Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δεν ηθελες να μας απογοητευσεις αλλα μας απογοητευσες! (χεχε) :P

    Δηλαδη για να καταλαβω εκει δεν υπαρχουν θεσεις σε δουλειες που ζητανε τελειοφοιτους ή με μικρη εμπειρια? Γιατι αν δεν υπαρχουν τοτε δεν εχουμε μονο εμεις προβλημα, αλλα και οι Καναδοι..! Δηλ αν παω να ''χτυπησω'' μια θεση Junior δεν θα μετρησει το γεγονος οτι εχω δυο χρονια προυπηρεσια και μαλιστα ενα διαστημα σε πολυεθνικη -συγκριτικα ας πουμε με εναν Καναδο που μολις τελειωσε τις σπουδες του? Η ας πουμε ο συντροφος μου που εργαζεται σε κατασκευαστικη και εχει αναλαβει εργο 5.000.000 ευρω σαν εργοταξιαρχης (λεφτα που μπορει για τον Καναδα να ειναι μικρα αλλα σαν junior δεν ειναι καλα?) δεν θα μπορουσε επισης να αιτηθει θεσης junior?

    Οπως και να χει με αυτα που μου λες θα πρεπει να αποκλεισω τον Καναδα μαλλον.. πφφ...

    Comment


      Originally posted by angel.co View Post
      Δεν ηθελες να μας απογοητευσεις αλλα μας απογοητευσες! (χεχε) :P

      Δηλαδη για να καταλαβω εκει δεν υπαρχουν θεσεις σε δουλειες που ζητανε τελειοφοιτους ή με μικρη εμπειρια? Γιατι αν δεν υπαρχουν τοτε δεν εχουμε μονο εμεις προβλημα, αλλα και οι Καναδοι..! Δηλ αν παω να ''χτυπησω'' μια θεση Junior δεν θα μετρησει το γεγονος οτι εχω δυο χρονια προυπηρεσια και μαλιστα ενα διαστημα σε πολυεθνικη -συγκριτικα ας πουμε με εναν Καναδο που μολις τελειωσε τις σπουδες του? Η ας πουμε ο συντροφος μου που εργαζεται σε κατασκευαστικη και εχει αναλαβει εργο 5.000.000 ευρω σαν εργοταξιαρχης (λεφτα που μπορει για τον Καναδα να ειναι μικρα αλλα σαν junior δεν ειναι καλα?) δεν θα μπορουσε επισης να αιτηθει θεσης junior?

      Οπως και να χει με αυτα που μου λες θα πρεπει να αποκλεισω τον Καναδα μαλλον.. πφφ...

      δεν θα σου πω εγω τι θα κανεις..εχεις την μοιρα σου

      απλα τα λεω επειδη παγκοσμια υπαρχει κριση και οι ευκαιριες ειναι περιορισμενες με πληθος αιτουντων..αυτο ισχυει και για εμενα..

      καντε τα χαρτια σας, και μην σκεφτεστε τπτ αλλο

      Comment


        Originally posted by V_For_Vendeta View Post
        δεν θα σου πω εγω τι θα κανεις..εχεις την μοιρα σου

        απλα τα λεω επειδη παγκοσμια υπαρχει κριση και οι ευκαιριες ειναι περιορισμενες με πληθος αιτουντων..αυτο ισχυει και για εμενα..

        καντε τα χαρτια σας, και μην σκεφτεστε τπτ αλλο
        σ ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου, κακα τα ψεματα ετσι ειναι η κατασταση.. εσυ εχεις κανει τα χαρτια σου για εκει?

        Comment


          δεν το βλεπω για καναδα λογω αποστασης

          Comment


            Kαλα αφου εχει δουλεια ο συντροφος σου γιατι φευγετε;;

            Comment


              Η εμπειρία ωπουδήποτε εκτός καναδά σχεδόν δε λαμβάνεται καθόλου υπόψη από κανέναν εργοδότη. Ψάξτε στο google "working: canadian experience: και κάντε κλικ στο πρώτο και στα λοιπά links για να καταλάβετε και τι επιλογές υπάρχουν, αλλά γενικά είναι δύσκολα, όχι βέβαια ακατόρθωτο . Επίσης, κάντε αναζήτηση στο google 'no canadian experience" για να καταλάβετε το πόση σημασία δίνουν. Γενικά να περιμένετε (κι εγώ δηλαδή) πως δεν τους λείπουν οι πτυχιούχοι τους, που τους προτιμούν και λόγω του ότι έχουν καναδιακό πτυχίο. Από την άλλη, είναι σύνηθες πολλοί και ταλαντούχοι πτυχιούχοι (ιδίως οι μη Καναδοί) να κάνουν πολλές φορές δουλειές του ποδαριού μέχρι να βρουν κάτι καλύτερο. Γενικά μην περιμένετε να πέσουν κάτω όταν δουν ένα δικό μας π.χ. βιογραφικό, έχουν περίσευμα πτυχιούχων με προσόντα. Απλά πας δοκιμάζεις την τύχη σου κάπου, π.χ. εστιατόριο, και φτιάχνεις το δικό σου δίκτυο. Στον καναδα το "networking" είναι επιστήμη, διδάσκεται και στα πανεπιστήμια, μόνο έτσι βρίσκεις δουλειά δεδομένου ότι μόνο το 20% των κενών θέσεων βγαίνει σε αγγελίες, οι υπόλοιπες είναι μέσω γνωστών, αλλά θα πρέπει και πάλι να πληρείς τα κριτήρια που είναι ομολογουμένως αυστηρά.

              Comment


                Καλησπέρα και πάλι ! Ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου δωσατε.
                Τα εστειλα εν τελει κ ολα καλα με τις αιτήσεις απλά ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε κάποιο τηλέφωνο ή mail επικοινωνίας για την ϊδια την μεταναστευτική Υπηρεσία, που εξετάζει τους φακκέλους. Εγω τα έστειλα στην immigration expert και τωρα εκείνοι αφού προωθήσαν τον φάκελλο μου στην Μεταναστευτική Υπηρεσία( Στα κεντρικά φαντάζομαι), μου είπανε οτι δεν μπορούν να με βοηθήσουν περαιτέρω κ ότι πρέπει εγώ να επικοινωνώ για να μαθω για την βίζα. Ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ?
                Που πάει δηλαδή ο φάκκελος αφού τον "τσεκάρει" η Ιδιωτική υπηρεσία Μετανάστευσης??

                Ευχαριστώ πολύ

                Comment


                  Originally posted by V_For_Vendeta View Post
                  Kαλα αφου εχει δουλεια ο συντροφος σου γιατι φευγετε;;
                  Kαλημερα..
                  Ο λογος που θελουμε να φυγουμε ειναι ο ιδιος λογος που εχουν ολοι εδω μεσα.. Ο συντροφος μου ναι μεν εχει δουλεια αλλα ειναι απληρωτος πολλους μηνες.. Ειμαστε πολλα χρονια μαζι και δεν εχουμε καταφερει λογο οικονομικης καταστασης να βαλουμε λεφτα στην ακρη, και για οικογενεια και συγκατοικηση ετσι οπως ειμαστε ουτε λογος και ειναι κριμα γιατι οπως πολλοι αλλοι ειμαστε κ εμεις νεοι εχουμε ορεξη για δουλεια κ οσο ρομαντικο κ ανα κουγεται εχουμε και ονειρα ! Επιπλεον εγω με την δουλεια που κανω δεν εξελισσομαι κ δεν μαθαινω(ο κλαδος μου εξελισσεται συνεχεια κ οσο πιο πολυ πισω μενεις τοσο πιο δυσκολο να κανεις Κeep up).. Γι αυτο θελουμε να φυγουμε V..Γιατι στην Ελλαδα απλα συμβιβαζομαστε χωρις να κανουμε ενα βημα μπροστα..προσωπικα δεν αντεχω αλλο σ αυτο τον συμβιβασμο ουτε κ ο συντροφος μου..Ψαχνουμε για οποιαδηποτε χωρα που μπορουμε να μιλησουμε Αγγλικα..

                  Comment


                    angel.co κατα την ταπεινη μου γνωμη σκεφτεσαι παρα πολυ καλα!!!
                    Αλλα, δεν υπαρχει αλλος δρομος απο την επιμονη και την υπομονη που λεει και ο Αgoriani
                    Ειναι αληθεια οτι η κατασταση με την μεταναστευση εχει ζορισει ,ακομα και στις παραδοσιακα χωρες μεταναστευσης οπως η Αυστραλια και ο Καναδας.
                    Επισης το τι ισχυει Σιγουρα θα το δεις στο Επισημο site της Καναδικης Κυβερνησης!!!!
                    Αλλα προσοχη και αυτο ειναι πολυ σημαντικο και στα site των περιφερικων ομοσπονδων Κυβερνησεων!!!!Γιατι καθε κυβερνηση στον Καναδα διατηρει μια σχετικη Αυτονομια στην μεταναστευτικη της πολιτικη.
                    Αντιγραφω λοιπον απο τον jimathens καποιες πολυ χρησιμες διευθυνσεις που ελπιζω ωα σε βοηθησουν :
                    Χρήσιμα links για πληροφορίες:
                    Jobs in Canada Jobs in Canada;
                    Canadian Immigration Services, Canadian Business Opportunities
                    Employement Recruiters
                    All Star Jobs Jobs in Canada | Free Job Posting | AllStarJobs.ca
                    Canada Jobs Canadajobs.com
                    Citizenship and Immigration Canada Welcome to Citizenship and Immigration Canada
                    CANADAVISA.COM Canadian Immigration - Find Work in Canada
                    Working in Canada Working in Canada
                    Living In Canada Living in Canada - Emigrating to Canada
                    Ontario Immigration
                    http://www.immigration-quebec.gouv.q...ers/index.html
                    http://www.canadaimmigrationblog.com...rogram?lang=el
                    Καναδικός νόμος υπηκοότητας: http://wikipedia.qwika.com/en2el/Can...ationality_law
                    Καναδάς - Ομογενειακά νέα: Canada.GreekReporter.gr
                    __________________
                    καλο διαβασμα και καλη επιτυχια!!!!
                    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                    Comment


                      Σωτήρη, σόρυ για την καθυστέρηση, έχω πήξει με τη δουλειά και δεν πρόλαβα να μπω και καθόλου, αλλά απ'ότι είδα τα είπε ο griniou. Θέλει ψάξιμο στον αρμόδιο φορέα για την ειδικότητά σου. Δεν το έθεσα καλά, τα πτυχία τα αναγνωρίζουν, ένα απλό αντίγραφο από τη σχολή σου φτάνει, όμως τα περισσότερα επαγγέλματα είναι regulated και για να καταφέρεις να πάρεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος είναι δράμα...

                      Εγώ ως μηχανολόγος το είχα ψάξει και απλά δεν αξίζει η όλη διαδικασία (συνεντεύξεις για αξιολόγηση, πολλαπλά τεστ, χρόνια εργασίας ως βοηθός για να πάρω τον τίτλο του μηχανικού). Πραγματικά πάω για survival job μαζί με τη γυναίκα μου (βγαίνουμε άνετα και περισσεύουν και αρκετά ακόμη και με το βασικό) και έπειτα βλέπουμε.

                      Comment


                        Angel: τα λες καλά και πραγματικά σας εύχομαι ό,τι καλύτερο, δεν θέλω να ακούγομαι ως ο γκρινιάρης του φόρουμ, όμως δε θέλω να δίνω και ψεύτικες ελπίδες γιατί μπορεί να χάσετε πολύτιμο χρόνο. Αν δεν έχετε κανένα γνωστό, χωρίς Καναδική προϋπηρεσία (η μόνη που μετράει), χωρίς να είστε στη λίστα των επαγγελμάτων που ψάχνουν (δες το επίσημο σάιτ) και χωρίς υπηκοότητα ενός απο τους δύο, οι πιθανότητες είναι ελάχιστες.

                        Θα πρέπει ουσιαστικά να βρείτε και οι δύο εργοδότες πρόθυμος να σας κάνουν χαρτιά πρόσληψης μέσω Ίντερνετ για θέσεις που δεν μπορούν να βρουν Καναδούς υπήκοους (πααααααάρα πολυ δύσκολο), ή να πάτε ταξίδι ως τουρίστες, να προσπαθήστε να κάνετε φιλίες σε ελληνικές κοινότητες και να βοηθηθείτε απο κει, επίσης δύσκολο και πιθανόν να ξοδέψετε πολλά λεφτά για το όλο ταξίδι για το τίποτα.

                        Ίσως κάποιος Ευρωπαϊκός προορισμός, έστω για αρχή να είναι καλύτερος.

                        Εμένα η γυναίκα μου έχει την υπηκοότητα, εγώ περιμένω κάρτα μόνιμου κατοίκου, έχουμε συγγενείς στο Μόντρεαλ και γνωστούς σε Τορόντο και Κάλγκαρι και παρόλα αυτά πάμε να κάνουμε δουλειές επιβίωσης, να πετάξουμε τα πτυχία μας στον κουβά (τουλάχιστον προς το παρόν, πιθανόν για πάντα) και με άγχος για το αν θα καταφέρουμε να τα βγάλουμε πέρα στην σίγουρα δύσκολη αρχή. Που να μην είχαμε κάτι από τα παραπάνω δηλαδή...

                        Comment


                          beholder69 να σε ρωτησω τα χαρτια για την καρτα σου τα φτιαξατε εσεις για πηγατε σε κανενα γραφειο.Θελω να φτιαξω και εγω για την γυναικα μου εχω κατεβασει της αιτησεις διαβασει τη χαρτια θελουν να τους στειλουμε πιστευω να τα καταφερω.Αλλα τωρα περιμενω να ερθει η καρτα υπηκοοτητας του γιου για να ξεκινησω την διαδικασια.

                          Comment


                            Originally posted by beholder69 View Post
                            Angel: τα λες καλά και πραγματικά σας εύχομαι ό,τι καλύτερο, δεν θέλω να ακούγομαι ως ο γκρινιάρης του φόρουμ, όμως δε θέλω να δίνω και ψεύτικες ελπίδες γιατί μπορεί να χάσετε πολύτιμο χρόνο. Αν δεν έχετε κανένα γνωστό, χωρίς Καναδική προϋπηρεσία (η μόνη που μετράει), χωρίς να είστε στη λίστα των επαγγελμάτων που ψάχνουν (δες το επίσημο σάιτ) και χωρίς υπηκοότητα ενός απο τους δύο, οι πιθανότητες είναι ελάχιστες.

                            Θα πρέπει ουσιαστικά να βρείτε και οι δύο εργοδότες πρόθυμος να σας κάνουν χαρτιά πρόσληψης μέσω Ίντερνετ για θέσεις που δεν μπορούν να βρουν Καναδούς υπήκοους (πααααααάρα πολυ δύσκολο), ή να πάτε ταξίδι ως τουρίστες, να προσπαθήστε να κάνετε φιλίες σε ελληνικές κοινότητες και να βοηθηθείτε απο κει, επίσης δύσκολο και πιθανόν να ξοδέψετε πολλά λεφτά για το όλο ταξίδι για το τίποτα.

                            Ίσως κάποιος Ευρωπαϊκός προορισμός, έστω για αρχή να είναι καλύτερος.

                            Εμένα η γυναίκα μου έχει την υπηκοότητα, εγώ περιμένω κάρτα μόνιμου κατοίκου, έχουμε συγγενείς στο Μόντρεαλ και γνωστούς σε Τορόντο και Κάλγκαρι και παρόλα αυτά πάμε να κάνουμε δουλειές επιβίωσης, να πετάξουμε τα πτυχία μας στον κουβά (τουλάχιστον προς το παρόν, πιθανόν για πάντα) και με άγχος για το αν θα καταφέρουμε να τα βγάλουμε πέρα στην σίγουρα δύσκολη αρχή. Που να μην είχαμε κάτι από τα παραπάνω δηλαδή...

                            Eχεις δικιο σε ολα.. Οι σκεψεις μου ομως σε αυτα ειναι οι εξης και ισως ακουστει χαζομαρα αλλα...θα το πω..

                            Μου λες Ευρωπαικο προορισμο για αρχη.. Στην Ευρωπη γινεται το ελα να δεις..Η Αγγλια εχει πηξει στους μεταναστες, ασε που γνωστους δικους μου που εχω τους πληρωνουν μισα λεφτα απ τα κανονικα γτ ειναι Ελληνες(περιπτωση, αλλα συνεβη!).. Αλλου να παμε και να μιλανε αγγλικα δεν εχει.. Γερμανια δεν παω (δεν μ αρεσει κ η γλωσσα).. Για Σουηδια πρπ να μαθουμε την γλωσσα κ οσοι πηγαν ειχαν πρωτα λεφτα στην ακρη εμαθαν την γλωσσα (παρειχε μαθηματα το κρατος) κ μετα επιασαν δουλεια στο μεταξυ ομως ειχαν λεφτα να περασουν..Εμεις λεφτα δεν εχουμε..οχι για να περασουμε ενα εξαμηνο τουλαχιστον και οι εργοδοτες μας δεν μας πληρωνουν οποτε δεν προκειται κ να αποκτησουμε..!Κοινως ακυρη η Ευρωπη!

                            Απο εναν φιλο, ο οποιος μεταναστευσε απο Αγγλια Αυστραλια περιμενουμε μια απαντηση για προσληψη τους συντροφου οπου συμπεριλαμβανεται η βιζα το relocation και πληρωμενο νοικι για 2 μηνες!(δεν τα αναφερω για να κανω εντυπωση αλλα για να ξεκαθαρισω οτι αν δεν υπαρχουν καποιες τετοιες παροχες απο την στιγμη που δεν εχουμε φραγκο κο χι μονο εμεις αλλα πολυς κοσμος, αν δεν υπαρχει τουλαχιστον ενα απο αυτα ειναι πολυ δυσκολο για πολυ κοσμο να μεταναστευσει..κοινως οσοι ειναι φτωχοι δεν εχουν διεξοδο οσο και να θελουν να δουλεψουν)

                            Επειτα λες να παμε ταξιδι στον Καναδα να πιασουμε φιλιες με ομογενειες..και εχεις δικιο απολυτο!!! Απο την αλλη ομως τοσα φορουμ με ομογενεις στο εξωτερικο και μιλαμε ολοι με ολους με την βοηθεια της τεχνολογιας..Καποιοι μαλιστα ομογενεις ποσταραν αγγελιες για θεσεις στην χωρα που βρισκονται σε ενα αλλο φορουμ.. Ο Ελληνας στον Καναδα ή οπουδηποτε αλλου γιατι να σε βοηθησει περισσοτερο αν σε δει απο κοντα και λιγοτερο απο το ιντερνετ?Θα μου πεις αλλο το να σε γνωρισει στ αληθεια κ αλλο απο δω.. Εγω εχω κατι φιλους στο Καταρ οι οποιοι βοηθησαν (τους εκαναν τηλεφωνικη ενημερωση και τους βρηκαν και δουλεια - η γυναικα ειχε χρονο εψαξε ρωτησε κ μπορεσε να βοηθησει) μια οικογενεια που γνωρισα σε καποιο φορουμ και εψαχαν δουλεια κ τους εφερα σε επαφη (αν μπορουσαν να βοηθησουν κ οι φιλοι μου εμενα,δεν θα ψαχνομουν τωρα αλλα δεν εχουν καμια σχεση ουτε με τον κλαδο μου ουτε με του συντροφου μου). Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πολυς κοσμος αναμεσα τους κ εγω δεν μπαινει σε τετοια φορουμ απλα για να μαθει πληροφοριες, αλλα με την ελπιδα οτι καποιος συμπατριωτης θα του ανοιξει εναν δρομο, μια πορτα, να βγαλουμε ο ενας τον αλλον απο το αδιεξοδο. Πχ ενας ξυλουργος στην Αυστραλια πχ, μαθαινει οτι ενας αλλος ξυλουργος απο Ελλαδα χρειαζεται δουλεια.. ο ομογενεις ασχοληθηκε εψαξε και του βρηκε δουλεια (ειχε γνωριμιες, εκανε καποια τηλεφωνα). Ο Ελληνας δεν τα καταφερε να παει για αλλους λογους, αλλα θελω να πω οτι υπαρχουν ομογενεις που κυριολεκτικα κινητοποιουνται να βοηθησουν τους συμπατριωτες τους.. Οχι ομως οι περισσοτεροι, χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, και σε τελικη αναλυση εχουν οικογενειες παιδια υποχρεωσεις δεν μπορουν να ασχολουνται με τον καθε ενα επειδη ειναι Ελληνας.. δεν τους κατηγορω! Αντιθετως! Αλλα εν τελει την ιδια αντιμετωπιση δεν θα μπορουσα να εχω κ αν πηγαινα να πιασω τις φιλιες που λες? Με κανει αυτοματα πιο σημαντικη το να δουν το προσωπο μου? Γιατι? Δεν ειμαι η μονη που ψανχει δουλεια..! Κ αυτο το φορουμ για πολυ κοσμο δεν ειναι απλα πληροφοριες..αλλα και αναζητηση εργασιας.. Θελω να επισημανω οτι δεν κατηγορω ουτε προσβαλλω τους ομογενεις.. Ειναι πολυ σημαντικη η βοηθεια που προσφερουν με τις πληροφοριες που μας δινουν!!! Εχω κ εγω γνωστους στο εξωτερικο και γνωρισω ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να μας βοηθησουν παραπανω.. Απλα θα βοηθουσε να εχουμε μια σελιδα στο φορουμ οπου οι ομογενεις που μπορουν να βοηθησουν αλλους Ελληνες, πασαροντας στον εργοδοτη τους καποιο βιογραφικο ή προσλαμβανοντας οι ιδιοι ή αν ακουσαν απο καπου οτι ζητανε υπαλληλους, να ενημερωνουν την σελιδα με αγγελιες! Υπαρχουν δουλειες που ζητανε Ελληνες ή γενικα μεταναστες, πολλοι ομως δεν τις γνωριζουν γιατι κανεις δεν τις αναφερει στο διαδικτυο, αλλα πανε απο στομα σε στομα..

                            Comment


                              Καλημέρα,

                              Πρώτα ο θέος φεύγουμε για Τορόντο τον Νοέμβρη. Ο συζηγος έχει καναδική υπηκοότητα και ο πεθερός μου ζεί εκει το τελευταίο 1 1/2 χρόνο (τα έχψ γράψει και σε παλαιότερο Post). Γνώριζει κάποιος τα δικαιολογητικά που πρέπει να έχουμε η τη διαδικασια που πρέπει να ακολουθήσουμε εγώ και το παιδι μας ?
                              Πάντως διαβάζωντας το forum, θα ήθελα να πω, πως τα πράγματα σίγουρα δεν είναι ευκολα στο εξωτερικό ...όμως σίγουρα υπάρχουν ευκαίριες. Πολυ πιθάνον να χρειαστεί κάποιο διαστήμα..έχω παραδείγματα απο το περιβάλλον μου ..που καλώς η κακώς μακρία απο τη πατρίδα ζουν μια καλύτερη ζωή.

                              Comment


                                Originally posted by jb1978 View Post
                                Καλημέρα,

                                Πρώτα ο θέος φεύγουμε για Τορόντο τον Νοέμβρη. Ο συζηγος έχει καναδική υπηκοότητα και ο πεθερός μου ζεί εκει το τελευταίο 1 1/2 χρόνο (τα έχψ γράψει και σε παλαιότερο Post). Γνώριζει κάποιος τα δικαιολογητικά που πρέπει να έχουμε η τη διαδικασια που πρέπει να ακολουθήσουμε εγώ και το παιδι μας ?
                                Πάντως διαβάζωντας το forum, θα ήθελα να πω, πως τα πράγματα σίγουρα δεν είναι ευκολα στο εξωτερικό ...όμως σίγουρα υπάρχουν ευκαίριες. Πολυ πιθάνον να χρειαστεί κάποιο διαστήμα..έχω παραδείγματα απο το περιβάλλον μου ..που καλώς η κακώς μακρία απο τη πατρίδα ζουν μια καλύτερη ζωή.
                                Oτι κ αν συναντησεις, σου ευχομαι ολα καλα να σου πανε! Δυσκολιες παντου συναντας και πουθενα δεν ειναι σαν το ''σπιτι'' σου! Αλλα ολα θα πανε καλα!

                                Comment

                                Working...
                                X