Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ (και άλλα ανέκδοτα)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Εγώ τους πήρα τηλέφωνο σήμερα και εχθές,μιλήσαμε και τους ρώτησα αν μπορούν να μου δώσουν 5 ονόματα Ελλήνων που βρήκαν δουλειά και έφυγαν στο εξωτερικό.Η απάντηση ήταν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν τέτοια στοιχεία γιατί υπάρχει το απόρρητο που στηρίζεται στα προσωπικά δεδομένα.
    Επίσης μου είπαν ότι έχουν 60 άτομα την ημέρα και όταν απάντησα στη κοπέλα που μιλήσαμε ότι δηλαδή βρίσκουν σε 1800 Έλληνες το μήνα δουλειά και ότι μόνο αυτοί θα λύσουν το πρόβλημα της ανεργίας στην Ελλάδα ,η απάντηση ήταν ειρωνική.
    Επειδή εχθές πήρα πρώτη φορά τηλέφωνο,αμέσως μου είπε η κοπέλα που μίλησα εχθές να πάω στο γραφείο τους στις 6 το απόγευμα και ήταν 16:30 !!!
    Προφανώς το ΜΟΤΟ τους είναι ότι στη βράση κολλάει το σίδερο !
    Εγώ λοιπόν τι θα κάνω ; Θα πάω χωρίς να τους δώσω ούτε ένα ευρώ για να δω τι παίζει και αν το ένστικτο μου ,μου πει ΟΧΙ , τότε γειά σας και χαρά σας .
    Εδώ έχουμε βάλει γνωστούς στο Κατάρ για να βρω δουλειά και ακόμα τίποτα.
    Υπάρχουν εκατοντάδες ιστοσελίδες από εξωτερικό που επίσης ζητούν τα ίδια αλλά και λιγότερα χρήματα και το σκεπτικό μου είναι το αυτονόητο.
    Αν έχω να δίνω 150άρες σε κάθε γραφείο , σημαίνει αυτόματα ότι δεν έχω και τόσο ανάγκη για δουλειά στο εξωτερικό αλλά ούτε και στο εσωτερικό.
    Η μαγκιά τους είναι να μου βρουν δουλειά στο εξωτερικό και τους υπογράφω συμφωνητικό ότι θα τους δώσω και τον πρώτο μισθό μου,ολόκληρο παρακαλώ !
    Δεν το κάνουν .
    Προτιμούν να τα παίρνουν λίγα και από πολλούς παρά πολλά και από λίγους άρα κάτι μου μυρίζει στην όλη ιστορία διότι σε άλλα γραφεία πολύ πιο σοβαρά οι εταιρίες παίρνουν αμοιβή από τους employers και όχι από τους ψάχνοντας εργασία άνεργους employees.
    Είναι πολύ απλό.
    Εγώ θα τους δώσω και χίλια ευρώ αν μου βρουν δουλειά σε βάθος όχι έτους αλλά οκταμήνου ,και δύο χιλιάδες ευρώ .
    Δεν είμαι και 20άρης αλλά 40άρης με πτυχία και πείρα 23 y + .
    Μη τρελαθούμε τελείως !
    Αυτή η βιασύνη για να κάνω το rendez-vous με έβαλε σε υποψίες.
    Τι λέτε ρε Ελληναράδες ;
    Με 150 ευρώ περνάω μία εβδομάδα την οικογένεια μου που απαρτίζεται από εμένα,τη γυναίκα μου και τρία παιδιά .Δεν τα έχω όχι για πέταμα αλλά ούτε για το "άγνωστο με βάρκα την ελπίδα" !
    ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΠΑΡΑΣ.

    Comment


      #47
      Χαμός, από τα posts καταλαβαίνει κανείς και μόνο !

      Comment


        #48
        Μεγάλη κομπίνα φίλοι μου μήν χαλάσετε τα χρήματα και είναι απατεώνες μέ τήν ανοχή τού ΚΡΑΤΟΥΣ. Πολλοί έπεσαν θύματα καί δέν ήξεραν πώς νά γυρίσουν!!!!!!!!!!!!.Καί εμένα μού έλεγαν πρώτα τα χρήματα καί μετά τό συμβόλαιο.................πού ήταν κομπίνα.

        Comment


          #49
          παραθετω λινκ που αφορα προφανως αιτηση δικη τους για συνεργασια με ξενο γραφειο ευρεσεως εργασιας

          We are cosmos line s.a. From greece and our object of operations is sending people to work abroad. | LinkedIn

          στην περιπτωση που εξαφανιστει το λινκ κοπιαρω το κειμενο χωρις να σχολιασω..!!


          Dear sirs,
          We are cosmos line s.a. From greece and our object of operations is sending people to work abroad.
          There are numerous individuals wishing to work in your country.
          Those individuals are greeks, albanians, bulgarians, romanians, polish, russians, egyptians, pakistanis, etc. They are very willing and hard-working, and they are
          Willing to work for less (half of the money paid to other employees); as a result, they are very advantageous for their employer.
          We have all specialties, from certified scientists to plain labour men.
          We would be very happy if we could cooperate with you.

          Comment


            #50
            Μπράβο παιδιά.
            Είναι δυνατόν να πληρώνει ένας άνεργος για κάτι αόριστο και άϋλο ;
            Αυτό και μόνο αποτελεί κοροϊδία ,τέτοιες εταιρίες υπάρχουν και στο εξωτερικό αλλά τουλάχιστον είναι πολύ πιο οργανωμένες και επειδή εμείς οι Έλληνες είμαστε ανοργάνωτοι το καταλαβαίνουμε αμέσως για το πόσο απατεώνες είναι.

            Comment


              #51
              Originally posted by Anmicha View Post
              Μπράβο παιδιά.
              Είναι δυνατόν να πληρώνει ένας άνεργος για κάτι αόριστο και άϋλο ;
              Αυτό και μόνο αποτελεί κοροϊδία ,τέτοιες εταιρίες υπάρχουν και στο εξωτερικό αλλά τουλάχιστον είναι πολύ πιο οργανωμένες και επειδή εμείς οι Έλληνες είμαστε ανοργάνωτοι το καταλαβαίνουμε αμέσως για το πόσο απατεώνες είναι.

              Πραγματικές λέρες ! Μέχρι να αποδείξουν ότι κάνουν αυτά που λένε μείνετε μακριά. Μπορούν να μας δώσουν κάποια στοιχεία τα οποία να μπορούμε να τα ελέγξουμε ? Αμφιβάλω. !

              Comment


                #52
                Εργοδότης στην Αδελαΐδα θέλει να γίνει sponsor σε Έλληνες.



                υ.γ. Το έβαλα κ εδώ μπας κ βρεθεί κανένας που να τον ενδιαφέρει. (Αν κ δεν το βλέπω. !)
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Panvdlp View Post
                  Πραγματικές λέρες ! Μέχρι να αποδείξουν ότι κάνουν αυτά που λένε μείνετε μακριά. Μπορούν να μας δώσουν κάποια στοιχεία τα οποία να μπορούμε να τα ελέγξουμε ? Αμφιβάλω. !
                  αγαπητή μου φίλη πολύ θα εκνευριζόμουν αν η εταιρεία που εμπιστεύ8ηκα έδινε τα προσωπικά μου στοιχεία άσε που είναι και παράνομο!!!!Είματε μια ομάδα παιδιών που εξαιτίασ της εταιρείας αυτής βρισκόμαστε εξωτερικό οσο για το λινκ που αναρτήσατε έστω και 100 ευρω να κοβει ο εργοδοτης απαυτα που 8α σου εδινε ωφελείται και το αναφέρω γιατί και μένα μείχε προβληματίσει στην αρχή.8α χαρώ όμως να λύσω οτι απορία έχετε μπορείτε να μουστείλετε μνμ εχω ρεπο σημερα αλλά θα χω το νου μου ναπαντήσω σε όλους σας.

                  Comment


                    #54
                    Για να μην ξαναγραφω ,εδω καποια που εγραψα σχετικα με την εν λογω εταιρεια,σημερα.Οταν εγραψε ο νεος συμφορουμιτης...για γραφειο γνωριμιων με εργοδοτες στο εξωτερικο ,το μυαλο μου πηγε εκει που πηγε...και τελικα μεσα επεσα....

                    Αλλά θα βαλω το βιντεο ,οπου στο 1' 19'' πρεπει να επικεντρωθουν οσοι τους υποσχεθηκαν δουλεια στο εξωτερικο.. Αλλά ολο το βιντεο πρεπει ν ακουστει...και να ακουσει ο κοσμος και τί γινεται με τις καταγγελιες....Δεν μπορει να συμβαινουν αυτα...και να συνεχιζουν ....με κατι προστιμα μονο ....

                    .ΚΑΛ Λιοσιων 104 ,Cosmos line....στην ιδια διευθυνση.(φαινεται κατω στην σελιδα)
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #55
                      Εγω που τους πηρα τηλεφωνο μου ζητησαν 150€ πρεπει να ειναι μεγαλη απατη και θησαυριζουν απο την απελπισια του κοσμου που ψαχνει μια δουλεια

                      Comment


                        #56
                        Μείνετε μακριά από ‘’εταιρίες’’ κλπ. Υπάρχει ήδη πολύ κακό προηγούμενο. Ειδικά προσοχή σε αυτούς που υπόσχονται τα πάντα σε ότι αφορά την Αυστραλία και τον Καναδά. Οι Ελληνικές εταιρίες δραστηριοποιούνται ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ και ΔΕΝ ζητούν προκαταβολές κλπ. ΠΡΟΣΟΧΗ !

                        Comment


                          #57
                          Είδα το video εδω και παρατήρησα τα εξής:

                          Ο κύριος στην αρχή, την τρίτη ημέρα κατάλαβε οτι κάτι έτρεχε και αυτό εφόσον δεν του έδιναν τα λεφτά του. Δηλαδή αν τα έδιναν τότε ολα οκ?
                          Η κυρία στην συνέχεια, που αποτελούσε στέλεχος της εταιρίας, βρέθηκε στην απέναντι πλευρά, ενώ παραμύθιαζε τους νέους και αυτή με εντολές άνωθεν, μετά πάλι επειδή δεν την πλήρωναν και της έριξαν και πρόστιμο (ποιοί μπορούν να σου δώσουν πρόστιμο?), βρίσκεται με τους διαμαρτυρόμενους. Να μην σχολιάσω το "παραγωγή" γιατί είναι εκτός θέματος.
                          Η τρίτη διαμαρτυρόμενη διαμαρτύρεται για εργασία σε παράνομες ώρες και ωράρια και ημέρες.

                          Ολα αυτά, τουλάχιστον απο το video, είναι πραγματικότητα εδω και χρόνια στις ιδιωτικές εταιρίες στην πατρίδα. Όποιος είχε βρεθεί σε ανάγκη για δουλειά σίγουρα θα είχε πέσει πάνω και σε κάποια τέτοια εταιρία, και ίσως πάνω στην ανάγκη του να έκανε και τα στραβά μάτια και να δούλεψε.


                          Εκείνο που με ενοχλεί είναι πρώτον το ηθικό μέρος της υπόθεσης. Αν πλήρωνε η εταιρία αυτή, που δεν ξέρω και τι είναι το αντικείμενό της, αν πλήρωνε τα στελέχη της και τους ζητούσε να παραμυθιάζουνε τα παιδιά τα νέα, οτι ολα καλά και θα πληρωθούνε και αυτοί κτλ τότε ολα καλα.
                          Θυμίζει εκείνο το πείραμα με την φυλακή στο πανεπιστήμιο και το άλλο με την δήθεν έρευνα που έκαναν ηλεκτροσόκ.

                          Εμάς σαν μετανάστες, που προσπαθούμε να βοηθήσουμε και τους άλλους μετανάστες, μας ενδιαφέρει περισσότερο το τι έχει να κάνει η εταιρία αυτή με το θέμα της μετανάστευσης.

                          Υπενθυμίζουμε λοιπόν άλλη μια φορά τα εξής:

                          Στην Ελλάδα, που είσαι οτι δηλώσεις, δεν υπάρχει διαδικασία μέσω της οποίας γίνεσαι ειδικός στα θέματα μετανάστευσης. Ακόμα και οι φύλακες στα αρχαιολογικά μουσεία πλέον έχουν τελειώσει φύλακας αρχαιολογικών χώρων απο κάποιο ΙΕΚ. Για τα θέματα της μετανάστευσης δεν υπάρχει τίποτα.
                          Ετσι αν κάποιο λαμόγιο κάνει μια έναρξη στην εφορία με κάποιο παραπλήσιο τίτλο, αποδίδει το ΦΠΑ του, πληρώνει τις εισφορές του και είναι κύριος στις συναλλαγές τους με το κράτος, τότε το κράτος χέστηκε αν αυτό που κάνει είναι ανήθικο, παράνομο, καταχρηστικό και κατάπτυστο.
                          Το κράτος το νοιάζει να βάλει λεφτά στα ταμεία του, τέλος. Οχι αν ενας καταστραμένος/η καταστραφεί ακόμα περισσότερο με κάποιο απατεώνα που θα του πουλήσει μεταναστευτικές υπήρεσίες.
                          Αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι γράφουμε εδω στο patriotaki. Να βοηθήσουμε κάποιον να μην την πατήσει.

                          Υπενθυμίζουμε λοιπόν ξανά οτι το επίσημο site για μεταναστευτικά ζητήματα είναι το immi.gov.au που αποτελεί και το site του υπουργείου μετανάστευσης - ναι εχει τέτοιο υπουργείο η Αυστραλία.
                          Αρμόδια για θέματα μετανάστευσης δεν είναι η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Ελλάδα ούτε κάποιο προξενείο τους.
                          Ακόμα και για να καταθέσεις την αίτηση για κάποια βίζα, αρμόδια να την δεχτεί είναι η πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο. Αυτή είναι για ολη την Ευρώπη.
                          Δεν δίνουν πληροφορίες τηλεφωνικά, ούτε απαντάνε σε ερωτήσεις γιατι τα έχουν ολα στο Department of Immigration & Citizenship
                          Αυτό θα σας δώσουν αν προσπαθήσετε να επικοινωνήσετε μαζί τους.

                          Εκεί λοιπόν πρέπει να γίνεται οποιαδήποτε έναρξη έρευνας και μετά απο πολύ διάβασμα μπορεί να γίνει και κάποια ανταλλαγή απόψεων σε forum, όπως το patriotaki και άλλα.

                          Η Αυστραλία όμως έχει θωρακίσει τον κόσμο απο τους απατεώνες-γραφεία μετανάστευσης και με ενα άλλο εργαλείο. Τους μεταναστευτικούς πράκτορες. Αυτοί είναι ειδικοί επαγγελματίες, δικηγόροι ή και οχι, που έχουν όμως τελειώσει ενα διετές κύκλο σπουδών πάνω στον μεταναστευτικό νόμο της Αυστραλίας, και μετά απο εξετάσεις μπορούν να φέρουν τον τίτλο του immigrant agent και να εξασκούν ολες τις νόμιμες διαδικασίες που προβλέπονται ειδικά και μόνο για αυτούς απο τον μεταναστευτικό νόμο.
                          Δεν υπάρχει μεταναστευτικός πράκτορας στην Ελλάδα. Υπάρχει στην Ιταλία, και σε άλλες χώρες όπως και στο εσωτερικό της Αυστραλίας.
                          Επίσης δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσει κάποιον τέτοιο κανείς για να ολοκληρώσει την διαδικασία της βίζας. Είναι προαιρετικό εντελώς.

                          Όμως ο νόμος έχει αυστηρές ποινές για όσους κάνουν τον μεταναστευτικό πράκτορα, χωρίς να είναι, ακόμα και αν ήταν στο παρελθόν και τώρα πλέον δεν είναι. Επίσης ο νόμος απαγορεύει εντελώς οποιαδήποτε παροχή συμβουλών, υποδείξεων κ.τ.λ. ακόμα και χωρίς λεφτά και επισείει αυστηρές ποινές.

                          Ετσι κανονικά το μόνο που δικαιούμαστε είναι να λέμε οτι για τα πάντα κοιτάξτε στο Department of Immigration & Citizenship

                          Ας ενημερώσουμε όσους περισσότερους μπορούμε για το immi.gov.au και ίσως και το patriotaki γιατι "εταιρίες" σαν αυτή θα υπάρξουν και άλλες και θα υπάρχουν πάντα.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #58
                            Αγοριανη πρεπει να σου πω πως η απαντηση σου ειναι πληρης, αντικειμενικη και ακρως ενημερωτικη πανω σ αυτο το θεμα.Σ ευχαριστουμε για τις συμβουλες και τις χρησιμες πληροφοριες που παρεχεις σε ολους τους αναγνωστες του φορουμ

                            Comment


                              #59
                              ΝΟΜΙΜΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
                              C O S M O S L I N E S.A
                              ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ - ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΕΛΛΟΝ

                              Αυτή παιδιά είναι νόμιμη εταιρεία....αφού το λέει και στην επωνυμία της....


                              ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ!!!

                              Ζητούνται συνεργάτες από το εξωτερικό


                              Greetings from Greece,

                              We are a well-known services company established in Greece, seeking cooperation with lawfully established employment agencies in your country active in the issuing of visas by submitting the appropriate documents to the state agencies of your country.

                              We shall be sending you the details of the individuals interested in working lawfully in your country; you shall assess such details, and if you consider them suitable, you shall find employment for the above individuals. Then, you shall inform us in order to send the individuals to your country.

                              If the law in your country requires the issuing or renewal of visa, we shall send all the pertinent documents and you shall submit those to the state agencies of your country in order to obtain the visa for them.

                              We are interested in cooperating with lawfully established agencies, which shall secure employment or, in case of visas, shall submit the documents of the individuals to the competent state agencies.

                              You shall receive a very satisfactory fee and a large sum shall be submitted to you every day for your work.

                              Our clients include persons of all specialties for a variety of sciences and unskilled work. The interested individuals come from various countries, such as Greece, Albania, Bulgaria, Romania, Russia, Poland, Egypt, Pakistan, etc.

                              They are very hard working and the expectations with regards to salary are reasonable and will become a great asset to any potential employer.

                              Don’t hesitate to contact us at the following numbers and email, in order to receive analytical documents describing our method of cooperation.

                              It will be a pleasure doing business with you.

                              ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΟΣΜΟΣ!!!!



                              Αυτές οι εταιρίες είναι ΟΛΕΣ απάτη. Αν όχι όλες το 99%. Βασίζονται στο οτι θα πάρουν από τους πολλούς τα "λίγα" 100-165 ευρώ ανάλογα με τα κέφια τους και οτι κανείς δεν πρόκειται να ξοδέψει 500 ή 100ε για να τους κυνηγήσει στα δικαστήρια ΑΝ ποτέ ποτέ βρεθεί κάποιο φυσικό προσωπο.

                              Τι είναι αυτά τα πράγματα ρε παιδιά, είναι δυνατόν να ισχυρίζονται οτι θα σου παρέχουν διαμονή και τροφή για 1 χρόνο και να τους πιστεύει ο κόσμος ή έστω να αναρωτίεται ακόμα μήπως είναι απάτη? ΦΥΣΙΚΑ είναι απάτη. Μείνετε μακριά από τους απατεώνες. Να θυμίσω όμως οτι πλέον και τα 100 ευρώ είναι το 1/5 του βασικού μισθού, όταν και αυτός υπάρχει φυσικά. Άρα δεν είναι καθόλου λίγα.

                              Οι άνθρωποι είναι πολύ απλά smugglers, δηλαδή δουλέμποροι. Είναι σύγχρονοι δουλέμποροι, αυτό είναι, σαν αυτούς που φέρνουν τους asylum seekers στην αυστραλία με σαπιοκάραβα. Το χειρότερο και πιο απογοητευτικό απ'όλα όμως είναι οτι ακόμα και τώρα, κράτος δεν υπάρχει. Ο έλληνας πληρώνει φόρους και δεν υπάρχει κανένας π@@στ@ς να τους μαζέψει όλους αυτούς και να τους στείλει στη φυλακή.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by leyteris77 View Post
                                ΝΟΜΙΜΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
                                C O S M O S L I N E S.A
                                ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ - ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΕΛΛΟΝ

                                Αυτή παιδιά είναι νόμιμη εταιρεία....αφού το λέει και στην επωνυμία της....

                                ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΟΣΜΟΣ!!!!



                                Αυτές οι εταιρίες είναι ΟΛΕΣ απάτη. Αν όχι όλες το 99%. Βασίζονται στο οτι θα πάρουν από τους πολλούς τα "λίγα" 100-165 ευρώ ανάλογα με τα κέφια τους και οτι κανείς δεν πρόκειται να ξοδέψει 500 ή 100ε για να τους κυνηγήσει στα δικαστήρια ΑΝ ποτέ ποτέ βρεθεί κάποιο φυσικό προσωπο.

                                Τι είναι αυτά τα πράγματα ρε παιδιά, είναι δυνατόν να ισχυρίζονται οτι θα σου παρέχουν διαμονή και τροφή για 1 χρόνο και να τους πιστεύει ο κόσμος ή έστω να αναρωτίεται ακόμα μήπως είναι απάτη? ΦΥΣΙΚΑ είναι απάτη. Μείνετε μακριά από τους απατεώνες. Να θυμίσω όμως οτι πλέον και τα 100 ευρώ είναι το 1/5 του βασικού μισθού, όταν και αυτός υπάρχει. Άρα δεν είναι καθόλου λίγα.

                                Οι άνθρωποι είναι πολύ απλά smugglers, δηλαδή δουλέμποροι. Είναι σύγχρονοι δουλέμποροι, αυτό είναι, σαν αυτούς που φέρνουν τους asylum seekers στην αυστραλία με σαπιοκάραβα. Το χειρότερο και πιο απογοητευτικό απ'όλα όμως είναι οτι ακόμα και τώρα, κράτος δεν υπάρχει. Ο έλληνας πληρώνει φόρους και δεν υπάρχει κανένα π@@στ@ς να τους μαζέψει όλους αυτούς και να τους στείλει στη φυλακή.
                                Λευτέρη έτσι είναι δυστυχώς...!!!

                                Όσο για το κράτος υπάρχει μόνο για τους πολιτικούς, τους πλούσιους κ τους απατεώνες ανεξαρτήτου επαγγέλματος...!!!

                                Δυστυχώς είναι πάρα πολύ ωραίο για να είναι αληθινό...!!!
                                Ξυπνήστε πατριωτάκια...
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X