Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    6 μήνες στην Αυστραλία και αρχισα να ξανα-επεργάζομαι την ιδέα ενός διδακτορικού 5 χρόνια μετά την απομακρυνση μου απο τα ελληνικά πανεπιστήμια.
    Βέβαια τα δίδακτρα που είδα στο κοντινό πανεπιστήμιο το καθιστούν τουλάχιστον απλησίαστο. Περίππου στα 30.000 ετησίως. Θέλω να επικοινωνήσω με το τμήμα του για τους international students να δω τι γίνεται ακριβώς.
    Καταρχήν, δεν χρειάζομαι student visa. Έχω ήδη την temporary partner. Το πτυχίο και το μαστερ είναι "αναγνωρίσιμα". IELTS δεν το έχω... αλλά αν χρειαστεί το'χω. Βαθμό πτυχίου δεν έχω κανέναν της προκοπής, αλλα τουλάχιστον του μαστερ είναι καλύτερος.
    Ξέρει κανεις αν υπάρχουν phd με υποτροφίες; πχ. Ενας (δύο τώρα που το ξανασκέφτομαι) συμφοιτητης μου, πήγε Αμερική πριν χρόνια. Πήρε υποτροφία η οποια στην ουσία του κάλυπτε δίδακτρα και έξοδα διαβίωσης για να κάνει το μαστερ του και το phd του. Το έχει επιχειρήσει κανείς αυτό στην Αυστραλία; Αλλος πχ. πήγε στην Αγγλία και εκανε ένα επιδοτούμενο μαστερ (το δεύτερο γιατι το πρώτο το ελληνικό δεν τον βοηθησε και πολύ) για ένα έτος. Αυτό τον βοήθησε να ενσωματωθεί πιο εύκολα στην αγγλική αγορά εργασίας.
    Εχει κανείς καμμια αναλογη εμπειρία ή έστω αν έχει ακουσει κάτι έγκυρο να μου δώσει καμμια πληροφορία;

    Comment


      Για όσους σκέφτονται να σπουδάσουν λογιστική (accountant studies) στην Αυστραλία, διαβάστε το παρακάτω άρθρο και σκεφτείτε το καλά... Υπάρχει ενδεχόμενο το επάγγελμα να αφαιρεθεί από την SOL...

      Does Australia have too many accountants?

      Comment


        Σπουδές στην Αυστραλία

        Ξαναγραφω αυτο το ποστ εφοσον το πρωτο εξαφανιστηκε ολος περιεργως και θελω να συστησω αυτο το γραφειο για την αμεριστη συμπαρασταση που μου εδωσε και το γραφειο Μελβουρνης και το γραφειο Θεσ/νικης και το συστηνω ανεπιφυλακτα σε ολους,μου βρηκανε δουλεια,σπιτι και μου κανονισανε ακομη και γιατρο οταν μια φορα χρειαστηκα βοηθεια δεν ειχα απο καπου αλλου εφοσον δεν ηξερα κανεναν εδω.Συντομα θα γραψω και ανταποκριση που θα εχει πολυ ενδιαφερων.Εδω τα πραγματα ειναι καλα και υπαρχει προοπτικη αν καποιος οπλιστει με επιμονη και υπομονη δουλειες υπαρχουν αρκει στην αρχη να εισαι διατεθειμενος να κανεις και δυσκολες δουλειες αλλα πληρωνεσε καλα για αυτο μην περιμενετε και πολυ βοηθεια λογια πολλα υπαρχουν και εδω και καποιοι λιγοι που μπορει να σας βοηθησουν,πιστεψτε στον εαυτο σας και ολα θα πανε καλα αλλα οργανωστε το οσο καλυτερα μπορειτε και να μην απογοητευεστε απο τα λογια καποιων.Η Αυστραλια δεν ειναι η γη της επαγγελιας αλλα ειναι πολυ καλυτερα απο την πατριδα και υπαρχει προοπτικη εδω εδω πας συμφωνα με την αξια σου και ανταμοιβεται σωστος.Παρακατω ξαναδινω τον συνδεσμο του γραφειου που με βοηθησε ................... ελπιζω να δημοσιευτει αυτην την φορα αν οχι παρακαλω να με διαγραψετε οριστικα

        Comment



          Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τους κανόνες του φόρουμ ότι απαγορεύεται κάθε είδους διαφήμιση
          Εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BA%CE%...riotaki-net-4/
          Με λίγα λόγια είμαι αναγκασμένος να διαγράψω τον συγκεκριμένο σύνδεσμο.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            Δεν ηξερα που να κανω αυτη την ερωτηση κ τη βάζω εδω..
            Για να αναγνωριστουν τα ελληνικά πτυχία μας απο τους αντιστοιχους φορεις ή για να κανουμε μεταπτυχιακα σας ζητησαν στη μεταφραση και τη σφραγιδα της χαγης ή η απλη μεταφραση κανει? Ευχαριστω

            Comment


              Δε θέλει πουθενά σφραγίδες Χάγης. Επικύρωση από δικηγόρο αρκεί, αρκεί να βάλει σφραγίδα στα αγγλικά με τα στοιχεία του (τηλ. όνομα διεύθυνση κλπ) σε όλες τις σελίδες του εγγράφου.

              Comment


                Φοιτητική βίζα

                Καλησπέρα σας παιδιά είμαι η Ελένη από Θεσσαλονίκη και καινούργια στη παρέα, έχω εδώ και λίγο καιρό που ανακάλυψα το patriotaki.net καθώς googlara.... Λόγω των συνθηκών που επικρατούν στην Ελλάδα ψάχνω και εγώ να μεταναστεύσω προς Αυστραλία μεριά και συγκεκριμένα στην Μελβούρνη. Έχω ψάξει και διαβάσει πως με φοιτητική βίζα είναι πιο εύκολο να φύγεις και να καταφέρεις να μείνεις εκεί. Συγκεκριμένα έχω βρει ένα γραφείο σαν σύμβουλοι να το πω που σε βοηθάνε να πάρεις φοιτητική βίζα...θα σας πω πιο αναλυτικά για αυτό άμα ενδιαφέρει κάποιον να μάθει παραπάνω.....

                Λοιπόν για να μη τα πολύλογο να σας πω για την περίπτωση μου είμαι 23 χρόνων και φέτος τελειώνω τη σχολή μου ΤΕΙ Λογιστικής, έχω το Lower το κρατικό όμως άλλα οπωσδήποτε θα πάρω το IELTS είδη έχω αρχίσει να εξασκώ τα αγγλικά μου, έχω και το ECDL πληροφορικής..... Ο σύντροφος μου τώρα που θα φύγουμε μαζί είναι 29 χρόνων και χειρίστης Κλαρκ με εμπειρία στη δουλειά του άλλα δεν ξέρει αγγλικά και αυτό είναι που με προβληματίζει αρκετά....

                Σε αυτό το γραφείο που ανέφερα μου είπαν ότι μπορώ να πάρω φοιτητική βίζα είτε με σκοπό να μάθω την αγγλική γλωσσά εκεί, είτε να γραφτώ κατευθείαν σε κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα πάνω στο αντικείμενο μου.... Όσο για το δεύτερο μου φαίνεται πιο δύσκολο και από οικονομικής άποψης καθώς θα πρέπει να προπληρώσεις κάποια δίδακτρα (τα οποία είναι φωτιά) από εδώ πριν φύγεις και γιατί το φοβάμαι λιγάκι αν θα τα καταφέρω με τη γλωσσά σε πανεπιστημιακό επίπεδο....

                Άρα σκέφτομαι να ακολουθήσω το πρώτο δηλαδή να γραφτό σε κάποιο πρόγραμμα εκμαθήσεις γλωσσάς και να πάρω την φοιτητική βίζα έτσι και αργότερα να κάνω κάποιο μάστερ εκεί, αυτός ο τρόπος κοστίζει και λιγότερο.....

                Με φοιτητική βίζα και ο φοιτητής και ο σύνοδος του έχουν το δικαίωμα εργασία 20 ώρες την εβδομάδα-στις διακοπές 40 ώρες.... ενώ αν κάνεις κάποιο μάστερ έχουν και οι δυο από 40 ώρες την εβδομάδα..... Αν τελειώσεις τις μεταπτυχιακές σπουδές εκεί μου είπαν ( από αυτό το γραφείο που σας είπα ) ότι μπορείς να ζητήσεις βίζα εργασίας για να κάνεις κάποιο είδος πρακτικής εκεί και αργότερα αφού συμπληρώσεις κάποια μόρια ( ώρες εργασίας) έχεις δικαίωμα να πάρεις μόνιμη βίζα.... Αααα εφόσον αυτό που τελείωσες είναι στα επαγγέλματα που έχουν ζήτηση εκεί, και το Accounting & Finance έχουν....

                Δεν ξέρω αν όλα αυτά που λέω είναι αλήθεια παιδιά γιαυτό και γράφω εδώ γιατί χρειάζομαι τη βοήθεια σας και άμα μπορώ να βοηθήσω και εγώ με αυτά που ξέρω μέχρι στιγμής.....

                Αυτό το γραφείο αναλαμβάνει και να σου βρει σπίτι και να σε βοηθήσει στη αρχή να κάνεις τα διαδικαστικά να βγάλεις ΦΠΑ, να ανοίξεις λογαριασμό στη τράπεζα και άλλα.... ( αυτό το γραφείο είναι σαν αντιπρόσωποι των πανεπιστημίων εκεί και είναι καθαρά για φοιτητική βίζα και μόνο) δεν υπόσχονται δουλειά δηλαδή..... σε κατευθύνουν άλλα δεν σου βρίσκουν και εργοδότη.... )

                ? Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατά πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά μόνος σου εκεί οτιδήποτε για αρχή δεν το συζητάμε καν.... και αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με 2 βασικούς μισθούς εκεί.... γιατί η ζωή είναι ακριβή....

                ? Οι Έλληνες επιχειρηματίες εκεί βοηθάνε σε περνούν στη δουλειά? Γιατί έχω ακούσει πολλά.... Ο σύντροφος μου θα μπορέσει να βρει μια δουλειά μέχρι να μάθει τη γλωσσά εκεί? έχουμε ελπίδα να πάρουμε μόνιμη βίζα με τα δεδομένα που σας ανέφερα ή όχι?

                ? Πέρα από τη φοιτητική βίζα υπάρχει άλλου είδους βίζα που μπορούμε να πάρουμε.....?

                Έχω κάποιους συγγενείς εκεί άλλα δεν θέλω να βασιστώ σε αυτούς γιατί δεν ξέρω αν θα θελήσουν να με βοηθήσουν.... είναι στη Μελβούρνη γιαυτό σκέφτομαι να πάμε εκεί γιατί έχω και κάποιους γνωστούς....

                Αυταααα τα λιγααα παιδιά ακόμα δεν ξεκίνησα διαδικασίες και αναχώνομαι αν θα τα καταφέρω πως θα είναι η ζωή εκεί και όλα αυτά.... ΑΛΛΑΑΑ είμαι αποφασισμένη παιδιά θέλω να φύγω από εδώ να κάνω οικογένεια εκεί να ζήσουμε με αξιοπρέπεια τίποτα άλλο δεν θέλουμε.... γιατί εδώ δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να κάνουμε όσα ονειρευόμαστε....

                Ξέρω ότι όλο αυτό ( βίζες, δίδακτρα, ασφάλεια, νοίκια) και το ταξίδι και η αρχή εκεί κοστίζουν θέλει και το κομπόδεμα του δηλαδή και αυτά τα έχουμε σκεφτεί..... πείτε μου και εσείς με τη ποσό είμαστε καλυμμένοι...????????

                Οτιδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα είναι χρήσιμη για μένα σας ευχαριστώ εκ τον πρότερον....

                Comment


                  Καλημέρα Ελένη κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

                  Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά όσο στα λέει το γραφείο που αναφέρεις κ δυστυχώς η φοιτητική βίζα δεν οδηγεί πάντα στην μόνιμη παραμονή

                  Διάβασε πολύ καλά το πατριωτάκι κ θα καταλάβεις τι εννοώ, όσο για όλα αυτά τα γραφεία που τάζουν λαγούς με πετραχίλια μεγάλη προσοχή...!!!

                  Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά...!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Σε ευχαριστώ πολύ jimathens για την απάντηση σου, το ξέρω ότι δεν είναι τόσο απλό και αυτά τα γραφεία τα φοβάμαι λιγάκι γιατί πολύ εύκολα μου τα παρουσίαζαν όλα και δεν μ' άρεσε......

                    Comment


                      Originally posted by eleni91 View Post
                      Έχω ψάξει και διαβάσει πως με φοιτητική βίζα είναι πιο εύκολο να φύγεις και να καταφέρεις να μείνεις εκεί..
                      Εύκολο να έρθεις,ΠΟΛΥ δύσκολο να μείνεις!
                      Όσο για τα γραφεία...Big Business!

                      Comment


                        Είναι τόσο δύσκολο δηλαδή να κάνεις την φοιτητική βίζα μόνιμη ?

                        Comment


                          Originally posted by manosdownunder View Post
                          Ξαναγραφω αυτο το ποστ εφοσον το πρωτο εξαφανιστηκε ολος περιεργως και θελω να συστησω αυτο το γραφειο για την αμεριστη συμπαρασταση που μου εδωσε και το γραφειο Μελβουρνης και το γραφειο Θεσ/νικης και το συστηνω ανεπιφυλακτα σε ολους,μου βρηκανε δουλεια,σπιτι και μου κανονισανε ακομη και γιατρο οταν μια φορα χρειαστηκα βοηθεια δεν ειχα απο καπου αλλου εφοσον δεν ηξερα κανεναν εδω.Συντομα θα γραψω και ανταποκριση που θα εχει πολυ ενδιαφερων.Εδω τα πραγματα ειναι καλα και υπαρχει προοπτικη αν καποιος οπλιστει με επιμονη και υπομονη δουλειες υπαρχουν αρκει στην αρχη να εισαι διατεθειμενος να κανεις και δυσκολες δουλειες αλλα πληρωνεσε καλα για αυτο μην περιμενετε και πολυ βοηθεια λογια πολλα υπαρχουν και εδω και καποιοι λιγοι που μπορει να σας βοηθησουν,πιστεψτε στον εαυτο σας και ολα θα πανε καλα αλλα οργανωστε το οσο καλυτερα μπορειτε και να μην απογοητευεστε απο τα λογια καποιων.Η Αυστραλια δεν ειναι η γη της επαγγελιας αλλα ειναι πολυ καλυτερα απο την πατριδα και υπαρχει προοπτικη εδω εδω πας συμφωνα με την αξια σου και ανταμοιβεται σωστος.Παρακατω ξαναδινω τον συνδεσμο του γραφειου που με βοηθησε ................... ελπιζω να δημοσιευτει αυτην την φορα αν οχι παρακαλω να με διαγραψετε οριστικα
                          manosdownunder μάλλον μιλάμε για το ίδιο γραφείο και εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι.... αν θες να ανταλλάξουμε εμαιλ να μιλήσουμε γιαυτό....

                          Comment


                            Γεια σας είμαι νέος και εγώ εδώ καλώς σας βρήκα.
                            Λοιπόν το θέμα μου είναι το εξής εγώ είμαι τεχνικός ,και η σύζυγος αυτήν την περίοδο κάνει μαθήματα για να πάρει το IELTS έχει το EDSL,OFFICE και έχουμε και δυο παιδιά.
                            Για να εργαστώ και εγω και ο σύντροφος μου στην Αυστραλία και να έχω και τα παιδιά μαζί ,τι πρεπει να κανω;τι προτείνεται για την περίπτωση μου .
                            Έχτρα πληροφορία έχω αδερφό εκεί παντρεμένω.
                            Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

                            Comment


                              Originally posted by dimos46 View Post
                              Γεια σας είμαι νέος και εγώ εδώ καλώς σας βρήκα.
                              Λοιπόν το θέμα μου είναι το εξής εγώ είμαι τεχνικός ,και η σύζυγος αυτήν την περίοδο κάνει μαθήματα για να πάρει το IELTS έχει το EDSL,OFFICE και έχουμε και δυο παιδιά.
                              Για να εργαστώ και εγω και ο σύντροφος μου στην Αυστραλία και να έχω και τα παιδιά μαζί ,τι πρεπει να κανω;τι προτείνεται για την περίπτωση μου .
                              Έχτρα πληροφορία έχω αδερφό εκεί παντρεμένω.
                              Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
                              Γεια σου dimos46 κ καλώς ήρθες στην παρέα μας.

                              Κατά αρχήν είσαι στην Ελλάδα ή στην Αυστραλία όπως γράφει στο προφίλ σου ? κ το αναφέρω αυτό γιατί στο τέλος λες ότι ο αδερφός σου είναι εκεί... δηλαδή στην Αυστραλία αν κατάλαβα καλά.
                              Ο αδερφός σου πόσα χρόνια είναι παντρεμένος ?
                              Αν είναι πάνω από τέσσερα λογικά θα έχει πάρει κ την αυστραλέζικη υπηκοότητα.
                              Είναι παντρεμένος με αυστραλή υπήκοο ή είναι ο ίδιος υπήκοος ?

                              υ.γ. Αν μπορείς γράψε πιο αναλυτικά για την κατάστασή σας για να πάρεις πιο έγκυρες πληροφορίες από όσους γνωρίζουν.
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Αρχικα ευχαριστω για την ανταποκριση σας.
                                Λοιπον οταν εκανα εγγραφη ειμουν Αυστραλια γιατι ειμουν κουμπαρος στο γαμο του που εγινε τον μαρτιο 2014,η γυναικα του ειναι Αυστραλη υπηκοος,εχει παρει την προσωρινη viza απο οσο ξερω. Τωρα ειμαι στην Ελλαδα ΝΑΙ.

                                Comment

                                Working...
                                X