Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με το IELTS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by billy View Post
    socworkersk, μπορείς να κατεβάσεις υλικό από εδώ
    Δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις λεφτά για βιβλίο.....μπορείς να τα έχεις δωρεάν....
    αν κάνεις όλα τα τεστ θα προετοιμαστείς πολύ καλά....προσοχή στο χρόνο!!!! κάνε κάποια στην αρχή 1~2 για να δεις τι παίζει & μετά ξεκίνα με χρονόμετρο....για να έχεις & το feeling των εξετάσεων!!!
    αν χρειαστείς κάτι άλλο στείλε π.μ.
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
    ευχαριστώ πολύ billy!!!

    Comment


      Originally posted by Antonis Reverse View Post
      παιδια ειμαι νεος στην παρεα σας και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. θα ηθελα να δωσω το ielts. ποσο χρονο πιστευετε οτι χρειαζεται; εχω lower στο michigan και edexcel πριν τρια χρονια και ειμαι σε γενικη επαφη με τη γλωσσα (ταινιες, τραγουδια κ.λ.π)
      κατα δευτερον , θα ηθελα να με ενημερωσετε αν μπορειτε για την ισχυ του πτυχιου. καποιου διαβασα οτι εχει ισχυ μονο για 2 χρονια,αληθευει; σπουδαζω μηχανολογος μηχανικος στη θεσσαλονικη και σε 5 χρονια θα παω για μεταπτυχιακο εξω. παραλληλα θελω να κανω το μεταπτυχιακο, να βρω μια εργασια και να δουλεψω και μεινω εκει. συγκεκριμενα, αναφερομαι για την γερμανια η τη νορβηγια. εσεις τι λετε λοιπον; εμαθα πως το ielts χρειαζεται παντου. ξερετε ποσο βαθμο χρειαζεται για τη σχολη που σπουδαζω; ειμαι πολυ μπερδεμενος. και κατι τελευταιο. σχετικα με την εξασκηση πιστευετε οτι χρειαζεται φροντιστηριο κλπ; η μπορω και απο το σπιτι;
      οποιοσδηποτε γνωριζει η εχει οποιοδηποτε αρχειο που εχει να κανει με το ielts, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ομως που μπορει να με βοηθησει ας μου στειλει ολα τα αρχεια. το email μου ειναι okokok12@msn.com αλλα αν γνωριζετε οποιοσδηποτε πιο γρηγορο τροπο ενημερωστε με. ευχαριστω εκ των προτερων!
      Το IELTS έχει διαβάθμιση και όσο καλύτερα Αγγλικά ξέρεις τόσο ψηλότερα φτάνεις.
      Το Lower είναι περίπου στο 4.5
      Τα μεταπτυχιακά σε Αγγλικά Πανεπιστήμια ζητάνε συνήθως από 6 και πάνω Academic Μερικά μέχρι και 7.
      Αυτό θα το δεις όταν θα ψάχνεσαι για το που θέλεις να πας. Ισχύει για 2 χρόνια (το οποίο έγινε 3 πριν από λίγο καιρό?), οπότε αν θέλεις κάνε Αγγλικά αλλά μην δώσεις το πτυχίο.
      Το IELTS είναι πολύ καλά διαβαθμισμένο. Για να πιάσεις το 7.5 που είναι και αναγνωρισμένο ως άριστη γνώση στην Ελλάδα (profficiency) θέλει πολύ κόπο. Είναι profficiency! Τελεία και παύλα. Ειδικά δε για το speaking πρέπει να κάνεις πολύ "κουβέντα" με Αγγλόφωνους για να χτυπήσεις 7 και πάνω.
      Αν ενδιαφέρεσαι για Γερμανία ή Νορβηγία τότε πρέπει να κάνεις (και) Γερμανικά. Στην Γερμανία δεν "στέκεσαι" με Αγγλικά. Ξέχνα το! Έχεις καιρό να προετοιμαστείς και μπράβο που το σκέφτεσαι από τώρα.
      Με ηρεμία κοίτα τα μαθήματα σου και σιγά-σιγά κάνε και Αγγλικά και Γερμανικά.

      Comment


        Παιδιά μου καλά, καλησπέρα και από εμένα.
        Μιας και οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε ήδη το IELTS, ας κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα.
        Κατά πόσο είναι δύσκολο να "πιάσει" κάποιος τους 8 πόντους στο general?
        Έχω βέβαια το 1st certificate, πάνε βέβαια πολλά χρόνια από τότε που το πήρα, αλλά τα τελευταία 10 χρόνια, η αγγλική είναι στην καθημερινότητά μου, μιας και δουλεύω σε ξενοδοχείο που φιλοξενεί κυρίως αλλοδαπούς, οπότε μιλάω καθημερινά. Απλά είναι περιορισμένα αυτά που λέω, με εξαιρέσεις κάποιους που πιάνουμε ψιλή κουβέντα επί παντώς του επιστητού.
        Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

        Comment


          Originally posted by George V. View Post
          Παιδιά μου καλά, καλησπέρα και από εμένα.
          Μιας και οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε ήδη το IELTS, ας κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα.
          Κατά πόσο είναι δύσκολο να "πιάσει" κάποιος τους 8 πόντους στο general?
          Έχω βέβαια το 1st certificate, πάνε βέβαια πολλά χρόνια από τότε που το πήρα, αλλά τα τελευταία 10 χρόνια, η αγγλική είναι στην καθημερινότητά μου, μιας και δουλεύω σε ξενοδοχείο που φιλοξενεί κυρίως αλλοδαπούς, οπότε μιλάω καθημερινά. Απλά είναι περιορισμένα αυτά που λέω, με εξαιρέσεις κάποιους που πιάνουμε ψιλή κουβέντα επί παντώς του επιστητού.
          το εχω ξαναγραψει,αλλα χαριν ευκολιας,εγω με proficiency πριν 8 χρονια και 3 τεστ προετοιμασια στο τζενεραλ πηρα 7,,,για 8 ρωτα τον πατουση

          Comment


            Originally posted by cryo View Post
            το εχω ξαναγραψει,αλλα χαριν ευκολιας,εγω με proficiency πριν 8 χρονια και 3 τεστ προετοιμασια στο τζενεραλ πηρα 7,,,για 8 ρωτα τον πατουση
            Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου!
            Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

            Comment


              Originally posted by George V. View Post
              Παιδιά μου καλά, καλησπέρα και από εμένα.
              Μιας και οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε ήδη το IELTS, ας κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα.
              Κατά πόσο είναι δύσκολο να "πιάσει" κάποιος τους 8 πόντους στο general?
              Έχω βέβαια το 1st certificate, πάνε βέβαια πολλά χρόνια από τότε που το πήρα, αλλά τα τελευταία 10 χρόνια, η αγγλική είναι στην καθημερινότητά μου, μιας και δουλεύω σε ξενοδοχείο που φιλοξενεί κυρίως αλλοδαπούς, οπότε μιλάω καθημερινά. Απλά είναι περιορισμένα αυτά που λέω, με εξαιρέσεις κάποιους που πιάνουμε ψιλή κουβέντα επί παντώς του επιστητού.
              Φίλε Γιώργο, να ξέρεις καταρχήν ότι τα πάντα είναι προσωπικό θέμα....δλδ άλλος με λοουερ & άλλος με προφισ. μπορεί να πάρουν τους ίδιους βαθμούς!!!!. Επίσης το πιο σμαντικό είναι ότι για εμάς τους non-native speakers, το άριστα - σύμφωνα με καθηγητές που διδάσκουν στο B.C. είναι το 7~7,5 (κυρίως για τα writing & speaking, στα άλλα μπορείς μέχρι & 9!!!) Δεν λέω ότι αποκλείεται κάποιος να πάρει περισσότερο αλλά είναι πολύ δύσκολο..... όπως τα γράφει παραπάνω & ο jkostop.....

              Αυτά & από εμένα....καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!!!!

              υ.γ. cryo---> είναι φίλη!!!! όχι φίλος!!!! εκτός αν ξέρεις κάτι που εμείς αγνοούμε!!!!
              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

              Comment


                Originally posted by billy View Post

                υ.γ. cryo---> είναι φίλη!!!! όχι φίλος!!!! εκτός αν ξέρεις κάτι που εμείς αγνοούμε!!!!
                χαχαχα!!! Όχι, δεν ξέρω κάτι παραπάνω!!!
                Ευχαριστώ και πάλι!
                Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

                Comment


                  Κάποιος μου είχε πει ότι για να πιάσεις πάνω από 7-7.5 στο speaking πρέπει να ζήσεις >6 μήνες~1 χρόνο σε Αγγλόφωνη χώρα. Το πιστεύω κι εγώ. Όπως και ο billy παραπάνω απ' ότι βλέπω συμφωνούμε...
                  Το Listening είναι επίσης σχετικό . Θέλει μεγάλη εξοικείωση με την προφορά και πολύ καλή γνώση λεξιλογίου ώστε να μην χάνεις χρόνο σε αυτά. Από εκεί και πέρα είναι και θέμα συγκέντρωσης, ευστροφίας και άλλα...
                  Το Reading κατά την γνώμη μου είναι αυτό που δουλεύεται πιο εύκολα, και ναι μπορείς να πιάσεις 8 με αρκετό βέβαια διάβασμα και επίπεδο profficiency φυσικά.
                  Για το writing δεν θέλω να εκφέρω άποψη γιατί μου φαίνεται υποκειμενικό. Θέλει λεξιλόγιο, ορθογραφία και γραμματική άπταιστη φυσικά αλλά και ιδέες και ικανότητα συγγραφής (και στα Ελληνικά) ώστε να μπορείς να συντάξεις ένα γράμμα και μια έκθεση στα Αγγλικά. Προσωπικά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω το 6 που μου βάλανε ενώ έγραψα από τα καλύτερά μου writing και το θέμα του task 2 το είχα αντιμετωπίσει σχεδόν ολόιδιο μια εβδομάδα πριν τις εξετάσεις... Θεωρούσα ότι είχα το 7-7.5 στο τσεπάκι...τέλος πάντων....

                  Comment


                    Ολοι βαρανε στο writing. Το speaking οντως θελει να εχει κανει χιλιομετρα η γλωσσα...
                    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                    Comment


                      Με ένα-δυο τεστ που έκανα κατεβάζοντας υλικό από το ίντερνετ, το general μου φάνηκε αρκετά εύκολο. Μάλιστα, στο listening, με μια πρώτη προσπάθεια, έπιασα 35 στις 40 ερωτήσεις, πραγματικά εκπλήσσοντας και τον εαυτό μου.
                      Από σήμερα, ξεκινάω πιο επισταμένα να διαβάζω, για να βελτιώσω την απόδοσή μου στο speaking και θα αρχίσω να γράφω γράμματα και εκθέσεις, για να βελτιωθώ κι εκεί. Και, φυσικά, αν πετυχαίνω κανέναν αγγλόφωνο στη δουλειά, θα του πιάνω όσο περισσότερο μπορώ την κουβέντα, μιας κι είναι και ο καλύτερος τρόπος να λυθεί η γλώσσα.
                      Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

                      Comment


                        35 στις 40 listening είναι 8άρι! IELTS Band Scores and Marking Criteria
                        Οπότε μάλλον το 'χεις...
                        Κάνε ένα δυο τεστ να δεις τις δυνάμεις σου και βουρ...
                        Μόνο για το writing θα σου έλεγα να κάνεις 3-4 μαθήματα με μια έμπειρη καθηγήτρια για να σε βαθμολογήσει και να σου διορθώσει τυχόν λάθη...

                        Comment


                          Ήδη είναι δρομολογημένα τα τεστ με καθηγήτρια Αγγλικών. Να δούμε τι ψάρια πιάνω. Εχθές το βράδι έκανα ένα ακόμα listening και αυτή τη φορά έπιασα 39 στις 40. Βέβαια, δεν ενθουσιάζομαι, μιας και όταν θα δώσω κανονικά, θα παίζουν κι άλλοι παράγοντες το ρόλο τους, όπως το στρες για να το πετύχω, το στρες της θέλησής μου να το πάρω με καλή βαθμολογία για να πάρω τους πόντους για τη visa κ.α. Ξεκινάω διάβασμα πάντως, ταυτόχρονα με το διάβασμα του DIAC (αν διάβαζα τόσο όταν πήγαινα στο σχολείο, θα είχα 4-5 master τώρα!
                          Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

                          Comment


                            Τεστ με καθηγήτρια ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις!!!! (στο λέω επειδή είναι & η γυνάικα μου)....
                            κάνε μαθήματα, να σου πει - αν ξέρει - τα τιπς του writing & γράφε εκθέσεις & γράμματα να σου τα διορθώνει....
                            (πρόσεξε!!! πρέπει να ξέρει γτ είναι διαφορετικά τα κριτήρια διόρθωσης από τεστ σε τεστ π.χ. proficiency, ielts, toefl κλπ)
                            όσον αφορά listening & reading, θέλει εξάσκηση (κατά τη γνώμη μου με ακουστικά - όπως γίνεται η εξέταση) & με ησυχία....άγχος δεν χρειάζεται, είναι φιλικό περιβάλλον, άνετα....θα πας χαλαρά γτ πιστεύεις στον εαυτό σου & τις δυνατότητές σου & ξέρεις ότι το έχεις!!!! όχι γτ χρειάζεσαι συγκεκριμένη βαθμολογία......
                            Αυτά!!!! καλή επιτυχία....πότε δίνεις;;; έκλεισες ημερομηνία; τελικά general ή academic?

                            Tα λέμε....
                            Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                            Comment


                              Originally posted by billy View Post
                              Τεστ με καθηγήτρια ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις!!!! (στο λέω επειδή είναι & η γυνάικα μου)....
                              κάνε μαθήματα, να σου πει - αν ξέρει - τα τιπς του writing & γράφε εκθέσεις & γράμματα να σου τα διορθώνει....
                              (πρόσεξε!!! πρέπει να ξέρει γτ είναι διαφορετικά τα κριτήρια διόρθωσης από τεστ σε τεστ π.χ. proficiency, ielts, toefl κλπ)
                              όσον αφορά listening & reading, θέλει εξάσκηση (κατά τη γνώμη μου με ακουστικά - όπως γίνεται η εξέταση) & με ησυχία....άγχος δεν χρειάζεται, είναι φιλικό περιβάλλον, άνετα....θα πας χαλαρά γτ πιστεύεις στον εαυτό σου & τις δυνατότητές σου & ξέρεις ότι το έχεις!!!! όχι γτ χρειάζεσαι συγκεκριμένη βαθμολογία......
                              Αυτά!!!! καλή επιτυχία....πότε δίνεις;;; έκλεισες ημερομηνία; τελικά general ή academic?

                              Tα λέμε....
                              Δεν έχω κλείσει ακόμα ημερομηνία, γιατί διαβάζω όσο μπορώ στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που έχω, μεταξύ ξενοδοχείου, υποχρεώσεων και μικρής (την κόρη μου εννοώ! ). Εντόπισα την αδυναμία μου στο writting και μάλλον εκεί πρέπει να επικεντρωθώ. Έκανα αρκετά reading test και τα περισσότερα λάθη που έκανα, ήταν 2 με 3 στις 42 ερωτήσεις. Θα κάνω βέβαια κι άλλα. Θα κατεβάσω από τα torrents όσα περισσότερα μπορέσω να βρω.
                              Θα δώσω για το general, μιας και δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξω με το academic.
                              Ευχαριστώ για τις ευχές σου φίλε μου και θα επανέλθω όταν θεωρήσω ότι "το έχω" γενικότερα (ή αν θα έχω καμιά απορία σχετικά!)
                              Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

                              Comment


                                καλη επιτυχια! κι εμενα μου φανηκε σχετικα ευκολο μια ματια που εριξα....το αγχος σκεφτομαι...

                                Comment

                                Working...
                                X