Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για την Νορβηγία που μπορεί να ενδιαφέρουν !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by joker_black View Post
    Έχει σχεδόν τα πάντα (europris). Ξέρω ότι έχει και τρόφιμα, καθώς είχε κάνει μια φάρσα με κομμένα χέρια στα ράφια με τα κρέατα. Σε όλα τα προιόντα, εκτός των τροφίμων, οι τιμές είναι όσο στην Ελλάδα.
    Δυστυχώς η ανάρτηση μου για το Europris δεν εμφανίζεται ολόκληρο....Δεν εχω γράψει μόνο αυτα...

    Comment


      #47
      Originally posted by vasoulita81 View Post
      Για κάποιο λόγο δεν εμφανίζονται ολόκληρα τα μυνήματα μου...
      Και εγω το ειχα παθει.Αν βαζεις κομμα σε κάθε λεξη ή πολλες τελείες τα κοβει.Διορθωσε το και θα εμφανιστεί ;)

      Comment


        #48
        Originally posted by joker_black View Post
        Έχει σχεδόν τα πάντα (europris). Ξέρω ότι έχει και τρόφιμα, καθώς είχε κάνει μια φάρσα με κομμένα χέρια στα ράφια με τα κρέατα. Σε όλα τα προιόντα, εκτός των τροφίμων, οι τιμές είναι όσο στην Ελλάδα.
        Εμένα πάντως στο Europris της περιοχής μου , τα μόνα τρόφιμα που εχει είναι αυτά που προανέφερα...Ισως σε μεγαλύτερα Europris να έχει απ'ολα.

        Comment


          #49
          @Apostolos gr : Εστειλα οτι χαρτια χρειαζοντουσαν στον οργανισμο αναγνωρησης (SAK) μου τσειλανε το εμβασμα για να πληρωσω και σε 2 μηνες το ειχα.

          Comment


            #50
            Τα 1000ευρω ειναι η χαμηλοτερη προσφορα για σπιτι 30τμ.... υπαρχει και με 1200 ευρω αμα θες (ολα πληρωμενα) να τ' αφήσω;;; Μπορεις να βρεις και φθηνοτερο απο 1000ε αλλα θα ειναι και λιγότερα τα τμ... ή δε θα εχει κουζίνα. Οχι καθόλου, απλά θα ειναι φοιτητικη κουζινα. Δυο μάτια, ενα μικρο ψυγειο (ξενοδοχείου). Μια γνωστη μου μενει σε 15τμ πχ.... δεν ξερω πως μπορει αλλα μενει. Ενα δωματιο που απλα τα εχει ολα. Μετα παιζει ρολο και η περιοχη που ψάχνεις... Παντως οι τιμες τοσο παιζουν.
            Η επόμενη φθηνη λυση ειναι η συγκατοικηση με αλλα 2-3-4-5-6 ατομα. 6 νομιζω ειναι το μαξιμουμ.

            Comment


              #51
              Αfrodite !
              Με καλό ψάξιμο ίσως υπάρχει κάτι πιο φτηνό, πάντως τα 1000 ευρώ το μήνα είναι περίπου 8.400nοκ για Νορβηγία είναι προσιτά .


              Hybel !

              Utleieboliger i Oslo og på Lillestrøm !

              Bolig til leie !

              Bolig til leie Bergen !
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #52
                Πατριοτεν.... απο το Hybel.no - Rubrikkannonser for leiligheter, hybler og bofellesskap over hele Norge που μολις ανέβασες σου δείχνω μερικά παραδείγματα για να δεις οτι κατω απο 8000-9000 δε βρίσκεις.
                1)Nyrenovert hybel sentralt på Frogner (ledig omgående) | Bolig til leie | Oslo | Hybel.no
                7500 κορωνες για 15τμ γκαρσονιερα οπου την τουαλετα και το μπανιο τα μοιράζεσαι με άλλους κατοίκους της πολυκατοικιας. Φθηνο αλλα εγω δεν θα εμενα.Δε μου αρεσει να μοιραζομαι ειδικα το μπανιο. Και μινι κουζινα.

                2)Pent hybel til leie i sofienberg --kort tid | Bolig til leie | Oslo | Hybel.no
                35 τμ 9000 κορονες (τι σου έλεγα;). Και περιλαμβανει μονο ρευμα και καλωδιακη τηλεοραση.

                Τα υπόλοιπα που βλεπεις φθηνα, μεταξυ 4500-7000 και λενε room i leilighet ή rom i bokollektiv σημαίνει οτι νοικιάζουν μονο το δωματιο μεσα σε ενα σπτι. Το υπόλοιπο του σπιτιου το μοιραζεσαι με άλλους. Συγκατοίκηση με άλλα λόγια.


                Οπως βλέπεις σου απέδειξα οτι δεν βρίσκεις σπιτι να μείνεις μόνος σου με κατω απο 8000-9000 κορωνες. Πατριοτεν μη με αμφισβητεις σε αυτο το θέμα. Εκανα 3 μηνες να βρω σπιτι τοτε που έψαχνα, την ενοικιαση σπιτιου την είχα κάνει επιστήμη. Εβλεπα την τιμή και καταλαβαινα τα τμ πριν διαβάσω την αγγελία. Και όχι μονο αυτό. Ειχα πετύχει 2 απατεώνες (μπορει να ήταν και το ιδιο πρόσωπο). Τους ανακάλυψα λογο του οτι είχα κάνει επιστήμη το ψαξιμο σπιτιου. Αλλιώς θα την πάταγα.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by afrodite View Post
                  Πατριοτεν: Οπως βλέπεις σου απέδειξα οτι δεν βρίσκεις σπιτι να μείνεις μόνος σου με κατω απο 8000-9000 κορωνες. Πατριοτεν μη με αμφισβητεις σε αυτο το θέμα. Εκανα 3 μηνες να βρω σπιτι τοτε που έψαχνα, την ενοικιαση σπιτιου την είχα κάνει επιστήμη. Εβλεπα την τιμή και καταλαβαινα τα τμ πριν διαβάσω την αγγελία. Και όχι μονο αυτό. Ειχα πετύχει 2 απατεώνες (μπορει να ήταν και το ιδιο πρόσωπο). Τους ανακάλυψα λογο του οτι είχα κάνει επιστήμη το ψαξιμο σπιτιου. Αλλιώς θα την πάταγα.
                  Αfrodite ! Γειτόνισσα λάθος κατάλαβες !
                  ΔΕΝ είχα, ΟΥΤΕ έχω, πρόθεση να σε αμφισβητήσω το αντίθετο μάλιστα, συμφωνώ και επαυξάνω με όσα λες, περί ενοικίασης σπιτιών.
                  Εγώ το μόνο που υποστήριξα ήταν ότι όποιος ψάχνει, κάτι θα βρει, απλά αυτό.
                  (Μην στερείς την ελπίδα από κανέναν, δεν κοστίζει τίποτα. Σουηδική παροιμία) !
                  Και βέβαια θυμάμαι (από το Chat) την ταλαιπωρία σου μέχρι να βρεις σπίτι ξεχνιούνται τέτοια πράγματα.
                  Τα λίνκ αυτά τα έβαλα μήπως κάποιος ενδιαφερόμενος, που ψάχνει να βρει σπίτι στην Νορβηγία, μπορέσει να βρει κάτι η να κάνει κάποια έρευνα και να πάρει κάποια οσμή για το τι παίζεται με την ενοικίαση σπιτιών στην Νορβηγία.
                  Πάντως για ένα ζευγαράκι που δουλεύοντας και οι δύο, σε απλές δουλειές με μηνιαίες αποδοχές περίπου (- +) 50.000nok.και για τους δύο κάθε μήνα,τα ενοίκια(- +)10.000nok.~ 15.000nok.τον μήνα, για ενοίκιο σπιτιού δεν είναι άσχημα.
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #54
                    Εγραψα τις λεπτομεριες για να μην παρανοήσει κάποιος οτι τα σπιτια ειναι φθηνά γείτονα. Πανακριβα ειναι, δεν ξέρω τι παίζει στις άλλες χώρες με τα ενοίκια. Καλα σύγκριση με Ελλάδα δεν παίζει. Ειδικά αν σκεφτώ ότι δίνω τοσα λεφτά όσο η συνταξη του πατέρα μου.... Εκει χτυπαω το κεφαλι σου στον τοίχο οσο το σκέφτομαι. Βεβαια αλλο το κοστος ζωής εδω, άλλοι οι μισθοι εδώ (οταν δω εναν θα σου πω) και αλλο στην Ελλάδα. Και ναι αν ειναι 2 ατομα που δουλευουν μια χαρα ζεις. Εγω ειμαι ενα ατομο (και η γάτα μου) και δεν δουλεύω (ουτε η γατα μου) οποτε τα παντα μου φαίνονται ακριβα εως πανάκριβα. Αλλα αυτο το σπιτι δεν το αλλάζω με τίποτα!!! Κι ας μου λενε ολοι οτι δινω πολλά.... Κι οχι μονο γιατι το εχω αγαπησει, αλλά γιατι εχω εναν αγγελο ως σπιτονοικοκυρά που μου εχει σταθει σπαθί καλυτερη και απο μανα μου. τροπος του λεγειν, μανα ειναι μονο μια....
                    Και να θελω ομως να φυγω δεν μπορω.... οταν εχεις γάτα η επιλογη της συγκατοικησης δυσκολεύει. Ασε που προτιμω το μονη μου... δεν ειμαι φοιτητρια πια.... υποτιθεται πως εδω προσπαθω να χτίσω τη ζωή μου. Η συγκατοικηση ειναι για τα νιατα...

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by afrodite View Post
                      Εγραψα τις λεπτομεριες για να μην παρανοήσει κάποιος οτι τα σπιτια ειναι φθηνά γείτονα. Πανακριβα ειναι, δεν ξέρω τι παίζει στις άλλες χώρες με τα ενοίκια. Καλα σύγκριση με Ελλάδα δεν παίζει. Ειδικά αν σκεφτώ ότι δίνω τοσα λεφτά όσο η συνταξη του πατέρα μου.... Εκει χτυπαω το κεφαλι σου στον τοίχο οσο το σκέφτομαι. Βεβαια αλλο το κοστος ζωής εδω, άλλοι οι μισθοι εδώ (οταν δω εναν θα σου πω) και αλλο στην Ελλάδα. Και ναι αν ειναι 2 ατομα που δουλευουν μια χαρα ζεις. Εγω ειμαι ενα ατομο (και η γάτα μου) και δεν δουλεύω (ουτε η γατα μου) οποτε τα παντα μου φαίνονται ακριβα εως πανάκριβα. Αλλα αυτο το σπιτι δεν το αλλάζω με τίποτα!!! Κι ας μου λενε ολοι οτι δινω πολλά.... Κι οχι μονο γιατι το εχω αγαπησει, αλλά γιατι εχω εναν αγγελο ως σπιτονοικοκυρά που μου εχει σταθει σπαθί καλυτερη και απο μανα μου. τροπος του λεγειν, μανα ειναι μονο μια....
                      Και να θελω ομως να φυγω δεν μπορω.... οταν εχεις γάτα η επιλογη της συγκατοικησης δυσκολεύει. Ασε που προτιμω το μονη μου... δεν ειμαι φοιτητρια πια.... υποτιθεται πως εδω προσπαθω να χτίσω τη ζωή μου. Η συγκατοικηση ειναι για τα νιατα...
                      Αfrodite !
                      Πουθενά ΔΕΝ γράφτηκε ότι για να νοικιάσεις σπίτι στην Νορβηγία είναι φτηνά.
                      Αναφέρθηκε ότι είναι ΠΡΟΣΙΤΑ για ένα ζευγάρι που δουλεύουν και οι δύο (αναφερόμαστε σε ζευγάρι κάτι σύνηθες που είναι και η πλειοψηφία τών μεταναστών) ΔΕΝ βάζουμε τον εαυτό μας σαν πρότυπο.
                      Επίσης αν κάποιος δεν μπορεί να βρεί δουλειά για δικούς του λόγους αυτό δεν ισχύει για άλλους δεν έχουν όλοι την ίδια τύχη και την ίδια μοίρα.
                      Προσπαθούμε να γράφουμε και να δίνουμε αντικειμενικές πληροφορίες.
                      π.χ.Αν κάποιος δεν μπορεί να βρει δουλειά η σπίτι, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρόκειται να βρει κανένας άλλος, η επειδή κάποιος βρήκε ακριβό σπίτι, πρέπει και οι άλλοι να βρουν ακριβό σπίτι ο καθένας έχει το άστρο του, άλλους τους πάει και άλλους όχι, έτσι είναι η ζωή !
                      Και εδώ στην Stockholm υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα σπίτια ο "κανόνας" όμως δεν αλλάζει είναι πάντα ο ίδιος "όποιος ψάχνει στο τέλος βρίσκει" σπίτι, δουλειά, τα πάντα !
                      Χαιρετισμούς στην γάτα σου !

                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        #56
                        Ωραια φωτο... επισης να αναφερω οτι οι τιμες που ανεφερα (και το αν ειναι ακριβα ή οχι) ειναι τιμές ΟΣΛΟ. Σε αλλες πολεις οι τιμες διαφέρουν (προς τα πανω και προς τα κατω) . Και σε χωριά, εκει θα βρεις πολυ φθηνα. Με τα ιδια λεφτα που δινω εγω φιλη μου νοικιαζει 3αρι (σχεδον 4αρι) με ταραστια δωματια και μπαλκονια

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by afrodite View Post
                          Ωραια φωτο... επισης να αναφερω οτι οι τιμες που ανεφερα (και το αν ειναι ακριβα ή οχι) ειναι τιμές ΟΣΛΟ. Σε αλλες πολεις οι τιμες διαφέρουν (προς τα πανω και προς τα κατω) . Και σε χωριά, εκει θα βρεις πολυ φθηνα. Με τα ιδια λεφτα που δινω εγω φιλη μου νοικιαζει 3αρι (σχεδον 4αρι) με ταραστια δωματια και μπαλκονια

                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #58
                            Η ρατσιστική νοοτροπία των μεταναστών κατά των Νορβηγών !!!

                            1)

                            2)

                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by patrioten View Post
                              Η ρατσιστική νοοτροπία των μεταναστών κατά των Νορβηγών !!!

                              1)

                              2)

                              Αξίζει να σημειωθεί, για να μην υπάρχει ''τσουβάλιασμα'', ότι το ρεπορτάζ αφορά συγκεκριμένες εθνότητες, με συγκεκριμένες θρησκευτικές πεποιθήσεις (μουσουλμάνοι). Οι Πολωνοί, οι οποίοι αποτελούν μια μεγάλη μερίδα των μεταναστών, δεν κατατάσσεται σε αυτή την κατηγορία.

                              Comment


                                #60
                                Winter in Trondheim 2014 !

                                Trondheim in Winter by Natural Light !
                                Winter in Trondheim 2014 !


                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X