Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία (H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    to immigration zitaei kirios apo tous ellines na ypograpsoun declaration oti exoun ta funds na syntirithoun gia osa xronia tha xriasteis na spoudaseis afta einai groceries , rent, fees, kai genika diafora eksoda.synithos se ellines den zitane na diksoun apodiktika dld trapezikes katatheseis oxi omos oti den mporoun ana pasa stigmi na zitisoun na ta doun.Se alles xores as.lev.2,3,4 zitane na ta doun.
    I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
    :victory: :victory:

    Comment


      kalimera!ego 8a grafto sts agglika,se poio epipedo den ksero akoma,exei simasia an exo spiti nikiasmeno,h pou 8a mino se ena filo mou?pezi kapoia diafora gia ti viza?doulia exo brei,meta ta agglika na akoulo8iso sto tefe kapoia alli texni h kati allo,me ta agglika 8a bgalo viza fitiki?

      Comment


        [QUOTE=vaiosb;38148]kalimera!ego 8a grafto sts agglika,se poio epipedo den ksero akoma,exei simasia an exo spiti nikiasmeno,h pou 8a mino se ena filo mou?pezi kapoia diafora gia ti viza?doulia exo brei,meta ta agglika na akoulo8iso sto tefe kapoia alli texni h kati allo,me ta agglika 8a bgalo viza fitiki?[


        διάβασε το immi.gov.au για τη student visa. Για καθε τι που σπουδάζεις υπάρχει διαφορετική φοιτητική βίζα.

        Comment


          Παλιότερα που έψαχνα για σπουδές στην Αυστραλία είχα δει κάποια πανεπιστήμια της Αυστραλίας που είχαν ''υποκαταστήματα'' σε χώρες της Ευρώπης. Νομίζω στη Γερμανία και στην Ελβετία. Για όποιον ενδιαφέρεται ας το ψάξει.

          Comment


            Originally posted by marilita View Post
            Αυτό που μου ζήτησαν ήταν αντίγραφο πτυχίου και αναλυτική βαθμολογία (που τα μετέφρασα στο υπουργείο εξωτερικών),
            Έβαλες και την apostille (σφραγίδα Χάγης) ή δεν χρειάζεται;

            Comment


              Originally posted by polemistirios View Post
              Έβαλες και την apostille (σφραγίδα Χάγης) ή δεν χρειάζεται;
              σε ολα τα δημοσια εγγραφα χρειαζεται apostile. Aυτο το εχω ηδη κανει και εγω

              Comment


                Originally posted by thena View Post
                Καλησπερα... καλημερα...
                Εγώ παιδια που έχω δύο παιδιά που φέτος τελειώνουν το λύκειο εδώ στην Ελλάδα, επικοινώνησα με 3 πανεπιστήμια στην αδελαιδα και μου ειπαν πως επειδη τα παιδιά είναι αυστραλοί υπήκοοι (από τον μπαμπά τους) μπορούν τον Ιούνιο να κάνουν τα χαρτιά τους για εκεί πανεπιστήμιο και ανάλογα με τους βαθμούς τους να περάσουν σε κάποια σχολή.Αυτούς δεν τους ενδιαφέρει λέει αν δεν ξέρουν τα παιδιά αγγλικά απλά αυτά θα δυσκολευτούν.Kαι μου είπαν επίσης ότι εγώ απλά θα τους στείλω τα απολυτήρια των παιδιών με τους βαθμούς, και θα μου τα αντιστοιχήσουν με τους δικούς τους.Όλα αυτά μέσω internet
                Γεια σου Thena. Επειδή είμαι και εγώ στην ίδια περίπτωση με σένα (παιδιά Αυστραλοί υπήκοοι) μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία για τα πανεπιστήμια (πότε αρχίζουν τα μαθήματα, δίδακτρα, διαμονή σε εστία, κλπ) αν το έχεις ψάξει το θέμα.
                Ευχαριστώ.

                Comment


                  Originally posted by ioannisv View Post
                  Γεια σου Thena. Επειδή είμαι και εγώ στην ίδια περίπτωση με σένα (παιδιά Αυστραλοί υπήκοοι) μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία για τα πανεπιστήμια (πότε αρχίζουν τα μαθήματα, δίδακτρα, διαμονή σε εστία, κλπ) αν το έχεις ψάξει το θέμα.
                  Ευχαριστώ.
                  Γειά σου ioannisv.
                  Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει και πολύ με εστίες γιατί αν περάσουν θα φύγουμε όλοι μαζί.Αυτό που ξέρω πάντως είναι αυτό...Όταν τους είπα μήπως πρέπει να κάνουμε τα χαρτιά μας το Νοέμβριο, γιατί εκεί τότε δίνουν εξετάσεις μου είπε πως μπορώ να στείλω τους βαθμούς μας και τον Ιούνιο και να μπουν στο δεύτερο εξάμηνο (κάτι σαν τα δικά μας τα ΤΕΙ παλιά που γινότανε και μπαίναν οι μισή Σεπτέμβρη και οι υπόλοιποι Φλεβάρη υποθέτω)θα δηλώσουμε 6 σχολές και σε όποια μας πάρουν (αν μας πάρουν).

                  Επίσης αυτό που γνωρίζω για τα δίδακτρα είναι ότι το ύψος τους εξαρτάται από το εισόδημα των γονέων.Δεν ξέρω περισσότερα, αν μάθω θα ενημερώσω.Όπως και οι υπόλοιποι φαντάζομαι

                  Comment


                    Να προσθέσω επίσης ότι υπάρχει η δυνατότητα μέσω του HELP scheme (πρωην HECS) να πληρώσει τα δίδακτρα το κράτος και μετά όταν ένας φοιτητής εργαστεί να αφαιρούνται ποσοστιαίως από το μισθό του. Το εν λόγω δάνειο είναι άτοκο.

                    Comment


                      Originally posted by pan_k7 View Post
                      Να προσθέσω επίσης ότι υπάρχει η δυνατότητα μέσω του HELP scheme (πρωην HECS) να πληρώσει τα δίδακτρα το κράτος και μετά όταν ένας φοιτητής εργαστεί να αφαιρούνται ποσοστιαίως από το μισθό του. Το εν λόγω δάνειο είναι άτοκο.
                      Μηπως αυτο ισχυει μονο για Αυστραλους υπηκοους?

                      Comment


                        Originally posted by pan_k7 View Post
                        Να προσθέσω επίσης ότι υπάρχει η δυνατότητα μέσω του HELP scheme (πρωην HECS) να πληρώσει τα δίδακτρα το κράτος και μετά όταν ένας φοιτητής εργαστεί να αφαιρούνται ποσοστιαίως από το μισθό του. Το εν λόγω δάνειο είναι άτοκο.
                        Πολύ καλή πληροφορία pan_k7.Ευχαριστούμε πολύ.Σίγουρα θα μας φανεί χρήσιμη.

                        Comment


                          Originally posted by nunki View Post
                          Μηπως αυτο ισχυει μονο για Αυστραλους υπηκοους?
                          Όπως θα δεις από πιο πάνω nunky αυτά ισχύουν μόνο για τους αυστραλούς υπήκοους.

                          Comment


                            Originally posted by pan_k7 View Post
                            Να προσθέσω επίσης ότι υπάρχει η δυνατότητα μέσω του HELP scheme (πρωην HECS) να πληρώσει τα δίδακτρα το κράτος και μετά όταν ένας φοιτητής εργαστεί να αφαιρούνται ποσοστιαίως από το μισθό του. Το εν λόγω δάνειο είναι άτοκο.

                            Καλησπέρα και από μένα να διορθώσω ότι τα δίδακτρα δεν εξαρτώνται από το εισόδημα των γονέων αλλά από το πανεπιστήμιο, τη σχολή και τον αριθμό των μαθημάτων που χρειάζονται για να ολοκληρώσει κανείς το Bachelor. Τα δίδακτρα αναγράφονται αναλυτικά στις πληροφορίες των Bachelor κάθε πανεπιστημίου. Επίσης να συμπληρώσω ότι το δάνειο που αναφέρεται πραγματικά αφαιρείται ποσοστιαία από το μισθό όταν είναι από 45.001$ μεικτά το χρόνο και πάνω. Το ποσοστό που κρατάει το κράτος αυτόματα είναι 4% το μήνα. Όλα αυτά μόνο για υπήκοους
                            Heal the past. Live the present. Dream the future.

                            Comment


                              Originally posted by marie View Post
                              Καλησπέρα και από μένα να διορθώσω ότι τα δίδακτρα δεν εξαρτώνται από το εισόδημα των γονέων αλλά από το πανεπιστήμιο, τη σχολή και τον αριθμό των μαθημάτων που χρειάζονται για να ολοκληρώσει κανείς το Bachelor. Τα δίδακτρα αναγράφονται αναλυτικά στις πληροφορίες των Bachelor κάθε πανεπιστημίου. Επίσης να συμπληρώσω ότι το δάνειο που αναφέρεται πραγματικά αφαιρείται ποσοστιαία από το μισθό όταν είναι από 45.001$ μεικτά το χρόνο και πάνω. Το ποσοστό που κρατάει το κράτος αυτόματα είναι 4% το μήνα. Όλα αυτά μόνο για υπήκοους

                              Για να καταλάβω... Τα ίδια θα πληρώσει κάποιος που οι γονείς του είναι άνεργοι με κάποιον που οι γονείς του έχουν μεγάλο εισόδημα?

                              Comment


                                Η Marie ήταν πιο ακριβής από εμένα .

                                Το εισόδημα των γονέων παίζει ρόλο στο allowance του Austudy, όχι στο Help scheme. Φυσικά μιλάμε πάντα για Αυστραλούς υπήκοους.

                                Comment

                                Working...
                                X