Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Την καλησπερα μου σε ολα τα μελη της "οικογενειας" του Καναδα!!! Θα ηθελα να τη βοηθεια σας: Εαν εχεις θειο-α εκει, μπορει να σου κανει sponsoring κ αν ναι, χρειαζεται να εχει δουλεια δικη του, ωστε να πει οτι θα δουλευεις εκει? Κ επισης,σε περιπτωση μεταναστευσης, η επι πολλα χρονια κοπελα μου κ μελλουσα γυναικα, ειναι καλυτερο να ειμαστε παντρεμενοι κ να κανω family-spouse sponsoring η με καποιο τροπο ερχεται κ παντρευομαστε αργοτερα? εχω διαβασει απο το site του Υπουργειου Μεταναστευσης τους τα παντα, καθως κ παρα πολλες σελιδες απο εδω αλλα δεν εχω καταφερει να βρω σαφη απαντηση...

    Comment


      Originally posted by evans View Post
      Την καλησπερα μου σε ολα τα μελη της "οικογενειας" του Καναδα!!! Θα ηθελα να τη βοηθεια σας: 1)Εαν εχεις θειο-α εκει, μπορει να σου κανει sponsoring κ αν ναι, 2)χρειαζεται να εχει δουλεια δικη του, ωστε να πει οτι θα δουλευεις εκει? Κ επισης,σε περιπτωση μεταναστευσης, η επι πολλα χρονια κοπελα μου κ μελλουσα γυναικα, 3)ειναι καλυτερο να ειμαστε παντρεμενοι κ να κανω family-spouse sponsoring η με καποιο τροπο ερχεται κ παντρευομαστε αργοτερα? εχω διαβασει απο το site του Υπουργειου Μεταναστευσης τους τα παντα, καθως κ παρα πολλες σελιδες απο εδω αλλα δεν εχω καταφερει να βρω σαφη απαντηση...
      Καλημερα και καλως ορισες στο patriotaki

      Μιας και βρισκομαι σε πολυ παρομοια κατασταση με τη δικη σου θα προσπαθησω να βοηθησω.
      1)Ο θειος μπορει να σε βοηθησει μεσω της διαδικασιας reunion της οικογενειας.
      2)Δουλεια δικη του οχι απαραιτητα, αλλα το να εχεις μια προσκληση εργασιας γενικοτερα θα βοηθησει τις πιθανοτητες να παρεις την αδεια παραμονης.
      3)Οχι ειναι καλυτερα να παντρευτεις εδω, θα αντιμετωπισεις πολλα προβληματα αν πατε ως ζευγαρι που συζειτε.

      Αυτα τα εχω μαθει απο δικηγορο μεταναστευσης στον οποιο και εχω αναθεσει την περιπτωση μου.
      Οσο και να μοιαζουν καποιες περιπτωσεις υπαρχουν πολλοι παραμετροι και θα πρεπει να μαθεις απο καποιον επαγγελματια.

      Για οτι μπορω να βοηθησω πες μου
      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

      Comment


        Originally posted by Sotiria_ View Post
        Καλησπέρα παιδιά!
        Εγώ και ο φίλος μου ενδιαφερόμαστε για μετανάστευση στον Καναδά. Ο φίλος μου έχει σπόνσορα από εκεί και θα βγάλει έτσι τη βίζα του.
        Αυτά που θέλω να μάθω είναι:
        1. Μπορώ να συμπεριληφθώ στη βίζα του ως σύντροφός του; (είμαστε 2 χρόνια μαζί)
        2. Αν όχι, μπορώ να πάω με τουριστική; Έχω διαβάσει κάποια πράγματα ότι ζητάνε να δουν λογαριασμό στην τράπεζα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
        3. Πού μπορώ να βρω τα πανεπιστήμια που υπάρχουν στο Τορόντο; Ισχύουν οι ίδιοι όροι με την Αυστραλία; (δουλειά part time και full στις διακοπές;)
        Ευχαριστώ!
        Γεια σου Σωτηρια!

        1)Πολυ δυσκολο το βλεπω να σε συμπεριλαβει
        2)Αν πας με τουριστικη ναι, θελουν να ξερουν οτι εχεις χρηματα για να ζησεις εκει για το διαστημα της παραμονης σου. Εχω ακουσει διαφορα για το ποσο που απαιτειται, μεχρι και 10.000 $ αλλα γνωστος μου πηγε πριν λιγο καιρο για 6 μηνες με τουριστικη(το μεγιστο που μπορουσε δηλαδη) με 3000$.
        3)Δεν το ξερω καθολου, μπορουν να σου απαντησουν αλλοι γνωστες.

        Με καθε επιφυλαξη καθως δεν ψαχνομαι με σπονσορα εργασιας. Good luck!
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          Originally posted by BlackRed View Post
          Καλημερα και καλως ορισες στο patriotaki

          Μιας και βρισκομαι σε πολυ παρομοια κατασταση με τη δικη σου θα προσπαθησω να βοηθησω.
          1)Ο θειος μπορει να σε βοηθησει μεσω της διαδικασιας reunion της οικογενειας.
          2)Δουλεια δικη του οχι απαραιτητα, αλλα το να εχεις μια προσκληση εργασιας γενικοτερα θα βοηθησει τις πιθανοτητες να παρεις την αδεια παραμονης.
          3)Οχι ειναι καλυτερα να παντρευτεις εδω, θα αντιμετωπισεις πολλα προβληματα αν πατε ως ζευγαρι που συζειτε.

          Αυτα τα εχω μαθει απο δικηγορο μεταναστευσης στον οποιο και εχω αναθεσει την περιπτωση μου.
          Οσο και να μοιαζουν καποιες περιπτωσεις υπαρχουν πολλοι παραμετροι και θα πρεπει να μαθεις απο καποιον επαγγελματια.

          Για οτι μπορω να βοηθησω πες μου
          Καλως σας βρηκα φιλε μου κ ευχαριστω για την συντομη απαντηση σου... Ο δικηγορος μεταναστευσης ειναι απο εδω που εχεις βρει η εχεις αναθεσει τη δουλεια αυτη σε εκει δικηγορικα γραφεια? εχω μια ενημερωση για ενα κοστος της ταξης των 3000$, το οποιο καποιοι λενε οτι ειναι "κερατιατικο" κ καποιοι οτι σου σιγουρευει αρκετα τη πιθανοτητα να μην απορριφθεις για λεπτομερειες που μπορει να σου ξεφυγουν. Εφοσον εισαι σε πολυ παρομοια κατασταση, μηπως μπορεις να μου πεις κ τι γινεται με τη χρονικη διαρκεια της ολης διαδικασιας? Σε ευχαριστω προκαταβολικα!

          Comment


            πλημμελημα

            Παιδια καλησπερα εχω αρχισει και φτιαχνω τα χαρτια μου για Καναδα και θα ηθελα να ρωτησω κατι:εκρεμμει ενα δικαστηριο (εχω παρει αναβολη και εχω ορισει δικηγορο) που η αποφαση αυτου θα ειναι πλημμελημα 100% τι παει με τα χαρτια για μονιμος μεταναστης? το λαμβανουν υπ οψιν τους στα σοβαρα ή επειδη ειναι πλημμελημα δεν τους ενδιαφερει?
            ευχαριστω αν ξερει καποιος

            Comment


              Originally posted by evans View Post
              Καλως σας βρηκα φιλε μου κ ευχαριστω για την συντομη απαντηση σου... Ο δικηγορος μεταναστευσης ειναι απο εδω που εχεις βρει η εχεις αναθεσει τη δουλεια αυτη σε εκει δικηγορικα γραφεια? εχω μια ενημερωση για ενα κοστος της ταξης των 3000$, το οποιο καποιοι λενε οτι ειναι "κερατιατικο" κ καποιοι οτι σου σιγουρευει αρκετα τη πιθανοτητα να μην απορριφθεις για λεπτομερειες που μπορει να σου ξεφυγουν. Εφοσον εισαι σε πολυ παρομοια κατασταση, μηπως μπορεις να μου πεις κ τι γινεται με τη χρονικη διαρκεια της ολης διαδικασιας? Σε ευχαριστω προκαταβολικα!
              Καλησπερα. Ναι ο δικηγορος ειναι εδω Ελλαδα προσπαθησα να επικοινωνησω και με καναδικα γραφεια αλλα οπως και να χει σε μια τετοια

              υποθεση με τοσες λεπτομερεις η προσωπο με προσωπο συζητηση ειναι παντα καλυτερη. Εμενα θα μου κοστισει λιγοτερο απο 3000 δολλαρια

              αλλα οντως οι λεπτομερειες οπως ειπα ειναι παρα πολλες και ο δικηγορος λογω εμπειριας μπορει να σε γλιτωσει απο ενδεχομενη απορριψη.

              Ο καθενας ζυγιζει τα υπερ και τα κατα, εγω επειδη θελω να φυγω οσο γρηγοροτερα γινεται δεν το ρισκαρω και βαζω δικηγορο.

              Καποιος μπορει να το κανει και μονος του, δεν ειναι απιθανο αλλα ειναι σιγουρα πιο δυσκολο και χρονοβορο. Εγω εδω και κατι μερες που

              εχω ξεκινησει και αφιερωνω σχεδον ολη μου τη μερα στο θεμα μεταναστευση χαιρομαι που επελεξα να κινηθω με δικηγορο.

              Οσο για τη χρονικη διαρκεια εμενα θα μου παρει απο 6-14 μηνες απο τη στιγμη που θα κατατεθει ο φακελος. Θα μου πεις "με φωτισες"!

              Η μεγαλη διαφορα εγκειται στο γεγονος οτι αν εχεις προσφορα εργασιας ο φακελος ενδεχεται να μελετηθει πιο γρηγορα απο τον 1 χρονο+ που ειναι ο μεσος ορος.
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                Originally posted by Skasviks View Post
                Παιδια καλησπερα εχω αρχισει και φτιαχνω τα χαρτια μου για Καναδα και θα ηθελα να ρωτησω κατι:εκρεμμει ενα δικαστηριο (εχω παρει αναβολη και εχω ορισει δικηγορο) που η αποφαση αυτου θα ειναι πλημμελημα 100% τι παει με τα χαρτια για μονιμος μεταναστης? το λαμβανουν υπ οψιν τους στα σοβαρα ή επειδη ειναι πλημμελημα δεν τους ενδιαφερει?
                ευχαριστω αν ξερει καποιος
                Χωρις να ξερω την περιπτωση σου, εχω ενημερωθει οτι παιρνουν σοβαρα το θεμα του ποινικου μητρωου και καλο θα ηταν να το ψαξεις ειδικα πριν αρχισεις τα εξοδα για την προετοιμασια των χαρτιων.

                Δεν θελω ουτε να σε τρομαξω ουτε να σε απογοητευσω, ενημερωσου για το θεμα και πες μας τι εγινε για να ενημερωθουν και μελλοτικοι ενδιαφερομενοι.

                Καλη τυχη!
                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                Comment


                  οσο δεν υπαρχει τελεσιδικη αποφαση το ποινικο μητρωο ειναι λευκο!!
                  και πρωτοδικη αποφαση κατα σου να υπαρχει θα πεις του δικηγορου σου να ασκησει εφεση οποτε παραμενει λευκο και παλι μεχρι τελεσιδικιας!!
                  Αυτο που μπορει να κολλησει την εκδοση ειναι τα αδικηματα περι εκδοσεως διαβατηριου και αυτα μπορεις να τα βρεις στο επισημο site της ΕΛ.ΑΣ στα οποια για αυτα θα ελεχθεις ακομα και αν εισαι κατηγορουμενος και σε περιοδο αναμονης δικασιμου.
                  Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                  Comment


                    Καλησπέρα Skasviks...

                    Διάβασε εδώ: How to obtain a police certificate

                    εδώ: How to obtain a police certificate

                    εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B4%CE%AC-3313/
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      φιλε με το καλο σου ευχομαι ολα να πανε καλα γιατι και εγω σε αυτην την φαση ειμαι αλλα με δικηγορο που μενει και εργαζεται στον Καναδα(Ελληνα) και θα μου στοιχησει 3 ατομα 7000$ και περιπου 1 χρονο απο Γεναρη 2013.

                      Comment


                        Originally posted by Skasviks View Post
                        φιλε με το καλο σου ευχομαι ολα να πανε καλα γιατι και εγω σε αυτην την φαση ειμαι αλλα με δικηγορο που μενει και εργαζεται στον Καναδα(Ελληνα) και θα μου στοιχησει 3 ατομα 7000$ και περιπου 1 χρονο απο Γεναρη 2013.
                        Και εγω μαλλον Γεναρη θα καταθεσω φακελο.

                        Με το καλο να παμε ολοι μας Καναδα να γλυτωσουμε απο το @$@!#!$# που μας κανανε.

                        Εδω θα μαστε να τα λεμε!
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          Φίλε Σταύρο με λένε και έχω το 6932314111 αν θες πάρε με αύριο να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.
                          Καλό βράδυ

                          Comment


                            Originally posted by BlackRed View Post
                            Καλησπερα. Ναι ο δικηγορος ειναι εδω Ελλαδα προσπαθησα να επικοινωνησω και με καναδικα γραφεια αλλα οπως και να χει σε μια τετοια

                            υποθεση με τοσες λεπτομερεις η προσωπο με προσωπο συζητηση ειναι παντα καλυτερη. Εμενα θα μου κοστισει λιγοτερο απο 3000 δολλαρια

                            αλλα οντως οι λεπτομερειες οπως ειπα ειναι παρα πολλες και ο δικηγορος λογω εμπειριας μπορει να σε γλιτωσει απο ενδεχομενη απορριψη.

                            Ο καθενας ζυγιζει τα υπερ και τα κατα, εγω επειδη θελω να φυγω οσο γρηγοροτερα γινεται δεν το ρισκαρω και βαζω δικηγορο.
                            Οντως εχει τοσα πραγματα κ λεπτομερειες που συμφωνω πως ο δικηγορος ισως ειναι μονοδρομος... Επειδη μου ειχες πει οτι μοιαζουν αρκετα οι περιπτωσεις μας, θελεις να μου πεις "χοντρικα" τη διαδικασια? π.χ συμπληρωνει ο συγγενης τα απαραιτητα χαρτια κ τα στελνει σε μενα νομιζω, κ εγω με τη σειρα μου τα καταθετω αφου συμπληρωσω τα αντιστοιχα απο τη μερια μου?
                            Αρα αν εχεις συγγενη με επιχειρηση τι κανεις? οικογενειακη η εργοδοτικη διαδικασια βιζας?

                            Comment


                              Originally posted by Skasviks View Post
                              Φίλε Σταύρο με λένε και έχω το 6932314111 αν θες πάρε με αύριο να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.
                              Καλό βράδυ
                              Χαρηκα Σταύρο, Γιωργος εδω. Καλυτερα βαλε τις ερωτησεις εδω στο φορουμ γιατι εγω ειμαι αρκετα νεος στο θεμα της μεταναστευσης τωρα αρχιζω να τα μαθαινω και δεν θα σου απαντησω με 100% σιγουρια. Υπαρχουν μελη που ειναι πολυ πιο εμπειρα απο μενα και στο θεμα του Καναδα και γενικα.

                              Αν ειναι κατι που δεν μπορει να γραφτει στο φορουμ, στειλε μου προσωπικο μηνυμα και τα λεμε και απο τηλ στη τελικη δεν εχω προβλημα.
                              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                              Comment


                                Originally posted by evans View Post
                                Οντως εχει τοσα πραγματα κ λεπτομερειες που συμφωνω πως ο δικηγορος ισως ειναι μονοδρομος... Επειδη μου ειχες πει οτι μοιαζουν αρκετα οι περιπτωσεις μας, θελεις να μου πεις "χοντρικα" τη διαδικασια? π.χ συμπληρωνει ο συγγενης τα απαραιτητα χαρτια κ τα στελνει σε μενα νομιζω, κ εγω με τη σειρα μου τα καταθετω αφου συμπληρωσω τα αντιστοιχα απο τη μερια μου?
                                Αρα αν εχεις συγγενη με επιχειρηση τι κανεις? οικογενειακη η εργοδοτικη διαδικασια βιζας?
                                Θα ξεκινησω απο το τελος. Εμενα ο συγγενης ειναι αδερφος του πατερα μου οποτε κινουμαι στη βαση του reunion της οικογενειας, αν αυτο εννοεις οταν λες για "οικογενειακη διαδικασια βιζας". Αν εχεις συγγενη με επιχειρηση που θελει να βοηθησει μπορει να δηλωσει οτι θα σε προσλαβει οταν ερθεις με το καλο.

                                Στα της διαδικασιας σου εγραψα πιο πανω με ποια βαση κινουμαι εγω για να παρω αδεια παραμονης στον Καναδα. Σχεδον ολα τα εγγραφα πρεπει να τα κανω εγω, ο θειος μου εχει να δωσει 4-5 εγγραφα στο δικηγορο. Τα περισσοτερα χαρτια δεν καθυστερουν απλα στη δικη μου περιπτωση υπαρχουν 1-2 διαδικασιες που καθυστερουν λιγο.
                                Οταν με το καλο τελειωσουμε τα χαρτια θα τα μαζεψουμε ολα για να μπουν στον φακελο.

                                Θα τα δεις και εσυ καθως καθε περιπτωση(οσο και να μοιαζει με καποια αλλη) ειναι διαφορετικη. Ενα απλο παραδειγμα να σου δωσω, για την αποδοχη της καθε αιτησης παιζουν ρολο η ηλικια, οι σπουδες, η προυπηρεσια, οι συγγενεις κτλ.
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X