Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by giorgos888 View Post
    Αααααα, να ο άνθρωπος μας...

    Κατ αρχάς να πω κι εγώ ότι σήμερα ενημέρωσα στη δουλειά ότι τον Ιούλιο θα παραιτηθώ για να φύγω για Καναδά. Χαίρομαι που το ποστ σου είναι αρκετά ενθαρρυντικό. Έχεις να μας πεις κάτι σχετικό με τον εργασιακό τομέα μιας και είσαι φρέσκος από κει, έστω και ως τουρίστας? Αυτό είναι που με ψιλοαγχώνει εμένα γιατί δεν εχω βρει κάτι που να με περιμένει. Βέβαια δεν πηγαίνω ξέμπαρκος, αλλά σε συγγενεις που μου λεν έλα εδω και θα βρεθεί δουλειά.

    Όσο αφορά το Union που έλεγα παραπάνω, μου το πε προχτες ο πατέρας μου πιο είναι, αλλά τώρα όσο και να σπάω το κεφάλι μου δε μπορώ να το θυμηθώ.

    Επίσης, ο θείος μου που μένει εκει, μου είπε ότι το κατώτατο ωρομίσθιο βάση νόμου είναι 10$ την ώρα. Δλδ και να σκουπίζεις που λέει ο λόγος, κάτω από 10$ δε θα πάρεις...

    Και τέλος να πω ότι ο αδερφός μου φεύγει στις 21 Μαίου για Καναδά, ειναι σιδεράς- αλουμινάς και του χουν βρει δουλειά... ;)
    Καλή επιτυχία εφόσον το έχεις αποφασίσει!

    Στο Βανκούβερ για την ακρίβεια ο βασικός είναι 10.25, γενικά στον Καναδά κυμαίνεται από 9.27 έως 10.25, οπότε έχει τον μεγαλύτερο, αλλά είναι και από τις πιο ακριβές πόλεις στον Καναδά με διαφορά. Επίσης, όλοι αυτοί οι μισθοί είναι προ φόρων και οι φόροι είναι αρκετά υψηλοί ακόμα και με τον βασικό (αφαιρείται απευθείας από τον μισθό σου). Εφόσον δεν έχεις κάποιο αναγνωρισμένο πτυχίο και δεν πας σε κάποια ιδιαίτερα ανθυγιεινή δουλειά, τότε οι περισσότερες διαθέσιμες δουλειές θα είναι σχετικά κοντά στον βασικό. Εάν μπορούν οι δικοί σου να σε φιλοξενήσουν μέχρι να βρεις κάτι, τότε καλώς. Εάν όχι και πρέπει να νοικιάζεις, θα πρέπει να έχεις αρκετά χρήματα στην άκρη.

    Comment


      Originally posted by jkostop View Post
      Ενθαρρυντικά τα νέα για Καναδά! Από δουλειές πως πάει?
      Ο Καναδάς είναι κάτι σαν τις ΗΠΑ. Ναι μεν έχει μία γενική πολιτική ως κράτος, αλλά κάθε του περιφέρεια είναι σαν ξεχωριστό κράτος με τους δικούς της νόμους, αλλο σύστημα γενικά κτλ και αυτό δυστυχώς πολλοί δεν το συνειδητοποιούν και πάνε σε οποιαδήποτε περιφέρεια επειδή έχουν ακούσει κάποια καλά γενικά για τον Καναδά.

      Η συνολική του ανεργία είναι λίγο πάνω από το 7%, όμως υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις περιφέρειες. Η Αλμπέρτα είναι μακράν η καλύτερη με το χαμηλότερο ποσοστό, λιγότερους φόρους και πολλά άλλα καλά μιας και είναι η πιο πλούσια περιφέρεια. Δημιουργήθηκαν περίπου 50000 νέες θέσεις εργασίας στον Καναδά τον προηγούμενο μήνα, αλλά η Αλμπέρτα είχε τις περισσότερες από τις θέσεις αυτές, ενώ στο Οντάριο για παράδειγμα, χάθηκαν 7700. Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα όσο κάποιοι νομίζουν. Ειδικά στις ανατολικές πολιτείες έχουν χάσει πολλοί Καναδοί τη δουλειά τους, υπάρχουν μετανάστες οι οποίοι προσπαθούν να βρουν κάτι και δεν μπορούν, καθώς και άστεγοι, Καναδοί και μη. Ναι μεν έχουν πρόνοια άλλα αυτό δεν μπορεί να καλύψει την τεράστια ζήτηση για δουλειά που υπάρχει, ιδίως μετά τις πρόσφατες απολύσεις στο δημόσιο τομέα τους. Καμμία σχέση με το χάλι στην Ελλάδα, όμως μη νομίζει κανείς ότι θα πάει εκεί και θα τον περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες, ότι θα βγάζει τρελλά λεφτά από την αρχή και δε θα έχει προβλήματα επιβίωσης, τουλάχιστον στην αρχή.

      Comment


        Originally posted by beholder69 View Post
        Ο Καναδάς είναι κάτι σαν τις ΗΠΑ. Ναι μεν έχει μία γενική πολιτική ως κράτος, αλλά κάθε του περιφέρεια είναι σαν ξεχωριστό κράτος με τους δικούς της νόμους, αλλο σύστημα γενικά κτλ και αυτό δυστυχώς πολλοί δεν το συνειδητοποιούν και πάνε σε οποιαδήποτε περιφέρεια επειδή έχουν ακούσει κάποια καλά γενικά για τον Καναδά.

        Η συνολική του ανεργία είναι λίγο πάνω από το 7%, όμως υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις περιφέρειες. Η Αλμπέρτα είναι μακράν η καλύτερη με το χαμηλότερο ποσοστό, λιγότερους φόρους και πολλά άλλα καλά μιας και είναι η πιο πλούσια περιφέρεια. Δημιουργήθηκαν περίπου 50000 νέες θέσεις εργασίας στον Καναδά τον προηγούμενο μήνα, αλλά η Αλμπέρτα είχε τις περισσότερες από τις θέσεις αυτές, ενώ στο Οντάριο για παράδειγμα, χάθηκαν 7700. Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα όσο κάποιοι νομίζουν. Ειδικά στις ανατολικές πολιτείες έχουν χάσει πολλοί Καναδοί τη δουλειά τους, υπάρχουν μετανάστες οι οποίοι προσπαθούν να βρουν κάτι και δεν μπορούν, καθώς και άστεγοι, Καναδοί και μη. Ναι μεν έχουν πρόνοια άλλα αυτό δεν μπορεί να καλύψει την τεράστια ζήτηση για δουλειά που υπάρχει, ιδίως μετά τις πρόσφατες απολύσεις στο δημόσιο τομέα τους. Καμμία σχέση με το χάλι στην Ελλάδα, όμως μη νομίζει κανείς ότι θα πάει εκεί και θα τον περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες, ότι θα βγάζει τρελλά λεφτά από την αρχή και δε θα έχει προβλήματα επιβίωσης, τουλάχιστον στην αρχή.
        Κανένας δεν είπε ότι τα πράγματα στον Καναδά ή οπουδήποτε αλλού ότι είναι στρωμένα με ροδοπέταλα. Πιστεύω όμως ότι όποιος θέλει να δουλέψει, σίγουρα θα τα καταφέρει. Αλλά η φράση που είπες "Καμία σχέση με το χάλι της Ελλάδας", αυτό νομίζω τα λέει όλα.

        Εν πάση περιπτώση, εγώ ειμαι διατεθειμένος να δουλέψω και να κάνω οποιαδήποτε δουλειά, το ίδιο έκανα κι εδώ στην Ελλάδα. Δεν κώλωσα πουθενά, και απ το 2006 που πήρα πτυχίο δεν έχω μείνει ουτε μια μέρα άνεργος. Παρόλα αυτά έφτασα στο σημείο να έχω σιχάθεί το οικονομικοκοινονικοπολιτικό σύστημα, την αστάθεια και την αφερεγγυότητα του Ελληνικού κράτους και πήρα την απόφαση να ρισκάρω να εκμεταλλευτώ το προνόμιο της Καναδικής υπηκοότητας όσο είναι ακόμα νωρίς, και ηλικιακά για μένα, μιας και ειμαι 30, καθώς επίσης πριν εκτροχιαστεί τελείως η Ελληνική οικονομία, γιατί έτσι όπως το πάνε μας βλέπω για δραχμή σύντομα.

        Και μακάρι να βγώ ψεύτης, αλλά αλίμονο σε αυτούς που μένουν.

        Comment


          Πολύ καλά τα λες! Κι εγώ με τη γυναίκα μου για τους ίδιους λόγους και σε ίδια ηλικία θα φύγουμε. Και εννοείται πως πρέπει να την εκμεταλλευτείς την υπηκοότητα, κι εμείς το ίδιο ακριβώς κάνουμε, κρίμα που όσοι δεν την έχουν είναι πολύ πιο δύσκολο να πάνε.

          Comment


            Για να σπονσαρω την γυναικα για PR καρτα μηπως γνωριζει κανενας ποσο καιρο παιρνει

            Comment


              o καναδας αρχιζει μια σφιχτη οικονομικη πολιτικη..

              γι αυτο και οι απολυσεις στο δημοσιο οπως και περριορισμος δημοσιων εργων

              τα πραγματα ειναι κ εκει αρκετα δυσκολα με απολυσεις σ εταιρειες κτλ..αυτο μας ελεγαν και 2 καναδοι τουριστες το καλοκαιρι κρητη..

              προσωπικα δεν θα επαιρνα ποτε το ρισκο να πηγαινα τοσο μακρυα μεταναστςης σε μια χωρα που εχουν αρχισει να δυσκολευουν τα πραγματα

              Comment


                Το θεμα της μεταναστευσης στον Καναδα σιγουρα δεν ειναι ευκολη υποθεση.Ειναι μια χωρα που υπαρχει(υφισταται) απο τους μεταναστες οπως και η Αυστραλια.Η διαφορες ειναι λιγες αλλα ουσιαστκες:
                Α) ο Καναδας ειναι ποιο κοντα στις ΗΠΑ οχι μονο γεωγραφικα αλλα και σαν ενα ευρυτερο Κοινωνικο συστημα
                α)οδηγουν απο τα δεξια
                β)δεν εχουν οριο ηλικιας για την βιζα
                γ)ο τροπος που μιλανε τα Αγγλικα αλλα και γενικα ο τροπος ζωης τους ειναι ποιο κοντα σε αυτη των ΗΠΑ
                δ)για την βασικη τους βιζα χρειαζονται εκτος απο ΙΕLTS εστω και στοιχειωδη Γαλικα
                ε)Η καναδικη βιζα εχει ισχυ και στις ΗΠΑ
                Β) Η Αυστραλια ποιο κοντα στο Βρετανικο συστημα σαν ευρυτερο μεταναστευτικο και κοινωνικο συστημα
                α)οδηγουν αριστερα
                β) εχουν οριο ηλικιας τα 50 (πριν ενα χρονο 45)
                γ) ο τροπος που μιλανε την γλωσσα τους επισημα τουλαχιστον ειναι ο Βρετανικος
                δ) για την βασικη τους βιζα χρειαζονται ΙΕLTS
                ε) η βιζα τους εχει ισχυ (με καθε επιφυλαξη) και στη Νεα Ζηλανδια
                Τωρα γιατι ολα αυτα τα απλοϊκα? Γιατι απλα, εγινε σε διαφορα ποστ λογος για τις ομοιοτητες και διαφορες για αυτες τις δυο χωρες, αλλα και γιατι και οι δυο χωρες ειναι πολυ καλα οργανωμενες σε ολα τα επιπεδα.Οι χωρες αυτες διασφαλιζουν μια μεγαλη ποιοτητα Ζωης και γενικα δινουν μεγαλη σημασια στον Ανθρωπο και στο Περιβαλλον.
                Δεν ειναι τυχαια οτι οι πολεις τους ειναι παντα στις πρωτες θεσεις του αξιακου τροπου ζωης Παγκοσμιως!!!
                Τωρα θα μου πει καποιος καλα ολα αυτα αλλα απο Δουλεια τι γινεται???
                Πατριωτακια ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ!!!!!!
                Βεβαια δεν ειναι οτι σε κυνηγουν για να σου δωσουν δουλεια, αλλα υπαρχει ζητηση, και ακομα δεν υπερ καλυπτεται απο την προσφορα !!!!!!
                Αυτα προς το παρον τα απλοϊκά και ελπιζω να ξεκινησει μια κουβεντα ποιο ουσιαστικη και για τον Καναδα απο αυτους που γνωριζουν περισσοτερα
                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                Comment


                  Ωραιος ο Σωτηρης ετσι μπραβο ανεβασε μας .Και εγω οταν πηγα 19 χρονων μονος μου με μονο εφοδιο την καναδικη υπηκοοτητα στην αρχη επλυνα πιατα και μετα εγινα μαγειρας.Νομιζω οτι δουλειες επιβιωσεως εστιατορια θα βρεθει γρηγορα τωρα για δουλειες με υψηλα λεφτα θελει ψαξιμο και κανενα γνωστο να εχεις.

                  Comment


                    Καλημέρα και από εμένα. Για να κάνεις απο την αρχή η να συνεχίσεις κάποια ιατρική ειδικότητα υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι πρέπει να κάνουμε ???

                    Comment


                      Μετανάστευση στον Καναδά!

                      Καλησπερα σας! Με λενε Γιαννη και ειμαι 15 χρονων.
                      Οπως ξερουμε ολοι στην Ελλαδα μας γινονται απίστευτα πραγματα!
                      Δουλειες δεν υπαρχουν! Ο κοσμος τα εχει παιξει.. κοντευει να τρελαθει..
                      Πολλοι ανθρωποι οπως διαβασα και στο φορουμ θελουν να την κανουν για καναδα! ετσι ειμαι και εγω.. επειδη εχω καταλαβει πως δεν υπαρχει μελλον πλεον στην Ελλαδαρα μας.. Εχω βαλει σαν στοχο να αλλαξω την ζωη μου σε 2-3 χρονακια και να παω στον καναδα να σπουδασω..Να σιμιωσω πως στον καναδα εχω τη θεια μου! Τι λετε ειναι ευκολα τα πραγματα για να παω να σπουδασω εκει? ή καλυτερο θα ηταν να σπουδασω εδω? και με το που τελειωσω τις σπουδες να παω??
                      Επεισης να σας πω πως θελω να παω να μεινω μονιμα εκει. γιατι ειναι και μια διαφορετικη και πανεμορφη χωρα και πλεον μονο εκει υπαρχει μελλον. δηλαδη καναδα αμερικη αυστραλια! Θα ηθελα να μου πειτε και την γνωμη σας..αλλα και να μου πειτε τι χριαζετε για να φυγω? Πυστευω πως αν χριαστει θα με βοηθισουν και οι συγγενεις μου εκει! ετσι θελω να πυστευω! Απο περιεργια θελω να μαθω εξαλου εχω πολυ δρομο ακομα.!!
                      ΑΑ!!
                      σκεφτομαι να παω για σχολη ικαρων!
                      ή
                      για γυμναστικη ακαδημια!
                      ή
                      προγραματιστης!
                      ή
                      πολιτικος μηχανικος(αρχιτεκτονας)
                      πρωτη επιλογη εχω την σχολη ικαρων!(πολεμικη αεροπορια)
                      τι λετε υπαρχει μελλον σε κατι απο τα παραπανω η να κατσω στα αυγα μου??

                      Comment


                        Καλησπέρα σε όλους.

                        Εμένα η γυναίκα μου είναι Καναδή υπήκοος με διαβατήριο. Επειδή το πήραμε απόφαση να πάμε Τορόντο εκεί μεγάλωσε η γυναίκα μου και όπως καταλαβαίνετε ψάχνουμε να κάνουμε όλα τα χαρτιά για παιδιά και για εμένα νομίζω ότι αυτό που διάβασα παραπάνω για την κάρτα μόνιμου κατοίκου (PR) βρήκα στις ανάλογες ιστοσελίδες ότι μπορεί να βγει και σε 40 εργάσιμες ημέρες. (επειδή δεν μου επιτρέπει το forum να βάλω λίνκ θα το βρείτε στην cic.gc.ca εκεί που έχει την αίτηση για PR κάρτα προς το τέλος των οδηγιών).
                        Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα και δεν κάνω εγώ λάθος ας με διορθώσει.

                        Επίσης επειδή το ψάχνω πολύ καιρό δεν είναι εύκολο να βρείς δουλειά ειδικά αν έχεις κάποιο εξειδικευμένο επάγγελμα. Εγώ π.χ. ψάχνω για δουλειά σε τυπογραφείο σαν χειριστής (1st pressman operator) και είναι πολύ δύσκολο να με πάρει κάποιος με τα προσόντα που έχω και θα αναγκαστώ να πάω σε πιο χαμηλή θέση για αρχή. Ευελπιστώ ότι με τον χρόνο θα καταφέρω να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μου.

                        Comment


                          Originally posted by vaggelis2222 View Post
                          Καλησπέρα σε όλους.

                          Εμένα η γυναίκα μου είναι Καναδή υπήκοος με διαβατήριο. Επειδή το πήραμε απόφαση να πάμε Τορόντο εκεί μεγάλωσε η γυναίκα μου και όπως καταλαβαίνετε ψάχνουμε να κάνουμε όλα τα χαρτιά για παιδιά και για εμένα νομίζω ότι αυτό που διάβασα παραπάνω για την κάρτα μόνιμου κατοίκου (PR) βρήκα στις ανάλογες ιστοσελίδες ότι μπορεί να βγει και σε 40 εργάσιμες ημέρες. (επειδή δεν μου επιτρέπει το forum να βάλω λίνκ θα το βρείτε στην cic.gc.ca εκεί που έχει την αίτηση για PR κάρτα προς το τέλος των οδηγιών).
                          Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα και δεν κάνω εγώ λάθος ας με διορθώσει.

                          Επίσης επειδή το ψάχνω πολύ καιρό δεν είναι εύκολο να βρείς δουλειά ειδικά αν έχεις κάποιο εξειδικευμένο επάγγελμα. Εγώ π.χ. ψάχνω για δουλειά σε τυπογραφείο σαν χειριστής (1st pressman operator) και είναι πολύ δύσκολο να με πάρει κάποιος με τα προσόντα που έχω και θα αναγκαστώ να πάω σε πιο χαμηλή θέση για αρχή. Ευελπιστώ ότι με τον χρόνο θα καταφέρω να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μου.

                          Γενικά ο χρόνος για την κάρτα PR είναι 12-14 μήνες, το ξέρω γιατί κι εγώ σε αντίστοιχη διαδικασία με τη δική σου είμαι, το λέει και στη σελίδα που αναφέρεις στους χρόνους επεξεργασίας των Πρεσβειών (εμείς ανήκουμε στης Ρώμης). Μπορείς να ζητήσεις επίσπευση αλλά δεν έχω δει κάτι επίσημο περί αυτού. Επειδή το cic είναι τεράστιο και είναι εύκολο κανείς να χάσει κάτι, μπορείς να ποστάρεις το λινκ όπου το είδες για τις 40 ημέρες? (απλά μη βάλεις το www. μπροστά).

                          Καλά τα λες για την ειδικότητα, είναι γενικά δύσκολη υπόθεση η δουλειά σε οποιονδήποτε τομέα δεν είναι στη λίστα των επαγγελμάτων που χρειάζονται. Ακόμα και για μία δουλειά επιβίωσης θέλει ψάξιμο και εξαρτάται από την Περιφέρεια στην οποία θέλεις να πας. Πολύς κόσμος σκέφτεται με λογική Ελλάδας και ξεχνάει ότι ο Καναδάς είναι η δεύτερη μεγαλύτερη χώρα του κόσμου. Το να μένεις σε μία ανατολική ή σε μία δυτική περιφέρεια είναι δύο διαφορετικοί κόσμοι. Το ίδιο ισχύει και με βόρειες και νότιες. Το Τορόντο είναι καλή επιλογή, μπορεί να μην είναι στα καλύτερά του αυτή τη στιγμή σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν αλλά έχει λογικό κόστος ζωής και με λίγο ψάξιμο θα βρεις κάτι που να σε ικανοποιεί, πόσο μάλλον αφού η γυναίκα σου είχε μεγαλώσει εκεί και φαντάζομαι όλο και κάποιο γνωστό θα έχει.

                          Όσο για παραπάνω που αναφέρθηκε ότι για βίζα χρειάζεται και η γνώση Γαλλικών, δεν είναι σε καμία περίπτωση απαραίτητο αφού οι περισσότερες Περιφέρειες είναι Αγγλόφωνες. Το Κεμπέκ θέλει έξτρα χαρτιά βέβαια σε σχέση με τις άλλες περιφέρειες.

                          Comment


                            Originally posted by beholder69 View Post
                            Γενικά ο χρόνος για την κάρτα PR είναι 12-14 μήνες, το ξέρω γιατί κι εγώ σε αντίστοιχη διαδικασία με τη δική σου είμαι, το λέει και στη σελίδα που αναφέρεις στους χρόνους επεξεργασίας των Πρεσβειών (εμείς ανήκουμε στης Ρώμης). Μπορείς να ζητήσεις επίσπευση αλλά δεν έχω δει κάτι επίσημο περί αυτού. Επειδή το cic είναι τεράστιο και είναι εύκολο κανείς να χάσει κάτι, μπορείς να ποστάρεις το λινκ όπου το είδες για τις 40 ημέρες? (απλά μη βάλεις το www μπροστά).

                            Καλά τα λες για την ειδικότητα, είναι γενικά δύσκολη υπόθεση η δουλειά σε οποιονδήποτε τομέα δεν είναι στη λίστα των επαγγελμάτων που χρειάζονται. Ακόμα και για μία δουλειά επιβίωσης θέλει ψάξιμο και εξαρτάται από την Περιφέρεια στην οποία θέλεις να πας. Πολύς κόσμος σκέφτεται με λογική Ελλάδας και ξεχνάει ότι ο Καναδάς είναι η δεύτερη μεγαλύτερη χώρα του κόσμου. Το να μένεις σε μία ανατολική ή σε μία δυτική περιφέρεια είναι δύο διαφορετικοί κόσμοι. Το ίδιο ισχύει και με βόρειες και νότιες. Το Τορόντο είναι καλή επιλογή, μπορεί να μην είναι στα καλύτερά του αυτή τη στιγμή σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν αλλά έχει λογικό κόστος ζωής και με λίγο ψάξιμο θα βρεις κάτι που να σε ικανοποιεί, πόσο μάλλον αφού η γυναίκα σου είχε μεγαλώσει εκεί και φαντάζομαι όλο και κάποιο γνωστό θα έχει.

                            Όσο για παραπάνω που αναφέρθηκε ότι για βίζα χρειάζεται και η γνώση Γαλλικών, δεν είναι σε καμία περίπτωση απαραίτητο αφού οι περισσότερες Περιφέρειες είναι Αγγλόφωνες. Το Κεμπέκ θέλει έξτρα χαρτιά βέβαια σε σχέση με τις άλλες περιφέρειες.

                            To link δεν το δέχεται θα στο στείλω με πμ (beholder69)

                            Όπως τα λες φίλε μου έχουμε χάσει τη μπάλα στο CIC.
                            Λοιπόν χτες το βράδυ έβαλα τη γυναίκα και μίλησε στον Καναδά σε νούμερο επικοινωνίας που βρήκαμε στο CIC και της είπανε ότι για την περίπτωση τη δική μου για να είμαι νόμιμος και να μπορώ να δουλεύω εκεί πρέπει πρώτα να γίνει Sponsor αυτή για εμένα (10-14 μήνες).
                            Πραγματικά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω από το PR η Sponsor;
                            Αλλά μου φαίνεται παράξενο να πρέπει να περιμένω από 10-14 μήνες να γίνουν τα χαρτιά μου τι στιγμή που η γυναίκα μου και τα παιδιά μου έχουν υπηκοότητα και διαβατήρια Καναδέζικα;

                            Δηλαδή εάν μετακομίσουμε Τορόντο ποιος θα τους ταΐζει; και ποιος θα δουλεύει να ταΐζει και εμένα; Δηλαδή θα πρέπει να δουλεύω παράνομα; δεν το πιστεύω, κάποιος τρόπος υπάρχει που μας διαφεύγει.

                            Δεν ξέρω τι να πω αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο που μπορεί να βοηθήσει ας μας δείξει το δρόμο......

                            Ευχαριστώ

                            Comment


                              Παιδια δεν νομιζω οτι για τους υπηκοους ειναι τοσο περιπλοκα τα πραγματα.
                              Καποιες φορες ισως δεν απευθυνουμε τις ερωτησεις μας στα σωστα προσωπα η πεφτουμε σε "ψιλοκολημενα" ατομα,τα οποια σου λενε το γραμμα του Νομου γενικα, και δεν σου μιλανε για εναλακτικες λυσεις !!
                              Βλεπετε παντου υπαρχουν αυτα.
                              Εγω θα προτεινα να συμβουλευτητε καποιον ειδικο δηλ. εναν immigration agent.
                              Ειναι πολυ σοβαρο Θεμα η μεταναστευση, και ειδικα οταν μεταναστευει ολη η οικογενεια.
                              Φυσικα ειναι πολυ διαφορετικο το Θεμα με τους υπηκοους, αλλα και παλι θελει προσοχη!!!!
                              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                              Comment


                                Εχουμε ιδια περιπτωση αλλα αντιθετα παιρνουν χρονο απο οτι βλεπω η εχει πεσει μπασια η το κανουν εξεπιτηδες.Εχω στειλει τα χαρτια για την υπηκοοτητα του γιου μου απο τον οκτωμβρη 6 μηνες και περιμενω να ερθουν.Την αιτηση την κατεβασα για PR για την γυναικα μου πολυ χαρτουρα ερωτησεις πολες και διαφορες χαρτια να στειλω μεταφρασμενα τα διαβατηρια φωτοτυπια να περασει γιατρους και στειλε λεφτα βλεπω να το πιανει το χιλιαρικο αν δεν το περασει ολα μαζι.Τα στελνω ολα καναδα και αφου με εγκρινουν εμενα για sponsor μετα ξεκιναει να παιζει το θεμα με την ρωμη για να της στειλουν την PR καρτα και μαλλον θα εχω συνεχεια αφου θελω να παω κεμπεκ.Τωρα περιμενω τα χαρτια του γιου μου γιατι θα πρεπει να περασουν απο γιατρο και τα υπολοιπα μελη μαζι με αυτον που κανει αιτησει για PR αν δεν ειναι υπηκοει καναδα.Χρονικα δεν πιεζομαι οποτε θα την βρω την ακρη αυτα απο μια πρωτη μελετη που εκανα στο θεμα.

                                Comment

                                Working...
                                X