Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    @ zzzz:

    Κοίτα μήπως κάποιο αυστραλιανό πανεπιστήμιο προσφέρει distance learning...

    Comment


      #47
      απαντήστε και σε εμένα γιατι είναι αρκετά σημαντικό:
      Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει ερώτηση για αυτό. Θέλω να πάω για σπουδές στο UQ (University of Queensland) και θέλω να ρωτήσω: Χρειάζεται και ο βαθμός των πανελληνίων για να σε πάρουν;
      Είναι πολλές οι 622 μέρες;

      Comment


        #48
        Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
        απαντήστε και σε εμένα γιατι είναι αρκετά σημαντικό:
        Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει ερώτηση για αυτό. Θέλω να πάω για σπουδές στο UQ (University of Queensland) και θέλω να ρωτήσω: Χρειάζεται και ο βαθμός των πανελληνίων για να σε πάρουν;
        Απ' οσο γνωριζω δε θελουν βαθμο πανελληνιων εξετασεων. Το απολυτηριο χρειαζεσαι μονο απο οπου φαινεται η βαθμολογια του καθε μαθηματος. Εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καπως.

        Comment


          #49
          Originally posted by pan_k7 View Post
          @ zzzz:

          Κοίτα μήπως κάποιο αυστραλιανό πανεπιστήμιο προσφέρει distance learning...
          Ναι. Υπάρχουν και πανεπιστήμια, αλλά αυτό είναι το ποιο φτηνό.
          "Το φως...το φως! Ας το χαρούμε όσο θα υπάρχουμε εμείς γιατί κείνο θα υπάρχει και χωρίς εμάς" Λουντέμης

          Comment


            #50
            Originally posted by nunki View Post
            Απ' οσο γνωριζω δε θελουν βαθμο πανελληνιων εξετασεων. Το απολυτηριο χρειαζεσαι μονο απο οπου φαινεται η βαθμολογια του καθε μαθηματος. Εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καπως.
            Είχα ξαναπεί ότι όταν γράφτηκα εγώ το 1989 αντιστοίχισαν κανονικά και τη βαθμολογία των τότε πανελλαδικών που είχα δώσει και την μέτρησαν σαν να είχα δώσει εισαγωγικές στην Αυστραλία. Αν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε, θα χρειαστείς και βαθμολογία πανελλαδικών. Καλό θα είναι να ρωτήσεις το πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει στέλνοντας email απευθείας στη σχολή.
            Heal the past. Live the present. Dream the future.

            Comment


              #51
              Όσοι σκοπεύουν να πάνε στη Αυστραλία για σπουδές προσοχή το ινστιτούτο στο οποίο θα κάνετε έγγραφη. Βεβαιωθείτε για τα πιστοποιητικά τους. Στο παρελθόν οι αρχες εκλεισαν ένα πολύ μικρό αριθμό ιδιωτικών ινστιτουτων γιατί δεν τηρούσαν τους κανόνες και νόμους. κάντε σωστές έρευνες για τα ινστιτούτα.
              Πιστοποιημένα κολλέγια είναι αυτά που έχουν αριθμό Εγγεγραμένου Εκπαιδευτικού Οργανισμού (Registered Training Organisation ή, τα αρχικά RTO) καθώς και Κοινοπολιτειακό Mητρώο των Ιδρυμάτων και των Κλάδων Σπουδών για Φοιτητές του Εξωτερικού Commonwealth Register of Institutions and Courses for Overseas Students ή τα αρχικά CRICOS). Για να κάνετε εξακρίβωση της εγκυρότητας του εν λόγω εκπαιδευτηρίου, μπείτε στην (κυβερνητική) ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Εργασίας: The Australian Commonwealth Register of Institutions and Courses for Overseas Students (CRICOS)

              Comment


                #52
                καλησπερα απο Μελβουρνη, φρεσκος και εγω εδω..τα συγχαρητηρια για την ιστοσελιδα, πολυ καλη δουλεια:-) Ελπιζω να γινει κατανοητη η ερωτηση μου. Σκοπευω να σπουδασω, αλλα η ειδικοτητα που εχω διαλεξει υπαρχει σε Tafe μονο, aged care , και ειναι certificate III - 6 μηνες...ξερει κανεις να μου πει αν μετα υπαρχει περιπτωση να μην γινει δεκτη μια υποτιθεμενη αιτηση για working visa, sponsored απο μια υποτιθεμενη δουλεια? επειδη οι σπουδες δεν ειναι 2 χρονια? ευχαριστω προκαταβολικα!

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Voutyro View Post
                  Εγώ πάντως που ήρθα εδώ με υποτροφία από το UniSA τα ελληνικά πτυχία μεταφρασμένα τους έστειλα και τα δέχτηκαν μια χαρά. Οπότε δε νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
                  Μ'ενδιαφέρει και μένα να εισαχθώ σε ένα τμήμα του UNISA συγκεκριμένα.
                  Είμαι στη φάση στο να ψάξω εις βάθος τα σχετικά με το application.
                  Θέλω απλώς να μάθω για τη σειρά των διαδικασιών, από κάποιον που το έχει κάνει ήδη.
                  - Εάν στείλω μήνυμα στο UniSA, θα μου στείλουν στην Ελλάδα έτυπα σχετικά με το τμήμα ή το θεωρούν too much???
                  Επίσης, το UniSA, είναι κάπου στο κέντρο της Αδελαίδας?????
                  - Είναι καλή περιοχή το κέντρο για να μένει κανείς ή να κάνω συνειρμούς με το κέντρο της Αθήνας????
                  - Και κάτι άλλο, υπάρχει ελληνικό σχολείο στην Αδελαίδα????
                  - Σχετικά με τη δουλειά και τους μισθούς, υπάρχουν θέσεις εργασίας?????
                  Οι part-time εργαζόμενοι, τι μισθούς λαμβάνουν???????
                  Thanks a lot σε όποιον απαντήσει!!!!!!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by kissmy7 View Post
                    καλησπερα απο Μελβουρνη, φρεσκος και εγω εδω..τα συγχαρητηρια για την ιστοσελιδα, πολυ καλη δουλεια:-) Ελπιζω να γινει κατανοητη η ερωτηση μου. Σκοπευω να σπουδασω, αλλα η ειδικοτητα που εχω διαλεξει υπαρχει σε Tafe μονο, aged care , και ειναι certificate III - 6 μηνες...ξερει κανεις να μου πει αν μετα υπαρχει περιπτωση να μην γινει δεκτη μια υποτιθεμενη αιτηση για working visa, sponsored απο μια υποτιθεμενη δουλεια? επειδη οι σπουδες δεν ειναι 2 χρονια? ευχαριστω προκαταβολικα!
                    Άσχετα από την διάρκεια των σπουδών, αυτό που πρέπει να δεις είναι αν το επάγγελμα που θα ήθελες να κάνεις, βρίσκεται στη sol λίστα! Αν δεν είναι σ αυτή είναι πολύ δύσκολη η υπόθεση ''βίζα''....
                    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by αντρικος View Post
                      Άσχετα από την διάρκεια των σπουδών, αυτό που πρέπει να δεις είναι αν το επάγγελμα που θα ήθελες να κάνεις, βρίσκεται στη sol λίστα! Αν δεν είναι σ αυτή είναι πολύ δύσκολη η υπόθεση ''βίζα''....
                      Σευχαριστω πολυ. Δεν ξερω αν υπαρχει στην λιστα αλλα ξερω οτι ειναι σε shortage στην Αυστραλια....οντως δυσκολη η διαδικασια...

                      Comment


                        #56
                        Διαβαζα αυτα που λετε παιδια και σκευτομουν: οσοι εχουν την υπηκοοτητα πληρωνουν τις δημοσιες σχολες;; (σας εχω ζαλισει! συγνωμη...)

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by roobina View Post
                          Διαβαζα αυτα που λετε παιδια και σκευτομουν: οσοι εχουν την υπηκοοτητα πληρωνουν τις δημοσιες σχολες;; (σας εχω ζαλισει! συγνωμη...)
                          Φυσικά και πληρώνουμε απλά επειδή είμαστε domestic students έχουμε άλλες τιμές και άλλους τρόπους πληρωμής. Η δωρεάν τριτοβάθμια εκπαίδευση έχει πεθάνει στην Αυστραλία από το 1989.
                          Heal the past. Live the present. Dream the future.

                          Comment


                            #58
                            Αφου λοιπον παρθηκε η αποφαση για τις σπουδες, τωρα εχω το διλημμα ιδιωτικο ή δημοσιο Tafe ? υπαρχει καμμια διαφορα στην αντιμετωπιση,στην εκβαση και στο αποτελεσμα?

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by kissmy7 View Post
                              Αφου λοιπον παρθηκε η αποφαση για τις σπουδες, τωρα εχω το διλημμα ιδιωτικο ή δημοσιο Tafe ? υπαρχει καμμια διαφορα στην αντιμετωπιση,στην εκβαση και στο αποτελεσμα?
                              Ενδιαφέρει κι αλλους αυτή η ερώτηση. Μπορεί κάποιος να απαντήσει.?

                              Καλο θα ήταν απο αυτούς που έχουν παει κάτω με student visa αν είναι εφικτό να αναφέρουν σε ποια σχολή έχουν γραφτει, ποιο μαθημα,ποσο είναι τα δίδακτρα, οι ωρες διδασκαλίας την ημέρα. Για να έχουν μια ιδέα και αυτοί που θέλουν να κάνουν το ίδιο βημα

                              Comment


                                #60
                                καλημερα σας......σας συγχαιρω για την σελιδα σας......θα ηθελα να σας ρωτησω πως μπορει καποιος να βγαλει φοιτιτικη βιζα για αυστραλια που πρεπει να απευθυνθει ....ευχαριστω πολυ

                                Comment

                                Working...
                                X