Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με τις Partner Visas

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Annou View Post
    Καλημέρα – Καλησπέρα!!!

    Μετά από 5 μήνες και πολλά χαρτιά λάβαμε τελικά απάντηση για την αίτησή μας για partner visa 309-100. ΑΡΝΗΤΙΚΗ. Δεν την πήραμε τελικά.

    Μέσα σε 5 σελίδες περίπου μας εξηγούσαν το γιατί. Εν ολίγης δεν πεισθήκαν ότι ο σπόνσορας θα εργαστεί και δεν θα ζήσει από τα benefits και ψυχρά αλλά αληθινά αναφέρετε ότι δεν εγκρίνανε την 100 (και μαζί κατέπεσε και η 309) διότι η πάθησή μου έχει μεγάλο ευδόκιμο ζωής. (Αν είχα κάτι που θα τα κακάρωνα νωρίς άρα θα κόστιζα και λιγότερο ίσως το σκεφτόντουσαν)!

    Τέλος μας στείλανε και τα χαρτιά ώστε να κάνει ένσταση αν επιθυμεί ό σπόνσορας εντός 70 ημερών – αλλά δεν θα το κάνουμε, αρκετά ως εδώ. (Τελικά και η offshore αίτηση έχει δικαίωμα ένστασης).

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν σε αυτή τη διαδικασία. Όλες οι πληροφορίες ήταν πολύτιμες και χρήσιμες. Αν μπορώ με τη σειρά μου να βοηθήσω σε κάτι – λόγο του ιδιαίτερου της περίπτωσής μου – στείλτε μου μνμ και θα απαντήσω.
    Ένα ξεχωριστόo ευχαριστώ στη Vertigo, Aussie, grecotopo και australian.

    Και τώρα προχωράμε στο plan B με Σκωτία ενωμένη φεύγουμε για Γλασκώβη σε 1 μήνα!! Κάθε βοήθεια δεκτή!!!

    κριμα και λυπάμαι παρα πολύ που το ακούω ειλικρινά στεναχωρήθηκα πολύ και ας μην σε ξέρω ,τόσος κόπος και τελικά ....τι να πείς όμως ...εύχομαι απο καρδιάς τα καλύτερα
    και καλή τύχη όπου κι αν πάτε !!!!
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      Χίλια μπράβο που δε το βάζετε κάτω. Η δύναμη σας είναι έμπνευση για πόλους από εμάς. Το ότι δεν καταφέρατε τον αρχικό σας στόχο είναι στενάχωρο, λόγω τον εξόδων και της ταλαιπωρίας, αλλά κάθε δυσκολία είναι για καλό. Η Ευρώπη έχει πολλές ευκαιρίες και σας περιμένει. Καλή τύχη σε ότι και αν ααποφασίσετε και πάλι μπράβο!!!

      Comment


        @Annou
        Είναι πολύ άσχημο να συμβαίνει αλλά από την άλλη σου εύχομαι να συνεχίσεις να είσαι αισιόδοξη και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις κάποιες αποφάσεις που μπορούν να οδηγήσουν.
        Καλή αρχή στη νέα σας Ζωή.
        Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

        Comment


          Πολυ λυπαμαι ,Annou....
          Ευχομαι ,μεσα απ την καρδια μου ,να σας ερθουν ολα βολικα ,στο plan B...
          Εισαι ξεχωριστος ανθρωπος και σου ευχομαι τα καλυτερα
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Καλησπέρα! Έχω 2 απορίες σχετικά με τη δήλωση 888. Θα βάλουμε τελικά 2 Έλληνες φίλους μας να τις συμπληρώσουν.

            1. Αναφέρει "The person completing this form must provide evidence of their
            current name, age and, where applicable, Australian citizenship
            or Australian permanent residency (for example, a certified copy
            of the birth certificate, Australian passport or passport
            containing a permanent visa)." Ισχύει και για τους Έλληνες; Δηλαδή θέλουν πχ κάποια ταυτότητα ή ισχύει μόνο για Αυστραλούς;

            2. Στο τέλος όπου υπογράφει κάποιος από τη γνωστή λίστα με τα επαγγέλματα λέει: "Details of person before whom the declaration is made in printed letters". Τι εννοεί;

            Comment


              Originally posted by Annou View Post
              ...Ένα ξεχωριστόo ευχαριστώ στη Vertigo, Aussie, grecotopo και australian.

              Και τώρα προχωράμε στο plan B με Σκωτία ενωμένη φεύγουμε για Γλασκώβη σε 1 μήνα!! Κάθε βοήθεια δεκτή!!!
              Σας εύχομαι από καρδιάς,ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

              Comment


                Παιδιά καλημέρα. Ερώτηση: Στις 4 φωτογραφίες που λέει τύπου αυστραλιανου διαβατηρίου, που πρέπει να στείλουμε στο Βερολίνο, πρέπει να γράψω από πίσω το όνομα μου αν κατάλαβα καλά? Και αν ναι κάτω από το όνομα πρέπει να υπογράψει κάποιος από τα γνωστά επαγγέλματα που έχουν προαναφερθει ή κάποιος Αυστραλός υπήκοος, για να γίνει η ταυτοπροσοπια? Και πάλι αν ναι τα γράφουμε όλα στα Αγγλικά ε? Ευχαριστώ

                Comment


                  Originally posted by Crete View Post
                  Παιδιά καλημέρα. Ερώτηση: Στις 4 φωτογραφίες που λέει τύπου αυστραλιανου διαβατηρίου, που πρέπει να στείλουμε στο Βερολίνο, πρέπει να γράψω από πίσω το όνομα μου αν κατάλαβα καλά? Και αν ναι κάτω από το όνομα πρέπει να υπογράψει κάποιος από τα γνωστά επαγγέλματα που έχουν προαναφερθει ή κάποιος Αυστραλός υπήκοος, για να γίνει η ταυτοπροσοπια? Και πάλι αν ναι τα γράφουμε όλα στα Αγγλικά ε? Ευχαριστώ
                  excactly !!!!! αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν χρειάζετε και στίς 4
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    Sweetelenitsa και εγώ την ίδια απορία έχω με τη πρώτη σου ερώτηση. Επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει αν στα έντυπα 888 που θα γράψουν δύο φίλοι μας για την ιστορία της σχέσης μας, δέχονται για την πιστοποίηση Έλληνες από τη λίστα τον επαγγελμάτων (αστυνόμους,φαρμακοποιούς κτλ)
                    ή θέλουν αποκλειστικά να είναι Αυστραλός αυτός που θα υπογράψει από κάτω.... Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει και εδώ σας παρακαλώ.
                    Όσον αφορά τη δεύτερη σου ερώτηση, εκεί που λέει printed letters μάλλον εννοεί να γράφουν τα στοιχεία του με απλά γράμματα, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος.

                    Comment


                      Originally posted by Crete View Post
                      ....Επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει αν στα έντυπα 888 που θα γράψουν δύο φίλοι μας για την ιστορία της σχέσης μας, δέχονται για την πιστοποίηση Έλληνες από τη λίστα τον επαγγελμάτων (αστυνόμους,φαρμακοποιούς κτλ)
                      ή θέλουν αποκλειστικά να είναι Αυστραλός αυτός που θα υπογράψει από κάτω.... Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει και εδώ σας παρακαλώ. 1
                      Δέχονται ΚΑΙ Έλληνες!

                      Comment


                        Ευχαριστώ aussie και Australian. Ξέρει τελικά κάποιος να μας πει αν οι 2 φίλοι μας που θα γράψουν για την ιστορία της σχέσης μας (θα είναι εδώ από Ελλάδα και όχι Αυστραλοί υπήκοοι) πρέπει να μας δώσουν και ένα επικυρωμένο αντίγραφο της ταυτότητας ή του διαβατηρίου τους για να το επισυνάψουμε με τα έντυπα 888? Ευχαριστώ και ΣΥΓΝΩΜΗ για τις πολλές ερωτήσεις...

                        Comment


                          Originally posted by Crete View Post
                          Ευχαριστώ aussie και Australian. Ξέρει τελικά κάποιος να μας πει αν οι 2 φίλοι μας που θα γράψουν για την ιστορία της σχέσης μας (θα είναι εδώ από Ελλάδα και όχι Αυστραλοί υπήκοοι) πρέπει να μας δώσουν και ένα επικυρωμένο αντίγραφο της ταυτότητας ή του διαβατηρίου τους για να το επισυνάψουμε με τα έντυπα 888? Ευχαριστώ και ΣΥΓΝΩΜΗ για τις πολλές ερωτήσεις...
                          σου απάντησε ήδη ο australian Δέχονται ΚΑΙ Έλληνες!
                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            Originally posted by Crete View Post
                            Sweetelenitsa και εγώ την ίδια απορία έχω με τη πρώτη σου ερώτηση. Επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει αν στα έντυπα 888 που θα γράψουν δύο φίλοι μας για την ιστορία της σχέσης μας, δέχονται για την πιστοποίηση Έλληνες από τη λίστα τον επαγγελμάτων (αστυνόμους,φαρμακοποιούς κτλ)
                            ή θέλουν αποκλειστικά να είναι Αυστραλός αυτός που θα υπογράψει από κάτω.... Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει και εδώ σας παρακαλώ.
                            Όσον αφορά τη δεύτερη σου ερώτηση, εκεί που λέει printed letters μάλλον εννοεί να γράφουν τα στοιχεία του με απλά γράμματα, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος.

                            Comment


                              Αυτό το κατάλαβα aussie. Από τη παρένθεση και μετά είναι η ερώτηση μου. Αν δηλαδή η φίλοι μου πρέπει να μου δώσουν αντίγραφα ταυτότητας ή διαβατηρίου για να τα στείλω μαζί με την 888 που θα συμπληρώσουν έτσι ούτως ώστε να ταυτοποιουνται τα στοιχεία τους

                              Comment


                                Crete εμεις δεν στείλαμε καμία φωτοτυπία ταυτότητας απο αυτούς που πιστοποίησαν για την σχέση μας και ηταν Έλληνες.

                                Comment

                                Working...
                                X