Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Sotiria_ View Post
    Γεια σας παιδιά!
    Ρωτάω και εδώ μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει!!

    Έχω ένα θείο στο Σίδνευ και θα πάω εκεί για σπουδές.
    Εχω ένα σύντροφο εδώ και 2 χρόνια. Αυτός δε μπορεί να έρθει με φοιτική βίζα, όπως σκεφτόμασταν αρχικά, γιατί δεν έχει όλο το ποσό που χρειάζεται να δώσει προκαταβολικά.
    Αυτό που θέλω να μάθω είναι: Μπορώ να συμπεριλάβω εγώ τον φίλο μου στη φοιτητική μου βίζα; Χρειάζονται κάποια αποδεικτικά για τη σχέση μας, όπως ένας κοινός λογαριασμός; Αν ναι, πρέπει να έχουν περάσει 6 μήνες από τότε που τον ανοίξαμε ή 12;
    Αν είμαστε αρραβωνιάσμενοι αυτό αρκεί ως αποδεικτικό;

    Να περνάτε καλά!
    Εμένα μου ζήτησαν τα παρακάτω πρίν 2 ημέρες που έκανα την αίτηση για student visa.
    EVIDENCE OF RELATIONSHIP

    De Facto Relationship
    You and your partner must have been in a de facto relationship for the entire 12 months immediately prior to lodging your application. Please see One-Year Relationship Requirement Australian Immigration Fact Sheet 35. One-Year Relationship Requirement for further information.

    You and your partner must show a mutual commitment to a shared life to the exclusion of all others. You and your partner must be living together or, if not, any separation must be only temporary. You must also have a genuine and continuing relationship with your partner. See below, Evidence of a Genuine and Continuing Relationship.

    Evidence of a Genuine and Continuing Relationship
    You and your partner must each provide a statement or statutory declaration regarding the history of your relationship, including:
    • how, when and where you first met
    • how your relationship developed
    • when you decided to marry or to start a de facto relationship
    • your domestic arrangements (how you support each other financially, physically and emotionally and when this level of commitment began)
    • any periods of separation (when and why the separation occurred, for how long and how you maintained your relationship during the period of separation)
    • your future plans.
    • evidence of cohabitation (such as bills, rental agreement etc).

    Αν έχετε κοινό τραπεζικό λογαριασμό πρέπει να είναι 12 μηνών.
    Επίσης αν οι τραπεζικές ειδοποιήσεις σας έρχονται στην ίδια διεύθυνση να πάρεισ 2-3 μαζί σου.
    Αυτό που μου ζήτησαν εμένα(δεν είμαστε αρραβωνιασμένοι ούτε έχουμε κοινό λογαριασμό)είναι μια επίσημη δήλωση(statutory declaration) απο κάποιο γιατρό,δηκηγόρο,αστυνομικό κτλ οτι επιβεβαιώνει οτι είστε ζευγάρι.
    Όλα αυτά για την Μελβούρνη.
    Φιλικά ,

    Comment


      Παιδιά καλησπέρα.
      Διαβάζω αυτά για de facto relationship.

      Εγώ είμαι με την κοπέλα μου 5 χρόνια.
      Σχεδιάζουμε να φύγουμε με φοιτιτική το ερχόμενο καλοκαίρι.
      Μέχρι τότε θα έχουμε παντρευτεί.
      Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα στο ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ είσαι παντρεμένος???
      Just asking γιατί ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.

      Comment


        Το πρώτο βήμα έγινε! Το πανεπιστήμιο Griffith μου έστειλε το letter of offer για το Master of Teaching που θέλω να κάνω στο Gold Coast. Τώρα πρέπει να τους στείλω την προκαταβολή και τα πτυχία μου επικυρωμένα, ώστε να μου στείλουν το CoE. Η αγωνία αρχίζει τώρα, για το αν θα μου εγκρίνουν την κοπέλα μου ως de facto partner. Έχω μαζέψει ένα σωρό χαρτιά και τρεις statutory declarations, για να δούμε...

        Comment


          Originally posted by pagonelos View Post
          Παιδιά καλησπέρα.
          Διαβάζω αυτά για de facto relationship.

          Εγώ είμαι με την κοπέλα μου 5 χρόνια.
          Σχεδιάζουμε να φύγουμε με φοιτιτική το ερχόμενο καλοκαίρι.
          Μέχρι τότε θα έχουμε παντρευτεί.
          Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα στο ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ είσαι παντρεμένος???
          Just asking γιατί ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.
          Εφόσον θα έρθετε με φοιτητική δεν υπάρχει θέμα στο πόσο καιρό είστε παντρεμένοι.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            Παιδιά, ζητάνε σε όλους ιατρικές εξετάσεις για φοιτιτική βιζα?????
            Εμάς μας ζήτησαν οικογενειακώς να κάνουμε x-ray kai medical examination.
            Είναι φυσικό αυτό....... ή ψάχνουν να βρόυν λάκο στη φάβα???????

            Comment


              Φυσιολογικό είναι και είναι μέρος της διαδικασίας. Μόνο που μπορεί ο officer να ζητήσει ή να μην ζητήσει. Ετσι αν σου πει κάποιος εμένα δεν μου ζήτησαν δεν λέει τίποτα αυτό.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Παιδιά χαιρετώ σας

                Με υποτροφία της Αυτραλιανής Κυβέρνησης για Ναυτικό Δίκαιο θεωρείτε πως έχεις σοβαρές πιθανότητες να μείνεις τελικά μόνιμα στην χώρα;
                Οι σπουδές φυσικά θα γίνουν σε Πανεπιστήμιο της Αυτραλίας

                Comment


                  Παιδιά, έχω πανικοβληθεί.
                  Μου έστελαν μήνυμα να τους στείλω αποδεικτικά για GTE Assessment.

                  Πείτε μου σας παρακαλώ, το ζητάνε σε όλους ή επιλεκτικά.
                  Επίσης, αυτό το GTE αποτελεί φραγμό για τη μονιμότητα αργότερα??????
                  Παίζει να μου πουν μετα από την φοιτητική βιζα ότι λόγω δηλώσεων στο GTE δεν εγκρίνεται η μονιμότητα????
                  Δείτε τι μου ζητάνε ρε παιδιά, ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!



                  REQUEST FOR INFORMATION – DETAILED INFORMATION

                  *Statement of Purpose of your stay

                  Please provide a statement setting out your reasons for undertaking the course(s) of study specified in your application

                  The statement should set out:

                  • your reasons for choosing to undertake the course of study specified in your application

                  • your reasons for choosing to study in Australia rather than in your home country
                  • the relevance of your course of studies to your academic and/or employment background

                  • the relevance of the course to your future career/educational plans

                  *Evidence of your economic circumstances in your home country

                  Please provide documentation/evidence of your economic situation in your home country, including evidence of employment for at least the previous 12 months, evidence of an offer of employment on your return home, tax returns or financial statements.

                  *Evidence of significant ties to your home country

                  Please provide evidence of your ties to your home country that shows that you would have significant incentive to return home at the end of your stay in Australia.

                  This may include evidence of financial, family or social ties in your home country and in Australia.

                  *Copy of your employment references

                  Please provide a copy of your employment references.

                  These references should have information including the address of your employer, period of employment and position held. References should also contain the name and contact details of the person providing the reference.

                  *Evidence of previous studies

                  Please provide evidence of your previous studies.

                  The evidence should include details about the qualification obtained, the name of the education provider and duration of studies. Examples may include graduation certificates or academic transcripts.


                  *Please note you must address all the above requirements to meet the GTE assessment.*

                  Comment


                    ναι έχουν το δικαίωμα, πχ. για Elicos (αγγλικά) που είναι το πιο απλό :
                    Code:
                    http://www.immi.gov.au/students/students/570-1/eligibility-student.htm

                    Comment


                      Originally posted by ZAKARI View Post
                      ναι έχουν το δικαίωμα, πχ. για Elicos (αγγλικά) που είναι το πιο απλό :
                      Code:
                      http://www.immi.gov.au/students/students/570-1/eligibility-student.htm
                      ZAKARI λες δηλαδη οτι εχουν το δικαιωμα να μην σου εγκρινουν μετα αλλη Bιζα λογω της student ELICOS???

                      Comment


                        Να διευκρινήσω παιδιά ότι εγώ έχω COE για Master από UNISA + ένα COE για ELICOS μόνο για 2 μήνες.
                        Αλλά το κύριο COE είναι αυτό για το MASTER 2 χρόνια. Επομένως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

                        Comment


                          alkat @:
                          Οχι δεν λέω κάτι τέτοιο, απλά προσπαθήσα να εξηγήσω ότι είναι λογικό που ζητάνε το GTE

                          annita @:
                          MASTER 2 χρόνια
                          εννοείτε ότι θα σε περάσουν κόσκινο (ποια είσαι , τι κάνεις, λεφτά κτλ)

                          Comment


                            Το GTE είναι προϋπόθεση για ΟΛΟΥΣ τους υποψήφιους αλλοδαπούς φοιτητές στην Αυστραλία. Μην σε τρομάζει λοιπόν. Όλα αυτά που σου ζητάνε (φαντάζομαι έκανες on line application, έτσι;), υπάρχουν και στην γραπτή αίτηση για φοιτητική βίζα, ψάξε να το δεις στο pdf που λέγεται form 157a - Student visa application. Και στείλε νέα σου, μοιράζομαι την αγωνία σου! Κι εγώ περιμένω το CoE σε λίγες μέρες για να κάνω την αίτηση για βίζα!

                            Comment


                              Originally posted by ZAKARI View Post
                              alkat @:
                              Οχι δεν λέω κάτι τέτοιο, απλά προσπαθήσα να εξηγήσω ότι είναι λογικό που ζητάνε το GTE

                              annita @:

                              εννοείτε ότι θα σε περάσουν κόσκινο (ποια είσαι , τι κάνεις, λεφτά κτλ)
                              ZAKARI....

                              Comment


                                Ξερω οτι στο παρελθον δεν ζητουσαν τοσο σχολαστικα πραγματα, αλλα ΟΚ εαν αλλαξαν τα δεδομενα, θα προσαρμοστουμε. Αυτο που με "θυμωνει" ειναι η καθυστεριση και ο τρανκουιλα τροπος τους να ζητανε τα εγγραφα. Ο χρονος με πιεζει και αυτοι απαιτουν καθε 5 μερες νεα εγγραφα. Ειναι αυτος τροπος να χειριζονται τις υποθεσεις??? Τωρα που μου ξεφουρνησαν τα GTE μου εδωσαν προθεσμια 7 μονο μερες, με Σου.Κου. ενδιαμεσα, για να τους στειλω ενα καρο εγγραφα που ειχαν την επιλογη και να μην τα ζητησουν. Anyway!!!!!! Το αλλο με τις βιζες το μαθατε? Καταργουνται λεει πολλες, και ακομα δεν εχω καταλαβει εαν εμας που θελουμε να παμε με Student, μας ευνοουν οι αλλαγες για να μεινουμε μονιμα η θα παμε και επειτα θα επιστρεψουμε με επιπλεον πτυχια για να τα κρεμασουμε και αυτα. Εαν καποιος εχει βρει καποιο ευνοικο νοημα στις αλλαγες, παρακαλειται να μας το πει.

                                Comment

                                Working...
                                X