Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by sotiris th View Post
    Ευχαριστουμε πολυ beholder69 για τις τοσο πολυτιμες πληροφοριες σου !!!
    Θα ηθελα εαν μπορεις να μας δωσεις πληροφοριες για τα Τεχνικα Επαγγελματα και ειδικα για τον κλαδο των κατασκευων.
    Ειμαι Αρχιτεκτων.Τι παιζει γενικα με αυτα τα επαγγελματα??
    Υπαρχουν ευκαιριες για δουλεια?? Σε ποιες Περιφερειες υπαρχουν καλλιτερες δυνατοτητες???
    Ευχαριστω πολυ !!!!!

    Σωτήρη, ευκαιρίες για δουλειά υπάρχουν, το θέμα είναι η αναγνώριση του πτυχίου. Εγώ είμαι μηχανολόγος μηχανικός και πραγματικά δεν σκέφτομαι καν τη διαδικασία αναγνώρισης η οποία είναι χρονοβόρα και πραγματικά αφού είδα την ύλη τους θεωρώ πως δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις να περάσω τα τεστ τους χωρίς να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό εκεί. Γενικά οι μηχανικοί είναι κλειστό επάγγελμα και είναι αρκετά δύσκολο να σου δώσουν τον τίτλο. Για μένα δεν αξίζει, αλλά μπορείς να το ψάξεις για τον κλάδο σου και να δεις τι χρειάζεται για αναγνώριση.

    Comment


      Originally posted by griniou View Post
      beholder69 αναφέρσαι σε walk-in clinic προφανώς, αλλά βέβαια σε κάθε περίπτωση το κόστος είναι μεγάλο για κάποιον που δεν έχει health card ώπου και να πάει για περίθαλψη. Πόλεις σαν το Τορόντο και το Βανκούβερ, είναι ακριβές, αλλά στην ευρύτερη περιοχή του Τορόντο π.χ. (Hamilton, Burlington, St. Catharines, Niagara) είναι σαφώς καλύτερα, αλλά η μεγάλη ύφεση που διανύει η Αμερική και ειδικότερα η βιομηχανία της έχει αντίκτυπο στην περιοχή αυτή που ανέφερα (πέριξ της Λίμνης Οντάριο) καθώς η οικονομίες εκεί παράγουν ανταλλακτικά για αυτοκινητοβιομηχανίες του Detroit (απέναντι, στην Αμερική) και η κατάσταση θα συνεχιστεί, καθώς προβλέπεται να χειροτερεύσει. Πρόσφατα δε άρχισαν και οι περικοπές στην Πολιτεία του Οντάριο. Βέβαια, ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση, survival jobs π.χ. σε εστιατόρια κλπ βρίσκονται και μπαλώνεται η κατάσταση. Αυτή τη στιγμή ανθεί πολύ η Alberta που παράγει πολύ πετρέλαιο , φυσικό αέριο κλπ. Γενικότερα οι Δυτικές Επαρχίες. Μάλιστα η Alberta έχει μηδενικό χρέος (Net Debt). Επειδή δεν μπορώ να ποστάρω Link εδώ, χτηπήστε στο Google "moneysense best cities to live in Canada 2012" ώπου γίνεται αξιολόγηση της κάθε πόλης με μεγέθη όπως ανεργία, μέσο εισόδημα, ατμοσφαιρική ρύπανση, αριθμό γιατρών κλπ. Βέβαια εγώ που έμενα στη #91 μου φάνηκε - σε σχέση με την Ελλάδα - ότι ήμουν στον πολιτισμό, ενώ όταν επέστρεφα στην Ελλάδα ήταν σα να πήγαινα σε στρατόπεδο συγκέντρωσης...Οπότε αν μιλάμε π.χ. για τις πρώτες 50 πόλεις στη λίστα, και με δεδομένη την κατάσταση εδώ, καταλαβαίνετε....Επίσης βασικό να ξέρετε ότι αν και όχι όπως εδώ , και παρά το ότι είναι μια πολυτισμική κοινωνία χωρίς τέτοια συμπλέγματα, ρατσισμό θα αντιμετωπίσει ο Έλληνας αυτήν την περίοδο, καθώς παντού τον βλέπουν με μισό μάτι.
      Όντως σε walk-in clinics αναφέρομαι. Υπάρχει ένα νοσοκομείο στο Τορόντο το οποίο περιθάλπτει δωρεάν τον οποιοδήποτε, είναι το St Michael's aka Urban Angel. Έτυχε και μας το ανέφεραν και γνωρίσαμε και πολλούς Έλληνες εκεί που μας είπαν πως ποτέ δεν είχαν πρόβλημα με την περίθαλψη, γιατρούς κτλ και όλα ήταν δωρεάν (προφανώς με health card).

      Κι εμείς για Αλμπέρτα το βλέπουμε, ανάμεσα σε Calgary & Edmonton είμαστε, στο πρώτο έχουμε και γνωστό μας άτομο.

      Όσο για το ρατσισμό, τουλάχιστον ως τουρίστες δεν διακρίναμε τίποτα απολύτως. Οι περισσότεροι, αφού τους είπαμε από πού είμαστε εξέφρασαν θαυμασμό για τη χώρα (αδικαιολόγητο κατά την ταπεινή μου άποψη), άλλοι μας είπαν πως είμαστε πολύ καλύ χώρα αλλά με "ανόητους πολιτικούς", ενώ ένα σχόλιο το οποίο μας το είπαν τρεις διαφορετικοί άνθρωποι ήταν το "α, πως και ενώ έχετε προβλήματα και αποφασίσετε να προσφέρετε τα χρήματά σας στη δική μας οικονομία?" , ποτέ δε διακρίναμε όμως υποτιμητική συμπεριφορά ή σχόλια.

      Όπως το λες όμως, η διαφορά και οι αναπόφευκτες συγκρίσεις σε κάνουν να θέλεις να φύγεις μία ώρα αρχύτερα από δω...

      Comment


        Beholder κι εγώ εκεί θεωρώ πως είναι καλύτερα, αν και έχω γνωστούς σε Niagara/Toronto (από την εποχή που σπούδαζα εκεί δηλαδή), απλά το κλίμα είναι κάπως βαρύ. Αλλά απ'ότι φαίνεται θα επιβιώσει από την παγκόσμια καταιγίδα η Alberta. Αν ευκαιρήσεις θα ήθελα να τα πούμε

        Comment


          Γεια σου και παλι beholder69 !!
          Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!
          Θα επιμεινω ομως με καποιες επιπλεον ερωτησεις!!
          Τι ενοεις δουλειες υπαρχουν και σε ποιους κλαδους? Ποιος ειναι ο φορεας αναγνωρισης πτυχιου,οι αντιστιχοι Συλογοι(οπως, Αρχιτεκτονων ,Πολιτικων ,Μηχανολογων κλπ) η καποιος αλλος Επισημος η κρατικος φορεας ?Κατι λες για καποιο τεστ!!!! Αυτο ειναι ανηκουστο για πτυχιουχους παγκοσμιως!!!!!! (*)Η αναγνωριζεις καποιο πανεπιστημιο η οχι !!! Αυτη ειναι η διεθνη τακτικη απ' οτι ξερω για ολες τις χωρες!!!!
          Υπαρχει λιστα με πανεπιστημια που να αναγνωριζουν???
          Τελος για να μη σε κουραζω σε ποιες η διευθυνσεις στο Ιντερνετ μπορω να βρω σχετικα πραγματα!!!
          Σ'ευχαριστω και παλι !!!!!
          (*)δεν εννοω αδεια ασκησης επαγγελματος.
          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

          Comment


            Sotiris Th Εγώ αναγνώρισα ένα πτυχίο (το άλλο είναι από καναδά) ston wes, χτύπα wes στο gogole και θα δεις. Επειδή υπάρχει ο φορέας και στην Αμερική, θα πας στη σελίδα που θα κάνεις κλικ (στην πρώτη καταχώρηση που θα βγέλει το google), θα πας λοιπόν κάτω δεξιά και θα χτυπήσεις wes canada

            Comment


              Υπάρχουν όμως κι άλλοι φορείς. Αυτό αφορά την "ακαδημαική αναγνώριση", μετά θες και άδεις άσκησης επαγέλματος, κι εκεί θα έχεις θέμα λογικά.

              Comment


                foreign credential assessment canada στο google και θα βρεις όλους τους σχετικούς φορείς

                Comment


                  Καναδας και περιβαλλοντικες δουλειες

                  Καλησπερα παιδες!
                  Διαβαζω τις αποψεις/εμπειριες των ξενιτεμενων εδω μεσα αρκετο καιρο και ηρθε και εμενα η σειρα μου να ρωτησω σχετικα με την περιπτωση μου.

                  Ειμαι δασολογος με μεταπτυχιακο στην Αγγλια και σκεφτομαι τον Καναδα ως μια πολυ καλη περιπτωση για μεταναστευση μιας που τα πραγματα στη χωρα μας συνεχιζουν να μην πανε καλα.

                  Θελω να ρωτησω ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος να βρω μια δουλεια σχετικα με το περιβαλλον. Προσπαθω μεσω ιντερνετ αλλα δεν βρισκω κατι. Μεσω της κυβερνησης τους μπορει να γινει κατι; ΜΚΟ;
                  Επισης, προφανως θα πρεπει να αναγνωριστουν τα πτυχια μου. Ποσο κοστιζει η ολη διαδικασια και ποσο χρονο θα παρει;
                  Tελος το πιο σημαντικο, δεν εχω καποιον συγγενη/φιλο εκει να με καλεσει. Ποσο δυσκολη γινεται η κατασταση για την εκδοση βιζας για εναν νεαρο στην φαση που βρισκομαι εγω;

                  Περιμενω τις απαντησεις σας...

                  Comment


                    griniou σε ευχαριστω παρα πολυ !!!
                    συγνωμη που αργησα να γραψω !!
                    Χωρις να κανω καταχρηση της καλοσυνης σου θα ηθελα σε παρακαλω να μου πεις τις προυποθεσεις που πρεπει να εχει ενας πτυχιουχος για να δουλεψει στον Καναδα?
                    Επισης και ποια ειναι η διαδικασια για το δικαιωμα στην ασκηση επαγγελματος του πτυχιου Αρχιτεκτονικης που εχω παρει στην Ιταλια !!!
                    Σ' ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
                    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                    Comment


                      sotiris th στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα μέσω αυτής της ιστοσελίδας email και τηλέφωνοιατί δεν μπορώ να ποστάρω links

                      Comment


                        απαιτουμενη διαδικασια

                        Καλησπέρα σας,
                        γνωρίζει κανείς την ακριβή διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να μεταναστεύσει στον Καναδά??πρόκειται για έναν αλβανό υπήκοο με άδεια παραμονής στην Ελλάδα

                        Comment


                          Καλησπερα σε ολους!

                          Ευχομαι να ειστε ολοι καλα και εκει που θελετε να ειστε κι οσοι δεν ειστε ευχομαι να γινεται συντομα και εγω μαζι σας!

                          Για να μην σας ζαλιζω με το δραμα μου, καθοτι ο καθενας εδω μεσα εχει το δικο του, αλλα ολοι μαζι τον ιδιο στοχο εχουμε, γι αυτο και ειμαστε σ αυτο το φορουμ, θα ρωτησω κι εγω πιο ειδικα..

                          Πως πανε οι δουλειες των πολιτικων μηχανικων στον Καναδα? Ο συντροφος μου ειναι μηχανικος κ εγω γραφιστρια.. Δεν ειμαστε παντρεμενοι, αν ο γαμος ομως βοηθαει στο να μπορεσουν να μεταναστευσουν και οι δυο ταυτοχρονα και ισως με πιο συντομες διαδικασιες (οπως ισχυει για Αυστραλια πχ) τοτε ο γαμος δεν ειναι προβλημα, θα τον καναμε ουτως η αλλιως.

                          Σε οσα σχολια διαβασα τουλαχιστον στις πρωτες σελιδες αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι το να βρει κανεις δουλεια στον Καναδα ειναι πολυ δυσκολο, εκτος κ αν εισαι γνωστος του γνωστου κλπ κλπ..Αν δεν σε ξερει κανεις ειναι δυσκολο ή κ απιθανο να σε προσλαβουν.

                          -Οσοι ειστε εκει περα ηδη γνωριζεται αν ζητανε μεταναστες και αν ναι σε τι επαγγελματα? Ο Καναδας ειναι μεγαλη χωρα, οπως και η Αυστραλια.. Για την Αυστραλια πχ εχει βγει στην επισημη ιστοσελιδα τα επαγγελματα για τα οποια εχουν αναγκη προσωπικο. Για τον Καναδα δεν εχει?

                          -Κ αν οχι εσεις που ειστε εκει δεν γνωριζετε ποια επαγγελματα εχουν ζητηση?

                          -Υπαρχει καμια ελπιδα για ολους εμας που εχουμε ορεξη για δουλεια και ειμαστε στο παρα πεντε να τα παρατησουμε ολα μπας και κανουμε την τυχη μας, ή τσαμπα ελπιζουμε..? Δεν με πειραζει να κανω υπομονη ενα χρονο για να βγουν τα χαρτια μου αρκει να ξερω οτι θα φυγω απο δω περα... Υπαρχει λοιπον ελπιδα?

                          Και αν υπαρχει για να ρωτησω και για περιπτωσεις που δεν με αφορουν αλλα μπορει να αφορουν καποιον αλλον εδω μεσα..

                          -Καποιος ας πουμε που μολις τελειωσε τις σπουδες του στην Ελλαδα ή καπου αλλου στο εξωτερικο, εχει ελπιδες να βρει δουλεια στον Καναδα ή οι θεσεις που ανοιγουν αφορουν κατα κυριο λογο ανθρωπους με 3-4 χρονια εμπειρια?

                          Και κατι ακομα..

                          -Αν υποθεσουμε οτι βρισκει καποιος εργοδοτη..για να παει ο Ελληνας εκει πρεπει να εχει χρηματα στην ακρη ή την μεταφορα του την αναλαμβανει ο εργοδοτης? Κοινως πανε μονο οσοι εχουν λεφτα και οσοι ειναι ανεργοι εδω και δυο χρονια δεν εχουν στον ηλιο μοιρα? Διοτι για αλλες χωρες εχω ακουσει απο γνωστους αλλα και εχω διαβασει οτι αναλαμβανουν την μεταφορα του εργαζομενου και της οικογενειας του αν εχει, οπως επισης και διαμονη για 1 μηνα μεχρι τον πρωτο μισθο.

                          Συγνωμη αν σας ζαλισα με τις ερωτησεις μου, αλλα ειναι ερωτηματα που περιμενω πολυ καιρο να μου απαντηθουν απο αλλου κ ακομα απαντησεις δεν εχω παρει.. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο που διαθεσατε να διαβασεται το σχολιο μου και περιμενω τις απαντησεις σας με αγωνια!

                          Comment


                            angel.co αναφέρεσαι σε γάμο με Καναδή υπήκοο? Ή κανείς σας δεν έχει την υπηκοότητα. Γιατί αν δεν την έχετε, ισως είναι και χειρότερα να προσπαθήσετε μαζί, λέω ίσως αλλά αυτό δεν το γνωρίζω. Κατά τα άλλα γενικά ισχύει το ότι τα εδώ προσόντα τους είναι εντελώς άχρηστα, και θα πρέπει να κάνεις ακαδημαική αναγνώριση πτυχίου και μετά σιγά σιγά να βρει το δρόμο σου. Η αγορά εργασίας εκεί δεν είναι και στα καλά της πάντως.

                            Comment


                              Griniou oχι κανεις μας δεν εχει καναδικη υπηκοοτητα.. εχουμε και οι δυο πτυχια εξωτερικου (Αγγλια πιο συγκεκριμενα) με εναμιση δυο χρονια προυπηρεσια πανω κατω κ οι δυο στην Ελλαδα..σ αυτη την περιπτωση παλι ισχυει οτι θελουν ακαδημαικη αναγνωριση?

                              Comment


                                δεν θελω να σας απογοητευσω αλλα η προυπηρεσια που εχετε ειναι ενα θεμα..

                                1-2 ετη δεν ειναι σημαντικη

                                o ανταγωνισμος ειναι τεραστιος

                                εαν σπουδασατε στα top 7-10 πανεπιστημια της αγγλιας τοτε αυτο καααααααπως γλυκαινει...

                                Comment

                                Working...
                                X