπουδές, το θέμα είναι να πάρεις μόνιμη κατοικία. Αυτό είναι το λεγόμενο permanent residency. Είναι ο προθάλαμος για την υπηκοότητα αργότερα. Μόνο έτσι μπορείς να ελπίζεις οτι εξασφάλισες το μέλλον σου και των παιδιών σου στην νέα πατρίδα. Η φοιτιτηκή βίζα δεν εξασφαλίζει απαραίτητα αυτό το μονοπάτι. Δίνει δικαίωμα αλλά δεν το εξασφαλίζει.
            Πολλοί αναρωτιούνται ήδη και λένε: Γιατί να δώσω ενα σκασμό λεφτά, να κάνω και μια διαδικασία που κρατάει μήνες, σχεδόν χρόνο και στο τέλος να μην εχω και εξασφαλισμένη δουλειά για την Αυστραλία, και να πρέπει να παω εκεί για να βρώ και δουλειά και να έχω και ενα σωρό έξοδα κ.τ.λ.
            Αγνοούν όμως, ή παραβλέπουν τι ακριβώς τους δίνει δικαίωμα να κάνουν η GSM visa σαν κατηγορία γιατι στις GSM είναι και οι skilled independent και αυτές απο εργοδότη, περιοχή ή συγγενή σπόνσορα.
            Εκτός απο την βίζα απο εργοδότη που είναι η μόνη που έχεις πρώτα βρεί τον εργοδότη και την εργασία δηλαδή, με τις υπόλοιπες αγοράζεις ουσιαστικά μια θέση στην Αυστραλιανή κοινωνία και κράτος θα λέγαμε.
            Σου δίνει το κράτος της Αυστραλίας, παρόλο που είσαι άγνωστος, μη υπήκοος δηλαδή για εκείνο, την δυνατότητα και ευκαιρία να εισέλθεις σε αυτό και να γευτείς τους καρπούς των προσπαθειών των μόνιμων κατοίκων και υπηκόων σαν να ήσουν εδώ απο πάντα σχεδόν. Σχεδόν γιατι πρώτα σου δίνει την μόνιμη κατοικία, σαν μια περίοδο δοκιμής και μετά την υπηκοότητα. Στην περίπτωση της Αυστραλίας λέγεται υπηκοότητα γιατι έχουν βασίλισσα την Ελισάβετ της Αγγλίας. Στην Ελλάδα το λέμε ιθαγένεια.
            Εφόσον σκοπός κάποιου που μεταναστεύει είναι να εγκατασταθεί εκεί που θα πάει και να αποχτήσει το γρηγορότερο δυνατό, μόνιμη κατοικία και υπηκοότητα με τα ανάλογα ωφελήματα, είναι μια τίμια κατάσταση αν την συγκρίνουμε ιδίως με κράτη, ονόματα δεν λέμε, που απλά αφήνουν τον κόσμο να εισέλθει και απο εκεί και πέρα τον έχουν στο έλεος του Θεού και στις ορέξεις των πολιτικών.
            Ετσι όταν κάποιος κοιτάει για μια βίζα, θα πρέπει να κοιτάει τι του δίνει σαν πακέτο η βίζα αυτή αλλά και τι του επιτρέπει αργότερα να κάνει, σαν μονοπάτι που οδηγεί.
            Όλες αυτές δίνουν την δυνατότητα για εργασία σε οποιαδήποτε περιοχή της Αυστραλίας και απεριόριστα. Άρα το θέμα είναι τι άλλο δίνουν. Υπάρχει το Centrelink, το Medicare, και διάφορα άλλα. Πόσο γρήγορα έχει πρόσβαση κάποιος σε αυτά και τα άλλα? Εκεί κολλάει και η μόνιμη κατοικία και η υπηκοότητα.
            Για παράδειγμα η μόνιμη κατοικία ξεκλειδώνει την πρόσβαση στο Centrelink και το Medicare. Και η υπηκοότητα ξεκλειδώνει την πρόσβαση στα άλλα. Τα άλλα είναι πολλά όπως π.χ. λιγότερη φορολογία εισοδήματος, κρατική προκαταβολή για καπάρο ενοικίου, αποζημίωση για τα χρήματα που πλήρωσες στις στολές των παιδιών στο σχολείο και ενα σωρό άλλα που φαντάζουν παρανοϊκά για εμάς απο εκεί που ήρθαμε.
            Φυσικά η υπηκοότητα δίνει πλέον και το δικαίωμα για απεριόριστα μέσα έξω στην χώρα, και διαιωνίζει την υπηκοότητα στα παιδιά και ούτω καθ' εξής.
            Ετσι λοιπόν θα πρέπει κάποιος να κοιτάει βαθιά στο μέλλον τι ζητάει και θέλει και έπειτα να διαλέξει μια βίζα παρά να κοιτάει να λύσει το πρόβλημα για μερικά χρόνια και μετά έχει ο Θεός. Εκτός και θέλει να τραβήξει τα ίδια πιο μεγάλος.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              Originally posted by gathan001 View Post
              Γνωρίζεις αν παμε για σπουδές ας πούμε για μεταπτυχιακό θα έχουμε το δικαίωμα για δουλειά ?αν ναι ας πάμε για ακόμα ένα πτυχίο
              gathan μπορείς να το κάνεις αυτό αλλά έχεις δικαίωμα μόνο 20 ώρες εργασίας την εβδομάδα!!!!!!! Το σκέφτηκα και εγώ αυτό αλλά φοβήθηκα μήπως δεν βγαίνω!!!! Βέβαια δεν ξέρω αν θα μπορούσες να βγάλεις την ίδια βίζα και να χρησιμοποιήσεις τα παιδιά σου για να πάνε σχολείο εκεί!!!!!!! και μπορείτε να πάτε ως κηδεμόνες!!!!!! Γιαυτό βέβαια δεν είμαι σίγουρη απλά μου ήρθε φλας......!!!!!!

              Comment


                Originally posted by nati View Post
                gathan μπορείς να το κάνεις αυτό αλλά έχεις δικαίωμα μόνο 20 ώρες εργασίας την εβδομάδα!!!!!!! Το σκέφτηκα και εγώ αυτό αλλά φοβήθηκα μήπως δεν βγαίνω!!!! Βέβαια δεν ξέρω αν θα μπορούσες να βγάλεις την ίδια βίζα και να χρησιμοποιήσεις τα παιδιά σου για να πάνε σχολείο εκεί!!!!!!! και μπορείτε να πάτε ως κηδεμόνες!!!!!! Γιαυτό βέβαια δεν είμαι σίγουρη απλά μου ήρθε φλας......!!!!!!
                nati η πηγή είναι το immi.gov.au και οι σχετικές σελίδες του για την student visa.

                Εκεί λέει οτι αν έρθεις για σπουδές μεταπτυχιακές ή διδακτορικό το μέλος της οικογένειας που έχεις μέσα στην βίζα μπορεί να εργαστεί απεριόριστα απο θέμα ωρών.
                Στις άλλες περιπτώσεις ισχύει το 20 ώρες την εβδομάδα αλλά απεριόριστα αργίες και σαββατοκύριακα.
                Ο κηδεμόνας είναι άλλη περίπτωση η οποία δεν ξεφεύγει απο τους ίδιους περιορισμούς όμως.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Αρνητική κι'εδώ, σήμερα στις 15:23
                  "Apologies if you have received this email before we had a technical issue
                  sending the email.
                  Thank you for your interest in the forthcoming Skills Australia Needs
                  information sessions. We sincerely apologise for the delay in contacting
                  you.
                  Due to very strong interest in the event, we regret to advise that we are
                  unable to offer you an invitation on this occasion. Please note, this does
                  not necessarily indicate that your skills are not required in Australia.
                  This also does not have any bearing on your eligibility to migrate to
                  Australia.
                  It has been necessary to limit the number of people invited in accordance
                  with venue capacity and the need to ensure an even representation at the
                  event of skills/occupations in demand in Australia.
                  After the event has taken place, we will email relevant information
                  regarding skilled migration pathways to all persons who have registered
                  their interest in attending the event.
                  Thank you again for your interest.
                  Regards,

                  Skills Australia Needs team
                  Department of Immigration and Citizensh"

                  Comment


                    ημεριδα

                    Αρνητικο το αποτελεσμα και για εμενα για την ημεριδα..με τελεια αγγλικα χωρις IELTS ομως και πτυχιο σε Διοικηση Επιχειρησεων με λιγη εμπειρια σε πωλήσεις..

                    Comment


                      Σημαντικό αυτό, για να μήν απογοητεύεστε (όποιος απογοητεύτηκε)

                      "It has been necessary to limit the number of people invited in accordance with venue capacity and the need to ensure an even representation at the event of skills/occupations in demand in Australia"

                      Δηλαδή ήθελαν να έχουν δείγμα απ'όλες τις ειδικότητες, που σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να ήταν καταλληλότατος για τις ανάγκες της χώρας απλά δεν τον κάλεσαν γιατί έπρεπε οπωσδήποτε να έχουν 10 υδραυλικούς, 10 μηχανικούς κλπ

                      Προσωπικά πιστεύω ότι μόλις έφτασαν τη συμμετοχή που ήθελαν τις υπόλοιπες αιτήσεις δε θα τις κοίταξαν καν.

                      Comment


                        Καλημέρα. Το παράδοξο με τις προκλήσεις είναι ότι φθάσαμε μία ημέρα πριν την εκδήλωση και εγώ έχω ήδη λάβει δυο μηνύματα με αρνητικό περιεχόμενο ενώ ο άνδρας μου καμία απάντηση ούτε θετική ούτε αρνητική. Υπάρχει κάποιος από εσάς που ακόμη δεν έλαβε απάντηση?

                        Comment


                          Καλημερα Ελλαδα Καλησπερα Αυστραλια. Σημερα ηρθε η αρνητικη Απαντηση.

                          Comment


                            Αύριο έχω δηλώσει για το event. Θα κάνω ανταπόκριση μόλις γυρίσω, πατριώτες!

                            Comment


                              Εγώ είχα αρνητική απάντηση, προφανώς επειδή δεν είμαι του κλάδου των μηχανικών, όμως έλαβα μια προσκληση για τις 9/10, επίσης for free, που διοργανώνει κος και κα Τσόλια.
                              Ξέρεται κάτι περι αυτού?
                              Εχει σχεση το ενα με το αλλο?

                              Να προσθέσω πως θα γίνει και αυτό στο Χίλτον στις 10 και 30.

                              Comment


                                Originally posted by annita View Post
                                Εγώ είχα αρνητική απάντηση, προφανώς επειδή δεν είμαι του κλάδου των μηχανικών, όμως έλαβα μια προσκληση για τις 9/10, επίσης for free, που διοργανώνει κος και κα Τσόλια.
                                Ξέρεται κάτι περι αυτού?
                                Εχει σχεση το ενα με το αλλο?

                                Να προσθέσω πως θα γίνει και αυτό στο Χίλτον στις 10 και 30.
                                Δεν έχει σχέση το ένα event με το άλλο.
                                Το Australia need skills event το διοργανώνει το υπουργείο μετανάστευσης της Αυστραλίας και αποτελεί event που γίνεται κάθε χρόνο σε διάφορες χώρες, πρώτη φορά και στην πατρίδα μας.
                                Το άλλο το διοργανώνει η κυρία που ανέφερες που είναι η υπεύθυνη και στο εκπαιδευτικό ίδρυμα που ανέφερε και η κα. Yelenas στο post που έκανε.

                                Επίσης για όποιον μπήκε κατα λάθος εδώ ενώ ψάχνει πληροφορίες για το event ας κάνει click εδώ που είναι η ανταπόκριση απο το event.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X