Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by anastasia v. View Post
    Φιλε alexsio καλυτερα να μην ρωτας κανεναν απο δω...κατανοω οτι ψαχνεσαι αλλα δεν θα βρεις απαντηση.εγω εχω δυο πτυχια ιεκ και τωρα ετοιμαζομαι να τα στειλω για ανγνωριση στον αρμοδιο φορεα της αυστραλιας...απλα εδωμεσα δεν θα σε κατατοπισει κανεις...εγω οταν ειχα ρωτησει εδω μου ελεγαν οχι...κανε τις κινησεις απο μονος σου!
    ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ,ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΙΕΚ,ΩΣΤΕ ΝΑ ,Η ΧΑΝΩ Κ ΧΡΟΝΟ Κ ΧΡΗΜΑ ΑΔΙΚΑ ΕΔΩ..ΕΧΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΕΔΩ,ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ Κ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ TAFE INSTITUTE EKEI..ΘΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΣΟΥ,ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΘΕΙΣ Κ ΕΣΥ? Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

    Comment


      #77
      Originally posted by anastasia v. View Post
      δεν εχω σκοπο να κακολογησω κανεναν εδω.το φορουμ ειναι κατατοπιστικοτατο και καλο θα ηταν να διαβαζουμε εδω οτι εχουμε και να κανουμε μονοι τις κινησεις μας.Λογικο ειναι δεν λεω,ανθρωποι ειμαστε και εχουμε αποριες.καλα κανουν και ρωτανε καποιοι εδω οι οποιοι ενδιαφερονται σοβαρα να μεταναστευσουν απλα εγω σε συνομιλια μου με μελος και π.μηνυματα εδω καταλαβα οτι υπαρχει απο μερικους και ο αποπρασανατολισμος...ελπιζω ολοι να βρουμε τον δρομο μας σιγα σιγα.
      Αποπροσανατολισμός!!!!!!!!! Δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι κάτι τέτοιο έχει γίνει στο patriotaki....τώρα, αν έγινε και δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου ε τότε τι να πω....! Σ αυτό το σημείο θα ήθελα να αναφέρω ότι από πολλά παιδιά, έχει αναφερθεί στο ότι η απαντήσεις στο patriotaki είναι περισσότερο στη βάση εμπειριών και με δεδομένο το ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή! anastasia v έχω την αίσθηση ότι αν έχεις καταλάβει ότι κάποιος αποπροσανατολίζει τους ανθρώπους που ψάχνουν μια πληροφορία, καλό θα ήταν να το αναφέρεις στον admin και όχι να μιλάς με υπονοούμενα! Αυτό θα βοηθούσε στο να μην επαναληφθεί κανένα τέτοιο φαινόμενο!
      Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

      Comment


        #78
        αντρικο εννοειτε οτι θα στειλω στον admin απλα περιμενω ηδη να μου απαντησει σε ενα μνμ μου σχετικα με κατι αποριες πανω στα εργασιακα...ισως να μην εχει δει το μνμ ο ανθρωπος να εχεις και εκεινος τις δουλειες του.απλα καλα θα ηταν να ειμαστε προσεκτικοι σε αυτα που περνουμε ως απαντηση απο αλλους.Ζηταω συγνωμη αν μιλαω με υπονοουμενα και αν εθιξα καποιον.

        Comment


          #79
          Originally posted by anastasia v. View Post
          αντρικο εννοειτε οτι θα στειλω στον admin απλα περιμενω ηδη να μου απαντησει σε ενα μνμ μου σχετικα με κατι αποριες πανω στα εργασιακα...ισως να μην εχει δει το μνμ ο ανθρωπος να εχεις και εκεινος τις δουλειες του.απλα καλα θα ηταν να ειμαστε προσεκτικοι σε αυτα που περνουμε ως απαντηση απο αλλους.Ζηταω συγνωμη αν μιλαω με υπονοουμενα και αν εθιξα καποιον.
          anastasia v. ο admin έχει φτιάξει την σελίδα και βοηθάει στα τεχνικά θέματα μόνο. Αν έχεις ερωτήσεις ή βάλτες σε κάποιο post ή επικοινώνησε με κάποιο μέλος (κατα προτίμηση senior) ή με κάποιον moderator.
          Ελπίζω να μην είμαι εγώ αυτός που του έστειλες κάτι και περιμένεις ακόμα απάντηση γιατι προσπάθω να διαβάζω ολα τα μηνύματα και να απαντάω σε ολα αλλά πολύ φοβάμαι την μέρα που κάποιος θα μείνει παραπονούμενος κατα λάθος.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #80
            Originally posted by Spiouros View Post
            Καλημερα πατριωτακια!!! να ρωτησω 2 πραγματα θελω...(δεδομενου οτι σκεφτομαι τη μεταναστευση στην Αυστραλια και ψαχνω τροπο να φυγω με την αραβωνιαστικια μου..)
            1. Η γυναικα μου ειναι 26 και σκεφτεται σπουδες για επαγγ. καταρτιση (οχι κολεγιο και πανεπιστημιο) κατι μονοετες αντε 2ετες... υπαρχει καποιο ειδος σχολων τετοιου τυπου και αν ναι εξασφαλιζει φοιτητικη βιζα??? Σε αυτη την περιπτωση εγω παω μαζι της??? αν ναι μπορω να εργαστω ή οχι???
            2. Δεν εχει να κανει με σπουδες... αν εχω βρει εργοδοτη μπορω να παρω βιζα και ποια?? το επαγγελμα δεν ειναι στα επιλεξιμα (οδηγος) ... και ειμαι για τα δεδομενα των αυστραλων ανειδικευτος..
            ευχαριστω!!!!!!!!!
            Ναι υπάρχει και είναι τα TAFE και τα Academy και τα College. Τα δίδακτρα όμως είναι λίγο τσουχτερά. Μπορείς να πας μαζί της και να εργαστείς κανονικά μιας και θα είσαι εδω για να την υποστηρίζεις στις σπουδές της κατα το νόμο. Εκείνη ή όποιος απο τους δυο σας πάρει την φοιτητική βίζα, θα μπορεί να εργαστεί μόνο 20 ώρες την εβδομάδα.
            Τα πάντα όλα εδω: Department of Immigration & Citizenship που είναι το site του υπουργείου μετανάστευσης.

            Originally posted by ALEXSIO View Post
            Καλησπερα!
            Θα ηθελα παρακαλω να ρωτησω αν καποιος γνωριζει να μου πει,ειναι η βεβαιωση σπουδων απο ιδιωτικο ιεκ ισοδυναμη με το Certificate III απο καποιο TAFE INSTITUTE,κ ειναι απαραιτητη η πιστοποιηση ωστε να αναγνωριστει το πτυχιο του ιεκ εκει?
            Σας ευχαριστω!
            Πρώτα να διαχωρήσουμε τα χαρτιά που δίνει το ΙΕΚ στα:
            1)Βεβαίωση παρακολούθησης
            2)Πιστοποίηση (Δεν το δίνει το ΙΕΚ αλλά ο ΟΑΕΕΚ που υπάγονται τα ΙΕΚ).

            Με την βεβαίωση παρακολούθησης δεν γίνεται τίποτα μιας και είναι σαν ενα ακόμα απολυτήριο λυκείου. Σαν να τελειώνεις το λύκειο δυο φορές δηλαδή. Δεν ανεβαίνεις στην ιεραρχία της εκπαίδευσης. (Το ίδιο ισχύει και με το αν έχει κάνει κάποιος την ίδια τάξη 5 φορές :P )

            Η πιστοποίηση, ας δούμε πρώτα αν αποτελεί πιστοποιημένο χαρτί απο το Ελληνικό κράτος. Στο site του ΟΑΕΕΚ έχει λίστα με τα αναγνωρισμένα με νόμο και ποιό νόμο επαγγέλματα για πιστοποιημένους απο τα ΙΕΚ και εκεί μπορούμε να δούμε οτι ολες οι κατηγορίες πληροφορικής για παράδειγμα είναι σε εκρεμμότητα. Με άλλα λόγια αν έχεις τελειώσει ειδικότητα φύλακας φυλακών ή κομμωτική είσαι αναγνωρισμένος. Αν έχεις τελειώσει πληροφορική είσαι σε εκρεμμότητα.
            Το ερώτημα τώρα. Μιας και το ίδιο το δικό μας κράτος, η πατρίδα μας δεν έχει αναγνωρίσει ενα σωρό ειδικότητες ενώ την ίδια στιγμή τις πουλάει στα δημόσια ΙΕΚ και μάλιστα αποτελούν και τον κράχτη για να τραβήξουν κόσμο, πως να περιμένουμε ενα ξένο κράτος να τις αναγνωρίσει?

            Η πραγματικότητα είναι όμως οτι απο όσο γνωρίζω, και δεν είμαι ειδικός αλλά την δική μου περίπτωση σου λέω και την εχω γράψει εδω μέσα, είναι οτι προσπάθησα να αναγνωσίσω την δική μου πιστοποίηση σαν Τεχνικός δικτύων Η/Υ μέσω της αρχής που λέγεται Overseas Qualification Unit και απέτυχα. Η απάντησή τους ήταν οτι δεν μπορούν να αναγνωρίσουν τις σπουδές αυτές και πρέπει να απευθεινθώ σε μεγαλύτερο επίπεδο στην αρχή που κάνει τις αναγνωρίσεις σε εθνικό επίπεδο για την Αυστραλία. Εκεί όμως πρέπει να πληρώσω και να κάνω μια γραφειοκρατία και αν τελειώσει θετικά το πολύ όπως υπολογίζω να πάρω κάτι αντίστοιχο με Certificate I ή ΙΙ ή ΙΙΙ οχι παραπάνω.
            Ετσι ξεκίνησα σπουδές για Advance Diploma μιας μου δίνουν την δυνατότητα εδω να το κάνω. Τελειώνοντας το Advance Diploma η πλάκα είναι οτι δεν αναγνωρίζεται και αυτό με την σειρά του στην πατρίδα. Αναγνωρίζονται όμως οι πιστοποιήσεις της Cisco και της Microsoft έτσι κι αλλιώς.
            Τώρα δεν έβαλα τα link απο τα post που εχω γράψει ξανά τα παραπάνω γιατι δεν θυμάμαι και εγώ που είναι πλέον.
            Θα προσπαθήσω να τα βρώ και να τα βάλω με επεξεργασία του μηνύματος αυτού.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #81
              agoriani πολυ φοβαμαι οτι εγω ειμαι τελικα η παραπονουμενη...σου εχω στηλει πριν τπ πασχα ενα πμ για κατι αποριες μου σχετικα με τις βιζες.αν το βρεις και το διαβασεις μου απαντας οποτε μπορεις.σε ευχαριστω.

              Comment


                #82
                Anastasia σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!
                ελπιζω να εισαι καλα κ να εχεις θετικη απαντηση στο θεμα σου!
                Αυτο που θα ηθελα ειναι να μου στειλεις καποιο mail adress η αρθ τηλ του οργανισμου αναγνωρισης,γιατι δν γνωριζω σε ποιον πρεπει να απευθυνθω..συγγνωμη που σε πριζω..ευχαριστω κ παλι για την βοηθεια

                Comment


                  #83
                  Agoriani,σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!Αν μπορεσεις καποια στιγμη στειλε μου τα στιχεια επικοινωνιας του οργανισμου αυτου που κανει τις αναγνωρισεις στην Αυστραλια.
                  Εσυ τις ενεργειες σου τις εκανες απο Ελλαδα η αφου ειχες ηδη παει Αυστραλια?Θυμασαι μηπως ποσα χρηματα σου ειχαν ζητησει?
                  Σκεφτομαι παντως μιας κ ειμαι στο πρωτο ετος ακομα του ιεκ,πως ισως να ηταν καλυτερα να το σταματησω κ να φυγω απο τωρα για Αυστραλια..ποιος ο λογος να χασω αλλα δυο χρονια εδω,γιατι τοσο χρειαζεται μεχρι να παρεις κ την πιστοποιηση...συν τοσα εξοδα για τα διδακτρα τις σχολης..ενω μπορω να κανω το ιδιο πραγμα εκει σε καποιο Τafe σε λιγοτερο χρονο,κ με σιγουρη αναγνωριση.Εσυ ποσα διδακτρα πληρωνεις τωρα για τα μαθηματα σου?Ειναι αλλες οι τιμες για τους Αυστραλιανους υπηκοους?Εγω εχω Αυστραλιανη υπηκοοτητα.Ευχαριστω κ παλι για την πολυτιμη βοηθεια,να εισαι καλα

                  Comment


                    #84
                    anagkh

                    geia sas eimai teliofiti lukeiou kai thelo na spoudasw sthn australiaa pedagogika ! uparxoun ellhnika panepisthmia ??? pos mporo na pao ? as me voithisei kapoios !!!

                    Comment


                      #85
                      exete ellhniki upoiiokotita ? kai sto panepisthmio ti spoudasate ?
                      px mporei kapoion na spoudasei paidagwgika kai na adidaske se ellhniko sxolio i vlakiaa leo ?

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by ALEXSIO View Post
                        Agoriani,σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!Αν μπορεσεις καποια στιγμη στειλε μου τα στιχεια επικοινωνιας του οργανισμου αυτου που κανει τις αναγνωρισεις στην Αυστραλια.
                        Εσυ τις ενεργειες σου τις εκανες απο Ελλαδα η αφου ειχες ηδη παει Αυστραλια?Θυμασαι μηπως ποσα χρηματα σου ειχαν ζητησει?
                        Σκεφτομαι παντως μιας κ ειμαι στο πρωτο ετος ακομα του ιεκ,πως ισως να ηταν καλυτερα να το σταματησω κ να φυγω απο τωρα για Αυστραλια..ποιος ο λογος να χασω αλλα δυο χρονια εδω,γιατι τοσο χρειαζεται μεχρι να παρεις κ την πιστοποιηση...συν τοσα εξοδα για τα διδακτρα τις σχολης..ενω μπορω να κανω το ιδιο πραγμα εκει σε καποιο Τafe σε λιγοτερο χρονο,κ με σιγουρη αναγνωριση.Εσυ ποσα διδακτρα πληρωνεις τωρα για τα μαθηματα σου?Ειναι αλλες οι τιμες για τους Αυστραλιανους υπηκοους?Εγω εχω Αυστραλιανη υπηκοοτητα.Ευχαριστω κ παλι για την πολυτιμη βοηθεια,να εισαι καλα
                        Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία Σε αυτό το link θα βρείς την αρχή αναγνώρισης. Τις ενέργειές μου τις έκανα απο εδώ αμέσως μόλις βγήκε η partner visa μου. Δεν πλήρωσα τίποτα στην Overseas Qualification Unit. Στην άλλη την ανώτερη, θα βρείς πόσο κοστίζει μόνος σου απο το παραπάνω link.
                        Νομίζω οτι εφόσον έχεις αποφασίσει να χρησιμοποιήσεις τα εφόδια των σπουδών σου στην Αυστραλέζικη αγορά εργασίας, δεν έχει κανένα νόημα να χασομεράς με τα ΙΕΚ και πράγματι είναι σωστότερο να έρθεις εδω και να τελειώσεις κάτι, ανάλογα με την ειδικότητα που θέλεις να ακολουθησεις. Το ατού είναι οτι είσαι υπήκοος το οποίο σου δίνει πολλά προσόντα σε σχέση με κάποιον που δεν είναι.
                        Σαν υπήκοος πληρώνεις τα δίδακτρα που πληρώνουν οι φοιτητές του εσωτερικού και οχι οι διεθνείς φοιτητές. Υπάρχει τεράστια διαφορά. π.χ. στο TAFE που είμαι και εγω σαν φοιτητής εσωτερικού πληρώνω περίπου 2500 το χρόνο ενώ ινδός συμφοιτητής μου πληρώνει 10000 το χρόνο για 2ετή πρόγραμμα σπουδών.
                        Δηλαδή αυτό που εμένα θα κοστίσει συνολικά 5000 στον Ινδό θα κοστίζει 20.000!
                        Επίσης όμως εσυ αν υπήκοος μπορείς να ενταχθείς στο πρόγραμμα δανείου προς τους Αυστραλούς και να σου καλύψει το κράτος ολο το κόστος σπουδών και μετά και εφόσον βρείς δουλειά με εισόδημα πάνω απο ενα μεγάλο ποσό (είναι συγκεκριμένο αλλά δεν το θυμάμαι), σου κάνει κρατήσεις για να το ξεπληρώσεις.
                        Επίσης υπάρχουν ενα σωρό άλλες διευκολύνσεις για όποιον είναι υπήκοος, όπως, διευκολίνσεις στις δόσεις των διδάκτρων, μικρά δάνεια απο την ίδια την σχολή εαν πληρείς χαμηλά εισοδηματικά κριτήρια, επίδομα σπουδών απο το Centrelink - περίπου 415 το δεκαπενθήμερο κ.α.
                        Μετά απο ολα αυτά σε ενθαρύνω να αρχίσεις την έρευνά σου σχετικά με σπουδές εδω γιατι θα βρείς και πολλά άλλα. Στο παραπάνω link θα βρείς και το myfuture.gov.au που είναι site σταθμός για την έρευνά σου.

                        Originally posted by anastasia v. View Post
                        agoriani πολυ φοβαμαι οτι εγω ειμαι τελικα η παραπονουμενη...σου εχω στηλει πριν τπ πασχα ενα πμ για κατι αποριες μου σχετικα με τις βιζες.αν το βρεις και το διαβασεις μου απαντας οποτε μπορεις.σε ευχαριστω.
                        Σου στέλνω απάντηση σήμερα! Κάλιο αργά παρά ποτέ!
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #87
                          Καλημέρα σε όλους!!!

                          Έχω κάποιες πληροφορίες σχετικές με τις σπουδές και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας... μήπως και φανούν χρήσιμες και σε κάποιον άλλο
                          Μιλάω πάντα για Αυστραλούς υπηκόους.Τα παιδιά μου τελειώνουν φέτος το λύκειο εδώ στην Ελλάδα και μπορούν να υποβάλουν αίτηση για εισαγωγή σε αυστραλιανό πανεπιστήμιο.Την αίτηση αυτή μπορούν να την υποβάλουν 2 φορές το χρόνο.Μία τον Αύγουστο με Σεπτέμβριο που τα μαθήματα αρχίζουν κανονικά το Φεβρουάριο (τα αποτελέσματα βγαίνουν 17 Ιανουαρίου) και μία τώρα το Ιούνιο.Η αίτηση του Ιουνίου είναι κάτι σαν 2ο εξάμηνο αλλά έχει και τα εξείς μειονεκτήματα:1.Δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για όλες τις σχολές.Είναι κάποιες σχολές που δέχονται 2ο εξάμηνο και 2.Η ημερομηνία λήξης είναι 12 Ιουνίου, τα παιδιά εδώ παίρνουν απολυτήριο τέλη Ιούνη με αρχές Ιούλη.Αλλά γι' αυτό υπάρχει και η παρακάτω επιλογή... Η καταλυτική ημερομηνία μπορεί να είναι 12 Ιούνη αλλά τα πανεπιστήμια αρχίζουν και ειδοποιούν από τις 5 Ιουλίου αυτούς που θα δεχτούν.Μου είπαν λοιπόν πως μπορώ να κάνω την αίτηση εμπρόθεσμα και να στείλω τα δικαιολογητικά μέχρι τις 4 Ιουλίου.Βέβαια θα υστερώ σε σχέσει με τους υπόλοιπους... (αλλά τι έχω να χάσω;)
                          Για να κάνεις αίτηση χρειάζεται το απολυτήριο και οι βαθμοί από τις πανελλήνιες.Εμείς εδώ δίνουμε 6 μαθήματα εκεί 4, μου είπαν πως θα πάρουν τα 4 με την καλύτερη βαθμολογία.Κάθε πανεπιστήμιο παίρνει τα 4 μαθήματα αλλά μπορεί αν θέλει να συνεκτιμήσει και τους βαθμούς από το απολυτήριο για να σε κάνει δεκτό.Κάτι άλλο επίσης διαφορετικό με τα δικά μας δεδομένα είναι ότι το άριστα εκεί είναι το 160 και όχι το 100
                          και για να κάνεις την αίτηση πρέπει να πληρώσεις ένα ποσό... δεν ξέρω ακόμη πόσο αν το μάθω θα ενημερώσω
                          Αυτά προς το παρόν........

                          Αν έχει κάποιος επιπλέον πληροφορίες παρακαλώ ας τις αναρτήσει γιατί είναι πολύ επίκαιρες

                          Comment


                            #88
                            thena καλησπερα,
                            Αν και εχω ασχοληθει κι εγω με το θεμα των σπουδων μιας και ο γιος μου τελειωνει φετος, θα ηθελα να ρωτησω αν το εχεις ψαξει οτι για να μπει σε καποιο πανεπιστημιο χρειαζετε να δωσει πανελληνιες η αρκουν οι βαθμοι απο τις ενδοσχολικες εξετασεις??
                            Ευχαριστω
                            GDSOUL

                            Comment


                              #89
                              Αυτο και εαν δεν ειναι ενδιαφερον ευχαριστουμε kikirikou!!
                              Nα μια ακομα ελπιδα!!!
                              μηπως υπαρχει και αλλο link????? γιατι αυτο δεν μου ανοιγει .
                              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                              Comment


                                #90
                                academia21 για αγγλικα to γνωριζει κανεις στην μελβουρνη ? παιδια καλησπερα,

                                Comment

                                Working...
                                X