Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σε ευχαριστώ πολυ για τις ευχές σου και ανταποδίδω

    Comment


      μεταναστευση στον καναδα

      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ. ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΠΟΥ ΝΑ ΨΑΞΩ? ΠΩΣ ΝΑ ΚΗΝΗΘΩ? ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ....

      Comment


        Originally posted by Bill 64 View Post
        beholder69 να σε ρωτησω τα χαρτια για την καρτα σου τα φτιαξατε εσεις για πηγατε σε κανενα γραφειο.Θελω να φτιαξω και εγω για την γυναικα μου εχω κατεβασει της αιτησεις διαβασει τη χαρτια θελουν να τους στειλουμε πιστευω να τα καταφερω.Αλλα τωρα περιμενω να ερθει η καρτα υπηκοοτητας του γιου για να ξεκινησω την διαδικασια.
        Πήγαμε σε γραφείο Ελληνοκαναδού γνωστού μας που ασχολείται με τέτοια, αν θες στείλε μου ένα μήνυμα να σου πω τα στοιχεία του

        Comment


          Originally posted by angel.co View Post
          Eχεις δικιο σε ολα.. Οι σκεψεις μου ομως σε αυτα ειναι οι εξης και ισως ακουστει χαζομαρα αλλα...θα το πω..

          Μου λες Ευρωπαικο προορισμο για αρχη.. Στην Ευρωπη γινεται το ελα να δεις..Η Αγγλια εχει πηξει στους μεταναστες, ασε που γνωστους δικους μου που εχω τους πληρωνουν μισα λεφτα απ τα κανονικα γτ ειναι Ελληνες(περιπτωση, αλλα συνεβη!).. Αλλου να παμε και να μιλανε αγγλικα δεν εχει.. Γερμανια δεν παω (δεν μ αρεσει κ η γλωσσα).. Για Σουηδια πρπ να μαθουμε την γλωσσα κ οσοι πηγαν ειχαν πρωτα λεφτα στην ακρη εμαθαν την γλωσσα (παρειχε μαθηματα το κρατος) κ μετα επιασαν δουλεια στο μεταξυ ομως ειχαν λεφτα να περασουν..Εμεις λεφτα δεν εχουμε..οχι για να περασουμε ενα εξαμηνο τουλαχιστον και οι εργοδοτες μας δεν μας πληρωνουν οποτε δεν προκειται κ να αποκτησουμε..!Κοινως ακυρη η Ευρωπη!

          Απο εναν φιλο, ο οποιος μεταναστευσε απο Αγγλια Αυστραλια περιμενουμε μια απαντηση για προσληψη τους συντροφου οπου συμπεριλαμβανεται η βιζα το relocation και πληρωμενο νοικι για 2 μηνες!(δεν τα αναφερω για να κανω εντυπωση αλλα για να ξεκαθαρισω οτι αν δεν υπαρχουν καποιες τετοιες παροχες απο την στιγμη που δεν εχουμε φραγκο κο χι μονο εμεις αλλα πολυς κοσμος, αν δεν υπαρχει τουλαχιστον ενα απο αυτα ειναι πολυ δυσκολο για πολυ κοσμο να μεταναστευσει..κοινως οσοι ειναι φτωχοι δεν εχουν διεξοδο οσο και να θελουν να δουλεψουν)

          Επειτα λες να παμε ταξιδι στον Καναδα να πιασουμε φιλιες με ομογενειες..και εχεις δικιο απολυτο!!! Απο την αλλη ομως τοσα φορουμ με ομογενεις στο εξωτερικο και μιλαμε ολοι με ολους με την βοηθεια της τεχνολογιας..Καποιοι μαλιστα ομογενεις ποσταραν αγγελιες για θεσεις στην χωρα που βρισκονται σε ενα αλλο φορουμ.. Ο Ελληνας στον Καναδα ή οπουδηποτε αλλου γιατι να σε βοηθησει περισσοτερο αν σε δει απο κοντα και λιγοτερο απο το ιντερνετ?Θα μου πεις αλλο το να σε γνωρισει στ αληθεια κ αλλο απο δω.. Εγω εχω κατι φιλους στο Καταρ οι οποιοι βοηθησαν (τους εκαναν τηλεφωνικη ενημερωση και τους βρηκαν και δουλεια - η γυναικα ειχε χρονο εψαξε ρωτησε κ μπορεσε να βοηθησει) μια οικογενεια που γνωρισα σε καποιο φορουμ και εψαχαν δουλεια κ τους εφερα σε επαφη (αν μπορουσαν να βοηθησουν κ οι φιλοι μου εμενα,δεν θα ψαχνομουν τωρα αλλα δεν εχουν καμια σχεση ουτε με τον κλαδο μου ουτε με του συντροφου μου). Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πολυς κοσμος αναμεσα τους κ εγω δεν μπαινει σε τετοια φορουμ απλα για να μαθει πληροφοριες, αλλα με την ελπιδα οτι καποιος συμπατριωτης θα του ανοιξει εναν δρομο, μια πορτα, να βγαλουμε ο ενας τον αλλον απο το αδιεξοδο. Πχ ενας ξυλουργος στην Αυστραλια πχ, μαθαινει οτι ενας αλλος ξυλουργος απο Ελλαδα χρειαζεται δουλεια.. ο ομογενεις ασχοληθηκε εψαξε και του βρηκε δουλεια (ειχε γνωριμιες, εκανε καποια τηλεφωνα). Ο Ελληνας δεν τα καταφερε να παει για αλλους λογους, αλλα θελω να πω οτι υπαρχουν ομογενεις που κυριολεκτικα κινητοποιουνται να βοηθησουν τους συμπατριωτες τους.. Οχι ομως οι περισσοτεροι, χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, και σε τελικη αναλυση εχουν οικογενειες παιδια υποχρεωσεις δεν μπορουν να ασχολουνται με τον καθε ενα επειδη ειναι Ελληνας.. δεν τους κατηγορω! Αντιθετως! Αλλα εν τελει την ιδια αντιμετωπιση δεν θα μπορουσα να εχω κ αν πηγαινα να πιασω τις φιλιες που λες? Με κανει αυτοματα πιο σημαντικη το να δουν το προσωπο μου? Γιατι? Δεν ειμαι η μονη που ψανχει δουλεια..! Κ αυτο το φορουμ για πολυ κοσμο δεν ειναι απλα πληροφοριες..αλλα και αναζητηση εργασιας.. Θελω να επισημανω οτι δεν κατηγορω ουτε προσβαλλω τους ομογενεις.. Ειναι πολυ σημαντικη η βοηθεια που προσφερουν με τις πληροφοριες που μας δινουν!!! Εχω κ εγω γνωστους στο εξωτερικο και γνωρισω ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να μας βοηθησουν παραπανω.. Απλα θα βοηθουσε να εχουμε μια σελιδα στο φορουμ οπου οι ομογενεις που μπορουν να βοηθησουν αλλους Ελληνες, πασαροντας στον εργοδοτη τους καποιο βιογραφικο ή προσλαμβανοντας οι ιδιοι ή αν ακουσαν απο καπου οτι ζητανε υπαλληλους, να ενημερωνουν την σελιδα με αγγελιες! Υπαρχουν δουλειες που ζητανε Ελληνες ή γενικα μεταναστες, πολλοι ομως δεν τις γνωριζουν γιατι κανεις δεν τις αναφερει στο διαδικτυο, αλλα πανε απο στομα σε στομα..
          Καλώς ή κακώς δεν συγκρίνεται το να μιλάς με κάποιον άγνωστο στο Ίντερνετ, να σε επιλέξει ανάμεσα σε τόσους για να σε βοηθήσει με το να πας σε μία κοινότητα Ελληνική που είναι σαν ολόκληρη κωμόπολη, να μιλήσεις με ανθρώπους από κοντά και να δεις αν μπορείς να χωθείς κι εσύ κάπου.

          Οι περισσότεροι δεν έχουν καν την ανάγκη να μπουν σε φόρουμ και να ψάξουν για εργαζόμενους, έχουν τις δουλειές τους και τις οικογένειές τους και μπορούν να βρουν κι εκεί υπαλλήλους αν χρειάζονται. Θεωρώ πως είναι δύσκολο ακόμη και αν κάνεις το ταξίδι, πόσο μάλλον από απόσταση. Ίσως για άλλες χώρες, όπως το Κατάρ που είπες να είναι πιο εύκολο να το κάνεις αυτό δεν ξέρω να σου πω. Για τον Καναδά πάντως θα είστε απίστευτα τυχεροί αν καταφέρετε μέσω ίντερνετ να βρείτε κάποιον που να σας βολέψει και τους δύο. Όπως και να χει, καλή τύχη!

          Comment


            Θα συμφωνησω με τον beholder69 !!
            Απο προσωπικη εμπειρια , με πολυ καλες συστασεις και ακομα καλλιτερο Βιογραφικο,ειναι τωρα ενα χρονο που προσπαθω, στελνοντας Βιογραφικα μεσω μεγαλων πρακτορειων ευρεσεως εργασιας σε ολο τον κοσμο,να βρω δουλεια ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ, και δεν εχω καταφερει τιποτα.
            Ενα 20% μου εχει απαντησει ετσι που καταλαβα οτι μονο αυτοι μπηκαν στον κοπο να δουν το βιογραφικο μου!!
            Πηρα και 'γω την μεγαλη αποφαση να βρω ενα τροπο να ταξιδεψω επι τοπου και να δω τι θα κανω.
            Μετην ευκαιρια να θεσω και ενα ερωτημα !!!
            Μπορει να παει καποιος στον Καναδα για την εκμαθηση της γλωσσας για 6 μηνες να δωσει IELTS και παραλληλα να εχει δικαιωμα εργασιας για 20 ωρες την εβδομαδα για εργασια??
            θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

            Comment


              ΣΟΣ παιδια ΒΗΘΕΙΑ πως πληρώνουμε?

              Γεια σας παιδιά βοήθεια!!!!!!!!!!!!!
              Θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει πως θα πληρώσω για την αίτηση της άδειας εργασίας στην Ρώμη.
              Έχω έτοιμη την αίτηση και δεν μπορώ να βγάλω άκρη πως θα τους πληρώσω τα 150 δολάρια που θέλουν .
              Η διεύθυνση στην Ιταλία είναι :
              The Canadian embassy immigration section
              Via Zara 30 ROME
              Oo198 ITALY

              Comment


                Παιδιά κλείστε το θέμα αυτό βρήκα άκρη ευχαριστώ

                Comment


                  Καλησπερα!
                  Ειμαι η Αφροιτη και ενδιαφερομαι για μεταναστευση στον Καναδα λογω της "εμπολεμης" καταστασης στην χωρα μας!
                  Ειμαι καναδη υπηκοος και αναρωτιεμαι ποια πολη να επιλεξω...εχω σπουδασει κοινωνιολογια με μεταπτυχιακο στο management και εχω proficiency στα αγγλικα και μετρια γνωση γαλλικων...το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν θα με προσλαβει καποιος λογω του οτι δεν εχω προυπηρεσια (ειμαι 28 ετων) και φυσικα λογω της γλωσσας, δεν ειναι ευκολο να συννενοεισαι σε εργασιακο επιπεδο...
                  Ποια πολη πιστευετε οτι εχει τις καλυτερες ευκαιριες?Φοβαμαι μην φαω τα μουτρα μου...

                  Comment


                    Afro δεν το πιστεύω !!!!! Ακόμα εδώ είσαι;;;; Με υπηκοότητα και με πτυχία!!!! Αν τα είχα αυτά, θα έφευγα και με το πόδι!!!!! Μια e-επίσκεψη στο σάιτ της πρεσβείας και θα τα βρεις όλα! Φρόντησε το Σεπτέμβριο να μην είσαι εδω!!!
                    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                    Comment


                      Αφροδιτη θα συμφωνησω με τον φιλο μου τον Αντρικο!!!!!!!!
                      Θα προσθεσω επισης στην υπηκοοτητα και τα πτυχια και την ηλικια σου!!!!!!
                      Μην καθυστερεις λοιπον !!!!
                      Εχεις του κοσμου τα πλεονεκτηματα!!!!!!
                      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                      Comment


                        Originally posted by Afro! View Post
                        Καλησπερα!
                        Ειμαι η Αφροιτη και ενδιαφερομαι για μεταναστευση στον Καναδα λογω της "εμπολεμης" καταστασης στην χωρα μας!
                        Ειμαι καναδη υπηκοος και αναρωτιεμαι ποια πολη να επιλεξω...
                        Ποια πολη πιστευετε οτι εχει τις καλυτερες ευκαιριες?
                        Φοβαμαι μην φαω τα μουτρα μου...

                        Καλημέρα Afro κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...

                        Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω link μπορεί να σε βοηθήσουν.
                        Jobs in Canada Jobs in Canada; Job Bank Canada, Canadian Immigration Services, Canadian living, Canadian Business Opportunities and Employement Recruiters
                        All Star Jobs Jobs in Canada | Free Job Posting | AllStarJobs.ca
                        Citizenship and Immigration Welcome to Citizenship and Immigration Canada
                        CANADAVISA.COM Canadian Immigration - Find Work in Canada
                        Working in Canada Working in Canada
                        Living In Canada Living in Canada - Emigrating to Canada
                        Ontario Immigration
                        http://www.immigration-quebec.gouv.q...ers/index.html
                        http://www.canadaimmigrationblog.com...rogram?lang=el
                        Καναδικός νόμος υπηκοότητας: http://wikipedia.qwika.com/en2el/Can...ationality_law
                        Καναδάς - Ομογενειακά νέα: Canada.GreekReporter.gr

                        Προσωπική μου γνώμη:

                        Φύγε όσο πιο γρήγορα μπορείς... κ θα με θυμηθείς...!!!
                        Γιατί αν μείνεις εδώ... θα φας τα μούτρα σου 100%...!!!
                        .................
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          χαχα ευχαριστω για την ενθαρρυνση και τις πληροφοριες παιδια!
                          Βασικα δεν εχω κανενα γνωστο και γι αυτο κολλαω....σκεφτομουν να πηγαινα για κανα χρονο νεα υορκη που εχω φιλους και μετα να μεταπηδησω καναδα, πιο ομαλα....
                          ποια πολη προτεινετε?
                          θα μπορεσω να γραφτω στο union?ειναι στανταρ οτι θα μου βρει δουλεια?

                          Comment


                            Afro γειά σου !
                            Σε ποιά πόλη του Καναδά γεννήθηκες ? ( Επειδή ρωτάς σε ποιά πόλη να πάς ).
                            Το Τορόντο προτείνεται επειδή είναι μια πόλη με καλό μέσο όρο κόστους διαβίωσης και μισθών. ( Είναι επίσης κοντά στην Νέα Υόρκη ).
                            Η περιοχή της Alberta έχει τις περισσότερες ανάγκες για εργαζόμενους λόγω του δυσμενούς κλίματος.
                            Νομίζω το Καναδικό κράτος έχει υποχρέωση να σου βρεί δουλειά,λόγω υπηκοότητας.
                            Είμαι και εγώ στην ίδια φάση αναζήτησης καθώς έχω και εγώ Καναδική υπηκοότητα.
                            Επικοινωνούμε για οποιες διευκρινήσεις.
                            < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                            Comment


                              Γεια χαρα κι απο μένα!
                              12 Σεπτέμβρη μπαίνω στο αεροπλάνο για Τοροντο με βάρκα την ελπίδα....!
                              Έχω κι εγώ την υπηκοότητα μιας και γεννήθηκα στο Μοντρεαλ.
                              Θα συμφωνήσω κι εγω στην επιλογή του Τοροντο για τους λόγους που ανέφερε και ο El Hoplite. Το Τοροντο θεωρείται για τους Καναδους η Νέα Υόρκη του Καναδά.
                              Σχετικά με την υποχρέωση της χώρας να σου βρει δουλειά πρωτη φορά το ακούω.
                              Φυσικά έχουν κι αυτοί τον αντιστοιχο ΟΑΕΔ.
                              Νομίζω ψάχνοντας θα την βγάλεις την άκρη σου.

                              Comment


                                Καλησπέρα σε όλους, μιας κι εδώ στο Red Deer της Alberta του Canada ειναι 9:15 το βράδυ.

                                Είχα γράψει και παλιότερα πριν να έρθω στον Καναδά, θα προσπαθήσω να σας κανω μια αρουσίαση της εμπειρίας μου μέχρι τωρα.

                                Κατ αρχάς διανοίω την 4η εβδομάδα μου εδώ στον Καναδά.

                                Πριν μια βδομάδα ξεκινησα να μοιράζω βιογραφικά σε διάφορες εταιρειες που έβρισκα εδώ, στις οποίες πηγαινα αυτοπροσώπος και το έδινα. Την προηγούμενη Τετάρτη με φωνάξανε για συνέντευξη σε μια εξ αυτων ( ρίξτε μια ματιά στην εταιρεια WorleyParsons.com ) και αμεσως με ρωτησανε ποτε θέλω να πιάσω δουλειά, ακόμα και το ότι δε μιλάω καλά αγγλικα δε τους απασχόλησε και μου δώσανε εργασία σε γραφείο πραγμα το οποίο ειληκρινα δε το περίμενα.

                                Χτες που ήταν πρώτη μερα στη δουλεια, μαζι με μενα και μερικους άλλους νεοπροσλαμβανόμενους, ειχαν προσλάβει και 30 φοιλιπινέζους για εργάτες που απ ότι κατάλαβα τους έφεραν γιατι έχουν έλλειψη εργατών τους οποίους τους μεταφέρουν καθε μερα με ενα σχολικο και να προσθεσω ότι τους ειχαν και διερμηνεα.

                                Όσο αφορά τα λεφτά που μου δίνουν ειναι 22$ την ώρα και πιάνω δουλεια στις 7 το πρωί και σχολάω στις 5:30 το απόγευμα...αν δε βαριεστε καντε τον υπολογισμο ποσα θα πάρω στις 2 βδομάδες και πόσα στο μηνα...πραγματικα αυτά τα λεφτά στην Ελλάδα δεν υπήρχε περίπτωση να τα δω, ακόμα και αν έκανα πιάτσα στη συγγρου (μη το παρετε στα σοβαρα :P )

                                Γενικότερα το Red Deer είναι επαρχία σε ανάπτυξη, απ ότι μου λεγε ο νονός μου που έμεινε εδω στο Red Deer 6 χρόνια, μεσα σε αυτα τα χρόνια έχει διπλασιαστεί. Νομιζω ειναι ανερχόμενη επαρχία μιας και υπάρχουν και πετρέλαια στην περιοχη, τα οποία τα βγάζουν και δε τα σαμποτάρουν όπως στην Ελλάδα.

                                Νομιζω ότι σαν επιλογή, ειναι πολή καλη για κάποιον νεοεισερχόμενο στον Καναδά, να θυμισω ότι κι εγω ειμαι υπήκοος

                                Επίσης ειδος υπό εξαφάνιση ειναι οι ηλεκτροσυγκολητες εδω, τους κοινηγάνε με το ντουφέκι...μεχρι και και στις στασεις των λεωφορειων έχουν αφίσες με τη " Προσλαμβάνοντε ηλεκτροσυγγολητες" αν κάποιος ειναι σχετικος ας το ψάξει...

                                Λοιπον, να θελετε να ρωτησετε τιποτα, ειμαι στη διαθεση σας στο βαθμο που μπορώ γιατι ειμαι 9 ώρες πίσω απο την ώρα Ελλάδος...

                                Καλη σας μερα!

                                Comment

                                Working...
                                X