Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με το IELTS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Marilou78 View Post
    καλη επιτυχια! κι εμενα μου φανηκε σχετικα ευκολο μια ματια που εριξα....το αγχος σκεφτομαι...
    Tο γέλιο είναι ότι θα δώσω εξετάσεις στο ξενοδοχείο που δουλεύω τα τελευταία 9 χρόνια, οπότε δεν παίζει να μην είναι φιλικό το περιβάλλον για 'μένα!!!
    Να μη σκέφτεσαι το άγχος, γιατί θα αγχωθείς! Να σκέφτεσαι όλα τα παραπάνω που είπε ο billy. Έχει απόλυτο δίκιο.
    Συνεχίζω να κάνω τεστς, αφού κοιμηθεί το τερατάκι μου και θεωρώ ότι πρέπει να προχωρήσω παρακάτω από το reading, μιας και πιάνω στη χειρότερη, 35 στις 40, με μέσο όρο τις 38 στις 40. Το listening μου φαίνεται εύκολο, οπότε πρέπει να επικεντρωθω στο speaking και κυρίως στο writing.
    Άντε να δούμε...
    Καλή επιτυχία και σε εσένα. Δες λίγο πιο πάνω, έχουν βάλει τα παιδιά ένα link που παραπέμπει σε torrents που περιέχουν βοηθήματα και βιβλία για ielts. Πολύ χρήσιμο!
    Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

    Comment


      Το WRITING παιδια, το WRITING..
      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

      Comment


        Καλησπέρα παιδιά,

        έχω δώσει το IELTS Academic 2 φορές παίρνοντας το ίδιο σκορ (6.0).Δυστυχώς, το πανεπιστήμιο που θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό ζητάει τουλάχιστον 6.5 και δεν με δέχονται στην παρούσα φάση.. Επομένως θα το δώσω και τρίτη φορά...
        Το πρόβλημα είναι ότι έχω ξεμείνει από υλικό..Έχω κάνει όλα τα practice tests απο το 1 εως το 9 και αυτή τη στιγμή δεν βρίσκω τίποτε άλλο στο ίντερνετ..Να ξανακάνω τα ίδια τεστ φυσικά και δεν αξίζει τον κόπο..
        Οπότε εφ' όσον υπάρχει κάποιος να μπορέσει να μου στείλει κάτι καινούργιο για να εξασκηθώ θα του ήμουν πολύ ευγνώμων...

        Ευχαριστώ![/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]

        Comment


          Originally posted by CarlosNarkissoChaini View Post
          Καλησπέρα παιδιά,

          έχω δώσει το IELTS Academic 2 φορές παίρνοντας το ίδιο σκορ (6.0).Δυστυχώς, το πανεπιστήμιο που θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό ζητάει τουλάχιστον 6.5 και δεν με δέχονται στην παρούσα φάση.. Επομένως θα το δώσω και τρίτη φορά...
          Το πρόβλημα είναι ότι έχω ξεμείνει από υλικό..Έχω κάνει όλα τα practice tests απο το 1 εως το 9 και αυτή τη στιγμή δεν βρίσκω τίποτε άλλο στο ίντερνετ..Να ξανακάνω τα ίδια τεστ φυσικά και δεν αξίζει τον κόπο..
          Οπότε εφ' όσον υπάρχει κάποιος να μπορέσει να μου στείλει κάτι καινούργιο για να εξασκηθώ θα του ήμουν πολύ ευγνώμων...

          Ευχαριστώ![/FONT][/FONT][/FONT]
          έχω διάβαση επανειλημμένα στο patriotaki για επαναξιολόγηση
          έχεις δοκιμάσει μπας και σου (κάτσει) για να μην ταλαιπωρείσαι ;
          Think before you driving@world.......

          Comment


            Originally posted by Sakis230 View Post
            έχω διάβαση επανειλημμένα στο patriotaki για επαναξιολόγηση
            έχεις δοκιμάσει μπας και σου (κάτσει) για να μην ταλαιπωρείσαι ;
            ΄

            Οι βαθμοί μου ήταν 6.0 σε Listening,Speaking,Writing και 5.5 στοReading, οπότε και να μου βάζαν καλύτερο βαθμό σε έκθεση ή προφορικά θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να φτάσω το 6.5 overall..Άρα το άφησα έτσι..

            Comment


              @ CarlosNarkissoChaini
              ΣΥΜΒΟΥΛΗ : πριν "ξαναπετάξεις" τα λεφτά σου για το IELTS δες μήπως δέχονται άλλο πτυχίο πιο εύκολο....
              (π.χ. TOIFEL) αν πάλι δεν...., τότε χρειάζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνεις μαθήματα, έστω & λίγα να σου πει κάποια τιπς...

              Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!!!!
              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

              Comment


                Να ρισκάρω να σου δώσω μια συμβουλή χωρίς να με παρεξηγείς. Εντελώς φιλικά!
                Μάλλον, έχεις πρόβλημα σε βασικά θέματα: Γραμματική, λεξιλόγιο, σύνταξη κλπ
                Δώσε βάρος σε αυτά. π.χ.
                1) Πάρε άλλα βιβλία (άσχετα με το IELTS) και κάνε ασκήσεις γραμματικής.
                2) Θυμήσου από βιβλία γραμματικής τους κανόνες
                3) Διάβασε μυθιστορήματα στα Αγγλικά
                4) Προσπάθησε να ακούς συνέχεια Αγγλικά κανάλια ή ραδιόφωνο για εξοικείωση.
                Κατά την γνώμη μου, πρέπει να βρεις ένα δάσκαλο για τουλάχιστον 1 ώρα την εβδομάδα να σε καθοδηγήσει...

                edit: billy μαζί γράφαμε....

                Comment


                  Η αλήθεια είναι ότι έκανα μάθήματα με μία καθηγήτρια πέρυσι,η οποία όμως δεν είχε εμπειρία απο IELTS,μόνο από Proficiency.. έτσι δεν ήταν σε θέση να μου πει τα μυστικά για ένα μεγαλύτερο σκορ..Π.χ. στο ακουστικό και στο reading δεν γνώριζα ότι η βαθμολογία διαφοροποιείται ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας..έτσι πετύχαινα ένα σκορ π.χ.28/40 και (κακός)ήμουν ευχαριστημένος..
                  επίσης δεν έκανα πολύ εξάσκηση στα προφορικά και αυτό έβγαινε στο interview..μάλλον πρέπει να κάνω μια πιο ουσιώδη προετοιμασία..
                  Σε κάθε περίπτωση,οι συμβουλές σας μου είναι πολύτιμες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

                  Comment


                    @ CarlosNarkissoChaini
                    αυτά που σου είπε & ο jkostop.... απλά πρόσεξε & αυτό....

                    ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΚΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ!!!!!!
                    ΤΟ ΦΤΗΝΟ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΚΡΙΒΑ!!!!!
                    ΠΡΟΤΙΜΙΣΤΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ & ΚΥΡΙΩΣ ΠΤΥΧΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ PROFICIENCY!!!!)
                    είναι σαν λες εμένα να σου κάνω μαθήματα Αγγλικών!!! συνήθως αποδεικνύονται "λίγοι" αυτοί με proficiency!!! (χωρίς παρεξήγηση!!!)
                    άλλωστε αυτό που διδάσκουν όσοι έχουν proficiency ισχύει μόνο στη ψαροκωστούλα!!! πουθενα αλλού στον κόσμο!!!!

                    ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ!!!! ΚΑΝΤΕ ΙΣΩΣ & ΕΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!
                    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΟΣΤΟΥΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΝΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ & ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!!
                    άλλωστε εσύ θα δώσεις εξετάσεις, όχι ο καθηγητής!!!

                    αυτά τα λέω από προσωπική πείρα.....

                    @ jkostop : great minds think alike!!!
                    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                    Comment


                      Originally posted by billy View Post

                      @ jkostop : great minds think alike!!!
                      [/SIZE]
                      ....Indeed!!!!!

                      Comment


                        Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να ρωτισω αν ξερει καποιος, Αν θες να πας σε τριτοβαθμια εκπαιδευση στα TAFE για οποιαδηποτε ειδικοτητα εκτος το μαθημα αγγλικων, Ζητανε IELTS,
                        Μηπως ξερει κανεις αν το general ielts τους κανει ή και εκει θα χρειαστει academic ielts που ζητανε στα univercity?

                        Comment


                          Στα TAFE δεν ζητανε IELTS μονο στα πανεπιστημια.Απλα μπορει να γραψεις επι τοπου ενα τεστακι για να διαπιστωσουν το επιπεδο αγγλικων σου.Αν βεβαια εχεις αποκτησει καποιο certificate αγγλικων προσφατα ισως να αποφυγεις και αυτο.

                          Comment


                            thanks,αλλα εγω απο οτι ειδα ζητανε ielts επιπεδο 5.5 για ολες τις ειδικοτητες εκτος των αγγλικων, απλα δεν λενε αν τους κανει το general.

                            Comment


                              Αλλο πραγμα το επιπεδο αγγλικων που ειναι και απαραιτητο για να μπορεις να παρακολουθησεις τα μαθηματα και αλλο να σου ζητανε certificate.Αυτος ειναι και ο λογος που σου λεω πως μπορεις με ενα τεστ που θα σου κανουν να διαπιστωσουν το επιπεδο αγγλικων σου.Αυτο το επιπεδο που ζητανε ειναι περιπου εκει που αναφερεις.Αν στο τεστ που θα κανεις φανει οτι δεν γνωριζεις τα αγγλικα που απαιτουνται για να μπορεις να κατανοεις τα μαθηματα τοτε σε βαζουν σε τμηματα αγγλικων.

                              Comment


                                thanks anpandel

                                Comment

                                Working...
                                X