Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους.

    Έκατσα και διάβασα το θέμα που αφορά τη μετανάστευση στον Καναδά. Συμμερίζομαι την αγωνία όλων των παιδιών που θέλουν να εγκαταλείψουν την πατρίδα μας, αλλά τα πράγματα είναι πολύ χάλια και θα γίνουν χειρότερα.

    Είμαι κι εγώ ενας από αυτούς που θέλουν "να την κάνουν" από Ελλάδα για Καναδά.

    Αρχικά τα πράγματα είναι ψιλο εύκολα για μένα, μιας και είμαι Καναδός υπήκοος, και έχω έτοιμο και το Καναδικό διαβατήριο. Και σχεδιάζω να φύγω στα μέσα Ιουλίου για Βανκουβερ μάλλον.

    Εκεί έχω ενα θείο, ο οποίο όμως θεωρεί ότι είμαι ευθυνή γι αυτόν αν πάω εκει και μου τα μασάει σα να θέλει να αποφύγει να "του φορτωθώ".

    Όσο κι αν έψαξα σε διάφορα site με δουλειες δε μπόρεσα να βρώ κάτι για το οποίο να μπορώ να στείλω βιογραφικό, γιατί δεν βρήκα κάτι το οποίο να έχει σχέση με την μέχρι τωρα εργασιακή μου εμπειρία.

    Θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορεί κάποιος να μου πει με κάποια σιγουριά για το πόσο εύκολο ή δυσκολο ειναι να βρει κάποιος μια οποιαδήποτε δουλεία στο Βακνουβερ, η οποία θα μου εξασφαλίζει τα βασικα, για αρχή τουλάχιστον, μέχρι να εγκλιματιστώ και να κοιτάξω και για κάτι καλυτερο.

    Αν κάποιος από Βανκουβερ διαβάσει το ποστ και μπορει να βοηθήσει σε κάτι, ας μου γράψει. Παραθέτω ορισμένα από τα στοιχεία που αφορά την επαγγελματική μου εμπειρία:

    Ειμαι 30 ετώ, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕΙ, δεν έχω κάποιο πτυχίο αγγλικών αλλά τα κατέχω αρκετά καλά, έχω εργαστεί για 1 χρόνο ως συντηρητής ηλεκτολογικών εγκαταστάσεων και δικτύων υπολογιστών. 6 μήνες σε εγκαταστάσεις ανελκυστήρων και 4 χρόνια (μέχρι σήμερα δλδ) σε εταιρεία σχετικά με τον κλάδο των ΑΠΕ στο τμήμα της μέτρησης και αξιολόγησης του Αιολικου δυναμικου.

    Την Δευτέρα θα ενημερώσω ότι προτίθεμαι να παραιτηθώ τέλος Ιουνίου.

    Θα χαρώ πολυ αν υπάρξει απάντηση.

    Ευχαριστώ για την ανοχή σας στο κατεβατό μου.

    Comment


      Γιώργο, το μόνο που έχω να πώ και ξέρω δηλαδή είναι ότι εκεί που πάς το να έχεις τελειώσει IGCSE αγγλικά θα βοηθούσε αλλά ντάξει το γεγονός ότι τα κατέχεις καλά είναι πλεονέκτημα. Αυτά που είπαν δηλαδή. Άλλα δεν ξέρω. Περιμένω και εγώ να μου απαντήσουν.

      Comment


        Originally posted by giorgos888 View Post
        Καλησπέρα σε όλους.

        Έκατσα και διάβασα το θέμα που αφορά τη μετανάστευση στον Καναδά. Συμμερίζομαι την αγωνία όλων των παιδιών που θέλουν να εγκαταλείψουν την πατρίδα μας, αλλά τα πράγματα είναι πολύ χάλια και θα γίνουν χειρότερα.

        Είμαι κι εγώ ενας από αυτούς που θέλουν "να την κάνουν" από Ελλάδα για Καναδά.

        Αρχικά τα πράγματα είναι ψιλο εύκολα για μένα, μιας και είμαι Καναδός υπήκοος, και έχω έτοιμο και το Καναδικό διαβατήριο. Και σχεδιάζω να φύγω στα μέσα Ιουλίου για Βανκουβερ μάλλον. .................................................. .....
        Γεια σου Γιώργο,

        Το ότι έχεις την υπηκοότητα σε γλυτώνει από πολλά, για την ακρίβεια αν δεν την είχες και με το αντικείμενο που έχεις σπουδάσει δεν θα μπορούσες να πας δυστυχώς.

        Εάν ο θείος σου δε μπορεί να σε βοηθήσει ενεργά (έτοιμη δουλειά, στέγη για εύλογο διάστημα κτλ), τότε καλύτερα να αφήσεις την ιδέα του Βανκούβερ καθώς είναι το πιο δύσκολο μέρος στον Καναδά με μία "δουλειά επιβίωσης". Ούτως ή άλλως το πτυχίο σου το ξεχνάς εκεί, η αναγνώρισή του προυποθέτει πάρα πολύ χρόνο, δύσκολες εξετάσεις, συνεντεύξεις για εκτίμηση γνώσεων, δουλειά ως βοηθός μηχανικού για κάποια χρόνια, ώστε να καταφέρεις τελικά να πάρεις τον τίτλο εκεί. Για την ακρίβεια, καλύτερο θα ήταν αντί για το πτυχίο του μηχανικού να προσπαθήσεις να εκμεταλλευτείς την προυπηρεσία σου ως τεχνικός δικτύων, μιας και αυτή είναι μία ειδικότητα που ψάχνουν αρκετά.

        Πολύ καλύτερα μέρη για να ψάξεις για "οποιαδήποτε δουλειά" είναι οι μεγάλες πόλεις του Οντάριο και της Αλμπέρτα, πολύ πιο εύκολο να καταφέρεις να στρωθείς και να έχεις ένα αξιοπρεπέστατο επίπεδο διαβίωσης με προοπτικές εξέλιξης.

        Comment


          Γειά σου Γιώργο.

          Νομίζω ότι με την ιδιότητα του Καναδού πολίτη,έχεις κρατική μέριμνα σε θέματα κατοικίας
          εργασίας,ασφάλειας κτλ. καθώς επαναπατρίζεσαι.
          Εννοώ ότι θα σου βρούν δουλειά που δύνασαι να εκτελέσεις καθώς επίσης και προσωρινή
          κρατική κατοικία.
          Για μάθε απο την Πρεσβεία ή οποιαδήποτε άλλη πηγή μπορείς και ενημέρωσέ με σχετικά.

          Καλή Επιτυχία !
          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

          Comment


            καλησπέρα σε όλους
            ρίξτε λιγο φως στο σκοταδι..που με τυλιγει..λοιπον θελω να φυγω για Καναδα..εχω εκει τον αδερφο της γιαγιας μου που εχει παιδια και εγγονια..χρονια στον Καναδα πως μπορει να μη βοηθησει αυτο;
            θελουμε να παμε όλοι μαζι , εγω ο αντρας μου και η κορη μας. Εκεινος ειναι ψυχολογος και εγω ιστορικος , τι γινεται με αυτες τις δουλειες; υπαρχει ζητηση; αναγνωριση πτυχιου ευκολη; α..μια μικρη λεπτομερεια..εγω δεν ξερω αγγλικα..καθολου..μοναχα ιταλικα που ειναι ασχετα...(((
            χρειαζομαι τις γνωσεις σας))
            ευχαριστω

            Comment


              Καλησπέρα σε όλους.

              Χτες μιλούσα με τον θείο μου που ζει στο Βανκούβερ του Καναδά και μου έλεγε για το σωματείο (το λεγόμενος Union) στο οποίο εγγράφονται οι Καναδοί και τους προωθεί σε διάφορες δουλειές.

              Αυτό που μου είπε και πιστεύω ότι αξίζει να επισημάνω, είναι ότι ο απλός εργάτης αμείβεται με 40$ την ώρα, και σε περίπτωση υπερωριών μπορεί να φτάσει και τα 60$ την ώρα.

              Η ιδιαιτερότητα είναι όμως σε αυτή την περίπτωση, ότι το Union μπορεί να σε στείλει για δουλειά οπουδήποτε στον Καναδά, να σε φιλοξενεί σε "καταβλησμό" και να σε ταίζει, αλλά να δουλεύεις για 40 μέρες συνέχεια και μετα το πέρας των 40 ημερών να πέρνεις μια βδομάδα άδεια.

              Τώρα το αν αξίζει να μπει κανείς σε αυτή τη δοκιμασία ας πουμε, είναι θέμα κατα πόσον μπορεί να αντέξει κάποιος.

              Εγώ προσωπικά θα γραφτώ στο Union όταν με το καλό πάω στον Καναδά.

              Comment


                Originally posted by giorgos888 View Post
                Καλησπέρα σε όλους.

                Χτες μιλούσα με τον θείο μου που ζει στο Βανκούβερ του Καναδά και μου έλεγε για το σωματείο (το λεγόμενος Union) στο οποίο εγγράφονται οι Καναδοί και τους προωθεί σε διάφορες δουλειές.

                Αυτό που μου είπε και πιστεύω ότι αξίζει να επισημάνω, είναι ότι ο απλός εργάτης αμείβεται με 40$ την ώρα, και σε περίπτωση υπερωριών μπορεί να φτάσει και τα 60$ την ώρα.

                Η ιδιαιτερότητα είναι όμως σε αυτή την περίπτωση, ότι το Union μπορεί να σε στείλει για δουλειά οπουδήποτε στον Καναδά, να σε φιλοξενεί σε "καταβλησμό" και να σε ταίζει, αλλά να δουλεύεις για 40 μέρες συνέχεια και μετα το πέρας των 40 ημερών να πέρνεις μια βδομάδα άδεια.

                Τώρα το αν αξίζει να μπει κανείς σε αυτή τη δοκιμασία ας πουμε, είναι θέμα κατα πόσον μπορεί να αντέξει κάποιος.

                Εγώ προσωπικά θα γραφτώ στο Union όταν με το καλό πάω στον Καναδά.
                Σε ποιό "Union" αναφέρεσαι? Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, υπάρχουν πάρα πολλά σωματεία ανάλογα το επάγγελμά σου και δυστυχώς οι μισθοί που αναφέρεις απλά δεν υπάρχουν, πόσο μάλλον για "εργάτες". Τα περισσότερα από αυτά τα επαγγέλματα είναι κλειστά και χρειάζεσαι ειδική άδεια η οποία τις περισσότερες φορές είναι όνειρο καλοκαιρινής νυκτός.

                Η πρόνοια εφόσον είσαι Καναδός σου δίνει ένα επίδομα που διαφέρει ανάλογα την περιφέρεια, αλλά γενικά είναι κοντά και κάτω από τα 900 δολλάρια το μήνα, ένα ποσό με το οποίο δύσκολα επιβιώνεις γενικά στον Καναδά αν δεν έχεις έτοιμη στέγη. Όσο για το να σου βρουν δουλειά, μπορεί να συμβεί, ο βασικός είναι κοντά στα $9 την ώρα αν και συνήθως βρίσκεις με 10-12 την ώρα με λίγο ψάξιμο. Αντίθετα με τη διαφήμιση που γίνεται, υπάρχει και στον Καναδά ανεργεία, υπάρχουν άστεγοι Καναδοί πολίτες και το Βανκούβερ δεν έχει ιδιαίτερα καλά ποσοστά σε κάτι από τα παραπάνω...

                Comment


                  Originally posted by beholder69 View Post
                  Σε ποιό "Union" αναφέρεσαι? Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, υπάρχουν πάρα πολλά σωματεία ανάλογα το επάγγελμά σου και δυστυχώς οι μισθοί που αναφέρεις απλά δεν υπάρχουν, πόσο μάλλον για "εργάτες". Τα περισσότερα από αυτά τα επαγγέλματα είναι κλειστά και χρειάζεσαι ειδική άδεια η οποία τις περισσότερες φορές είναι όνειρο καλοκαιρινής νυκτός.

                  Η πρόνοια εφόσον είσαι Καναδός σου δίνει ένα επίδομα που διαφέρει ανάλογα την περιφέρεια, αλλά γενικά είναι κοντά και κάτω από τα 900 δολλάρια το μήνα, ένα ποσό με το οποίο δύσκολα επιβιώνεις γενικά στον Καναδά αν δεν έχεις έτοιμη στέγη. Όσο για το να σου βρουν δουλειά, μπορεί να συμβεί, ο βασικός είναι κοντά στα $9 την ώρα αν και συνήθως βρίσκεις με 10-12 την ώρα με λίγο ψάξιμο. Αντίθετα με τη διαφήμιση που γίνεται, υπάρχει και στον Καναδά ανεργεία, υπάρχουν άστεγοι Καναδοί πολίτες και το Βανκούβερ δεν έχει ιδιαίτερα καλά ποσοστά σε κάτι από τα παραπάνω...
                  και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι. Ποιο είναι αυτό το union? Εκτός αν αναφέρεσαι στο Fort McMurray οπου οι μισθοί είναι αρκετά υψηλοί, δουλεύεις 2 βδομάδες και έχεις μια βδομάδα ρεπό, σου παρέχουν συνήθως στέγη και τροφή αλλά είσαι στη μέση του πουθενά και γενικά τα πράγματα εκεί είναι δύσκολα απο πολλές απόψεις (ναρκωτικά κλπ). Πάντως εγώ που μένω Εντμοντον και θεωρείται περιοχή με υψηλούς μισθούς, τέτοια ποσά δεν έχω ακούσει. Το ωρομίσθιο είναι ικανοποιητικό αλλά με τίποτα δεν φτάνει τα 60$ για έναν απλό εργάτη. Δεν ξέρω τι γίνεται στις υπόλοιπες πόλεις του Καναδά, εδώ πάντως η ανεργεία δεν είναι μεγάλη και σε γενικές γραμμές η πλειοψηφία αυτών που είναι άνεργοι είναι κατ' επιλογήν (λόγω επιδομάτων) και όχι γιατί δεν μπορούν να αποροφηθούν απο την αγορά εργασίας. Αν έχεις όρεξη για δουλεία εδώ, κάτι θα βρείς στα σίγουρα.

                  Comment


                    Originally posted by zwnn View Post
                    και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι. Ποιο είναι αυτό το union? Εκτός αν αναφέρεσαι στο Fort McMurray οπου οι μισθοί είναι αρκετά υψηλοί, δουλεύεις 2 βδομάδες και έχεις μια βδομάδα ρεπό, σου παρέχουν συνήθως στέγη και τροφή αλλά είσαι στη μέση του πουθενά και γενικά τα πράγματα εκεί είναι δύσκολα απο πολλές απόψεις (ναρκωτικά κλπ). Πάντως εγώ που μένω Εντμοντον και θεωρείται περιοχή με υψηλούς μισθούς, τέτοια ποσά δεν έχω ακούσει. Το ωρομίσθιο είναι ικανοποιητικό αλλά με τίποτα δεν φτάνει τα 60$ για έναν απλό εργάτη. Δεν ξέρω τι γίνεται στις υπόλοιπες πόλεις του Καναδά, εδώ πάντως η ανεργεία δεν είναι μεγάλη και σε γενικές γραμμές η πλειοψηφία αυτών που είναι άνεργοι είναι κατ' επιλογήν (λόγω επιδομάτων) και όχι γιατί δεν μπορούν να αποροφηθούν απο την αγορά εργασίας. Αν έχεις όρεξη για δουλεία εδώ, κάτι θα βρείς στα σίγουρα.
                    Όντως, η Alberta έχει τα χαμηλότερα ποσοστά ανεργείας και άλλα καλά σε σχέση με τον υπόλοιπο Καναδά, για αυτό και ενώ έχω συγγενείς σε Μόντρεαλ και Τορόντο, το δίλημμα για το που θα μείνω είναι ανάμεσα σε Calgary & Edmonton

                    Comment


                      Καλημέρα σε όλους…
                      Την περασμένη Κυριακή (6/5) ήρθα από Καναδά όπου είχα πάει για μία καταδρομική να δώ τη γίνεται… από πού να αρχίσω… Καταρχήν το σύστημα είναι καταπληκτικό, δουλεύει στην εντέλεια. Κατά την άποψή μου το φαγητό, τα ρούχα και τα αυτοκίνητα είναι τα πιο φτηνά πράγματα που μπορείς να βρεις. Τα σπίτια τους είναι ένα θέμα γιατί είναι ξύλινα με θεμέλια από μπετόν και σχετικά ακριβά όπως και τα ενοίκια τους (για ένα σπίτι με δύο υπνοδωμάτια σε καλή περιοχή θέλεις γύρο στα 1200$). Οι άνθρωποι εκεί μου φάνηκαν φιλικοί σε γενικές γραμμές. Μου έκανε εντύπωση ότι υπάρχουν πολλοί κινέζοι και πακιστανοί. Ο καιρός ήταν σε γενικές γραμμές καλός αυτήν την εποχή με συννεφιά και λίγες βροχές και η θερμοκρασία παρόλο που ήταν χαμηλή δεν την καταλάβαινες όπως στην Ελλάδα. Αρκετή υγρασία. Είχα ενοικιάσει και ένα αυτοκίνητο για να μετακινούμε μέσα και έξω από την πόλη. Το δύσκολο εκεί είναι το παρκάρισμα θέλει πολύ προσοχή γιατί με το παραμικρό σε γράφουν. Είδα αρκετά προάστια το Τορόντο. Γενικά θα έλεγα ότι υπάρχει ηρεμία και τα πράγματα κυλούν ήρεμα. Γενικά δεν υπάρχει η διασκέδαση που έχουμε εδώ και η ζωή εκεί είναι δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά. Άλλωστε υποτίθεται ότι όποιος Έλληνας πάει εκεί δεν πάει για διακοπές. Το ΣΚ υπάρχει μία πιο έντονη κινητικότητα από αυτούς που βγαίνουν για διασκέδαση αλλά όχι σαν την δική μας. Τέλος θα ήθελα να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος από τις προοπτικές εξέλιξης που έχει κάποιος εκεί γιατί δυστυχώς η Ελλάδα δεν μπορεί να δώσει πολλά πράγματα την παρούσα χρονική περίοδο.
                      Αν κάποιος θέλει να κάνει κάποιες ερωτήσεις είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε ερώτηση.

                      Comment


                        kalispera.to thema metanasteusis ston kanada einai toso diskolo oso gia tin australia?to exo psaksei gia tin australia kai einai arketa diskolo.
                        Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!!!ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ!!!!!!

                        Comment


                          Originally posted by baso View Post
                          kalispera.to thema metanasteusis ston kanada einai toso diskolo oso gia tin australia?to exo psaksei gia tin australia kai einai arketa diskolo.

                          Οι διαφορές είναι μηδενικές! ( κάτι σαν το 0+0= 14 για τους μεγαλύτερους!) Και οι δυο χώρες έχουν σοβαρή μεταναστευτική πολιτική και για να πάει κανείς πρέπει να είναι καλά προετοιμασμένος σε όλα τα επίπεδα, με πιο δύσκολο το οικονομικό! Είναι επένδυση πλέον η μετανάστευση!
                          Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                          Comment


                            Originally posted by alexandros23 View Post
                            Καλημέρα σε όλους…
                            Την περασμένη Κυριακή (6/5) ήρθα από Καναδά όπου είχα πάει για μία καταδρομική να δώ τη γίνεται… από πού να αρχίσω… Καταρχήν το σύστημα είναι καταπληκτικό, δουλεύει στην εντέλεια. Κατά την άποψή μου το φαγητό, τα ρούχα και τα αυτοκίνητα είναι τα πιο φτηνά πράγματα που μπορείς να βρεις. Τα σπίτια τους είναι ένα θέμα γιατί είναι ξύλινα με θεμέλια από μπετόν και σχετικά ακριβά όπως και τα ενοίκια τους (για ένα σπίτι με δύο υπνοδωμάτια σε καλή περιοχή θέλεις γύρο στα 1200$). Οι άνθρωποι εκεί μου φάνηκαν φιλικοί σε γενικές γραμμές. Μου έκανε εντύπωση ότι υπάρχουν πολλοί κινέζοι και πακιστανοί. Ο καιρός ήταν σε γενικές γραμμές καλός αυτήν την εποχή με συννεφιά και λίγες βροχές και η θερμοκρασία παρόλο που ήταν χαμηλή δεν την καταλάβαινες όπως στην Ελλάδα. Αρκετή υγρασία. Είχα ενοικιάσει και ένα αυτοκίνητο για να μετακινούμε μέσα και έξω από την πόλη. Το δύσκολο εκεί είναι το παρκάρισμα θέλει πολύ προσοχή γιατί με το παραμικρό σε γράφουν. Είδα αρκετά προάστια το Τορόντο. Γενικά θα έλεγα ότι υπάρχει ηρεμία και τα πράγματα κυλούν ήρεμα. Γενικά δεν υπάρχει η διασκέδαση που έχουμε εδώ και η ζωή εκεί είναι δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά. Άλλωστε υποτίθεται ότι όποιος Έλληνας πάει εκεί δεν πάει για διακοπές. Το ΣΚ υπάρχει μία πιο έντονη κινητικότητα από αυτούς που βγαίνουν για διασκέδαση αλλά όχι σαν την δική μας. Τέλος θα ήθελα να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος από τις προοπτικές εξέλιξης που έχει κάποιος εκεί γιατί δυστυχώς η Ελλάδα δεν μπορεί να δώσει πολλά πράγματα την παρούσα χρονική περίοδο.
                            Αν κάποιος θέλει να κάνει κάποιες ερωτήσεις είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε ερώτηση.
                            Αααααα, να ο άνθρωπος μας...

                            Κατ αρχάς να πω κι εγώ ότι σήμερα ενημέρωσα στη δουλειά ότι τον Ιούλιο θα παραιτηθώ για να φύγω για Καναδά. Χαίρομαι που το ποστ σου είναι αρκετά ενθαρρυντικό. Έχεις να μας πεις κάτι σχετικό με τον εργασιακό τομέα μιας και είσαι φρέσκος από κει, έστω και ως τουρίστας? Αυτό είναι που με ψιλοαγχώνει εμένα γιατί δεν εχω βρει κάτι που να με περιμένει. Βέβαια δεν πηγαίνω ξέμπαρκος, αλλά σε συγγενεις που μου λεν έλα εδω και θα βρεθεί δουλειά.

                            Όσο αφορά το Union που έλεγα παραπάνω, μου το πε προχτες ο πατέρας μου πιο είναι, αλλά τώρα όσο και να σπάω το κεφάλι μου δε μπορώ να το θυμηθώ.

                            Επίσης, ο θείος μου που μένει εκει, μου είπε ότι το κατώτατο ωρομίσθιο βάση νόμου είναι 10$ την ώρα. Δλδ και να σκουπίζεις που λέει ο λόγος, κάτω από 10$ δε θα πάρεις...

                            Και τέλος να πω ότι ο αδερφός μου φεύγει στις 21 Μαίου για Καναδά, ειναι σιδεράς- αλουμινάς και του χουν βρει δουλειά... ;)

                            Comment


                              Ενθαρρυντικά τα νέα για Καναδά! Από δουλειές πως πάει?

                              Comment


                                PLIROFORIES

                                kalispera.opws polus kosmos psaxnw kai egw tropo gia metanasteusi.exw psaksei para polla site alla mataia.pantou einai ligaki mperdemena pragmata kai kanena den mou edwse ti sigouria gia ena tetoio vima.ithela loipon na rwtisw an gnwrizei kapoios ean uparxei kapoio site i foroum pou afora ton kanada,kata protimisi foroum pou apartizetai apo ellines metanastes tou kanada,etsi wste na mporousa na parathesw ena viografiko as poume,na milisw me ellines metanastes pou vriskontai ekei,me ergodotes.i kati paromoio.euxaristw ek twn proterwn

                                Comment

                                Working...
                                X