Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Kαλησπέρα σας! Πρώτη φορά σας γράφω και θέλω την γνώμη σας. Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου και μέλλοντα σύζυγο μου να πάμε Καναδά. Θα παραθέσω τις γνώσεις μας για να ξέρουμε αν έχουμε καμιά τύχη με το να βρει τουλάχιστον εκείνος εργοδότη από εδώ. Είναι 29 χρονών, έχει τελειώσει Στατιστική στην ΑΣΟΕΕ, έχει επιτελέσει γραμματέας στο ΓΕΣ (δεν ξέρω αν μετράει! ), έχει 2 proficiency, ξέρει Γαλλικά και Γερμανικά, τα αγγλικά περιττό να πω πως τα έχει σαν μητρική, έχει άδεια διδασκαλίας για Αγγλικά, είναι πιστοποιημένος καθηγητής της Microsoft, διδάσκει Photoshop DreamWeaver, ξέρει από οικονομική ορολογία στα Αγγλικά, ξέρει γλώσσες προγραμματισμού αλλά δεν είναι προγραμματιστής, είναι καθηγητής πληροφορικής και ανήκει στην Mensa. Τι λέτε, έχει καμιά ελπίδα? Εγώ σπουδάζω νοσηλευτική χειρουργείου, τελειώνω λογοθεραπεία, ιεκ και τα 2, και ξέρω πολύ καλά αγγλικά. Συγγνώμη αν σας ζάλισα αλλά υπολογίζω τις πιθανότητες μας! Ευχαριστώ πολύ!

    Comment


      Ολα αυτά;;;;;;;;;;;;;;;;;; Μαζί ή χώρια;;; αστιευομαι. Με ολα αυτα τα προσοντα σίγουρα δεν κανει για Ελλάδα. Χαραμίζεται. Στειλε παιδακι μου κανα βιογραφικο Αμερική ή καναδα και θα δεις τι παρτυ θα κανουν! Τι ρωτάς;;; Αναρπαστος θα γινει.

      Comment


        Καλησπέρα Afrodite και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Εδώ σίγουρα χαραμίζεται, κανείς δεν τον παίρνει για δουλειά επειδή έχει πολλά προσόντα... Αν είναι δυνατόν!!! Έχει δηλαδή ευκαιρία στο να βρει από το ίντερνετ εργοδότη?

        Comment


          Joanna αν δεν προσπαθησει πως θα βρει; Φυσικα και με τοσα προσοντα θα εχει πολλες ευκαιριες. Πες του να στειλει μερικα βιογραφικα και θα το διαπιστώσει!
          Είναι πολλές οι 622 μέρες;

          Comment


            Το περιμενα οτι δεν θα το προσλαβουν λογο πολλων προσοντων. Δεν εχουν και να τα πληρώσουν κι ολας. Φυσικά και έχει ευκαιρία αλλά πολλοι θα σου πουν οτι καλυτερα να πάει εκει και να αρχισει να στελνει βιογραφικά. Αμα δουν Ελληνική διευθηνση και τηλέφωνο μπορεί να το προσπεράσουν. Εχετε καποιον να σας φιλοξενήσει για λιγο καιρο και να αρχισει απο εκει να στελνει βιογραφικά και να πηγαίνει σε συνεντευξεις; Σιγουρα θα βρει, μην εχεις αγχος για εκείνον. Εσυ θα δυσκολευτεις λίγο, δεν ξέρω κατα πόσο εχουν αναγκη απο νοσηλευτικό προσωπικο. Οχι οτι δε θα βρεις... μη τρελαθουμε κι ολας. Ειδικα για τον χειρουργικό τομεα.... θα βρεις. Πηγαινετε εκει, εστω ενας απο εσας και μετα παει και ο αλλος.

            Comment


              Καλησπέρα Τάσο! Η αλήθεια είναι πως πρέπει να περιμένουμε 1 χρόνο μέχρι να ξεμπερδέψουμε και οι 2 από θέματα σχολών κτλ, αλλά το θέμα είναι πως δεν έχει καμιά εμπειρία πάνω στα Οικονομικά, γιατί κανείς δεν τον έπαιρνε χωρίς προϋπηρεσία. Στα υπόλοιπα έχει 5ετη εμπειρία ( διδασκαλία δηλαδή ).

              Comment


                @Αfrodite ούτε συγγενής υπάρχει, μόνο ένα ζευγάρι δικών μου φίλων στο Μόντρεαλ. Αν όμως Καναδός εργοδότης τον θέλει και του στείλει πρόσκληση, αν είμαστε παντρεμένοι θα μπορεί να με πάρει μαζί του? Δηλαδή να φύγουμε μαζί?
                Ευχαριστώ!

                Comment


                  Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στην ιστοσελίδα πράγμα αδικαιολόγητο αφού προσπαθώ να πάω Καναδά ένα χρόνο τώρα και μόλις τώρα πίρα χαμπάρι το φόρουμ αυτό το οποίο απότι βλέπω είναι από τα πιο κατατοπιστικά... Η περίπτωσή μου έχει ώς εξής: Είμαι 28 χρονών παντρεμένος και θέλω να πάω καναδά με τη γυναίκα μου, έχω θείο εκεί που έκανε ότι ήταν δυνατόν, και κατάφερε μετά από ένα χρόνο να μας ετοιμάσει τα LMO (Labor Market Opinion) και των δύο, μας προσλαμβάνει στο εστιατόριό του σαν σερβιτόρους. Αυτή τη στιγμή έχω τα LMO και τα συμβόλαια εργασίας στα χέρια μου... Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι πουθενά δε μπορώ να βρώ το επόμενο βήμα.. σύμφωνα με τη συμβουλευτική εταιρία που προσέλαβε ο θείος μου, θα πάρω το αεροπλάνο με το LMO ανα χείρας και θα κατέβω στο πρώτο αεροδρόμιο όπου θα μου εκδώσουν την αδεια εργασία (work permit) και αυτό ήταν... Αυτό όμως θα γίνει αφού περάσω από συνέντευξη στο αεροδρόμιο.. Για την συνέντευξη αυτή η συμβουλευτική εταιρία δεν ξέρει να μου πει τίποτα... Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής: Τι ακριβώς (ή περίπου έστω) χαρτιά χρειάζομαι να έχω εκτος από το LMO όταν πάω για αυτήν την συνέντευξη? Ποινικό μητρώο? πιστοποιιτικά γάμου? Πιστοποιήσεις γλώσσας? Πτυχία μεταφρασμένα? συστατικές επιστολές? Ευχαριστώ προκαταβολικά..

                  Comment


                    Originally posted by elefkokkonan View Post
                    Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στην ιστοσελίδα πράγμα αδικαιολόγητο αφού προσπαθώ να πάω Καναδά ένα χρόνο τώρα και μόλις τώρα πίρα χαμπάρι το φόρουμ αυτό το οποίο απότι βλέπω είναι από τα πιο κατατοπιστικά... Η περίπτωσή μου έχει ώς εξής: Είμαι 28 χρονών παντρεμένος και θέλω να πάω καναδά με τη γυναίκα μου, έχω θείο εκεί που έκανε ότι ήταν δυνατόν, και κατάφερε μετά από ένα χρόνο να μας ετοιμάσει τα LMO (Labor Market Opinion) και των δύο, μας προσλαμβάνει στο εστιατόριό του σαν σερβιτόρους. Αυτή τη στιγμή έχω τα LMO και τα συμβόλαια εργασίας στα χέρια μου... Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι πουθενά δε μπορώ να βρώ το επόμενο βήμα.. σύμφωνα με τη συμβουλευτική εταιρία που προσέλαβε ο θείος μου, θα πάρω το αεροπλάνο με το LMO ανα χείρας και θα κατέβω στο πρώτο αεροδρόμιο όπου θα μου εκδώσουν την αδεια εργασία (work permit) και αυτό ήταν... Αυτό όμως θα γίνει αφού περάσω από συνέντευξη στο αεροδρόμιο.. Για την συνέντευξη αυτή η συμβουλευτική εταιρία δεν ξέρει να μου πει τίποτα... Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής: Τι ακριβώς (ή περίπου έστω) χαρτιά χρειάζομαι να έχω εκτος από το LMO όταν πάω για αυτήν την συνέντευξη? Ποινικό μητρώο? πιστοποιιτικά γάμου? Πιστοποιήσεις γλώσσας? Πτυχία μεταφρασμένα? συστατικές επιστολές? Ευχαριστώ προκαταβολικά..
                    πληροφοριες σιγουρες εδω: Work in Canada

                    οσον αφορα τους συμβουλους λιγο προσοχη επειδη εχουν καψει κοσμο και κοσμακι...

                    κατι ακομα... για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ πληροφοριες αλλα στα αγγλικα μπορειτε να βρειτε και εδω: Canada Immigration Forum - Index

                    εγω σωθηκα με αυτο....

                    Comment


                      Originally posted by samV View Post
                      αν σε νοιαζει απλα να πας κοντα στην αρραβωνιαστικια/συζυγο σου τοτε πας και φτιαχνετε τα χαρτια στον Καναδα... θα χρειαστει ομως για αρκετους μηνες να μην εργαζεσαι.... (για μαυρα ειναι δικη σου επιλογη που ομως δεν συνισταται...)

                      αν πρεπει να δουλεψεις αμεσα μολις φτασεις Καναδα, τοτε παντρευεστε εδω, μαζευεις τα χαρτια σου (1 μηνας) και τα στελνεις και αν πανε ολα καλα σε 6-7 μηνες εφυγες και εσυ.... (ο πιο γρηγορος τροπος)
                      Με το θεμα του αρραβωνα τι διαδικασια χρειάζεται?
                      ειπες οτι πρεπει να αποδείξω πραγματα και μπορω, αλλα πρεπει να κανουμε μαζι αιτηση? κανει μονο εκείνη απο εκεί?
                      θελει αναμονη μεχρι να μπορεσω να παω, και θα μπορεσω να δουλεψω?
                      Σορρυ για την ζαλαδα αλλα καταλαβαινεις...

                      Comment


                        Originally posted by jack83 View Post
                        Με το θεμα του αρραβωνα τι διαδικασια χρειάζεται?
                        ειπες οτι πρεπει να αποδείξω πραγματα και μπορω, αλλα πρεπει να κανουμε μαζι αιτηση? κανει μονο εκείνη απο εκεί?
                        θελει αναμονη μεχρι να μπορεσω να παω, και θα μπορεσω να δουλεψω?
                        Σορρυ για την ζαλαδα αλλα καταλαβαινεις...

                        καλημερα,

                        η πληροφορια ειναι στα Αγγλικα.
                        Σορρυ αλλα δεν μπορω να κατσω να τα μεταφρασω ολα στα ελληνικα.
                        Αλλα απο την στιγμη που σκεφτεσαι Καναδα δεν πρεπει να εχεις προβλημα να καταλαβεις τι ζητανε.

                        Λοιπον, παιζεις στην κατηγορια Family sponsorship -> Sponsor your spouse, partner or children

                        Εσυ θελεις να κανεις Sponsor partner μιας και μιλας για αρραβωνα.
                        παρακατω ειναι αυτα που θα σου ζητηθουν.

                        Common-law partner

                        You are a common-law partner—either of the opposite sex or same sex—if:

                        you have been living together in a conjugal relationship for at least one year in a continuous 12-month period that was not interrupted. (You are allowed short absences for business travel or family reasons, however.)
                        You will need proof that you and your common-law partner have combined your affairs and set up a household together. This can be in the form of:

                        joint bank accounts or credit cards
                        joint ownership of a home
                        joint residential leases
                        joint rental receipts
                        joint utilities (electricity, gas, telephone)
                        joint management of household expenses
                        proof of joint purchases, especially for household items or
                        mail addressed to either person or both people at the same address.

                        Conjugal partner

                        This category is for partners—either of the opposite sex or same sex—in exceptional circumstances beyond their control that prevent them from qualifying as common-law partners or spouses by living together.

                        A conjugal relationship is more than a physical relationship. It means you depend on each other, there is some permanence to the relationship and there is the same level of commitment as a marriage or a common-law relationship.

                        You may apply as a conjugal partner if:

                        you have maintained a conjugal relationship with your sponsor for at least one year and you have been prevented from living together or marrying because of:
                        an immigration barrier
                        your marital status (for example, you are married to someone else and living in a country where divorce is not possible) or
                        your sexual orientation (for example, you are in a same-sex relationship and same-sex marriage is not permitted where you live)
                        you can provide evidence there was a reason you could not live together (for example, you were refused long-term stays in each other’s country).
                        You should not apply as a conjugal partner if:

                        You could have lived together but chose not to. This shows that you did not have the level of commitment required for a conjugal relationship. (For example, one of you may not have wanted to give up a job or a course of study, or your relationship was not yet at the point where you were ready to live together.)
                        You cannot provide evidence there was a reason that kept you from living together.
                        You are engaged to be married. In this case, you should either apply as a spouse once the marriage has taken place or apply as a common-law partner if you have lived together continuously for at least 12 months.


                        πηγη: Determine your eligibility – Sponsor your spouse, partner or children

                        τσεκαρε τις φορμες που πρεπει να συμπληρωσετε
                        εκει σου ζηταει αρκετα πραγματα...
                        για παραδειγμα κοιτα το εξης PDF: http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kit...s/IMM5490E.PDF
                        βεβαια πρεπει να λαβεις υποψιν και μια νεα οδηγια:

                        Effective October 25, 2012, sponsored spouses or partners must now live together in a legitimate relationship with their sponsor for two years from the day they receive permanent residence status in Canada.

                        If you are a spouse or partner being sponsored to come to Canada, this applies to you if:

                        You are being sponsored by a permanent resident or Canadian citizen
                        You have been in a relationship for two years or less with your sponsor
                        You have no children in common
                        Your application was received on or after October 25, 2012


                        Sponsor your spouse, partner or children

                        τωρα το πως κανετε τις αιτησεις...

                        ολα ειναι εδω: Application to Sponsor a Member of the Family Class

                        οσα ειναι στο Part 1: Sponsorship forms τα συμπληρωνει εκεινη που μενει Καναδα

                        εσυ συπληρωνεις οσα ειναι στο Part 2: Immigration forms και μαζι με τα δικαιολογιτικα που σου ζηταει τα κανεις πακετο και τα στελνεις στην κοπελια, εκεινη μετα βαζει σε ενα φακελο και τα δικα σου και τα δικα της και τα στελνει στο Case Processing Centre in Mississauga, Ontario. εκει θα κρινουν αν μπορει να σε σπονσοναρει (πρωτο σταδιο)
                        αν παρετε θεττικη αποφαση (1 μηνας περιπου) ο φακελος φευγει και παει Ρωμη οπου τον εξεταζουν συνολικα (αν πανε ολα καλα γυρω στους 6 μηνες και πανω). μετα περνεις το χαρτι και εφυγες!!!!

                        ΥΓ: τις ιατρικες εξετασεις τις κανεις τελευταια στιγμη... (250 ευρω) και τα στελνει ο γιατρος Καναδα... εσυ δεν ασχολεισαι με αυτες... μονο μια βεβαιωση κρατας που την βαζεις στον φακελο σου

                        τελος ειναι καλο να πληρωσετε οτι σας ζηταει απο την αρχη (1040 CAD) ωστε να μην καθυστερειτε στην πορεια...

                        αυτα τα ολιγα!

                        Comment


                          αυτα τα ολιγα!!!χαχαχα
                          Με καλυψες απολυτα! Ευχαριστω παρα πολυ!

                          Μια τελευταια ερωτηση!
                          Επειδη το 6 μηνες αναμονη παιζει παντου, αν πουμε οτι εμενα δεν με ενδιαφερει να μεινω εκει 6 μηνες χωρις δουλεια με γαμο (και να περιμενω εγκριση) ειναι προτιμωτερο και πιο απλο το να παω Καναδα για γαμο απο το να κανω την διαδικασια του αρραβωνα απο εδω και 6 μηνες να ειμαστε μακρια?

                          Comment


                            παιδια καλησπερα να σας ρωτησω κατι τα διπλωματα οδηγησεις τα παιρνεις μαζι σου οπως ειναι η τα επικυρωνεις?

                            Comment


                              Originally posted by Skasviks View Post
                              παιδια καλησπερα να σας ρωτησω κατι τα διπλωματα οδηγησεις τα παιρνεις μαζι σου οπως ειναι η τα επικυρωνεις?
                              δεν ισχυουν στον Καναδα τα διπλωματα οδηγησης.... μονο σε χωρες της ευρωπαικης ενωσης ειναι αποδεκτα....

                              για αρχη πας στην ΕΛΠΑ και εκδιδεις ενα Διεθνές Δίπλωμα Οδήγησης....

                              Για την έκδοσή του απαιτούνται μία έγχρωμη φωτογραφία ταυτότητας ή διαβατηρίου, παρουσίαση του Ελληνικού διπλώματος οδήγησης, το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να είναι σε ισχύ, καθώς επίσης και το διαβατήριο ή η νέου τύπου Αστυνομική Ταυτότητα, όποιο από τα δύο χρησιμοποιηθεί και στο ταξίδι.

                              Η διάρκεια του διεθνούς διπλώματος είναι μονοετής ή τριετής και εξαρτάται από τον τόπο προορισμού του ενδιαφερόμενου.

                              Το κόστος για την έκδοση διεθνούς διπλώματος μονοετούς ισχύος είναι 50,00 € και τριετούς ισχύος 90,00 €Το διεθνές δίπλωμα εκδίδεται αυθημερόν σε οποιοδήποτε γραφείο της ΕΛΠΑ.

                              Βεβαια το διπλωμα σου θα το εχεις και αυτο μαζι σου.

                              Αν μεινεις μονιμα Καναδα ενα απο τα πρωτα που θα κανεις ειναι να βγαλεις διπλωμα οδηγησης.

                              Comment


                                οκ ευχαριστω πολυ. ναι για μονιμα παμε

                                Comment

                                Working...
                                X