Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα τελευταία δημοσιεύματα

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by demi View Post
    Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία ορισμένων ................
    καλα τα λες αλλα η πεινα ειναι αχημο πραγμα

    Comment


      #47
      μερικοι τα θελουν ευκολα ολα..στο χερι..λες σε καποιον κατσε ρε να σου δειξω 3-4 πραματα να τα βαλεις στο βιογραφικο σου για να διεκδικησεις καλυτερα αυτο που θελεις και εξαφανιζεται..ποσο μαλλον εκδοση βιζα

      και δυστυχως πολλοι δεν γνωριζουν αυτο σαιτ να διαβασουν 3-4 πραματα KAI εχουν την εντυπωση οτι εκει εχει δουελεις με το κιλο..τους εχουν πιπιλισει και το μυαλο αλλοι-τηλεοραση κτλ και σου λεει εφυγα..πεινα εδω πεινα κι εκει..ας το δοκιμασω τρεις μηνες.

      Comment


        #48
        Originally posted by Poltergeist View Post
        καλά σοβαρά μιλάς; Λέγανε στην Ελλάδα τέτοια πράγματα; ποιοί;
        Poltergeist στην Ελλάδα επικρατεί πολύ η λεγόμενη ψυχολογία του όχλου. Δηλαδή για παράδειγμα, ανοίγει κάποιος ένα μαγαζί με κινητά και φαίνεται ότι πάει καλά? άντε όλοι μαζί να πάμε να ανοίξουμε μαγαζί με κινητά και δώστου τα ΜΜΕ να σιγοντάρουν την κατάσταση.Μετά κάνει κάποιος άλλος κάτι άλλο, για παράδειγμα φωτοβολταικά, άντε δώστε όλοι τσούρμο στα φωτοβολταικά και δώστου από κοντά τα ΜΜΕ να σιγοντάρουν. Βγάζει κάποιος κέρδη από το χρηματιστήριο , αντε πάλι όλοι τσούρμο στο χρηματιστήριο και τα ΜΜΕ να ενισχύουν την κατάσταση με καινούριες εκπομπές, νέα έντυπα, νέα site και τα λοιπά. Αυτή η λεγόμενη ψυχολογία του όχλου ή του τσούρμου πιό λαικά είναι κοινό γνώρισμα της ελληνικής κοινωνίας.

        Comment


          #49
          Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
          καλα τα λες αλλα η πεινα ειναι αχημο πραγμα
          Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω ότι η Αυστραλία μπορεί, πιθανόν να ήταν κάποτε για πεινασμένους αλλά δεν είναι πιά. Οι πεινασμένοι καλά θα κάνουν να διαλέξουν άλλο δρόμο, για να έχουν και μεγαλύερες πιθανότητες επιτυχίας.

          Comment


            #50
            Originally posted by demi View Post
            ......... και όχι τίποτα άλλο αλλά με αυτές τους τις ενέργειες αμαυρώνουν την γενικότερη φήμη των Ελλήνων και άντε μετά όλοι εμείς οι υπόλοιποι να τύχουμε σωστής αντιμετώπισης από την Αυστραλέζικη Κοινωνία.
            Originally posted by demi View Post
            Και ένα άλλο θέμα είναι ότι μιλάμε για το εξωτερικό και όχι για την Ελλάδα κάποιοι τέτοιοι λάθος χειρισμοί μπορεί να φτάσουν να χαρακτηρίσουν ένα ολόκληρο λαό.

            Δεν είναι πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό και με τους Έλληνες στην Αυστραλία και τότε το δικό τους πρόβλημα που λες γίνεται πρόβλημα ολονών.
            Μπράβο ρε demi!!! Η διάσταση που δίνεις στο θέμα, που υπερβαίνει την οπτική του απελπισμένου Έλληνα επίδοξου μετανάστη, αλλά λαμβάνει υπόψη και τον ήδη εγκατεστημένο Έλληνα της Αυστραλίας και της εικόνας που δίνουν οι Έλληνες στο εξωτερικό ως σύνολο, νομίζω ότι είναι εξαιρετικά σημαντική!

            Τι θέλω να πω? Ότι, μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας και μάλιστα χωρίς ίχνος συναίσθησης ότι μαζί μπορεί να βγάλουμε και τα μάτια εκείνου που κατάφερε να αλλάξει τη ζωή του με το σπαθί του! Ναι, μας φταίνε οι πολιτικοί μας, ναι, μας φταίει το σύστημα, ναι μας φταίνε ένα κάρο πράγματα, αλλά σίγουρα δεν μου φταίει ούτε ο agoriani, ούτε η demi, ούτε ο Poltergeist, ούτε ο (έχει κι άλλους η λίστα) και σίγουρα ούτε 500.000 Έλληνες εγκατεστημένοι στην Αυστραλία εδώ και δεκαετίες.

            Είναι στο χέρι μας αν θα αντιμετωπιστούμε ως μετανάστες με ιδιότητες refuges ή ώς μετανάστες με προδιαγρφές εισαγωγής όπως τις απαιτεί σήμερα η Αυστραλιανή κυβέρνηση και η κοινωνία της.

            Comment


              #51
              ασε που θα πιασει και η αστυνομια εκει καμια ελληνιδα χωρις βιζα και θα φωναζει δεν ειμαι αβιζη, δεν ειμαι αβιζη


              ps να ελαφρυνω το κλιμα θελω

              Comment


                #52
                Οκ. αυτά γνωρίζω κ'γώ.
                Πιστεύω 99% ότι θα τα καταφέρουμε σαν οικογένεια... γιατι είμαι κ πολύ αισιόδοξος πάντα.....
                Εχω τις πρώτες 6 άδειες του Βοηθού Ηλεκτρολόγου, όλα τα διπλώματα Μοτό, Αυτοκι/του Α,Β,Γ,Δ,Ε...,
                Αδεια Χειριστου Μηχανημάτων Εργων: Γερανού Α 300HP κ άνω, Κλάρκ κ σε λίγο θα πάρω κ της Τσάπας,
                Αποφρακτικού κ μάλον κ της Γερανογέφυρας εργοστασίων... έχω πολύ προυπηρεσία
                Είχα 6 χρόνια Ταξί, 2 Νταλίκα επικαθήμενη - ανατρεπώμενη, 5 χρόνια Οδικής βοήθειας φορτηγό με γερανό...
                Από 10-2008 μέχρι 1-9-2011 δούλευα τον μεγαλήτερο γερανό σε φορτηγό τετραξονικό 11,70m μήκος, 35τόνους βάρος...,
                έχω κάνει σχεδόν τα πάντα σε όλων των ειδών ανυψώσεις κ οδικές μεταφορές κ ειδικές μεταφορές...
                κότερα, βάρκες, μηχανήματα, σπιτάκια κ εκλησάκια από μπετό 20τον, προπέλες, γερανογέφυρες 25μέτρα,
                κ ότι άλλο μπορείς να φανταστείς..... ενώ στο παρελθόν έχω κάνει κ πολλές άλλες δουλειές........................
                Μπορώ να μιλήσω αγγλικά αλλά όχι τέλεια... [ουδείς τέλειος...]...
                Αν δεν βρω κ'γώ δουλειά... όταν... πάρω... την βίζα... θα πέσω... στους καρχαρίες....
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #53
                  [QUOTE=mikael;34934]

                  άσε που θα πιάσει και η αστυνομία εκεί καμιά ελληνίδα χωρίς βίζα και θα φωνάζει δεν είμαι άβιζη, δεν είμαι άβιζη.


                  ps να ελαφρύνω το κλίμα θέλω......


                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                    καλα τα λες αλλα η πεινα ειναι αχημο πραγμα
                    συμφωνω με τον κωστα..demi καλα τα λες αλλα το τι περναει ο καθενας προσωπικα δεν το γνωριζεις.γι αυτο μην κρινουμε για να μην κριθουμε.οποιον κ να ρωτησεις στην αυστραλια ελληναρα αν ειναι καλα κατω σου λεει ειναι χαλια μην τυχον ερθεις!κ συ ρε μεγαλε τοτε γιατι εισαι εκει!!!!!.χιλιες φορες να με βοηθησει αλβανος παρα ελληνας!

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by demi View Post
                      Τα ΜΜΕ κάνουν την δουλειά τους και δουλειά τους είναι να βρίσκουν ή να κατασκευάζουν ειδήσεις για να γίνεται ντόρος , να έχουν ακροαματικότητα, διαφημίσεις κ.τ.λ. Τα ΜΜΕ παρουσίαζαν το ΔΝΤ σαν την μοναδική σανίδα σωτηρίας , το οποίο μόνο αλήθεια δεν ήταν. Τι έπρεπενα το πιστέψουμε κιόλας?


                      σε αυτο ηθελα να καταληξω........

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                        Είναι στο χέρι μας αν θα αντιμετωπιστούμε ως μετανάστες με ιδιότητες refuges ή ώς μετανάστες με προδιαγρφές εισαγωγής όπως τις απαιτεί σήμερα η Αυστραλιανή κυβέρνηση και η κοινωνία της.
                        Αυτο τα λεει ολα. Ειτε εισαι του πανεπιστημιου ειτε του δημοτικου για τους Αυστραλους ειναι το ιδιο. Εκει που ξεχωριζει καποιος ειναι στις δεξιοτητες του αλλα και στο ποσο "good character" εισαι γιατι αυτο παιζει πολυ ρολο για την αυστραλεζικη κοινωνια...

                        Comment


                          #57
                          Είναι αλήθεια ότι τη δεκαετία του 50 και 60, κάποιοι απελπισμένοι Έλληνες ναυτικοί (ή ακόμη και "ναυτικοί" 1-2 μηνών), άλλοι φιλόδοξοι αγωνιστές της ζωής, άλλοι κυνηγημένοι...λόγω πολιτικών φρονημάτων, άλλοι τυχοδιώκτες σε αναζήτηση του όνειρου, με το που έφτανε το καράβι τους στο λιμάνι της Ν. Υόρκης, έκαναν τη βουτιά της ζωής τους!!! Κυριολεκτικά βουτούσαν στο νερό και κολυμπώντας έβγαιναν, λαθραίοι στις ΗΠΑ.
                          Άλλες εποχές...
                          Όπως οι περισσότεροι, σωστά λέτε, το μέλλον είναι για τους οργανωμένους, τους ειδικευμένους, τους ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΔΕΣ τελικά!!!
                          Οι "χαβαλέδες", τα ΟΥΦΟ και οι "αυτόχειρες" θα έχουν πρόβλημα (έχουν κι αυτοί την κατανόηση μας, άνθρωποι είναι, μην παρεξηγηθώ) εκτός κι αν έχουν μεγαααααλη τύχη.

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by mikael View Post
                            ........Tωρα πως γινεται να θελετε να δουλεψετε σε μια χωρα και να μην ξερετε την γλωσσα της ειναι αποριας αξιο!
                            Εσύ κάποτε κατέκρινες τον κόσμο που τολμούσε να θέλει να μεταναστεύσει σε μια χώρα της οποίας δεν ξέρει καν την γλώσσα!

                            Τι άλλαξε από τότε?
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Εσύ κάποτε κατέκρινες τον κόσμο που τολμούσε να θέλει να μεταναστεύσει σε μια χώρα της οποίας δεν ξέρει καν την γλώσσα!

                              Τι άλλαξε από τότε?
                              μαλλον αναφερεσε σ αυτους που πανε με τριμηνη βιζα..ε εδω δεν εχουν τις προυποθεσεις να μεινουν παραπανω απο 3 μηνες θα ξερουν κι αγγλικα?
                              εαν καποιοι απ αυτους διαβαζαν το σαιτ αυτο τουλαχιστον θα μαθαιναν οτι η γλωσσα ειναι απαραιτητη

                              Comment


                                #60
                                κύριοι και κυρίες, νομίζω ότι αυτό το site στήθηκε ώστε να δώσουν πληροφόρηση σε όσους έχουνε τη δυνατότητα να μπορούν να κατέβουν κάτω ,
                                Κι ως ένα πολύ μεγάλο βαθμό από μερικά άτομα εδω μέσα που σπατάλησαν πολύ χρόνο και κόπο έδωσαν στούς υπόλοιπους την ικανότητα της πληροφόρησης ώστε να οργανωθούν καλύτερα ,Και μπράβο τους .Όμως δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε ότι αυτό το site το διαβάζει πολύς κόσμος, κόσμος που πεινάει που πνίγεται και προσπαθεί να πιαστεί από τα μαλλιά του οποιοδήποτε ,Έτσι λοιπόν η κάθε λέξη που ποστάρουμε εδώ μέσα θα πρέπει να αναφέρεται μόνο σε όσους έχουν τη δυνατότητα ,Να την αξιοποιήσουν .Οι εξελίξεις στην Ελλάδα επιδεινώνονται μέρα με τη μέρα ,Και κάθε μέρα που περνάει βλέπω καινούργια πρόσωπα να ζητιανεύουν ,Αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι χαζοί ,απελπισμένοι είναι !!Και η απελπισία τους μπορεί να τους οδηγήσει σε χαζές πράξεις έχοντας πιαστεί από μια λέξη εδώ μέσα ,

                                Όλα αυτά τα έγραψα καλοπροαίρετα, ελπίζω να μην έθιξα κάποιον. Εάν έθιξα κάποιον ζητώ συγνώμη
                                Ας κρατήσουμε ένα επίπεδο διαλόγου, το οφείλουμε εξάλλου και σε αυτούς που πρωτοστάτησαν εδώ !!
                                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                                Comment

                                Working...
                                X