Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by alkat View Post
    Λοιπον....ψαχνοντας για σχολες επεσε το ματι της πανω σε σχολες που προσφερουν μαθηματα online....Εχει καποιος ακουσει κατι για αυτες τις σχολες???δηλαδη τι θελω να ρωτησω...ειναι λετε τροπος αυτος να βγαλει καποιος μια σχολη σε ενα επαγγελμα που ειναι στη SOL και να κανει κινηση να παει AUS μεσω της skillist?Αυτες οι σχολες λετε να αναγνωριζονται απο την κυβερνηση της Αυστραλιας???Βεβαια θελει πολυ ψαξιμο και πολλες ερωτησεις στην καθε σχολη...αλλα ελεγα μηπως καποιος ξερει κατι...Μεσα σε αυτες τις σχολες ειναι και καποια TAFE.Αυτο που δεν ξερω ειναι αν σπουδαζοντας online μπορεις να παρεις πιστοποιηση αρκετη για να βρεις δουλεια...και αν πρεπει να ειναι και αυτη η σχολη στο CRICOS οπως οι σχολες για να βγαλεις student visa....Αυτα για τωρα...οσο θα το ψαχνω αν εχω κι εγω νεα θα ποσταρω εδω...

    θα απαντησω μονη μου στην ερωτηση μου μιας και ψαχνοντας βρηκα αυτο το κομματι


    What if you have completed study outside Australia?

    If you have undertaken study while not physically present in Australia, this study cannot be used to satisfy the Australian study requirement.

    However, if you undertook some study overseas but nevertheless completed at least two academic years of study in no less than 16 calendar months while in Australia you can still meet the Australian study requirement.

    Example 1: You would have completed two academic years study in Australia if you undertook a three year, six semester Bachelor degree in the following pattern:

    semester 1 - outside Australia
    semester 2 - in Australia
    semester 3 - in Australia
    semester 4 - in Australia
    semester 5 - outside Australia
    semester 6 - in Australia

    The pattern of study does not matter as long as the Australian study requirement is met. In the example above, you could have commenced studies in Australia and completed the studies outside Australia and still met the Australian study requirements.

    Example 2: If you have studied at an overseas campus of an Australian educational institution, or undertaken study online or by correspondence with an Australian educational institution while outside Australia, this study will not be accepted. This is because all study must be undertaken while you are physically present in Australia.

    το οποιο ειναι απο αυτη τη σελιδα...οποτε καταλαβαινετε και μονοι σας...ΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ

    General Skilled Migration

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΝΙΦ ΣΝΙΦ...

    Comment


      Για οσους ετοιμαζονται να αιτηθουν για student visa μεσω δικηγορου....Μου ειπε μια δικηγορος οτι αν κανω την νεα αιτηση μεσω εκεινης, δεν με χρεωνει τιποτα γιατι πληρωνεται απ τις σχολες....παιρνει ποσοστο δηλαδη για οσους μαθητες εγγραφει στις σχολες.Αρκει να κανει εκεινη ολη την διαδικασια letter of offer, CoE κλπ...
      Ρωτηστε λοιπον τους δικηγορους σας απο πριν αν πληρωνονται απ τις σχολες με τις οποιες συνεργαζονται ή πρεπει να τους πληρωσετε εσεις....ισως κερδισετε μια γεναια εκπτωση!Η δικη μου μου το ειπε απο μονη της οταν καναμε μια συζητηση(ουτε αυτη την πληρωσα,free consultation) για να δουμε τα επομενα βηματα και οταν την ρωτησα για τη δικη της αμοιβη για να μου κανει την αιτηση, μου ειπε οτι δεν την πληρωνω εγω....μονο τη βιζα πληρωνω.

      Comment


        Συνεργάζεται με συγκεκριμένες σχολές ή μπορεις να επιλέξεις αυτη που σε ενδιαφερει?

        Comment


          Originally posted by alkat View Post
          θα απαντησω μονη μου στην ερωτηση μου μιας και ψαχνοντας βρηκα αυτο το κομματι


          What if you have completed study outside Australia?

          If you have undertaken study while not physically present in Australia, this study cannot be used to satisfy the Australian study requirement.

          However, if you undertook some study overseas but nevertheless completed at least two academic years of study in no less than 16 calendar months while in Australia you can still meet the Australian study requirement.

          Example 1: You would have completed two academic years study in Australia if you undertook a three year, six semester Bachelor degree in the following pattern:

          semester 1 - outside Australia
          semester 2 - in Australia
          semester 3 - in Australia
          semester 4 - in Australia
          semester 5 - outside Australia
          semester 6 - in Australia

          The pattern of study does not matter as long as the Australian study requirement is met. In the example above, you could have commenced studies in Australia and completed the studies outside Australia and still met the Australian study requirements.

          Example 2: If you have studied at an overseas campus of an Australian educational institution, or undertaken study online or by correspondence with an Australian educational institution while outside Australia, this study will not be accepted. This is because all study must be undertaken while you are physically present in Australia.

          το οποιο ειναι απο αυτη τη σελιδα...οποτε καταλαβαινετε και μονοι σας...ΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ

          General Skilled Migration

          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΝΙΦ ΣΝΙΦ...
          Συγνώμη αλλά νομίζω έχεις μπερδευτεί...αυτό που περιγράφεις αφορα το "australan study requirement" και οχι αυτό που θες (αν κατάλαβα καλά) δηλαδή να σπουδάσεις κάτι online το οποίο θα σου επιτρέπει να κάνεις assesment για επάγγελμα της sol list. Το " australian study requirement" είναι για να σου δικαιολογεί επιπλέον 5 πόντους στο points test για την μόνιμη βίζα, ή για να μπορείς να πάρεις την post study working visa. Εκεί ναι χρειάζεαι να σπουδάζεις εντός Αυστραλίας. Αλλά αν θες να πάρεις κάποιο πτυχίο το οποίο σου επιτρέπει να ψάξεις δουλεια στην Αυστραλία μπορείς να το κάνεις και με online courses!

          Comment


            Originally posted by adimitr View Post
            Συγνώμη αλλά νομίζω έχεις μπερδευτεί...αυτό που περιγράφεις αφορα το "australan study requirement" και οχι αυτό που θες (αν κατάλαβα καλά) δηλαδή να σπουδάσεις κάτι online το οποίο θα σου επιτρέπει να κάνεις assesment για επάγγελμα της sol list. Το " australian study requirement" είναι για να σου δικαιολογεί επιπλέον 5 πόντους στο points test για την μόνιμη βίζα, ή για να μπορείς να πάρεις την post study working visa. Εκεί ναι χρειάζεαι να σπουδάζεις εντός Αυστραλίας. Αλλά αν θες να πάρεις κάποιο πτυχίο το οποίο σου επιτρέπει να ψάξεις δουλεια στην Αυστραλία μπορείς να το κάνεις και με online courses!

            Σοβαρα???γιατι ομως μπερδευτηκα ετσι???Βασικα η κουνιαδα μου ψαχνει να βρει να σπουδασει κατι online και μετα να μπορει να παρει την visa τη skilled....ετσι γινεται???ή να βρει σπονσορα και να παει με την 457....δηλαδη σπουδαζοντας online μετα κανει και assesment?Παρολο που ειναι σχολη αυστραλιας???και αν ξερεις και κατι αλλο...η online σχολη πρεπει να ειναι στο CRICOS???;ή μονο οταν ειναι να σπουδασεις και εχεις φοιτητικη visa χρειαζεται???

            Comment


              Καλησπέρα πατριωτάκια.Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει αν το επάγγελμα του Interior design & decoration είναι στην SOL?Ευχαριστώ πολύ.

              Comment


                ποτε δεν ειναι αργα

                καλησπερα σε ολους...με λενε Ηλια απο αθηνα και βλεποντας μαζι με τον υπολοιπο κοσμο οτι η κατασταση δεν παει αλλο αποφασισα να αραιωνω σιγα σιγα....26 οκτ ταξιδευω για μελβουρνη με φοιτητικη βιζα

                Comment


                  Originally posted by ilias81 View Post
                  καλησπερα σε ολους...με λενε Ηλια απο αθηνα και βλεποντας μαζι με τον υπολοιπο κοσμο οτι η κατασταση δεν παει αλλο αποφασισα να αραιωνω σιγα σιγα....26 οκτ ταξιδευω για μελβουρνη με φοιτητικη βιζα

                  Καλησπέρα Ηλία κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
                  Σου εύχομαι καλό ταξίδι κ καλή τύχη στην ζωή σου.........!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Εγω θέλω να ρωτησω κατι. Αν και εχω στειλει e-mail στο UQ δε μου εχουν απαντησει ακομα (και ανησυχω). Για να γραφτείς ή να κάνεις αίτηση για υποτροφία χρειάζεται και ο βαθμός πανελληνίων;
                    Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                    Comment


                      Originally posted by alkat View Post
                      Σοβαρα???γιατι ομως μπερδευτηκα ετσι???Βασικα η κουνιαδα μου ψαχνει να βρει να σπουδασει κατι online και μετα να μπορει να παρει την visa τη skilled....ετσι γινεται???ή να βρει σπονσορα και να παει με την 457....δηλαδη σπουδαζοντας online μετα κανει και assesment?Παρολο που ειναι σχολη αυστραλιας???και αν ξερεις και κατι αλλο...η online σχολη πρεπει να ειναι στο CRICOS???;ή μονο οταν ειναι να σπουδασεις και εχεις φοιτητικη visa χρειαζεται???
                      Κοίτα τα πραγματα έχουν ως εξής...για να πάρεις skilled visa στα περισσοτερα επαγγέλματα της sol list πρέπει να έχεις πτυχίο αναγνωρισμένο από την αντίστοιχη επαγγελματική ένωση του κάθε επαγγέλματος και συνήθως τουλάχιστον bachelor. Cricos κλπ έχουν να κάνουν με τη βίζα, εδώ υπάρχει κόσμος που με ελληνικά πτυχία πετυχαίνει να βγάλει skilled visa η sponsored. Τα πάντα λοιπόν είναι σχετικά με το τι ακριβώς θέλει να ακολουθήσει και ποια είναι τα requirements είτε της αντίστοιχης επαγγελματικής ένωσης, είτε του αντίστοιχου εργοδότη για να κάνει sponsorship...that's it, οπότε να το ψάξει καλά !

                      Originally posted by ilias81 View Post
                      καλησπερα σε ολους...με λενε Ηλια απο αθηνα και βλεποντας μαζι με τον υπολοιπο κοσμο οτι η κατασταση δεν παει αλλο αποφασισα να αραιωνω σιγα σιγα....26 οκτ ταξιδευω για μελβουρνη με φοιτητικη βιζα
                      Γεια σου Ηλία και καλή επιτυχία. Εγώ φεύγω για Μελβούρνη ακριβώς 2 μέρες μετά επίσης με φοιτητική. Άντε να βρεθούμε σε καμιά patriotaki συγκέντρωση να γνωριστούμε και από κοντά

                      Comment


                        γεια σας παιδια και εγω πεταω στις 26 οκτωβριου για το brisbane της Αυστραλιας!
                        καλη τυχη σε ολους μας και ελπιζω να συναντηθουμε κ καπου

                        Comment


                          γεια σας παιδια και εγω πεταω στις 26 οκτωβριου για το brisbane της Αυστραλιας!
                          καλη τυχη σε ολους μας και ελπιζω να συναντηθουμε κ καπου

                          Comment


                            Originally posted by antonis25 View Post
                            γεια σας παιδια και εγω πεταω στις 26 οκτωβριου για το brisbane της Αυστραλιας!
                            καλη τυχη σε ολους μας και ελπιζω να συναντηθουμε κ καπου
                            καλο ταξιδι και καλη τυχη antonis25....!

                            Comment


                              Καλό Ταξίδι κ Καλή Τύχη...!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment

                              Working...
                              X