Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Crete View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Μόλις έμαθα μετά από επικοινωνία με Βερολίνο ότι όσοι κάναμε αίτηση για partner visa από τον Ιούλιο του 2014 και μετά θα περιμένουμε από 10 έως 14 μήνες. Με την οικογένεια μου υπολογιζαμε το πολύ σε δύο μήνες να είχαμε φύγει και τώρα μας λένε να κάτσουμε κοντά ένα χρόνο ακόμα. Πραγματικά δεν έχω νιώσει μεγαλύτερη οργή και άγχος μιας και δεν υπάρχει δουλειά εδώ...
    Σκέφτομαι να φύγω με τουριστική και να περιμένω να βγει από εκεί, το θέμα είναι να ενημερώσω την case officer η θα παίξει τίποτα με καμία blacklist και θα έχω πρόβλημα στο αεροδρόμιο....
    Mπορεί στο site του DIBP ,να δίνει μέσο χρόνο επεξεργασίας , σε offshore partner visas ,για low risk χώρες ,5-6 μήνες ,με την υποσημείωση ,οτι οι χρόνοι είναι ενδεικτικοί κι όχι δεσμευτικοι..όμως εδώ και κάτι μήνες ,στο site της πρεσβείας στο Βερολίνο ,γράφει οτι ο μέσος χρόνος επεξεργασίας ,είναι 10 με 14 μήνες...minimum expected processing time for Partner Migration visas at the Australian Embassy in Berlin (and the Europe Region) is 10 - 14 months for most applications, from the date the application is lodged. Το πώς θα ενεργήσεις ,είναι δικό σου θέμα και πάντως και βέβαια πρέπει να ενημερώσεις την C.O ,αλλά να έχεις υπ όψιν και το παρακάτω ,απ το site του Βερολίνου.To κριτήριο που εξετάζουν κατα την είσοδο στην χώρα ,είναι αυτό του genuine visitor. Το οτι υπάρχουν άτομα ,που έγιναν δεκτά ,ενώ ειχαν κάνει partner visa application στο Βερολίνο και κατέβηκαν με ΕΤΑ ή eVisitor visa ,δεν εγγυαται οτι αυτό είναι και κανόνας...Και βέβαια ,όταν θα έρθει ο καιρός ,να χορηγηθεί η βίζα ,απ το Βερολίνο ,να υπολογίζεις και τα έξοδα εισιτηρίων και διαμονής ,εκτός Αυστραλίας,πχ στην Νέα Ζηλανδία ,γιατί σε αίτηση που έγινε offshore κι η χορήγηση ,πρέπει να γίνει offshore. Can I travel to Australia while my Partner visa application is being processed?
    You may apply for other visas while your migration application is being processed. This will be assessed against the criteria for that visa subclass and will not affect the assessment of your migration application. Further information on other visas to Australia can be found on our website, Australian Government Department of Immigration and Border Protection.

    Please be aware that if you enter Australia on a one way ticket you may be asked by Australian immigration authorities, on arrival at the airport, about your plans for departing Australia. If entering Australia on an ETA or Tourist visa the immigration officer will need to be satisfied that you are a genuine visitor. You would need to explain your intentions to the officer so that the officer is satisfied that you do not intend to stay beyond the period which your visa allows. This also applies if you have an ongoing application for a partner visa.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #77
      Ευχαριστώ πολύ vertigo. Μάλλον θα κάνουμε υπομονή. Το θέμα είναι ότι δε ξέρω αν κάνουν κάτι ανάλογο στο μέλλον, να φτάσει πάλι η ώρα να φύγουμε και να μας πουν κάτσε άλλους έξι μήνες γιατί ανέβηκαν κιαλλο οι χρόνοι επεξεργασίας.... Αυτό δεν μπορεί κανείς να το εγγυηθεί....

      Comment


        #78
        Ευχαριστώ πολύ Aussie και Spyros pap για τα ενθαρρυντικά σας λόγια!!! Αλλά από ότι βλέπω με τα χαρτιά και τις ιατρικές εξετάσεις έχουμε τελειώσει, μετά από το email που μας έστειλε ο case manager που λέει:
        This email confirms that we currently have all the information we require from you, in order to continue with the processing of your visa application.

        We will contact you again, once we are ready to finalise the processing of your visa application. Please note that post-lodgement inquiries about the further processing of your visa application must be directed to the European Service Centre (ESC), which is based in London.

        Should there be any changes to your particular circumstances, including any travel which you may undertake to Australia, before we finalise your visa application, please contact us by email and let us know. It is possible to travel to Australia whilst awaiting the finalisation of your visa application, however, please note that should you be in Australia at the time we are ready to finalise your visa application, you will have to make temporary arrangements to depart Australia. We usually suggest that client’s be outside Australia for say 3-5 business days, to allow sufficient time for us to finalise their visa application.

        (Εδώ μας δίνει και μια απάντηση για όσους δεν μπορούν να περιμένουν την Partner Visa να βγει και θέλουν να ταξιδέψουν νωρίτερα στην Αυστραλία) Ετσι στο περίμενε πάλι......... Fingers crossed!!!

        Comment


          #79
          Καλησπέρα Sofi.p τώρα υπομονή.... Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

          Comment


            #80
            Όπως έγραψα και πιο πάνω σκεφτόμαστε να φύγουμε για Αυστραλία πριν την έκδοση της visa και να περιμένω να βγει από εκεί.
            Το θέμα είναι το εξής, για να ενεργοποιηθεί η partner visa στην Αυστραλία πρέπει να βγω εκτός.
            Αν λήξει η τουριστική που κρατάει 3 μήνες χωρίς ακόμα να έχει βγει η απόφαση, πρέπει να βγω πάλι εκτός Αυστραλίας για να την ανανεώσω και να ξαναβγω εκτός Αυστραλίας όταν με το καλό βγει η partner για να ενεργοποιηθεί, δηλαδή δύο φορές...
            Άραγε υπάρχει άλλος τρόπος?

            Comment


              #81
              Ευχαριστώ Crete!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και για σας!!! Τώρα για αν χρειάζεται να βγεις 2 φορές από τη χώρα, καλό είναι να το αναφέρεις στον case manager σου ότι σκέφτεσαι να φύγεις νωρίτερα, θα απαντήσει σε μία με δύο εβδομάδες, έτσι μπορεί να σου πει ακριβώς τι θα χρειαστεί να κάνεις....... Αν επιτρέπεται, πόσος καιρός έχει περάσει από τότε που ξεκινήσατε (lodgement) Εμείς έχουμε γύρω στους 3 μήνες από τις 70 ημέρες που μας ζήτησαν τα χαρτιά..... για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρη για τον χρόνο που ξεκινάει να μετράει η έκδοση της visas. Είναι από τότε που πληρώνεις ή από τότε που καταθέτεις τα χαρτιά?

              Comment


                #82
                Καλησπέρα Sofi.p μάλλον ο χρόνος μετράει από τότε που θα παραλάβουν την αίτηση και θα σε αναλάβει case officer.
                Εγώ έστειλα όλα τα χαρτιά στις 7 Οκτωβρίου και 15 τράβηξαν τα λεφτά από τη κάρτα. Το θέμα είναι ότι όταν έκανα την αίτηση ο χρόνος αναμονής ήταν 6-8 μήνες και τώρα το έκαναν 10-14, φαντάζεσαι να θέλουν πιο φρέσκες εξετάσεις...

                Comment


                  #83
                  Καλησπέρα. Όταν καταθέτουμε τα χαρτιά πρέπει να έχουν γίνει οι ιατρικές εξετάσεις ή ο case officer σε ενημερώνει πότε να τις κάνεις?

                  Comment


                    #84
                    @CRETE Καλησπέρα!! Την αίτησή του συζήγου την έκανα online και για να προχωρήσω στα χαρτιά πληρώσαμε online όσα μας ζήτησαν΄τον περασμένο Αύγουστο............... Εσείς δηλαδή πρώτα φτιάξατε τα χαρτιά και μετά πληρώσατε? Την εποχή που φτιάχναμε την αίτηση έγραφε κάπου πως θα έπαιρνε το αργότερο 8 μήνες να βγει, μήπως οι οnline αιτήσεις παίρνουν λιγότερο χρόνο από την αλληλογραφία ή δεν έχουν καμία σχέση............... Πάντως δεν νομίζω πως θα ζητήσουν και άλλες εξετάσεις γιατί σε μας έγιναν 3 μήνες μετά από την αίτηση άρα πέφτουμε μέσα στο χρόνο.......

                    Comment


                      #85
                      Σε ενημερώνει με mail o case officer δίνοντας σου και κάποιους κωδικούς που θα χρειαστείς.

                      Comment


                        #86
                        Εγώ δεν την έκανα online, έστειλα την αίτηση με συστημένο
                        και μέσα στην αίτηση έγραφα τα στοιχεία της κάρτας από
                        όπου κράτησαν τα χρήματα μετά από μια εβδομάδα περίπου.
                        Και εγώ όταν έκανα την αίτηση ήταν 6-8 μήνες,
                        αλλά προχθές πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως οποίοι κάναμε
                        αίτηση από τα μέσα Ιουλίου και μετά θα περιμένουμε
                        10-14 μήνες... Για την online δε ξέρω αν ισχύει κάτι αλλο
                        καλύτερα πάρε τηλ. Βερολίνο να σου πούνε.

                        Comment


                          #87
                          Τους ρώτησα αν υπάρχει διαφορά στο χρόνο επεξεργασίας των αιτήσεων online και αυτών που στέλνονται με ταχυδρομείο. Μου απάντησαν πως δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά. Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει online αίτηση και να έχει φτιάξει έναν βήμα-βήμα οδηγό? Τη δήλωση που κάνει το ζευγάρι πρέπει να έχει και υπογραφή από κάποιο από τα επαγγέλματα της λίστας?

                          Comment


                            #88
                            Καλησπέρα παιδιά,

                            Είμαι Αυστραλός υπήκοος και εχω έρθει Μελβούρνη να πάρω το PhD μου, με κρατική υποτροφία. Τον Ιανουάριο παντρεύτηκα με την κοπέλα μου (7 χρόνια σχέση, χωρις αποδεδειγμένη συμβίωση αλλα αρκετά-θέλω να πιστεύω-άλλα δικαιολογητικά αποδείξεως ότι ο γάμος στηρίζεται σε πραγματική σχέση), και τώρα κοιτάμε να έρθει και αυτή μόνιμα εδώ. Στην αρχή είπαμε-με συννενόηση και με δικηγόρο εδω, να έρθει με τουριστική βίζα κ να κανουμε αίτηση απο εδώ (802 και 801). Το πρόβλημα είναι οτι είναι έγκυος και μέχρι να βγει μια απο τις παραπάνω βίζες-ώστε να τη βάλω στη medicare καρτα μου, θα έχει γεννήσει, με το μπουγιουρντί χωρίς ασφάλεια να πηγαίνει απο 7 ως 10 χιλιάρικα AUD, ποσό απαγορευτικό για μένα. Μετά όμως είδα αυτο το baby bonus που έχουν εδώ, δίνοντας 5 χιλιάρικα σε δόσεις. Ξέρει όμως κανείς αν το δικαιούμαι αυτο, εφόσων η γυναίκα μου θα είναι εδω με τουριστική βιζα? Είμαι τελείως χαμένος. Να κάνουμε αίτηση για τουριστική και να προσευχόμαστε να της βγει η 820 για να ειναι ασφαλισμένη, ή να κανουμε αίτηση 309+100, ώστε να γεννήσει Ελλάδα κ να έρθει μετά? Το κακό με το δευτερο-εκτός του οτι θα είμαστε χώρια- είναι οτι το παιδί δεν θα έχει Αυστραλέζικη υπηκότητα, οπότε άλλη αίτηση, αλλα λεφτά... Όποιος έχει καμμιά συμβουλή να δώσει, γιατί δε ξέρω καθόλου πως να προχωρήσω. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by dimitrisvas View Post
                              Καλησπέρα παιδιά,

                              Είμαι Αυστραλός υπήκοος και εχω έρθει Μελβούρνη να πάρω το PhD μου, με κρατική υποτροφία. Τον Ιανουάριο παντρεύτηκα με την κοπέλα μου (7 χρόνια σχέση, χωρις αποδεδειγμένη συμβίωση αλλα αρκετά-θέλω να πιστεύω-άλλα δικαιολογητικά αποδείξεως ότι ο γάμος στηρίζεται σε πραγματική σχέση), και τώρα κοιτάμε να έρθει και αυτή μόνιμα εδώ. Στην αρχή είπαμε-με συννενόηση και με δικηγόρο εδω, να έρθει με τουριστική βίζα κ να κανουμε αίτηση απο εδώ (802 και 801). Το πρόβλημα είναι οτι είναι έγκυος και μέχρι να βγει μια απο τις παραπάνω βίζες-ώστε να τη βάλω στη medicare καρτα μου, θα έχει γεννήσει, με το μπουγιουρντί χωρίς ασφάλεια να πηγαίνει απο 7 ως 10 χιλιάρικα AUD, ποσό απαγορευτικό για μένα. Μετά όμως είδα αυτο το baby bonus που έχουν εδώ, δίνοντας 5 χιλιάρικα σε δόσεις. Ξέρει όμως κανείς αν το δικαιούμαι αυτο, εφόσων η γυναίκα μου θα είναι εδω με τουριστική βιζα? Είμαι τελείως χαμένος. Να κάνουμε αίτηση για τουριστική και να προσευχόμαστε να της βγει η 820 για να ειναι ασφαλισμένη, ή να κανουμε αίτηση 309+100, ώστε να γεννήσει Ελλάδα κ να έρθει μετά? Το κακό με το δευτερο-εκτός του οτι θα είμαστε χώρια- είναι οτι το παιδί δεν θα έχει Αυστραλέζικη υπηκότητα, οπότε άλλη αίτηση, αλλα λεφτά... Όποιος έχει καμμιά συμβουλή να δώσει, γιατί δε ξέρω καθόλου πως να προχωρήσω. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

                              Ερχομενη εδω και κάνοντας την Visa σε πρώτη φάση και μεχρι εγκρισης της,θα ειναι λογικά με bridjing visa/Η οποια αυτή visa παρέχει και medicare,αφού είσαι εδω δλδ Αυστραλία γιατί δεν πετάγεσε μέχρι το centrelink,& medicare να ρωτήσεις ακριβώς τις παροχές αυτής ,είναι οι μόνοι που θα σου δώσουν ακριβές απαντήσεις
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #90
                                Aussie απο ότι έχω καταλάβει, με οποιαδήποτε βίζα έρθει, ακόμα και με την 100, θα πρέπει να μείνει 2 χρόνια στην Αυστραλία για να πάρει medicare (εκτός αν κάνω λάθος). Όσο για το centrelink, έχω κανονίσει να πάω Παρασκευή, γιατι όπως λες, αυτοί θα ξέρουν καλύτερα.

                                Ευχαριστώ πολύ που πήρες το χρόνο να απαντήσεις.

                                Comment

                                Working...
                                X