Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Γεια σας και από εμένα.
    Έχει κάνει κάποιος online αίτηση για partner visa? Θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει και αν γίνεται να του στείλω pm για κάποιες ερωτήσεις που έχω? Για παράδειγμα στέλνουμε τα πάντα σκαναρισμένα? Με τις φωτογραφίες που ζητάνε τι γίνεται? Τις σκανάρουμε και αυτές? Θα με βοηθούσε πολύ αν μπορούσα να επικοινωνήσω με κάποιον που τα έχει τελειώσει αυτά.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Γεια σας και απο εμενα .
    Νεο μελος στο Blog.Εχθες κατεθεσα Online αιτηση για να προλαβω τις αυξησεις.Πιστευω οτι προλαβα γιατι μου εκαναν δεκτο το αιτημα μου και μου ετειλαν αυτοματοπιοιμενη απαντηση μια επιστολη που μεσα στα πολλα που γραφει γραφει και αυτο (This letter confirms that your application has been received for processing for the following.Για την υποβολη των δικαιολογητικων εκανα scan ενα ενα τα στοιχεια που ζητουσαν σε καθε περιπτωση και τα επισυναψα στα αντιστοιχα πεδια.Δεν τελειωσα με τα ολα τα εγραφα και πιστευω σημερα να συνεχεισω και να τα τελειωσω.

    Comment


      #62
      Καλή επιτυχία Σπύρο. Μακάρι να προλάβεις τις αυξήσεις.

      Comment


        #63
        Καλησπέρα Σπύρο. Να σε ρωτήσω κάτι. Όταν έκανες submit την online αίτηση, πόσο καιρό σου έδωσαν για να στείλεις τα σκαναρισμένα έγγραφα; Επειδή έκανα την αίτηση για υπηκοότητα του γιου μου και αναγνωρίζουν επτά΄ημέρες για να τους τα στείλεις. Ισχύει το ίδιο και για τις partner visas?

        Comment


          #64
          Ευχαριστώ για τις ευχες σου Crete και σου ευχομαι και σε εσενα με το καλο να εγκριθεί η visa σου.
          Η αληθεια ειναι gtsourn οτι δεν ελαβα καπoιο μηνημα μετα το submit για το εαν εχει καποιο χρονικο περιθωριο για την υποβολη των εγγραφων.Ελαβα μονο το Tax Invoice και Tax Invoice/Receipt με την προσθετη επιβάρυνση της μετατροπης του νομισματος.Επισης ελαβα με e-mail IMMI Acknowledgement of Application Received‏ αυτοματοποιημενο μηνημα. Εχθες τελειωσα με την επισύναψη των αρχειων και με την form 40sp που την εκανα και αυτην online.Σημερα 30-12 η αιτηση απο submit εγινε in progress.
          Ολα τα αρχεια τα εκανα
          scanning και τις φωτο τυπου Αυστραλιανου διαβατηριου. Ευχομαι να μην εκανα λαθος.

          Καλές γιορτές σε όλους και με το καλό να μας βρεί το νέο έτος με υγεία πάνω απ' ολα.

          Με την σειρά μου και εγώ να Ευχαριστήσω όλους που συμμετέχουν στο Patriotaki για την ενημέρωση και την βοήθεια που παρέχουν.

          Καλή χρονία !!!!

          Comment


            #65
            Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Ευχαριστώ πολύ Σπύρο για την απάντησή σου. Πιστεύω ότι και εμείς προλάβαμε στο τσακ τις αυξήσεις γιατί τραβήξανε τα χρήματα στις 30 του μηνός που κάναμε την αίτηση submit οπότε φαντάζομαι δεν θα μας ζητήσουν την διαφορά. Ελπίζω δηλαδή. Βλέποντας και κάνοντας. Τελειώσαμε και εμείς με τα αρχεία που ζητάνε και τώρα εν αναμονή.

            Comment


              #66
              Καλησπέρα σε όλους! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις χρήσιμες πληροφορίες που διαβάζω κατα καιρούς από εδώ μέσα, μας βοηθάνε πάρα πολύ! Εχουμε τελειώσει και εμείς με την online partner visa (δηλ. με όλα τα χαρτιά που μας ζήτησαν) και περιμένουμε τώρα τη συνέχεια................. για κάποιον που ρωτούσε νωρίτερα εάν έχει χρονικό περιθώριο για να στείλει τα χαρτιά, ο δικός μας case manager μας είχα δώσει 70 ημέρες. Εχω δύο ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει, πειράζει που δεν στείλαμε τίποτα παραπάνω από αυτά που μας ζήτησε δηλαδή από το check list του case manager? Υπάρχει περίπτωση να μας ζητήσει κάτι παραπάνω (έχει συμβεί δηλαδή σε κάποιον?) κατά τη διάρκεια που τα ελέγχει όλα τα χαρτιά? Καλή επιτυχία σε όλους όσους περιμένουν!!!

              Comment


                #67
                Originally posted by Sofi.p View Post
                Καλησπέρα σε όλους! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις χρήσιμες πληροφορίες που διαβάζω κατα καιρούς από εδώ μέσα, μας βοηθάνε πάρα πολύ! Εχουμε τελειώσει και εμείς με την online partner visa (δηλ. με όλα τα χαρτιά που μας ζήτησαν) και περιμένουμε τώρα τη συνέχεια................. για κάποιον που ρωτούσε νωρίτερα εάν έχει χρονικό περιθώριο για να στείλει τα χαρτιά, ο δικός μας case manager μας είχα δώσει 70 ημέρες. Εχω δύο ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει, πειράζει που δεν στείλαμε τίποτα παραπάνω από αυτά που μας ζήτησε δηλαδή από το check list του case manager? Υπάρχει περίπτωση να μας ζητήσει κάτι παραπάνω (έχει συμβεί δηλαδή σε κάποιον?) κατά τη διάρκεια που τα ελέγχει όλα τα χαρτιά? Καλή επιτυχία σε όλους όσους περιμένουν!!!
                Aν Χρειαστεί κάτι παραπάνω θα σας το ζητήσει ο ίδιος
                οπότε μην ανησυχείς
                καλή επιτυχία
                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  #68
                  Καλημέρα – Καλησπέρα σε όλους.

                  Προχθές 28-1-2015 μου έστειλε e-mail ο Case Officer και με ενημέρωσε για τις ιατρικές εξετάσεις που θα πρέπει να κάνω. Λογικά εάν δεν σου έχει έρθει e-mail ακόμα θα έρθει σύντομα gtsourn και σε εσένα. Εγώ επικοινώνησα με τη γιατρό στην Θεσσαλονίκη και με ενημέρωσε για την συνεχεία της διαδικασίας με τις εξετάσεις (η Γιατρός λειτουργεί κανονικά) .Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι η ενημέρωση για τον χρόνο επεξεργασίας της αίτησης (As our current processing time frames are 10-14 months).

                  Καλή συνεχεία και υπομονή σε όλους.


                  Sofi.p Όντος μην ανησυχείς ότι επιπλέον χρειαστούν θα στο ζητήσουν όπως σου ανέφερε η Aussie.

                  Καλή επιτυχία σε όλους.

                  Comment


                    #69
                    ΓΕΙΑ ΣΑΣ !!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ PARTNER VISA ΑΦΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ VISAS Η ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ?? ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by kaskat View Post
                      ΓΕΙΑ ΣΑΣ !!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ PARTNER VISA ΑΦΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ VISAS Η ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ?? ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
                      Αν αφιερώσεις χρόνο και διαβάσεις το patriotaki,πιθανά να τα καταφέρεις μόνη σου
                      Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

                      Comment


                        #71
                        Τι ειναι η Offshore και τι η Onshore visa????

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by kaskat View Post
                          Τι ειναι η Offshore και τι η Onshore visa????
                          Πρόκειται για την ίδια visa
                          Partner visa (subclasses 820 and 801) H κατάθεση της αίτησης γίνεται εντός της Αυστραλίας

                          Partner (Provisional) visa (subclass 309) and Partner (Migrant) visa (subclass 100) Η κατάθεση της αίτησης γίνεται εκτός της Αυστραλίας

                          Comment


                            #73
                            Καλησπέρα σας, είμαι από την Αυστραλία και έχω φτιάξει τα χαρτιά του άντρα μου που είναι Έλληνας για να πάρει Visa και να φύγουμε για δουλειά.. ξέρει κανείς αν πάρουμε την έγκριση σε ποσο χρονικό διάστημα θα πρέπει να φύγουμε κ αν χάσουμε την προθεσμία θα πρέπει να τα ξανακάνουμε από την αρχή?

                            Comment


                              #74
                              Καλησπέρα. Στείλε email στο immigration να ρωτήσεις για σίγουρα.
                              Από όσο ξέρω αν δε φύγεις στη πρ,οθεσμία που σου δίνουν, ακυρώνεται η visa
                              εκτός αν ζητήσεις παράταση και σου δώσουν.

                              Comment


                                #75
                                Καλησπέρα σε όλους. Μόλις έμαθα μετά από επικοινωνία με Βερολίνο ότι όσοι κάναμε αίτηση για partner visa από τον Ιούλιο του 2014 και μετά θα περιμένουμε από 10 έως 14 μήνες. Με την οικογένεια μου υπολογιζαμε το πολύ σε δύο μήνες να είχαμε φύγει και τώρα μας λένε να κάτσουμε κοντά ένα χρόνο ακόμα. Πραγματικά δεν έχω νιώσει μεγαλύτερη οργή και άγχος μιας και δεν υπάρχει δουλειά εδώ...
                                Σκέφτομαι να φύγω με τουριστική και να περιμένω να βγει από εκεί, το θέμα είναι να ενημερώσω την case officer η θα παίξει τίποτα με καμία blacklist και θα έχω πρόβλημα στο αεροδρόμιο....

                                Comment

                                Working...
                                X