Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Bill 64 ισχύουν οι 3 μήνες για τις περισσότερες επαρχίες. Π.χ. Manitoba για παράδειγμα και μια δυο άλλες, δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός

    Comment


      beholder69 και panteli1 έχει διαφορά αν κάνεις τις αιτήσεςι από τον καναδά, ή εκτός Καναδά. Στην πρώτη περίπτωση σε αφήνουν να μείνεις εκεί μέχρι να ολοκληρωθεί η αίτησ΄΄η σου και φυσικά και μετά από αυτό εφόσον είναι θετική. Στη Δεύτερη, έχεις διακίωμα να το διαπραγματευτείς με το immigration για μια μικρή παράταση.Αλλά συνήθως πρέπει στο 6μηνο να επιστρέψεις και όταν γίνεις PR να επιστρέψεις.

      Comment


        Έχει κάνεις κανείς διαδικασία για sponsorship? Προσλάβατε δικηγόρο?

        Comment


          Καλως ηρθες griniou στο φορουμ!!!
          Σου ευχομαι καλη Ευκολια !!!
          Δεν ξερω τι σχεση εχεις με το Καναδα αλλα σε βλεπω ενημερωμενο για καποια θεματα.Ο δικηγορος ειναι κατι προαιρετικο και οχι υποχρεωτικο.Απο οτι γνωριζω στην περιπτωση του sponsorship τα περισσοτερα τα κανει ο σπονσορας !!!!!!
          Ετσι θα πρεπει να ερθεις μαζι του σε συνενοηση, και αυτος να ρωτηση τι immigration για το τι χρειαζεται!!
          Τωρα εαν προκειται για οικογενιακο sponsorship ριξε μια ματια εδω:Sponsoring your family
          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

          Comment


            Ευχαριστώ Sotiris Th. Είμαι υπήκοος Καναδά, έχω και σπουδές στον Καναδά. Και φυσικά ψάχνομαι, με κυριότερο εμπόδιο να προβάλλεται αυτό της εργασίας. Παρά το ότι έχω καναδικό πτυχίο (Business Administration) είμαι στα 41 με γυναίκα και 2 παιδιά. Η ηλικία μου δεν αποτελεί και κίνητρο για τους εκεί εργοδότες, αν και η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει τόσο πολύ αυτός ο "ηλικιακός" ρατσισμός όπως τον εννοούμε εμείς εδώ, μπορεί να είσαι και 50 και να σε πάρουνε. Και πάλι, όπως είπα, δεν είναι η καλύτερή τους και λογικό είναι. Οπότε κατέληξα στο ότι είναι ευκολότερο να συστήσω μια μικρή έστω επιχείρηση,για να αποφύγω το σκόπελο και τη χρονοβόρα διαδικασία της αναζήτησης εργασίας εκεί, κάτι το οποίο είναι πολύ πιο δύσκολο απ'ότι αρχικά φαίνεται. Ευχαριστώ και πάλι.

            Comment


              Για μοντρεαλ που θελω να παω το διαβασα στο σαιτ τους οτι δεν εχω τους τρεις πρωτους μηνες ιατρικη καλυψη και με παραμπεμπουν σε ιδιωτικες ασφαλειες που μεσα σε πεντε ημερες απο την αφιξει μου πρεπει να εχω βγαλει ασφαλεια θα το ξανακοιταξω μηπως βγαλω καμμια ακρη με τιμες .Για να καλυπτεσαι απο ασφαλεια απο το κρατος που ερχεσαι μακαρι αλλα το βλεπω χλωμο.Σωστος ο sotiris για το θεμα του δικηγορου εγω για την γυναικα μου θα τα φτιαξω εγω τα χαρτια και θα τους τα στειλω.

              Comment


                Ορίστε και κάτι που όλοι θέλουμε να ξέρουμε, προσοχή στις λεπτομέρειες!!! Αφορά (με έτος αναφοράς το 2008) το κόστος διαβίωσης στο Τορόντο, και λέει ποιός θα πρέπει να ειναι ο μέσος μισθός/ώρα και των 2 εργαζομενων σε μια οικογένεια ώστε να υπάρχει το ελάχιστο αποδεκτό επίπεδο διαβίωσης. Ποσοχή επίσης στις παραδοχές (π.χ. 2 παιδιά , πρόβλεψη κόστους για babysitting κλπ).

                Χτηπήστε στο Google "living wage for toronto". Προσωπικά τα βρίσκω λίγο αποθαρρυντικά.

                Comment


                  Ο δικηγόρος θέλει περίπου 2,500 ευρώ χωρίς λόγο και αιτία. Απλά καλό θα είναι να λεχετε μαζί με την αίτηση και υποστηρικτικό υλικό, όπως παλιές φωτογραφείς με το άτομο που θα κάνετε sponsoring, όσο πιο παλιές πιο καλά. Επίσης επιστολές συγγενών από καναδά που σας λένε τα νέα τους (καραγκιοζιλίκια θα μου πείτε, την εποχή του email) ώστε να αποδειχτεί από την αλληλογραφία η σχέση σας πολύ πριν κάνετε την αίτηση για sponsoring. βασικά οτιδήποτε αποδεικνύει ότι ο γάμος δεν είναι στημένος για να πάρει κάποιος την υπηκοότητα . Αλλά ο δικηγόρος σου σιγουρέυει τη δουλειά σε παν ενδεχόμενο, όποιος τα έχει για πέταμα μπορεί να τα δώσει

                  Comment


                    Παιδια βλεπω οτι η κουβεντα σχετικα με τον Καναδα εχει "αναψει" κανονικα και αυτο πιστεψτεμε με κανει ιδιαιτερα χαρουμενο!!!
                    griniou χαιρομαι παρα πολυ που αυτοπαρουσιαστηκες και απο οτι φαινεται εσυ περισσοτερο θα βοηθησεις το φορουμ και ολους εμας που ελπιζουμε στο ονειρο!!
                    Σαν Καναδος υπηκοος εχεις το μεγαλιτερο προνομιο!!!
                    Μη μασας για την ηλικια σου !!! Στον Καναδα δεν θελουν μονο φρεσκα μυαλα αλλα και εμπειρα μυαλα!! και ειδικα οταν τα μυαλα αυτα εχουν σπουδασει εκει!!!!!!
                    Εγω ειμαι 53 εχω και εγω δυο παιδια και πολυ μεγαλη εμπειρια!!! Ειμαι Αρχιτεκτων Μηχανικος με πολες ειδικες μελετες στο ενεργητικο μου.Εχω σπουδασει και εγω εξω,στην Ιταλια
                    Τωρα για το θεμα του δικηγορου. Ειναι απαραιτητος πιστευω σε περιπτωσεις σαν την δικη μου και οχι για την περιπτωση την δικη σου.
                    Πιστεψεμαι υπολογιζω παρα πολυ στα χρηματα αυτα (της δικηγορικης αμοιβης)και δεν τα θεωρω λιγα ,αλλα ειναι καλα να ειμαστε οσο μπορουμε καλλιτερα προετοιμασμενοι για την Βιζα για να εχουμε την μεγαλυτερη δυνατη επιτυχια!!!
                    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                    Comment


                      Bill 64 αν δεν κανω λαθος εισαι και εσυ υπηκοος!!οποτε δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα με την ασφαλεια.
                      Κανε ομως μια ερωτηση στην Πρεσβεια του Καναδα εδω για να παρεις σιγουρες πληροφοριες
                      Παιδια συγνωμη για την Επιμονη μου,
                      Αλλα οι υπηκοοι στον Καναδα εχουν ιδια δικαιωματα με τους Καναδους !!!!!
                      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                      Comment


                        Υπάρχουν διαφορετικοί νόμοι σε κάθε περιφέρεια για τις λεπτομέρειες της ασφάλισης. Στο Τορόντο (από το οποίο μόλις γύρισα και το jet lag με έχει βαρέσει στο κεφάλι, οπότε πάω για ύπνο απευθειας μετά από την απάντηση) έχεις δωρεάν ασφάλιση, αρκεί να έχεις εκδόσει κάρτα υγείας για την οποία απαραίτητη προυπόθεση είναι η δήλωση σταθερής κατοικίας.
                        Υπάρχει και ένα νοσοκομείο στο κέντρο (τα περισσότερα είναι μαζεμένα στο ίδιο district), το οποίο προσφέρει ιατρική περίθαλψη σε οποιονδήποτε τη χρειάζεται και δεν έχει σταθερή κατοικία, αχρείαστο να ναι βέβαια. Για κάποιον ο οποίος έχει βίζα εργασίας, πρέπει να περάσει 1 έτος για να πάρει την κάρτα. Εξαίρεση σε αυτό είναι (για άλλη μια φορά) η Αλμπέρτα, όπου την παίρνεις απευθείας.

                        Το Τορόντο είναι ακριβό σε σχέση με άλλες μεγάλες πόλεις του Καναδά (όπως και το Βανκούβερ επίσης). Το "ακριβό" σημαίνει:

                        - Σχετικά υψηλό ενοίκιο, ανάλογα με την περιοχή/απόσταση με το κέντρο, τύπο διαμερίσματος κτλ. Περίπου $1500 είναι ένα καλό ποσό να υπολογίζετε, στο οποίο όμωε συνήθως περιλαμβάνονται ρεύμα, νερό, θέρμανση και πολλές φορές και τηλέφωνο/ίντερνετ.

                        - Οι μέσες τιμές των προιόντων σε δολλάρια είναι σε αντίστοιχες τιμές με αυτές στην Ελλάδα σε Ευρώ, κάτι που λόγω ισοτιμίας σημαίνει λίγο πιο φθηνά. Κάποια προιόντα τους είναι όντως αρκετά πιο ακριβά (πχ κοτόπουλο, λαχανικά), ενώ άλλα σημαντικά πιο φθηνά (κόκκινο κρέας κα)

                        - Όλα εξαρτώνται από που θα ψωνίσει κάποιος, καθώς χωρίς να επηρεάζεται η ποιότητα υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις. Παραδείγματα:

                        α) Ζελέ για μαλλιά μικρή συσκευασία: $11.99 , Μεγάλη συσκευασία (διπλάσια, ίδια μάρκα): $3.99

                        β) Αφρόλουτρο: $10.49, το ίδιο ακριβώς αλλού: $3.99

                        γ) Μικρό μπουκάλι νερό: από 1.79 έως 3 δολλάρια το ένα. Σε οποιοδήποτε drug mart, συσκευασία 24 μπουκαλιών (ίδια μάρκα, Nestle): $4.49

                        Οπότε μην κολλάτε με τις τιμές, είναι από τις ακριβές πόλεις του Καναδά, αλλά με ψάξιμο οι τιμές είναι πιο χαμηλές από την Ελλάδα και οι μισθοί πολλαπλάσιοι. Προσοχή: Βαράνε στο ψαχνό σε κάποια φαστφουντάδικα και σε όλα τα εστιατόρια. Αν μαγειρέυετε μόνοι σας θα κάνετε τρελλή οικονομία!

                        Τέλος *πολύ* ακριβά είναι τα μέσα μαζικής μεταφοράς τους, τα οποία τα έχει όλα η ίδια εταιρία, η TTC. Κάρτες μηνιαίες και εβδομαδιαίες οι οποίες συμφέρουν πολύ μπορούν να εκδοθούν μόνο για την επόμενη εβδομάδα/μήνα! Για μονές διαδρομές (και οι αποστάσεις εκεί είναι τεράστιες) το εισιτήριο είναι $3. Έχουν προσφορές αν αγοράσεις πολλά, όπως γύρω στα $13 τα 5 κ.ο.κ.

                        Γενικά, όπως οι μισθοί είναι πολύ υψηλοί, έτσι και αν χρειαστεί να προσλάβετε κάποιον θα πρέπει να μπορείτε να προσφέρετε τα αντίστοιχα.

                        Όσο για πολιτισμό και συμπεριφορά, μόνο αν το δεις από κοντά το αντιλαμβάνεσαι...

                        Comment


                          Ευχαριστουμε πολυ beholder69 για τις τοσο πολυτιμες πληροφοριες σου !!!
                          Θα ηθελα εαν μπορεις να μας δωσεις πληροφοριες για τα Τεχνικα Επαγγελματα και ειδικα για τον κλαδο των κατασκευων.
                          Ειμαι Αρχιτεκτων.Τι παιζει γενικα με αυτα τα επαγγελματα??
                          Υπαρχουν ευκαιριες για δουλεια?? Σε ποιες Περιφερειες υπαρχουν καλλιτερες δυνατοτητες???
                          Ευχαριστω πολυ !!!!!
                          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                          Comment


                            beholder69 αναφέρσαι σε walk-in clinic προφανώς, αλλά βέβαια σε κάθε περίπτωση το κόστος είναι μεγάλο για κάποιον που δεν έχει health card ώπου και να πάει για περίθαλψη. Πόλεις σαν το Τορόντο και το Βανκούβερ, είναι ακριβές, αλλά στην ευρύτερη περιοχή του Τορόντο π.χ. (Hamilton, Burlington, St. Catharines, Niagara) είναι σαφώς καλύτερα, αλλά η μεγάλη ύφεση που διανύει η Αμερική και ειδικότερα η βιομηχανία της έχει αντίκτυπο στην περιοχή αυτή που ανέφερα (πέριξ της Λίμνης Οντάριο) καθώς η οικονομίες εκεί παράγουν ανταλλακτικά για αυτοκινητοβιομηχανίες του Detroit (απέναντι, στην Αμερική) και η κατάσταση θα συνεχιστεί, καθώς προβλέπεται να χειροτερεύσει. Πρόσφατα δε άρχισαν και οι περικοπές στην Πολιτεία του Οντάριο. Βέβαια, ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση, survival jobs π.χ. σε εστιατόρια κλπ βρίσκονται και μπαλώνεται η κατάσταση. Αυτή τη στιγμή ανθεί πολύ η Alberta που παράγει πολύ πετρέλαιο , φυσικό αέριο κλπ. Γενικότερα οι Δυτικές Επαρχίες. Μάλιστα η Alberta έχει μηδενικό χρέος (Net Debt). Επειδή δεν μπορώ να ποστάρω Link εδώ, χτηπήστε στο Google "moneysense best cities to live in Canada 2012" ώπου γίνεται αξιολόγηση της κάθε πόλης με μεγέθη όπως ανεργία, μέσο εισόδημα, ατμοσφαιρική ρύπανση, αριθμό γιατρών κλπ. Βέβαια εγώ που έμενα στη #91 μου φάνηκε - σε σχέση με την Ελλάδα - ότι ήμουν στον πολιτισμό, ενώ όταν επέστρεφα στην Ελλάδα ήταν σα να πήγαινα σε στρατόπεδο συγκέντρωσης...Οπότε αν μιλάμε π.χ. για τις πρώτες 50 πόλεις στη λίστα, και με δεδομένη την κατάσταση εδώ, καταλαβαίνετε....Επίσης βασικό να ξέρετε ότι αν και όχι όπως εδώ , και παρά το ότι είναι μια πολυτισμική κοινωνία χωρίς τέτοια συμπλέγματα, ρατσισμό θα αντιμετωπίσει ο Έλληνας αυτήν την περίοδο, καθώς παντού τον βλέπουν με μισό μάτι.

                            Comment


                              νοσηλευτικη στο καναδα

                              ψαχνω για δουλεια στο καναδα σχετικα με τισ σπουδεσ μου δλδ στην νοσηευτικη! θελω να με βοηθησετε να βρω σπονσορα.. που να ψαξω για νοσοκομεια που θελουν και να ειναι εγκυρα! κια αυτο που μου ειπατε οτι μπορω να κανω αιτηση για βιζα αν υπαρχει οτ επαγγελμα μου στην λιστα ??? πωσ? ευχαριστωωω

                              Comment


                                Originally posted by vageliskolaitis View Post
                                καλησπέρα σε όλη την παρέα,

                                Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
                                Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
                                Έχω αποκτήσει:
                                -Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
                                -Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
                                -Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
                                -Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.

                                Αγγλικά
                                -First certificate in english (university of Cambridge)
                                -General Certificate of Education Examination – Ordinary level (University of London)


                                Εργάζομαι εδώ και 9 χρόνια ως εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό κέντρο πληροφορικής.
                                Έχω προϋπηρεσία 3 εξαμήνων σε Δημόσιο ΙΕΚ ως εκπαιδευτικός σε αντικείμενα Πληροφορικής.

                                Ερωτήσεις:
                                1.Με τα παραπάνω προσόντα μπορώ να εργαστώ ως "IT TRAINER" σε ιδιωτικά σχολεία ή κολέγια;
                                1.1 Υπάρχουν computer training center στον καναδά;
                                2.Για web design ή web development έχω κάποια προοπτική;(με php/mysql,html,css,joomla,photoshop,flash,dreamweaver)
                                3.Χρειάζεται να δώσω και αγγλικά ή αρκούν τα πτυχία μου;
                                4.Ποια viza είναι ποιο κατάλληλη;
                                5.Υπάρχει ζήτηση για πληροφορικάριους;
                                6.Πρέπει να μεταφράσω όλα τα πτυχία, την προυπηρεσία κτλ από δικηγόρο;

                                Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο...
                                απ'οτι ξερω μπορεις να πας αλμπερτα και χωρις προσκληση ο λογος ειναι το επαγγελμα που εχεις .OXI για σχολειο γιατι θα πρεπει να πας και εκει σχολειο και μετα θα μπορεις να παρεις μια θεση εκει. Ολα θελουν μετάφραση απο το υπουργείο στο μοναστηράκι .Υπαρχει μεγαλη ζητηση και πολυ καλα χρηματα . αν θες δικηγορο να σου δώσω τον δικο μου .
                                takisamer@yahoo.gr

                                Comment

                                Working...
                                X