Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
    Εγω θέλω να ρωτησω κατι. Αν και εχω στειλει e-mail στο UQ δε μου εχουν απαντησει ακομα (και ανησυχω). Για να γραφτείς ή να κάνεις αίτηση για υποτροφία χρειάζεται και ο βαθμός πανελληνίων;
    Στο UQ αργουν πολυ να απαντήσουν και στην δική μου τουλάχιστον περίπτωση δεν ήταν καθολου διαφωτιστίκη η Ms Masaki που ασχολείται με τους international students

    Comment


      καλημερα....εχω κανα δυο ερωτησεις....
      για να πληρωσεις την student visa πρεπει να εχεις credit card????δεν γινεται με debit card (χρεωστικη)??????αν οχι με χρεωστικη η πιστωτικη πρεπει να ειναι στο ονομα του αιτουντα για τη βιζα???

      Comment


        re

        ΣΠΟΥΔΕΣ by Zakari

        Comment


          Originally posted by ZAKARI View Post
          ΣΠΟΥΔΕΣ by Zakari

          http://pipiscrew.com/escape.htm

          αλλα για την πιστωτικη δεν βρηκα απαντηση...πρεπει να ειναι στο ονομα αυτου που θελει τη βιζα???

          Comment


            Γεια σε όλους,

            εγώ έχω φτάσει σε μια φάση του να έχω εξασφαλίσει τα COE για μένα (2μηνο course αγγλικών και για το 2 ετές Master από UniSA Adelaide) + το COE για το μικρό μου που πάει Primary.

            Τώρα πλεον θέλω να αιτηθώ για τη βιζα, όμως χρειάζομαι τη βοήθεια για τη συμπλήρωση από όποιον έχει ιδέα και άποψη. (Εαν το ήξερα ότι ήταν δύσκολο θα απευθυνόμουν σε πράκτορα εξ αρχής, τώρα όμως είναι αργά καθώς έκανα τα πάντα μόνη μου).

            Θα ήθελα να λύσω κάποιες απορίες μου γιατί έχω κολλήσει και πρέπει να προχωρήσω με τη βιζα καθώς 7 Ιανουαρίου ξεκινώ μαθήματα.

            ?????????????????????????????????????????????????
            - Την αίτηση την υποβάλουμε όλα τα μέλη,(φευγουμε όλοι μαζί), συμπληρώνωντας την ίδια φόρμα ή θα πρεπει να την κάνει ο κάθε ένας συγχρώνως αλλά ξεχωριστά. Τι εννοώ?????? Να, βλέπω μπροστά μια φόρμα η οποία έχει part A, B, C, D. Πρέπει ο κάθε ένας να πάρει τη φόρμα από το part Α και να συμπληρώσει τα parts που του αντιστοιχούν???? Ή τους αναφέρω εγώ σε μια αίτηση όλους μαζί και υποβάλω τα αναλογα documents??????

            - Επίσης, κάπου βλέπω ότι υπάρχει μια φόρμα 919 προς συμπλήρωση. Αυτή πρέπει να συμπληρωθεί ακόμα και εάν φύγουμε όλοι μαζί ή μόνο εάν έφύγω εγώ πρώτη με φοιτητική και εκ των υστέρων μετά από χρονικό διάστημα ακολουθούν και οι άλλοι????????????

            - Σχετικά με τις φωτογραφίες που θέλουν, όταν κάνεις αίτηση on-line, πώς τις στέλνεις???? σκαναρισμένες και αυτές και τις κάνεις attach????


            Sorry αλλά τέτοιες οδηγίες δεν υπάρχουν πουθενά για το τι πρέπει να κάνει κανείς και μοιάζει λίγο πολυπλοκο το θέμα.

            Θα μπορούσε όποιος έκανε την αναλογη διαδικασία ή έχει άποψη να με βοηθήσει και μένα?????


            Τhank's a lot !!!!!!!!!!!!!!! ( και άντε να φευγω και εγώ γιατί δεν παλεύεται αλλο εδώ πέρα).

            Comment


              Originally posted by adimitr View Post
              Γεια σου Ηλία και καλή επιτυχία. Εγώ φεύγω για Μελβούρνη ακριβώς 2 μέρες μετά επίσης με φοιτητική. Άντε να βρεθούμε σε καμιά patriotaki συγκέντρωση να γνωριστούμε και από κοντά

              και βεβαια... οποτε θες...π.μ

              Comment


                Originally posted by alkat View Post
                καλημερα....εχω κανα δυο ερωτησεις....
                για να πληρωσεις την student visa πρεπει να εχεις credit card????δεν γινεται με debit card (χρεωστικη)??????αν οχι με χρεωστικη η πιστωτικη πρεπει να ειναι στο ονομα του αιτουντα για τη βιζα???
                Δε ξερω αν γινεται με debit card αλλα σιγουρα δεν ειναι απαραιτητο η πιστωτικη να ειναι στο ονομα σου. Και εγω τη φοιτητικη τη πληρωσα με τη πιστωτικη του ξαδερφου μου.

                Comment


                  Originally posted by nunki View Post
                  Δε ξερω αν γινεται με debit card αλλα σιγουρα δεν ειναι απαραιτητο η πιστωτικη να ειναι στο ονομα σου. Και εγω τη φοιτητικη τη πληρωσα με τη πιστωτικη του ξαδερφου μου.
                  λοιπον το πρωι μιλησα με τας πρεσβειας εδω στην Αθηνα...μου ειπαν πως αν η αιτηση για βιζα γινει online δεχονται μονο πιστωτικη και δεν τους νοιαζει σε ποιανου ονομα ειναι...αυτα!!!!

                  Comment


                    Οι απαντήσεις παρακάτω με κόκκινα

                    Originally posted by annita View Post
                    Γεια σε όλους,

                    εγώ έχω φτάσει σε μια φάση του να έχω εξασφαλίσει τα COE για μένα (2μηνο course αγγλικών και για το 2 ετές Master από UniSA Adelaide) + το COE για το μικρό μου που πάει Primary.

                    Τώρα πλεον θέλω να αιτηθώ για τη βιζα, όμως χρειάζομαι τη βοήθεια για τη συμπλήρωση από όποιον έχει ιδέα και άποψη. (Εαν το ήξερα ότι ήταν δύσκολο θα απευθυνόμουν σε πράκτορα εξ αρχής, τώρα όμως είναι αργά καθώς έκανα τα πάντα μόνη μου).

                    Θα ήθελα να λύσω κάποιες απορίες μου γιατί έχω κολλήσει και πρέπει να προχωρήσω με τη βιζα καθώς 7 Ιανουαρίου ξεκινώ μαθήματα.

                    ?????????????????????????????????????????????????
                    - Την αίτηση την υποβάλουμε όλα τα μέλη,(φευγουμε όλοι μαζί), συμπληρώνωντας την ίδια φόρμα ή θα πρεπει να την κάνει ο κάθε ένας συγχρώνως αλλά ξεχωριστά. Τι εννοώ?????? Να, βλέπω μπροστά μια φόρμα η οποία έχει part A, B, C, D. Πρέπει ο κάθε ένας να πάρει τη φόρμα από το part Α και να συμπληρώσει τα parts που του αντιστοιχούν???? Ή τους αναφέρω εγώ σε μια αίτηση όλους μαζί και υποβάλω τα αναλογα documents??????

                    Τους αναφέρεις όλους μαζί στην αίτησή σου και στέλνεις σκαναρισμένα τα documents.

                    - Επίσης, κάπου βλέπω ότι υπάρχει μια φόρμα 919 προς συμπλήρωση. Αυτή πρέπει να συμπληρωθεί ακόμα και εάν φύγουμε όλοι μαζί ή μόνο εάν έφύγω εγώ πρώτη με φοιτητική και εκ των υστέρων μετά από χρονικό διάστημα ακολουθούν και οι άλλοι????????????

                    Αυτή είναι μόνο αν πας πρώτα μόνη σου και τους φέρεις μετά...δεν σε ενδιαφέρει!

                    - Σχετικά με τις φωτογραφίες που θέλουν, όταν κάνεις αίτηση on-line, πώς τις στέλνεις???? σκαναρισμένες και αυτές και τις κάνεις attach????

                    Δεν θυμάμαι σε κανένα σημείο για φωτογραφίες. Δεν νομίζω να σου χρειάζεται, τα σκαναρισμένα διαβατήρια αρκούν. Και τέλος πάντων ότι χρειάζονται επιπλέον να τους στείλεις, θα στο ζητήσουν οπότε μην πολυαγχώνεσαι...

                    Sorry αλλά τέτοιες οδηγίες δεν υπάρχουν πουθενά για το τι πρέπει να κάνει κανείς και μοιάζει λίγο πολυπλοκο το θέμα.

                    Θα μπορούσε όποιος έκανε την αναλογη διαδικασία ή έχει άποψη να με βοηθήσει και μένα?????


                    Τhank's a lot !!!!!!!!!!!!!!! ( και άντε να φευγω και εγώ γιατί δεν παλεύεται αλλο εδώ πέρα).

                    Comment


                      καλημερα...ερωτηση για την φοιτητικη...σε καποιο σημειο ρωταει

                      • served in a military force or state
                      sponsored/private militia, undergone
                      any military/paramilitary training, or
                      been trained in weapons/explosives use
                      yes or no

                      ρωταει εαν εχει εκπληρωσει τα στρατιωτικα του καθηκοντα καποιος???
                      μην απαντησω καμια βλακεια και τρεχω....αν ξερει καποιος
                      και αν απαντησω ναι πρεπει να εχω καποιο εγγραφο???

                      Comment


                        Πρέπει να απαντήσεις yes και να επισυνάψεις μεταφρασμένο το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης που θα πάρεις από την Στρατολογία.

                        Comment


                          Originally posted by alkat View Post
                          καλημερα...ερωτηση για την φοιτητικη...σε καποιο σημειο ρωταει

                          • served in a military force or state
                          sponsored/private militia, undergone
                          any military/paramilitary training, or
                          been trained in weapons/explosives use
                          yes or no

                          ρωταει εαν εχει εκπληρωσει τα στρατιωτικα του καθηκοντα καποιος???
                          μην απαντησω καμια βλακεια και τρεχω....αν ξερει καποιος
                          και αν απαντησω ναι πρεπει να εχω καποιο εγγραφο???
                          Μετά από αυτές τις γραμμές ,έχει κάτι άλλο?Για διάβασε άλλη μια φορά και ποστάρισε την επόμενη γραμμή.

                          Comment


                            • served in a military force or state
                            sponsored/private militia, undergone
                            any military/paramilitary training, or
                            been trained in weapons/explosives use
                            (however described)?

                            αυτο γραφει...

                            και μετα λεει αυτο

                            If you answered ‘Yes’ to any of the above questions, you must state
                            who it applies to and give ALL relevant details. If the matter relates to a
                            criminal conviction, please give the nature of the offence, full details of
                            sentence and dates of any period of imprisonment or other detention.

                            εκανα γκαφα???ακομα δεν εχω καταλαβει....

                            Comment


                              Πέρσυ που είχα συμπληρώσει έγραφε από κάτω (σε ελευθερη μετάφραση)
                              Εκτός εαν η στρατιωτική υπηρεσία αφορά υποχρεωτική στρατιωτική θητεία της χώρας του αιτούντος.
                              Το αλλάξανε φέτος?

                              Comment


                                alkat,
                                το ίδιο γράφει και στην δική μου αίτηση για partner visa. Πρέπει να δείξεις ότι έχεις εκπληρώσει στρατιωτικές υποχρεώσεις. Μην πελαγώνεις!

                                Comment

                                Working...
                                X