Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    sxetika me spoudes sthn Australia

    Originally posted by P.Maria View Post
    Γεια σας...είμαι καινούργιο μέλος στην ομάδα σας και έχω ορισμένες ερωτήσεις πάνω στο θέμα των σπουδών στην Αυστραλία... Αρχικά μπορώ να σπουδάσω όπως οι Αυστραλοί (με δάνειο) αν έχω την υπηκοότητα??.. Το proficiensy είναι αναγνωρισμένο και αρκετό για τις σπουδές μου εκεί??...Επίσης, ο τρόπος με τον οποίο γίνεσαι δεκτός στα πανεπιστήμια είναι ο βαθμός του απολυτηρίου σου??... Στα πανεπιστήμια εκεί μένεις μέσα σε αυτά καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών σου?..Και τέλος πότε ξεκινάνε οι αιτήσεις για τα πανεπιστήμια, οι εγγραφές και τα μαθήματα??...ευχαριστώ εκ των προτέρων..
    fili mou, an eisai international student, kai den exeis ypikoootita, den eisai diladi domestic student, plirwneis peripou 12.000 dolllaria to xronop se panepistimio, toso paei sto University of SA pou spoudazw, alla egw epeidi o husband einai australian citizen, exw tin permanent visa kai thewroumai domestic students kia plirwnw to xrono mono 6.000 dollars.
    xreiazetai kanonikai na exeis to IELT , to Proficiency den to lmbanoune yp[opsin tous, an omows exeis Proficiency, epitygxaneis eykola stis exetaseis tou IELTS, einai eykoles, alla prepei na petyxeis me bathmo Academic Level. ayta.

    Comment


      sxetika me university studies

      Originally posted by panos1966 View Post
      fili mou, an eisai international student, kai den exeis ypikoootita, den eisai diladi domestic student, plirwneis peripou 12.000 dolllaria to xronop se panepistimio, toso paei sto University of SA pou spoudazw, alla egw epeidi o husband einai australian citizen, exw tin permanent visa kai thewroumai domestic students kia plirwnw to xrono mono 6.000 dollars.
      xreiazetai kanonikai na exeis to IELT , to Proficiency den to lmbanoune yp[opsin tous, an omows exeis Proficiency, epitygxaneis eykola stis exetaseis tou IELTS, einai eykoles, alla prepei na petyxeis me bathmo Academic Level. ayta.
      episis tha courses terms ksekinane synithws arxes Flevari, omws oi aitiseis gia na kaneis enrolment sto univ. ginontai poly pio nwris, analoga me ti se endiaferei , poio university kai ti program tha akolouthiseis, ayta ola prepei na ta koitaxeis apo septembri....ola yparxoun sto internet. gia on line information....

      Comment


        Originally posted by nunki View Post
        Καλησπερα P.Maria... Απο τη στιγμη που εισαι αυστραλη υπηκοος, ναι δικαιουσαι το ΗΕΧ αλλα δε ξερω αν υπαρχουν και αλλες προϋποθεσεις. Επισης, απο τη στιγμη που εισαι αυστραλη υπηκοος δε θα σου ζητησουν καποια πιστοποιηση γλωσσομαθειας και αν εισαι σε επιπεδο proficiency δε νομιζω να συναντησεις καποιο προβλημα. Για τα υπολοιπα δε ξερω να σου απαντησω ακριβως αλλα πρεπει να διαβασεις το θεμα σχετικα με τις σπουδες απο την αρχη..... θα σου λυθουν πολλες αποριες
        yparxoun proypotheseis file mou , den einai oloi elegible gia ta studies loans... kai basika den symferei giati oysiastika diplasiazetai to poso pou tha plirwseis sto tyelos, to deaneio einai me toko....egw ws domestic, pantws, dfen mporousa na parw meiwsi toy posou gia one year full timews studies pou kanw...plirvsa cash 6.000 dollars sto UNI>SA.

        Comment


          Σήμερα μέσα σε 1 ώρα αφότου κατέθεσα την αίτηση, εγκρίθηκε η βίζα μου !!!

          Μέχρι τα τέλη Οκτώβρη (πρώτα ο Θεός) κατεβαίνω Μελβούρνη λοιπόν και το ΤΑΞΙΔΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ!!!

          Comment


            Σὰ βγεῖς στὸν πηγαιμὸ γιὰ τὴν Ἰθάκη,
            νὰ εὔχεσαι νά ῾ναι μακρὺς ὁ δρόμος,
            γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.

            Τοὺς Λαιστρυγόνας καὶ τοὺς Κύκλωπας,
            τὸν θυμωμένο Ποσειδῶνα μὴ φοβᾶσαι,
            τέτοια στὸν δρόμο σου ποτέ σου δὲν θὰ βρεῖς,
            ἂν μέν᾿ ἡ σκέψις σου ὑψηλή, ἂν ἐκλεκτὴ
            συγκίνησις τὸ πνεῦμα καὶ τὸ σῶμα σου ἀγγίζει.

            Τοὺς Λαιστρυγόνας καὶ τοὺς Κύκλωπας,
            τὸν ἄγριο Ποσειδῶνα δὲν θὰ συναντήσεις,
            ἂν δὲν τοὺς κουβανεῖς μὲς στὴν ψυχή σου,
            ἂν ἡ ψυχή σου δὲν τοὺς στήνει ἐμπρός σου.

            Νὰ εὔχεσαι νά ῾ναι μακρὺς ὁ δρόμος.
            Πολλὰ τὰ καλοκαιρινὰ πρωινὰ νὰ εἶναι
            ποῦ μὲ τί εὐχαρίστηση, μὲ τί χαρὰ
            θὰ μπαίνεις σὲ λιμένας πρωτοειδωμένους.

            Νὰ σταματήσεις σ᾿ ἐμπορεῖα Φοινικικά,
            καὶ τὲς καλὲς πραγμάτειες ν᾿ ἀποκτήσεις,
            σεντέφια καὶ κοράλλια, κεχριμπάρια κ᾿ ἔβενους,
            καὶ ἡδονικὰ μυρωδικὰ κάθε λογῆς,
            ὅσο μπορεῖς πιὸ ἄφθονα ἡδονικὰ μυρωδικά.

            Σὲ πόλεις Αἰγυπτιακὲς πολλὲς νὰ πᾷς,
            νὰ μάθεις καὶ νὰ μάθεις ἀπ᾿ τοὺς σπουδασμένους.
            Πάντα στὸ νοῦ σου νά ῾χεις τὴν Ἰθάκη.
            Τὸ φθάσιμον ἐκεῖ εἶν᾿ ὁ προορισμός σου.

            Ἀλλὰ μὴ βιάζεις τὸ ταξίδι διόλου.
            Καλλίτερα χρόνια πολλὰ νὰ διαρκέσει.
            Καὶ γέρος πιὰ ν᾿ ἀράξεις στὸ νησί,
            πλούσιος μὲ ὅσα κέρδισες στὸν δρόμο,
            μὴ προσδοκώντας πλούτη νὰ σὲ δώσει ἡ Ἰθάκη.

            Ἡ Ἰθάκη σ᾿ ἔδωσε τ᾿ ὡραῖο ταξίδι.
            Χωρὶς αὐτὴν δὲν θά ῾βγαινες στὸν δρόμο.
            Ἄλλα δὲν ἔχει νὰ σὲ δώσει πιά.

            Κι ἂν πτωχικὴ τὴν βρεῖς, ἡ Ἰθάκη δὲν σὲ γέλασε.
            Ἔτσι σοφὸς ποὺ ἔγινες, μὲ τόση πεῖρα,
            ἤδη θὰ τὸ κατάλαβες οἱ Ἰθάκες τὶ σημαίνουν.


            Προσπαθησε κι εσυ με τις γνωσεις που απεκτησες να βοηθησεις κι αλλους που θα χρειαστουν τις πολυτιμες πληροφοριες σου.ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ!!!
            Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
            ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

            Comment


              [QUOTE=adimitr;50701]Σήμερα μέσα σε 1 ώρα αφότου κατέθεσα την αίτηση, εγκρίθηκε η βίζα μου !!!

              Μέχρι τα τέλη Οκτώβρη (πρώτα ο Θεός) κατεβαίνω Μελβούρνη λοιπόν και το ΤΑΞΙΔΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ!!! [/QUOTE


              Καλή συνέχεια σου εύχομαι και όλα να σου έρθουν το ίδιο βολικά....αλλά δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες γιατί μας κούφανες... τί βίζα αιτήθηκες και πως;Δεν την έστειλες ταχυδρομικά;

              Comment


                Ευχαριστώ και καλό ταξίδι να έχουμε όλοι μας!

                Σας κούφανα ε ; Αμ εγώ δεν κουφάθηκα ; Τι να πω ίσως να έπεσα σε Έλληνα εξεταστή της αίτησης ή το κάρμα μου να είναι φτιαγμένο για Αυστραλία...

                Anyway, η βίζα μου είναι student, ισχύει για 2 και κάτι χρόνια και εφόσον αποφοιτήσω επιτυχώς θα έχω και άλλα 2 χρόνια επέκταση σαν skilled graduate για να δουλέψω αποκτώντας εμπειρία και σπόνσορα σε περίπτωση που δεν θα μπορώ να βγάλω independent.

                Φυσικά την αίτηση την έκανα on line, όπου είναι αρκετά εύκολη διαδικασία και ευχαρίστως να βοηθήσω όποιον έχει απορίες.

                Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχεις λάβει το "confirmation of enrollment (coe) " από το πανεπιστήμιο/σχολή που έχεις διαλέξει, δηλαδή να πληροίς τις προυποθέσεις που ζητάνε (προηγούμενες σπουδές, αγγλικά κλπ) και να αποδεχθείς το letter of offer που σου στέλνουν προπληρώνοντας παράλληλα τα πρώτα δίδακτρα που σου ζητάνε.
                Επίσης μπορείς να τους ζητήσεις να σου συμπεριλάβουν και το OSHC (overseas student health cover) το οποίο είναι ασφάλεια ζωής για σένα και την οικογένεια σου αν κατεβαίνετε μαζί και είναι υποχρεωτικό.

                Αφού τα πληρώσεις όλα αυτά σου στέλνουν το coe όπου φαίνεται αναλυτικά τι σπουδάζεις, για πόσο καιρό και το oshc σου πληρωμένο. Με τον αριθμό που αναγράφει πάνω, το διαβατήριό σου και συμπληρώνοντας ότι πληροφορίες σου ζητάνε κάνεις την αίτηση και voila

                Comment


                  Originally posted by adimitr View Post
                  Ευχαριστώ και καλό ταξίδι να έχουμε όλοι μας!

                  Σας κούφανα ε ; Αμ εγώ δεν κουφάθηκα ; Τι να πω ίσως να έπεσα σε Έλληνα εξεταστή της αίτησης ή το κάρμα μου να είναι φτιαγμένο για Αυστραλία...

                  Anyway, η βίζα μου είναι student, ισχύει για 2 και κάτι χρόνια και εφόσον αποφοιτήσω επιτυχώς θα έχω και άλλα 2 χρόνια επέκταση σαν skilled graduate για να δουλέψω αποκτώντας εμπειρία και σπόνσορα σε περίπτωση που δεν θα μπορώ να βγάλω independent.

                  Φυσικά την αίτηση την έκανα on line, όπου είναι αρκετά εύκολη διαδικασία και ευχαρίστως να βοηθήσω όποιον έχει απορίες.

                  Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχεις λάβει το "confirmation of enrollment (coe) " από το πανεπιστήμιο/σχολή που έχεις διαλέξει, δηλαδή να πληροίς τις προυποθέσεις που ζητάνε (προηγούμενες σπουδές, αγγλικά κλπ) και να αποδεχθείς το letter of offer που σου στέλνουν προπληρώνοντας παράλληλα τα πρώτα δίδακτρα που σου ζητάνε.
                  Επίσης μπορείς να τους ζητήσεις να σου συμπεριλάβουν και το OSHC (overseas student health cover) το οποίο είναι ασφάλεια ζωής για σένα και την οικογένεια σου αν κατεβαίνετε μαζί και είναι υποχρεωτικό.

                  Αφού τα πληρώσεις όλα αυτά σου στέλνουν το coe όπου φαίνεται αναλυτικά τι σπουδάζεις, για πόσο καιρό και το oshc σου πληρωμένο. Με τον αριθμό που αναγράφει πάνω, το διαβατήριό σου και συμπληρώνοντας ότι πληροφορίες σου ζητάνε κάνεις την αίτηση και voila
                  adimitr καλως ήρθες στην παρέα μας!

                  Μπορεί να μην είσαι ο πρώτος που το κάνει γενικά αλλά είσαι ο πρώτος που το έκανε και το έγραψε.
                  Ετσι ετοιμάσου και για τις ανάλογες ερωτήσεις
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    Originally posted by Agoriani View Post
                    adimitr καλως ήρθες στην παρέα μας!

                    Μπορεί να μην είσαι ο πρώτος που το κάνει γενικά αλλά είσαι ο πρώτος που το έκανε και το έγραψε.
                    Ετσι ετοιμάσου και για τις ανάλογες ερωτήσεις
                    Αλήθεια ; Ε ας είμαι εγώ λοιπόν που κάνω την αρχή στην κατατόπιση των μελλοντικών φοιτητών της Αυστραλίας και ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι, γιατί ο συγκεκριμένος τρόπος για να έρθει κανείς Αυστραλία και να μπορεί παράλληλα και να δουλεύει έστω και 20 ώρες την εβδομάδα, είναι ο πιο εύκολος μεν αν δεν έχεις υπηκοότητα, αλλά έχει και πολλές ιδιαιτερότητες οι οποίες και έχουν να κάνουν και με το τι επιλέγεις να σπουδάσεις, πόσο διαρκεί και λοιπά...

                    Γιά το πόσο γρήγορα βγήκε η visa μου, με βοήθησε το γεγονός ότι η επιλογή μου (master of accounting studies) έχει πολυ περισότερες πιθανότητες να γίνει αποδεκτή εύκολα από κάποιον πχ που βγάζει βίζα μόνο για σπουδές αγγλικών για 6 μήνες. Όχι ότι πάλι δεν βγάζεις, αλλά εκεί το ψάχνουν περισότερο, σε ρωτάνε γιατί επιλέγεις Αυστραλία αν είναι μόνο για Αγγλικά και όχι Αγγλία πχ, μπορεί να σου ζητήσουν και τραπεζικό λογαριασμό για να τους αποδείξεις ότι μπορείς να καλύψεις τα έξοδα, κλπ.

                    Γι' αυτό λοιπόν επειδή η κάθε περίπτωση παίζει να έχει ιδιαιτερότητες καλό είναι να γράψουν και άλλα παιδιά αν έχουν κάτι να προσθέσουν...όσο περισότερες περιπτώσεις καλύψουμε, τόσο περισότερα πατριωτάκια θα βοηθηθούν...

                    Καλώς σας βρήκα λοιπόν αδελφέ agoriani (όταν με το καλό κατέβω, θα χαρώ πολύ να βρεθούμε είτε inner city είτε Geelong, όπως και με όλους τους Μελβουρνιανούς) και ένα μεγάλο μπράβο επί της ευκαιρίας για τις ατελείωτες ώρες και γνώση που έχετε προσφέρει απλόχερα σε αυτό το χώρο...αν έχω και εγώ κάτι επιπλέον να δώσω είτε όσο ετοιμάζομαι, είτε σαν ανταποκριτής όταν κατέβω, count me in

                    Comment


                      Eγώ έχω κάποια απλή ερώτηση παιδιά.
                      Πες ότι κλείνω με τα Πανεπιστήμια για enrollment, (μαζί με σύζυγο), έχω όμως και ένα παιδάκι Δημοτικού για το οποίο δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, να βρω και για εκείνον ένα σχολείο συγχρόνως???? Τα δημόσια και τα ιδιωτικά σχολεία έχουν διαφορά στην ποιότητα? Γιατί απ΄όσα βλέπω, και τα δημόσια το θέλουν το παραδάκι τους.

                      Comment


                        Originally posted by adimitr View Post

                        Παράδειγμα, μιλώντας με τον Βασίλη από το "lets go study" όπου και αυτός εντυπωσιάστηκε από το πόσο γρήγορα βγήκε η visa μου, μου είπε ότι με βοήθησε το γεγονός ότι η επιλογή μου (master of accounting studies) έχει πολυ περισότερες πιθανότητες να γίνει αποδεκτή εύκολα από κάποιον πχ που βγάζει βίζα μόνο για σπουδές αγγλικών για 6 μήνες.
                        Ποιό πανεπιστήμιο διάλεξες και με ποιά κριτηρια? Σε βοήθησαν στην επιλογη τα παιδια απο το "lets go studies"?
                        Δίδακτρα και ασφάλεια προπλήρωσες μονο για το πρώτο εξαμηνο?
                        Τιμές ενδεικτικα μπορείς να δωσεις?

                        Comment


                          Originally posted by revekka87 View Post
                          Ποιό πανεπιστήμιο διάλεξες και με ποιά κριτηρια? Σε βοήθησαν στην επιλογη τα παιδια απο το "lets go studies"?
                          Δίδακτρα και ασφάλεια προπλήρωσες μονο για το πρώτο εξαμηνο?
                          Τιμές ενδεικτικα μπορείς να δωσεις?
                          Επέλεξα το kaplan business school το οποίο στην αυστραλία συνεργάζεται με το Bradford College. Γενικα το kaplan παίζει και σε Αμερική και σε Αγγλία και άλλες χώρες και έχει καλό όνομα στο business field. Το βρήκα μόνος μου από το site των ICA AUSTRALIA όπου έψαχνα για accredited courses και το συζήτησα και με τα παιδιά από το let's go study οι οποίοι μου είπαν πολύ καλά λόγια και μάλιστα έχουν και συνεργασία πλεoν μεταξύ τους.

                          Επίσης, ήταν από τα πιο οικονομικά σε δίδακτρα για master σε accounting με 2 full years of study (προκειμένου να έχω και την επέκταση της βίζας σε skilled graduate όταν με το καλo αποφοιτήσω γιατί πολλά master courses σε uni δεν είναι full 2 years) και πλήρως αναγνωρισμένο σαν course, από όλες τις λογιστικές ενώσεις της Αυστραλίας (CPA, ICA etc) το οποίο και θα μου είναι απαραίτητο για να βγάλω την μόνιμη βίζα.

                          Τώρα ως προς την πληρωμή, έδωσα περίπου 6,500$ τα οποία περιελάμβαναν το 1ο από τα 5 συνολικά τετράμηνο της σχολής (5,500), η ατομική μου ασφάλεια συνολικά και για τα 2 έτη σπουδών (800$) και 200$ σαν έξοδα εγγραφής.

                          Comment


                            Originally posted by annita View Post
                            Eγώ έχω κάποια απλή ερώτηση παιδιά.
                            Πες ότι κλείνω με τα Πανεπιστήμια για enrollment, (μαζί με σύζυγο), έχω όμως και ένα παιδάκι Δημοτικού για το οποίο δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, να βρω και για εκείνον ένα σχολείο συγχρόνως???? Τα δημόσια και τα ιδιωτικά σχολεία έχουν διαφορά στην ποιότητα? Γιατί απ΄όσα βλέπω, και τα δημόσια το θέλουν το παραδάκι τους.
                            Όπωσδήποτε θα πρέπει να έχεις βρει σχολείο και για το παιδί αλλιώς δεν θα του βγει η βίζα. Τώρα για ποιότητες μεταξύ ιδωτικών-δημόσιων δεν γνωρίζω ακόμα, αλλά δεν φαντάζομαι να έχει μεγάλη διαφορά. Περισσότερα θα μπορεί να σου πει κάποιος που είναι ήδη κάτω και το έχει ψάξει.

                            Comment


                              Originally posted by adimitr View Post
                              Όπωσδήποτε θα πρέπει να έχεις βρει σχολείο και για το παιδί αλλιώς δεν θα του βγει η βίζα. Τώρα για ποιότητες μεταξύ ιδωτικών-δημόσιων δεν γνωρίζω ακόμα, αλλά δεν φαντάζομαι να έχει μεγάλη διαφορά. Περισσότερα θα μπορεί να σου πει κάποιος που είναι ήδη κάτω και το έχει ψάξει.
                              Thank's adimitr.

                              Να ρωτήσω και πάλι, γιατι οσο το ψαχνω τόσες απορείες αναδύονται.
                              - Πρέπει να έχω βρει και σπίτι πριν αιτηθώ τη βίζα?????
                              Βλέπω ότι το Πανεπιστημιο προσφέρει δυνατότητα υποστήριξης για accomodation, (με το αζημείωτο φυσικά), να το χρησημοποιήσω ή να ψάξω μόνη μου μέσω μεσητικών σελιδων με φωτο, αληθεια, τι χρεώνουν αυτα τα γραφεία?

                              Comment


                                Originally posted by annita View Post
                                Thank's adimitr.

                                Να ρωτήσω και πάλι, γιατι οσο το ψαχνω τόσες απορείες αναδύονται.
                                - Πρέπει να έχω βρει και σπίτι πριν αιτηθώ τη βίζα?????
                                Βλέπω ότι το Πανεπιστημιο προσφέρει δυνατότητα υποστήριξης για accomodation, (με το αζημείωτο φυσικά), να το χρησημοποιήσω ή να ψάξω μόνη μου μέσω μεσητικών σελιδων με φωτο, αληθεια, τι χρεώνουν αυτα τα γραφεία?
                                Όχι δεν χρειάζεται να έχεις βρει σπίτι για να κάνεις τη βίζα.

                                Για να βρεις σπίτι για όλη την οικογένεια, αν δεν έχεις κάποιον εκεί να εγγυηθεί για σένα δεν πρέπει να είναι και πολύ εύκολο πάντως. Γενικά απ' ότι διαβάζω οι landlords που νοικιάζουν ζητάνε σχεδόν πάντα συστάσεις από προηγούμενους που εχεις νοικιάσει, αλλά και συνήθως πρέπει να συναντηθείς μαζί τους να κάνεις inspection στο σπίτι πρωτού το κλείσεις.
                                Επειδή απ'οτι έχω καταάβει υπάρχει και ανταγωνισμός και με άλλες οικογένεις που θέλουν να νοικιάσουν, και ο landlord θα επιλέξει να νοικιάσει σίγουρα σε κάποιον που είναι ήδη κάτω και έχει και συστάσεις, πρέπει να είσαι πολύ υχερή για να κλείσεις σπίτι μέσω internet και παράληλα να είναι και αυτό που περιμένεις. Αυτή είναι εκτίμησή μου βέβαια, μην παρεξηγηθώ, γιατί και εγώ θα μπω αφού κατέβω σε αυτή τη διαδικασία. Μέχρι στιγμής η άποψη μου στηρίζεται από αυτά που έχω διαβάσει δεξια και αριστερά.
                                Όσο για τη χρέωση από τα μεσιτικά, δεν γνωρίζω ποια είναι, αλλά νομίζω ότι βαρύνει μόνο τον landlord, όχι εσένα.

                                Νομίζω λοιπόν ότι καλύτερος τρόπος είναι να ζητήσεις από το πανεπιστήμιο να σου βρει σπίτι. Σίγουρα δεν θα είναι ακριβότερο απ' ότι αξίζει και θα γλυτώσεις και αρκετή ταλαιπωρία αό το να ψάχνεις μόνη σου.

                                Comment

                                Working...
                                X