Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία (H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Αγαπητε agoriani, η απαντηση σου ειναι κατατοπιστικοτατη και παρα πολυ βοηθητικη.

    Σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο που διεθεσες να απαντησεις. Νασαι καλα
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    Comment


      #77
      Παιδια υπομονη με λιγη τυχη και πολλη θεληση ολα γινοντε ειμαστε 2 χρονια τωρα εδω στο North Queensland εγω η γυναικα μου και ο ενιαχρονος γιοσ μου με student visa και δοξα τον θεο παρολο που νοικιαζουμε και πληρονουμε ενα σωρο εξοδα σπουδων νοικι grosseries κτλ δουλευουμε και οι δυο και αν ολα πανε τελικα οπως τα υπολογιζουμε και αφου επιτελους βρηκα το σπονσορ πιστευω οτι τιποτα δεν ειναι ακατορθοτο απλα θελει πιστη και θελιση.Μπραβο στου διαχηριστες του σαιτ που κανουν πολλη καλη δουλεια, οποιος χρηαζετε οτιδιποτε βοηθεια περι student visa με οσες γνωσεις μου εχει δωσει η εμπειρια μου μια και στα δυο τελευτεα χρονια εχω κανει ετοιση τρις φορες για βιζα ευχαρiστος να βοειθησω.
      I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
      :victory: :victory:

      Comment


        #78
        Originally posted by joeblackaustralia View Post
        Παιδια υπομονη με λιγη τυχη και πολλη θεληση ολα γινοντε ειμαστε 2 χρονια τωρα εδω στο North Queensland εγω η γυναικα μου και ο ενιαχρονος γιοσ μου με student visa και δοξα τον θεο παρολο που νοικιαζουμε και πληρονουμε ενα σωρο εξοδα σπουδων νοικι grosseries κτλ δουλευουμε και οι δυο και αν ολα πανε τελικα οπως τα υπολογιζουμε και αφου επιτελους βρηκα το σπονσορ πιστευω οτι τιποτα δεν ειναι ακατορθοτο απλα θελει πιστη και θελιση.Μπραβο στου διαχηριστες του σαιτ που κανουν πολλη καλη δουλεια, οποιος χρηαζετε οτιδιποτε βοηθεια περι student visa με οσες γνωσεις μου εχει δωσει η εμπειρια μου μια και στα δυο τελευτεα χρονια εχω κανει ετοιση τρις φορες για βιζα ευχαρiστος να βοειθησω.
        Φιλε joe μου δινεις πολυ δυναμη με τις επιλογες σας γιατι ετσι ακριβως σκοπευουμε με την γυναικα μου να κατεβουμε.Student visa,χωρις σπονσορα,να εργαστουμε εκει.Για Queensland (brisbane η sunshine coast) και δεν εχουμε παιδακι οποτε ειναι απειρως πιο ευκολα...Καλη τυχη να σας ζησει ο μικρουλης!!Θα χρειαστω την βοηθεια σου για πληροφοριες οσον αφορα την visa... thank you!

        Comment


          #79
          Originally posted by ektoras View Post
          Φιλε joe μου δινεις πολυ δυναμη με τις επιλογες σας γιατι ετσι ακριβως σκοπευουμε με την γυναικα μου να κατεβουμε.Student visa,χωρις σπονσορα,να εργαστουμε εκει.Για Queensland (brisbane η sunshine coast) και δεν εχουμε παιδακι οποτε ειναι απειρως πιο ευκολα...Καλη τυχη να σας ζησει ο μικρουλης!!Θα χρειαστω την βοηθεια σου για πληροφοριες οσον αφορα την visa... thank you!
          file mou ektora opote thes stile mou pm na sou doso to Skype mou...se xereto kai se efxaristo gia ta kala sou logia
          I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
          :victory: :victory:

          Comment


            #80
            Ψάχνοντας τρόπο μεταναστεύσεις μου ήρθε ιδέα για Distance Learning. Εγώ βρήκα κάποια side, άλλα μήπως γνωρίζει κανένας αν είναι κάποια αξιόπιστα και προσφέρει ένα πτυχίο- δίπλωμα (πως τα λένε εκεί αυτά), ώστε με το που πας Αυστραλία να έχεις ένα "δικό τους" χαρτί στο χέρι. Ευχαριστώ
            "Το φως...το φως! Ας το χαρούμε όσο θα υπάρχουμε εμείς γιατί κείνο θα υπάρχει και χωρίς εμάς" Λουντέμης

            Comment


              #81
              www studyinaustralia. gov. au/en

              Εχει πολλα infos για τις σπουδες στην Αυστραλια
              Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

              Comment


                #82
                master στην αυστραλια

                καλησπερα σε ολους..

                ονομαζομαι Δημητρης και ειμαι 24 χρονων. εχω τελειωει ιεκ ιδιωτικο με ειδικοτητα hotel management εχω προιπιρεσια 2 σεζον σε 5αστερο ξενοδοχειο τισ αθηνας και κανα χρονο σε διασημο εστιατοριο. εχο ψαχτει για μαστερ στιν αυσταλια και εγινα δεκτοσ σε ενα απο τα αλυτερα πανεπιστημια στο sydney για αυτην την ειδικοτητα.
                θελω να ρωτησω καποια πραγματα για το μετα..!

                1. ισχυει το οτι σου δινουν ενα περιθωριο καποιων μηνω μετα το περα των σπουδων ωστε να βρεις δουλεια??

                2. ισχυει οτι τα πανεπιστημια σε βαζουν να υπογραψεις ενα χαρτι ου να λες οτι μετα θα φυγεισ και δεν θα ψαχτεις ν μεινεισ εκει??

                3. στην λιστα το επαγγλεμα αναφερεται ωσ εξης : hotel or motel manager που στα απλα ελληνικα ειναι ο διευθηντης ξενοδοχειου ή μοτελ. αν εγω μετα βρω δουλεια σαν f&b manager / bar manager / housekeeping manager γεννικα μια θεση διοικιτηκκη σε ξενοδοχειο ειμαι εκτοσ λισταςς??

                4. ισχυει το οτι περα απο τα λεφτα για το πανεπιστημιο θα μου ζητησουν να δειξω οτι εχω τα λεφτα για τον πρωτο χρο για τα βιοποριστικα μ εξοδα??

                ευχαριστω εκ τον προταιρων για τις απαντησεις σας...

                Comment


                  #83
                  θα ήθελα να ενημερώσω όσους σκοπεύουν να σπουδάσουν στην Αυστραλία για το τί γίνεται μετά τη φοιτητική βίζα. Μίλησα με μεταναστευτικό πράκτορα και μου είπε τα εξής:
                  1)TAFE courses do not give you a pathway to the General Skilled Migration program. You would need to study a course at University to have such a pathway.
                  2)If you study at TAFE, your only future option is an employer sponsored visa.
                  3)You do not need to provide bank account statements with your visa application. This is not required for AL1 applicants.

                  Οπότε έαν κάποιος σπουδάσει κάποιο Certificate or Diploma για να αλλαχτεί η βίζα θα πρέπει μόνο να γίνει sponsored, αλλιώς για να έχει τη δυνατότητα να την αλλάξει και για Skilled Independent θα πρέπει να σπουδάσει Bachelor και πάνω.

                  Δυστυχώς, μάλλον τελειώνει και για μένα το όνειρο της Αυστραλίας

                  Comment


                    #84
                    Δηλαδη εγω με το Master καλυπτομαι ε?
                    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by patousis View Post
                      Δηλαδη εγω με το Master καλυπτομαι ε?
                      ειδικά εσύ με τίποτα!!!
                      εννοείται!!

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by kelly View Post
                        Δυστυχώς, μάλλον τελειώνει και για μένα το όνειρο της Αυστραλίας
                        Οχι ρε Κελυ.....Νομιζω ειδικα εσυ αξιζει να το προσπαθησεις.Κ που ξερεις οτι δεν θα βρεις σπονσορα?Μπορει να βρεις καποιον και να του πεις να πληρωσεις εσυ τη βιζα και αυτος να σου κανει αιτηση.Μεχρι τοτε ισως μπορει και η αδερφη σου να σου κανει προσκληση.
                        Don t give up...

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by gogita View Post
                          Οχι ρε Κελυ.....Νομιζω ειδικα εσυ αξιζει να το προσπαθησεις.Κ που ξερεις οτι δεν θα βρεις σπονσορα?Μπορει να βρεις καποιον και να του πεις να πληρωσεις εσυ τη βιζα και αυτος να σου κανει αιτηση.Μεχρι τοτε ισως μπορει και η αδερφη σου να σου κανει προσκληση.
                          Don t give up...
                          ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΝΤΑΙ...ΟΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ!!!! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!!!!!!!!!!:

                          Comment


                            #88
                            [QUOTE=kelly;37992]θα ήθελα να ενημερώσω όσους σκοπεύουν να σπουδάσουν στην Αυστραλία για το τί γίνεται μετά τη φοιτητική βίζα. Μίλησα με μεταναστευτικό πράκτορα και μου είπε τα εξής:
                            1)TAFE courses do not give you a pathway to the General Skilled Migration program. You would need to study a course at University to have such a pathway.
                            2)If you study at TAFE, your only future option is an employer sponsored visa.
                            3)You do not need to provide bank account statements with your visa application. This is not required for AL1 applicants.

                            Οπότε έαν κάποιος σπουδάσει κάποιο Certificate or Diploma για να αλλαχτεί η βίζα θα πρέπει μόνο να γίνει sponsored, αλλιώς για να έχει τη δυνατότητα να την αλλάξει και για Skilled Independent θα πρέπει να σπουδάσει Bachelor και πάνω.


                            Kelly ksereis kai kserw oti einai dyskola to exoume pei alla aksizei tin prospatheia.Sygoura einai megalo to risko kai einai megalo vima apo to na to les mexri na to kaneis.Asfalos den mporei na enggiithei kaneis oti tha vreis sponsor molis telioseis tin sxoli alla kata tin gnomi mou exeis oles tis proipotheseis kai prepei na prospathiseis , efxome na pareis tin sosti apofasi filia apo olous mas
                            I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
                            :victory: :victory:

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by kelly View Post
                              ειδικά εσύ με τίποτα!!!
                              εννοείται!!
                              Εννοειται μεν, αλλα προσεξα οτι κερδιζω ποντους απο το μαστερ στο συστημα ποντων, αλλα θα εχω βγει εξω απο τους ποντους οσον αφορα την ηλικια. Αρα 1 η αλλη ερχεται. Μαλλον πρεπει να μιλησω με καποιον agent, γιατι εχω μπερδευτει πληρως.

                              Μετα τη φοιτιτικη, μπορω να παω στην skilled graduate subclass 485 για 18 μηνες. Ωραια. Μετα τι γινεται αν δεν πληρεις και τοτε τους ποντους? βρισκεις αλλη visa? Η.. φευγεις?
                              Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by patousis View Post
                                Εννοειται μεν, αλλα προσεξα οτι κερδιζω ποντους απο το μαστερ στο συστημα ποντων, αλλα θα εχω βγει εξω απο τους ποντους οσον αφορα την ηλικια. Αρα 1 η αλλη ερχεται. Μαλλον πρεπει να μιλησω με καποιον agent, γιατι εχω μπερδευτει πληρως.

                                Μετα τη φοιτιτικη, μπορω να παω στην skilled graduate subclass 485 για 18 μηνες. Ωραια. Μετα τι γινεται αν δεν πληρεις και τοτε τους ποντους? βρισκεις αλλη visa? Η.. φευγεις?
                                Μεχρι τοτε θα χεις βρει γυναικα να παντρευτεις η θα χεις κανει κανα παιδι εκτος γαμου και θα μεινεις σαν γονιος!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X