Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με τις Partner Visas

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Annou View Post
    Καμιά ιδέα? Για κάτι άλλο?
    Έγκυρο σφραγισμένο απο την οικία ΔΟΥ μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας και στα 2 ονόματα, είναι μια εναλλακτική.

    Comment


      Καλησπέρα, tasons … για να είμαι ειλικρινής δεν ήθελα ανακατεμένα οικονομικά με το σύζυγο χιχι αν και συζούσαμε καιρό πριν παντρευτούμε. Τώρα κοινό λογαριασμό κάναμε αναγκαστικά (μάλλον εγώ μπήκα στο δικό του) όταν κάναμε και φορολογική μαζί. Όσον αφόρα το γάμο δεν μου αρέσει καθόλου ο λογαριασμός για δώρα και δεν το έκανα (άλλωστε σε τέτοιες εποχές που ζούμε με τίμησαν και μόνο που ήλθαν).

      Sotiris1… αναφορικά με το σπίτι εμείς μένουμε σε ένα σπίτι που μου παραχωρεί δωρεάν ο πατέρας μου. Τι έκανα? Τον έβαλα και έκανε μια υπεύθυνη δήλωση όπου ανέφερε ότι μας το παραχωρεί δωρεάν αλλά είμαστε υπόχρεοι για τα έξοδα που προκύπτουν και επισύναψε προς απόδειξη των λεγόμενών του το Ε2 του, που αναφέρει ότι μου το παρέχει δωρεάν. Επικυρώσαμε και τα δύο έγγραφα και τα στείλαμε στο μεταφραστικό και θεωρώ ότι είμαστε ΟΚ σε αυτό.

      Αααα και μια πληροφορία που ίσως σας ενδιαφέρει. Επειδή δεν έχουμε πιστωτική κάρτα καλέσαμε την πρεσβεία να ρωτήσουμε αν μπορούμε να πληρώσουμε με μετρητά. Μας απάντησαν Ναι αλλά μόνο μέχρι τέλος Μαρτίου διότι από Απρίλιο αλλάζει και θα δέχονται μόνο πιστωτική κάρτα. Οπότε θα κλείσουμε ραντεβού να πληρώσουμε παρ’ όλο που μας λείπουν κανα δυο χαρτιά.
      Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

      Comment


        Originally posted by Annou View Post
        Τώρα κοινό λογαριασμό κάναμε αναγκαστικά (μάλλον εγώ μπήκα στο δικό του) όταν κάναμε και φορολογική μαζί.

        αναφορικά με το σπίτι εμείς μένουμε σε ένα σπίτι που μου παραχωρεί δωρεάν ο πατέρας μου. Τι έκανα? Τον έβαλα και έκανε μια υπεύθυνη δήλωση όπου ανέφερε ότι μας το παραχωρεί δωρεάν αλλά είμαστε υπόχρεοι για τα έξοδα που προκύπτουν και επισύναψε προς απόδειξη των λεγόμενών του το Ε2 του, που αναφέρει ότι μου το παρέχει δωρεάν. Επικυρώσαμε και τα δύο έγγραφα και τα στείλαμε στο μεταφραστικό και θεωρώ ότι είμαστε ΟΚ σε αυτό.
        Eχετε κάνει ,κοινή φορολογικη δηλωση-σημαντικο στοιχείο- ,οπου επισης ,φαινεται οτι μενετε στο σπιτι ,που σας παραχωρησε ο πατερας σου.Μια χαρά ,στοιχεία ,ειναι αυτά,μαζί με τα άλλα δυο εγγραφα που αναφερεις.Στειλε και το εκκαθαριστικο ,γιατι η μεταφραση της φορολογικης δηλωσης ,θα σας στοιχισει περισσοτερο.Εκτός κι αν ηδη εχεις μεταφρασει την φορολογικη δηλωση ή το εκκαθαριστικό.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Originally posted by vertigo View Post


          Vertigo είσαι θεά έκλεγα από τα γέλια όταν το έιδα. Αλλά πόσο δίκιο έχει όμως.

          Όσον αφορά την επιστολή του κοινού λογαριασμού, οι άνθρωποι μας έδωσαν την επιστολή που θέλαμε αν και δυσκολεύτηκαν λίγο γιατί είναι πρωτόγνωρα για αυτούς τέτοια έγγραφα και διαδικασίες γιατί οι πολίτες στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιούν δικαιολογητικά από τράπεζες. Τέλος καλό όλα καλά.
          Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

          Comment


            Originally posted by Annou View Post
            Αααα και μια πληροφορία που ίσως σας ενδιαφέρει. Επειδή δεν έχουμε πιστωτική κάρτα καλέσαμε την πρεσβεία να ρωτήσουμε αν μπορούμε να πληρώσουμε με μετρητά. Μας απάντησαν Ναι αλλά μόνο μέχρι τέλος Μαρτίου διότι από Απρίλιο αλλάζει και θα δέχονται μόνο πιστωτική κάρτα. Οπότε θα κλείσουμε ραντεβού να πληρώσουμε παρ’ όλο που μας λείπουν κανα δυο χαρτιά.
            ΄Όταν εννοείς μετρητά, εννοείς να πας στη Πρεσβεία και να δώσεις ζεστά κολλαριστά χαρτονομίσματα ή στα μετρητά περιλαμβάνονται και η τραπεζική επιταγή; Γιατί αν περιλαμβάνετε και το δεύτερο μας τσουρουφλίζει γιατί την αίτηση θα την στείλουμε οριακά στα τέλη του Μαρτίου.

            Εύχομαι όλα βολικά να σας πάνε με την αίτηση και όσο πιο γρήγορα να ετοιμαστείτε για Κάτω
            Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

            Comment


              Originally posted by greco_topo View Post
              Vertigo είσαι θεά έκλεγα από τα γέλια όταν το έιδα. Αλλά πόσο δίκιο έχει όμως.

              Όσον αφορά την επιστολή του κοινού λογαριασμού, οι άνθρωποι μας έδωσαν την επιστολή που θέλαμε αν και δυσκολεύτηκαν λίγο γιατί είναι πρωτόγνωρα για αυτούς τέτοια έγγραφα και διαδικασίες γιατί οι πολίτες στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιούν δικαιολογητικά από τράπεζες. Τέλος καλό όλα καλά.
              Εγω ,το εφτιαξα ,δεν το βρηκα ετοιμο,το poster! Άρα , σωστή συμβουλή σου εδωσα !

              Mπραβο!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Επικοινωνήσαμε και σήμερα με την Πρεσβεία να κλείσουμε ραντεβού να πληρώσουμε μετρητά ( ευρώ ζεστά χαρτονομίσματα) και το νωρίτερο που είχαν ήταν την Πέμπτη 21 Μαρτίου (!).
                Λοιπόν δεν ξέρω για επιταγές αλλά αυτό που μας είπαν είναι ότι μόνο μέσω κάρτας από Απρίλιο και ότι θα αλλάξουν και κάποιες φόρμες. Βέβαια όπως είδα και στο immi αυτές οι αλλαγές γίνονται κάθε Νοέμβριο και Απρίλιο – αφήστε που φοβάμαι μην αλλάξει και το ποσό – τώρα μας είπαν 2280ε!
                Προτείνω να καλέσετε την πρεσβεία σχετικά με την επιταγή, μην το αφήσετε.
                (Αχ, είναι τρομερή η αγωνία – δίνουμε τόσα λεφτά – ξέροντας ότι κάνουμε fail στο Health requirement, αλλά θα το παλέψουμε) καλή τύχη σε όλους!
                Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

                Comment


                  Μίλησα και εγώ με την Πρεσβεία και μας επιβεβαιώσε ότι δέχονται μετρητά (ζεστά χαρτονομίσματ) και τραπεζική επιταγή μέχρι τέλους Μαρτίου. Απο εκεί και πέρα δέχονται πιστωτική και τραπεζική επιταγή στο όνομα της Αυστραλιανης Πρεσβείας στο Βερολίνο. Η επιταγή πρέπει να σταλεί μαζί με τις αιτήσεςι και όλα τα διακαιολογητικά. Καλό είναι να ρωτήσετε πρώτα το Βερολίνο για τους δεκτούς τρόπους πληρωμής για να έχετε επίσημη απάντηση.

                  Επίσης μπορεί κανείς να προπληρώσει με τραπεζική επιταγή στην Αθήνα μέχρι τέλος Μαρτίου και να στείλει αργότερα την αίτηση μαζί με την απόδειξη που θα του στείλει η Πρεσβεία της Αθήνας στο Βερολίνο αρκεί να μην έχει αλλάξει το ποσο που πρέπει να δώσει κάποιος για τη βίζα.

                  Καλή δύναμη με υπομή και επιμονή σε όλους μας
                  Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                  Comment


                    Καλησπέρα είμαστε στην τελευταία φάση, όπου γράφουμε τα statement για ν/α στείλουμε τα χαρτιά μας για την 309/100 visa στο Βερολίνο.


                    Διαβάζοντας από το patriotaki εδώ για τα δικαιολογητικά παρατήρησα το εξής

                    STATEMENTS

                    1 Statement from sponsor (Δήλωση του σπόνσορα-υπηκόου για το πως σκοπεύει να στηρίξει τον σύντροφο-αυτόν που αιτείται την visa)
                    1 Statement from sponsor about relationship (Δήλωση του υπηκόου για την ιστορία της σχέσης)
                    1 Statement from about relationship (Δήλωση του αιτούντος επίσης για την ιστορία της σχέσης)
                    2-3 Statements or Statutory Declarations 888 (Δηλώσεις απλές από φίλους ή Αυστραλιανούς υπηκόους για την σχέση του ζευγαριού) Αυτές θα ήταν καλό να τις υπογράψουν άτομα από επαγγέλματα που αναφέρονται στην λίστα που χρησιμοποιούμαι για την έκδοση διαβατηρίου.
                    Έχοντας επισκεφτεί τη σελίδα της Αυστραλιανής Πρεσβεία του Βερολίνου εδω

                    εδώ1 και εδώ2

                    Πουθενά στη Πρεσβεία δεν διάβασα να ζητάνε το Statement from sponsor (Δήλωση του σπόνσορα-υπηκόου για το πως σκοπεύει να στηρίξει τον σύντροφο-αυτόν που αιτείται την visa) αλλά και στην αίτηση 40SP που να λέει ξεκάθαρα ότι χρειάζεται να γράψω αυτό statement

                    Μπορεί κάποιος να με ξεδιαλύνει που να έχει στείλει πρόσφατα αίτηση για την 309/100 visa γιατί θέλω να τα στείλω στο Βερολίνο το δυνατόν συντομότερο για να αρχίζει να παίρνει σειρά η υπόθεση της βίζας.
                    Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                    Comment


                      Originally posted by greco_topo View Post
                      Καλησπέρα είμαστε στην τελευταία φάση, όπου γράφουμε τα statement για ν/α στείλουμε τα χαρτιά μας για την 309/100 visa στο Βερολίνο.


                      Διαβάζοντας από το patriotaki εδώ για τα δικαιολογητικά παρατήρησα το εξής



                      Έχοντας επισκεφτεί τη σελίδα της Αυστραλιανής Πρεσβεία του Βερολίνου εδω

                      εδώ1 και εδώ2

                      Πουθενά στη Πρεσβεία δεν διάβασα να ζητάνε το Statement from sponsor (Δήλωση του σπόνσορα-υπηκόου για το πως σκοπεύει να στηρίξει τον σύντροφο-αυτόν που αιτείται την visa) αλλά και στην αίτηση 40SP που να λέει ξεκάθαρα ότι χρειάζεται να γράψω αυτό statement

                      Μπορεί κάποιος να με ξεδιαλύνει που να έχει στείλει πρόσφατα αίτηση για την 309/100 visa γιατί θέλω να τα στείλω στο Βερολίνο το δυνατόν συντομότερο για να αρχίζει να παίρνει σειρά η υπόθεση της βίζας.
                      καλημέρα,
                      απο τον καιρό που άρχισαν να δίνονται εδω μέσα οι πληροφορίες
                      έχουν αλλάξει και καποια πράγματα (απο το immi.gov.au)
                      ωστόσο εγω που έκανα apply πριν 7 μήνες έβαλα αυτο το statment
                      καθώς και τις 2 form 888
                      δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω κάπου άκουσα ο.τι αυτό που ρωτάς
                      έχει καταργηθεί αλλά στο λέω με κάθε επιφύλαξη ,θα το διασταυρώσω
                      και θα σου απαντήσω ξανά αργότερα


                      ρίξε μια ματιά και εδω είναι οι αλλάγες απο Μαρτιο 2014

                      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        Καλησπέρα,
                        Εμείς κάναμε το εξής μιας και είχαμε την ίδια απορία.

                        Ο σύζυγος – sponsor έβαλε τίτλο: Statement of relationship and sponsorship και εκτός από την ιστορία της σχέσης έγραψε και 2 παραγράφους για την οικογένειά του στην Αυστραλία για τις σπουδές του για την προϋπηρεσία του, το επίπεδο αγγλικών του και για τις πρώτες του κινήσεις π.χ. εύρεση εργασίας (τομέας), κατοικία (περιοχή) κτλ. επίσης επισυνάψαμε και τη παρούσα μισθοδοσία του μεταφρασμένη (περισσότερο για να φανεί η ειδικότητα) .

                        Μη σας πάρω και στο λαιμό μου αλλά εμάς μας φάνηκε καλή ιδέα. Τα χαρτιά μας τα στείλαμε 24/03/2014 και μέχρι ώρας λάβαμε μόνο ένα μήνυμα acknowledgment of application στις 02/04 οπότε δεν ξέρουμε αν πράξαμε καλώς.
                        Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

                        Comment


                          Καλησπέρα απανταχού πατριώτες,

                          Στις 21/5 ανέλαβε ο case officer του Βερολίνου την υπόθεση μας( χαρά εμείς...) και όπως ήτανε φυσικό ζήτησε τις ιατρικές εξετάσεις της γυναίκας αλλά γρήγορα εμφανίστηκε το πρώτο αγγούρι

                          Ο Panel Doctor της Θεσσαλονίκης που είναι για τις ιατρικές εξετάσεις παραιτήτηθηκε (βρήκε ώρα ο Χριστιανός να το κάνει...) και αναγκαστικά πρέπει να κατέβουμε Αθήνα. Επειδή, τα οικονομικά μας δεν είναι ανθηρά θέλουμε να κατέβουμε στις 19/6 όπου έχουμε και άλλες δουλείες ( ένα μήνα μετά δλδ.)

                          Το θέμα είναι η υπόθεση μας θα εξελίσσεται κανονικά ή θα κολλήσει μέχρι να λάβει o case officer τις ιατρικές εξετάσεις;
                          Ρωτάω γιατί δεν θέλω να πάει η υπόθεση μας ένα μήνα πίσω που θα μας καθυστερήσει στη μετάβαση μας.
                          Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                          Comment


                            Originally posted by greco_topo View Post
                            Καλησπέρα απανταχού πατριώτες,

                            Στις 21/5 ανέλαβε ο case officer του Βερολίνου την υπόθεση μας( χαρά εμείς...) και όπως ήτανε φυσικό ζήτησε τις ιατρικές εξετάσεις της γυναίκας αλλά γρήγορα εμφανίστηκε το πρώτο αγγούρι

                            Ο Panel Doctor της Θεσσαλονίκης που είναι για τις ιατρικές εξετάσεις παραιτήτηθηκε (βρήκε ώρα ο Χριστιανός να το κάνει...) και αναγκαστικά πρέπει να κατέβουμε Αθήνα. Επειδή, τα οικονομικά μας δεν είναι ανθηρά θέλουμε να κατέβουμε στις 19/6 όπου έχουμε και άλλες δουλείες ( ένα μήνα μετά δλδ.)

                            Το θέμα είναι η υπόθεση μας θα εξελίσσεται κανονικά ή θα κολλήσει μέχρι να λάβει o case officer τις ιατρικές εξετάσεις;
                            Ρωτάω γιατί δεν θέλω να πάει η υπόθεση μας ένα μήνα πίσω που θα μας καθυστερήσει στη μετάβαση μας.
                            Ένα email στον case officer,πιθανά θα έλυνε την απορία σου.

                            Comment


                              Originally posted by greco_topo View Post
                              Καλησπέρα απανταχού πατριώτες,

                              Στις 21/5 ανέλαβε ο case officer του Βερολίνου την υπόθεση μας( χαρά εμείς...) και όπως ήτανε φυσικό ζήτησε τις ιατρικές εξετάσεις της γυναίκας αλλά γρήγορα εμφανίστηκε το πρώτο αγγούρι

                              Ο Panel Doctor της Θεσσαλονίκης που είναι για τις ιατρικές εξετάσεις παραιτήτηθηκε (βρήκε ώρα ο Χριστιανός να το κάνει...) και αναγκαστικά πρέπει να κατέβουμε Αθήνα. Επειδή, τα οικονομικά μας δεν είναι ανθηρά θέλουμε να κατέβουμε στις 19/6 όπου έχουμε και άλλες δουλείες ( ένα μήνα μετά δλδ.)

                              Το θέμα είναι η υπόθεση μας θα εξελίσσεται κανονικά ή θα κολλήσει μέχρι να λάβει o case officer τις ιατρικές εξετάσεις;
                              Ρωτάω γιατί δεν θέλω να πάει η υπόθεση μας ένα μήνα πίσω που θα μας καθυστερήσει στη μετάβαση μας.

                              Συγχαρητήρια…
                              Αν προσέξατε στο mail – τουλάχιστον στο δικό μας ανέφερε ότι έχετε περιθώριο 70 ημέρες – οπότε δεν έχετε πρόβλημα. Από τα όσα έχω διαβάσει δεν καθυστερούν ή επισπεύδουν οι εξετάσεις μια απόφαση αλλά η έλλειψη άλλων στοιχείων ή εγγράφων (άλλωστε οι οδηγίες είναι να τις πραγματοποιήσετε όταν ζητηθούν). Σχετικά με το γιατρό στην Αθήνα να πάτε στο Ιασώ – είναι ένας χαμογελαστός γιατρός που κάνει εξετάσεις για όλες τις VISES. Εμάς μας κόστισε 190ε σύνολο Γιατρός και εξετάσεις και τελειώσαμε όλα σε ένα πρωινό χωρίς ταλαιπωρία!
                              Καλή τύχη!!!
                              Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

                              Comment


                                Originally posted by Annou View Post
                                Συγχαρητήρια…
                                Αν προσέξατε στο mail – τουλάχιστον στο δικό μας ανέφερε ότι έχετε περιθώριο 70 ημέρες – οπότε δεν έχετε πρόβλημα. Από τα όσα έχω διαβάσει δεν καθυστερούν ή επισπεύδουν οι εξετάσεις μια απόφαση αλλά η έλλειψη άλλων στοιχείων ή εγγράφων (άλλωστε οι οδηγίες είναι να τις πραγματοποιήσετε όταν ζητηθούν). Σχετικά με το γιατρό στην Αθήνα να πάτε στο Ιασώ – είναι ένας χαμογελαστός γιατρός που κάνει εξετάσεις για όλες τις VISES. Εμάς μας κόστισε 190ε σύνολο Γιατρός και εξετάσεις και τελειώσαμε όλα σε ένα πρωινό χωρίς ταλαιπωρία!
                                Καλή τύχη!!!
                                Χαιρομαι πολυ, και γω στο Ιασσω πηγα ετσι ειναι οπως τα λετε.
                                Περιμενω την εγκριση
                                «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                                Comment

                                Working...
                                X