Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με οικοδομικές εργασίες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    πιστευω πως στην οικοδομή πρέπει να εχει μεγάλη ζητήσει.
    σκέφτομαι και εγω την μετανάστευση στην αυστραλια,ειμαι απο ροδο και ειμαι ελεύθερος επαγγελματίας μια 10ετια με ειδικότητα ψευδοροφες-χωρισματα και απο το 1993 με προϋπηρεσία στην συγκεκριμένη ειδικότητα απο βοηθός εως τεχνίτης.
    ευτυχώς πέτυχα καλές εποχές στην επαγγελματική μου πορεία αλλά αυτές τελείωσαν και δεν το βλέπω να ξαναέρχονται.
    πλούσιος δεν έγινα απο αυτο που κάνω αλλα ειμαι ακομα νέος και θέλω να προσπαθήσω για αλλη μια φορα για τα παιδια μου απλα και μονο για να εχουν μια καλλίτερη ποιότητα ζωής.
    έτσι αποφάσισα η επόμενη προσπάθεια μού να είναι εκτός Ελλάδας.

    Comment


      #47
      και εγω αυτο θελω να πιστευω και ακομα περισσοτερο να ισχυει Dm_ts,αλλα δεν μπορουμε να σταθουμε μονο σε αυτο σε μια τοσο μεγαλη αποφαση,γιατι ναι μεν μπορει παντου να υπαρχουν γερανοι και να γινονται εργα οπως ειπε ο panaist ο οποιος ειναι εκει, αλλα μηπως υπαρχει και κορεσμος απο εργατες και τεχνιτες?και μιλαω παντα για μελβουρνη......γιατι οπου και να κοιταξεις η νουμερο 1 επιλογη ολων ειναι η μελβουρνη....ας βρεθει καποιος να μας πει το αντιθετο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Comment


        #48
        Καλημέρα,ότι και να κανεις φίλε Άρη θέλει να ρισκαρης και λίγο σε αυτή τη ζωή.
        Σίγουρα όταν έχεις γυναίκα και παιδια είναι δύσκολη απόφαση αλλα όταν είσαι μόνος δεν έχεις και πολλα να χάσεις .
        Εγω τη θα έκανα;
        Καταρχήν ανήκω στην πρώτη κατηγορία δηλ. Έχω γυναίκα και δυο παιδια και είναι αρκετά μεγάλα 12-8 ετών.
        Λοιπόν εγω θα προσπαθούσα να κάνω μια αρχή μόνος δηλ θα πήγαινα με μια καλή καβατζα χρημάτων στην άκρη τόσο ώστε να μου εξασφάλιση τα απαραίτητα για περίπου δυο μήνες.
        Στην περίοδο αυτη αν πιστεύεις ότι αυτο που κανεις το κανεις καλα και ειδικά στο θέμα οικοδομή δεν έχεις να φοβασαι Τπτ αλλα θα πρέπει να μιλάμε και καλα αγγλικά ε;

        Comment


          #49
          ari2002 αναρωτιεσαι αν υπαρχουν δουλειες στη Μελβουρνη. Αν πας στη πρωτη σελιδα αυτου του θεματος, την απαντηση στη δινει ο Κωστας. Δουλειες υπαρχουν αρκει να υπαρχει ορεξη για δουλεια. Τι θελω να πω με αυτο: Το οτι π.χ. ο ανδρας μου ειναι μπογιατζης δε σημαινει οτι στην Αυστραλια μολις φτασουμε πρεπει να εργαστει σαν μπογιατζης. Μπορει να κανει και οποιαδηποτε αλλη δουλεια, δες το παραδειγμα της Τζινη στην ανταποκριση της. Ο ανδρας της ηταν τζαμας στην Ελλαδα και εκει βρηκε δουλεια σαν μπογιατζης. Οσο για τον panaisit μπορει να 'ναι παιδι με πτυχια αλλα εχει αμεση σχεση με τα οικοδομικα επαγγελματα γιατι ειναι αρχιτεκτων. Για το κορεσμο που λες παραπανω σε πληροφορω οτι το 93% των οικοδομων στην Ελλαδα ειναι αλλοδαποι, που σημαινει 7% ειναι Ελληνες. Απο αυτους τους 7% ποσοι εχουν υπηκοοτητα για να φυγουν στην Αυστραλια. Τελος, πες οτι μενεις στην Ελλαδα... υπαρχουν δουλιες εδω??!

          Comment


            #50
            Originally posted by kathy View Post
            ari2002 αναρωτιεσαι αν υπαρχουν δουλειες στη Μελβουρνη. Αν πας στη πρωτη σελιδα αυτου του θεματος, την απαντηση στη δινει ο Κωστας. Δουλειες υπαρχουν αρκει να υπαρχει ορεξη για δουλεια. Τι θελω να πω με αυτο: Το οτι π.χ. ο ανδρας μου ειναι μπογιατζης δε σημαινει οτι στην Αυστραλια μολις φτασουμε πρεπει να εργαστει σαν μπογιατζης. Μπορει να κανει και οποιαδηποτε αλλη δουλεια, δες το παραδειγμα της Τζινη στην ανταποκριση της. Ο ανδρας της ηταν τζαμας στην Ελλαδα και εκει βρηκε δουλεια σαν μπογιατζης. Οσο για τον panaisit μπορει να 'ναι παιδι με πτυχια αλλα εχει αμεση σχεση με τα οικοδομικα επαγγελματα γιατι ειναι αρχιτεκτων. Για το κορεσμο που λες παραπανω σε πληροφορω οτι το 93% των οικοδομων στην Ελλαδα ειναι αλλοδαποι, που σημαινει 7% ειναι Ελληνες. Απο αυτους τους 7% ποσοι εχουν υπηκοοτητα για να φυγουν στην Αυστραλια. Τελος, πες οτι μενεις στην Ελλαδα... υπαρχουν δουλιες εδω??!
            αισθανομαι οτι φαινομαι η απαισιοδοξη της παρεας αλλα ειλικρινα δεν ειμαι απο τη στιγμη που επιμενω και το ψαχνω το θεμα!Υφεση υπαρχει σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια το επιβεβαιωνουν ολα τα sites με τα απουλητα σπιτια στη μελβουρνη,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν δουλειες!και σιγουρα δεν υπαρχει θεμα συγκρισης με ελλαδα.Οποτε καταληγουμε στο θεμα visa για το μεγαλο βημα!!!!!καλη τυχη σε ΟΛΟΥΣ

            Comment


              #51
              Υπαρχει καθαρα ψυχολογική υφεση τουλαχιστον προς το παρον αλλα η Αυστραλια παντα ήταν ετσι και δεν σημαινει οτι δεν θα επανελθει οπως πριν. Μπορει να κανω λάθος αλλα αυτην την εμπειρία εχω. Επειδη και εμεις ψαχνομαστε για μια επιχειρηση ενημερωθηκαμε ότι ο david jones και ο Myer (σαν να λέμε attica kai notos σε καθε 5 γειτονιες )μειωσαν το τζίρο τους 20% και του χρονου ισως αλλο τοσο. Ωστόσο τα αιτια είναι αλλου. Ολοι ψωνιζουν ιντερνετικά πλεον στην Αυστραλία και μαλιστα εκτος Αυστραλιας που είναι πιο φθηνα. Αλλα επιμένω ότι τουλάχιστον μέχρι σημερα όσο υπαρχουν τα ορυχεια δεν πρεπει να φοβοσαστε.Στο Περθ απ ότι διαβασα (μπορεί να είναι και υπερβολη) σε μια δουλεια υπάρχουν μόνο 2 υποψήφιοι.Το μόνο που φοβάμαι είναι ότι η Αυστραλία έχει προθεση να αυξήσει τον αριθμο μεταναστατων που σημαινει θα υπαρχουν περισσότεροι για λιγοτερες δουλειες.

              Comment


                #52
                δουλεια για τεχνιτη???? και οχι μονο

                καλημερα παιδια .θα ηθελα καποια βοηθεια για δουλαεια στην ασυτραλια.........ειμαι τεχνιτης κατασκευαστης παραθυρων αλουμινιου εδω και 20 χρονια....αλλα εδω η ελλαδα επειδη μας διωχνη στην κυριολεξια απο το σπιτι μας θα ηθελα να βρω καποια δουλεια εκει.....οποιαδηποτε δουλεια αρκη να βρω και να δουλεψω...............σασ ευχαριστω.....
                Μιά του κλέφτη, δυό του κλέφτη, τρεις και έγινε υπουργός.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                Comment


                  #53
                  Originally posted by anelpako View Post
                  καλημερα παιδια .θα ηθελα καποια βοηθεια για δουλαεια στην ασυτραλια.........ειμαι τεχνιτης κατασκευαστης παραθυρων αλουμινιου εδω και 20 χρονια....αλλα εδω η ελλαδα επειδη μας διωχνη στην κυριολεξια απο το σπιτι μας θα ηθελα να βρω καποια δουλεια εκει.....οποιαδηποτε δουλεια αρκη να βρω και να δουλεψω...............σασ ευχαριστω.....
                  anelpako καλοσορισες στο forum .
                  Δεν αναφερεις αν εχεις υπηκοοτητα, γιατι χωρις αυτη τα πραγματα ειναι παρα πολυ δυσκολα διαβασε καλα μεσα στο forum.

                  Comment


                    #54
                    συγνωμη δεν εχω υπηκοοτητα αλλα σκοπευω να ερθω με καποιον δικο μου ανθρωπω εκει ο οπιος μενη στην μελβουρνη 22 χρονια..................

                    πρωσοπηκα δεν με απασχολει οπια δουλεια και να κανω δεν εχω κανενα προβλημα.....η ηλικια μου ειναι 43..
                    Μιά του κλέφτη, δυό του κλέφτη, τρεις και έγινε υπουργός.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                    Comment


                      #55
                      ΠΑΝΟΣ

                      καλησπερα σε ολους...ειχα καιρο να μπω ξεκινησα δουλεια και τρεχω...διαβαζω καποια πραγματα εδω και θελω να πω δυο λογια...καταρχην το τι θα πω εγω η demi h οποιδηποτε δεν σημαινει τιποτα...στην ζωη εμεισ αποφασιζουμε και με τα δικα μας ματια κρινουμε...ελατε λοιπον εδω να διαπιστωσετε απο μονοι σας αν υπαρχουν δουλειες, αν σας αρεσει...αν ειναι πεσμενα..αν ειναι δυσκολα....ακουστε λοιπον.....................................

                      εχω γνωρισει αρκετους ντοπιους...εχω φιλο με συγγενεις απο εδω....(του ελεγαν το ιδιο ειναι δυσκολα εδω.........),εχω γνωστο απο το χωριο μου εδω...(ακομα να με παρει τηλεφωνο)........,πολλοι κανουν 2 δουλειες εδω ακομα και τα σαββατοκυριακα διοτι πληρωνουν διπλα...(απαντηση στην ανεργεια...διοτι οταν υπαρχει ανεργεια δεν βρισκεις ευκολα 2 δουλειες)......ακουω καποια πραγματα και νευριαζω...νευριαζω γιατι εδω υπαρχουν 2 παστες ελληνων...ανθρωποι με ψυχη καταπληκτικοι ανθρωποι οπως αυτους που γνωρισα εγω ...και η σαρα οπως δυστυχως γνωρισαν καποιοι φιλοι εδω μεσα.....οπως ειναιαυτοι που θασ σας πουν δεν ειναι καλα που να ερθεις...εχει πτωση...ξερετε κανεναν που να ανακαλυψε χρυσο ορυχειο και να το λεει?????????????????ξερουν πως ειστε μακρυα και δεν μπορειτε να διαπιστωσετε πολλα........αν δεν σας ξερουν εχετε περισοτερες πιθανοτητες...θα σας πουν ειναι δυσκολα εδω...δουλευουμε πολυ δεν ειναι σαν την ελλαδα...λες και ξερουν πως δουλευαμε στην ελλαδα...πληρωνουμε τις αμαρτιες των τεμπεληδων του δημοσιου...για μενα εδω ειναι παραδεισος...εχει δουλεια εχει επιπεδο ζωης υψηλοτατο, μονο οι τεμπεληδες δεν δουλευουν εδω....ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΒΙΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΤΕ ΕΔΩ...ακομα ειμαι νεος στην δουλεια αργοτερα θα προσπαθεισω να βοηθησω οσο μπορω...ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ...ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΡΩΜΕΝΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΜΕ ΣΕΝΤΟΝΙΑ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ...ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕΜΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ,ΨΑΞΙΜΟ, ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ, ΣΥΝΕΧΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ,ΣΤΟΧΟ,ΕΠΙΜΟΝΗ,ΥΠΟΜΟΝΗ, ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΚΑΙ ΠΕΙΣΜΑ ΠΟΛΥ ΠΕΙΣΜΑ..ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΥΧΗ..ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΑΣ ΧΤΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ.....ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ...ΠΡΟΚΑΛΕΣΤΕ ΤΗΝ...
                      ΑΞΙΖΕΙ

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by panaisit View Post
                        καλησπερα σε ολους...ειχα καιρο να μπω ξεκινησα δουλεια και τρεχω...διαβαζω καποια πραγματα εδω και θελω να πω δυο λογια...καταρχην το τι θα πω εγω η demi h οποιδηποτε δεν σημαινει τιποτα...στην ζωη εμεισ αποφασιζουμε και με τα δικα μας ματια κρινουμε...ελατε λοιπον εδω να διαπιστωσετε απο μονοι σας αν υπαρχουν δουλειες, αν σας αρεσει...αν ειναι πεσμενα..αν ειναι δυσκολα....ακουστε λοιπον.....................................,,..... .....
                        Σωστός όπως πάντα!!!!

                        Comment


                          #57
                          Μου αναπτέρωσες το ηθικό!!!

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by panaisit View Post
                            καλησπερα σε ολους...ειχα καιρο να μπω ξεκινησα δουλεια και τρεχω...διαβαζω καποια πραγματα εδω και θελω να πω δυο λογια...καταρχην το τι θα πω εγω η demi h οποιδηποτε δεν σημαινει τιποτα...στην ζωη εμεισ αποφασιζουμε και με τα δικα μας ματια κρινουμε...ελατε λοιπον εδω να διαπιστωσετε απο μονοι σας αν υπαρχουν δουλειες, αν σας αρεσει...αν ειναι πεσμενα..αν ειναι δυσκολα....ακουστε λοιπον..................................... ............................................
                            απλα και κατανοητα!!!!!!!!!!!να'σαι παντα καλα panaist!!!!!!!!!!!

                            πανω σε ευχαριστω πολυ να εισαι παντα καλα και εσει και ολος ο κοσμος......οσο για το ηθικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ακμεοτατων φυλε μου...................παντα καλα.................
                            Μιά του κλέφτη, δυό του κλέφτη, τρεις και έγινε υπουργός.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                            Comment


                              #59
                              ευχαριστουμε πολυ panaist!!!!!!

                              Comment


                                #60
                                Φτιάχνεις όμορφο μέλλον αν ζεις όμορφο σήμερα. Γιατί το σήμερα γίνετε δυνατό παρελθόν που επιστρέφει και επηρεάζει το αύριο..
                                Μιά του κλέφτη, δυό του κλέφτη, τρεις και έγινε υπουργός.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X