Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γειά σας παιδιά, διαβάζω αρκετό καιρό τις συζητήσεις σας. Ονομάζομαι Δημήτρης, είμαι 28 χρονών και εδώ και τέσσερα χρόνια διατηρούσα εργαστήριο παρασκεύης παραδοσιακών γλυκών. Η αγορά συρρικνώθηκε εξαιτίας της κρίσης με αποτέλεσμα να ψάχνω μια διέξοδο για ένα καλύτερο μέλλον. Σκεφτόμαστε με την αρραβωνιαστικιά μου το ενδεχόμενο μετανάστευσης στον Καναδά. Η θεία της έχει εστιατόριο αρκετά χρόνια εκεί και δέχτηκε να μας προσλάβει ως μάγειρες. Έχουμε ήδη υπογράψει τα συμβόλαια απασχόλησης για ένα χρόνο και περιμένουμε απάντηση από HRSDC για LMO. Τι πιθανότητες υπάρχουν για θε

    Comment


      Γειά σας παιδιά, διαβάζω αρκετό καιρό τις συζητήσεις σας. Ονομάζομαι Δημήτρης, είμαι 28 χρονών και εδώ και τέσσερα χρόνια διατηρούσα εργαστήριο παρασκεύης παραδοσιακών γλυκών. Η αγορά συρρικνώθηκε εξαιτίας της κρίσης με αποτέλεσμα να ψάχνω μια διέξοδο για ένα καλύτερο μέλλον. Σκεφτόμαστε με την αρραβωνιαστικιά μου το ενδεχόμενο μετανάστευσης στον Καναδά. Η θεία της έχει εστιατόριο αρκετά χρόνια εκεί και δέχτηκε να μας προσλάβει ως μάγειρες. Έχουμε ήδη υπογράψει τα συμβόλαια απασχόλησης για ένα χρόνο και περιμένουμε απάντηση από HRSDC για LMO. Τι πιθανότητες υπάρχουν για θετικό αποτέλεσμα? Σκεφτόμαστε να πάμε ως temporary workers για ένα χρόνο, να κάνουμε ανανέωση στα συμβόλαιά μας και να ζητήσουμε επέκταση της παραμονής μας στη χώρα.

      Comment


        εαν δεν εχετε καποιο προβλημα εσεις (πχ ποινικο μητρωο, προβλημα υγειας κτλ) τοτε ολα εξαρτονται απο την θεια!

        αν η θεια ειναι οκ απο εκει και η επιχειρηση της μπορει να σας "καλεσει" τοτε καλο ταξιδι!!!

        για ποιο μερος του καναδα λετε???

        Comment


          Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.μακαρι να πανε ολα καλα, αλλα τι θελεις να πεις με το αν μπορει η επιχειρηση της να μπορει να μας καλεσει?επισης τα συμβολαια εργασιας τα εφτιαξε ενα πολιτικο γραφεια οπου ειναι και στην κυβερνηση τωρα μαζι με τα χαρτια για to HRSDC για το LMO και οτι η πιθανοτητες να παμε καναδα για δουλεια ειναι 30%.τωρα εμεις απο ελλαδα ειμαστε ´καθαροι ´ ποινικο μητρωο κτλ οπως και η θεια απο εκει.τωρα απλα περιμενουμε την απαντηση του HRSDC που μαλλον θα παρει καιρο απο οτι εχω διαβασει.τωρα... Μακαροι να πανε ολα καλα.το μερος που ειναι να παμε ειναι κοντα στο TORONTO.

          Comment


            κοιτα απο την στιγμη που εχετε φτιξει τα χαρτια σας και τα εχετε στειλει απλα περιμενετε....
            δεν μπορειτε να αλλαξετε τιποτα, δεν μπορειτε να κανετε τιποτα αλλο
            απλα περιμενετε
            ειναι πολυ ψυχοφθορο
            το εχω περασει

            υπομονη
            ελπιζω να πανε ολα καλα

            Comment


              Σε ευχαριστω πολυ.θα επανελθω με τα αποτελεσματα.

              Comment


                Στη μεταφραστικη υπηρεσια του Υπουργειου, τα χαρτια που δεχονται για μεταφραση (απολυτηριο,βεβαιωσεις,ποινικο μητρωο κλπ) θελουν απαραιτητα να ειναι πρωτοτυπα,σωστα? Διαβασα εδω οτι θελει κ επιπλεον σφραγιδα το εκαστοτε χαρτι απο την υπηρεσια που υπαγεται διοικητικα?

                Comment


                  Καλη Χρονια σε ολους!
                  Ηθελα να ρωτησω, πιστοποιητικα γεννησεως, οικογενειακης καταστασης κτλ μπορουν να ειναι απο ΚΕΠ και να γινει η μεταφραση τους?

                  Comment


                    Originally posted by jack83 View Post
                    Καλη Χρονια σε ολους!
                    Ηθελα να ρωτησω, πιστοποιητικα γεννησεως, οικογενειακης καταστασης κτλ μπορουν να ειναι απο ΚΕΠ και να γινει η μεταφραση τους?
                    οχι
                    1. χρειαζεσαι τα γνησια και οχι τα φαξ που σου δινουν στα ΚΕΠ
                    2. χρειαζεσαι ληξιαρχικες πραξεις και οχι απλα πιστοποιητικα

                    διαβασε και το πρωτο ποσταρισμα σε αυτη τη σελιδα.... http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...02/index2.html

                    Comment


                      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΦΕΤΟΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗΝ ΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΟΝΤΡΕΑΛ ΚΑΙ ΣΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ....ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΗΣ....(ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ LOGISTICS MANAGER SE AEROMETAFORIKH ETERIA!!!(ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΜΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΕΧΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΤΗΝ ΒΙΖΑ!!!ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗ ΕΛΠΙΔΕΣ ΕΧΩ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΣΑΙΤ

                      Comment


                        Originally posted by TZOZI3333 View Post
                        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΦΕΤΟΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗΝ ΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΟΝΤΡΕΑΛ ΚΑΙ ΣΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ....ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΗΣ....(ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ LOGISTICS MANAGER SE AEROMETAFORIKH ETERIA!!!(ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΜΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΕΧΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΤΗΝ ΒΙΖΑ!!!ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗ ΕΛΠΙΔΕΣ ΕΧΩ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΣΑΙΤ

                        TZOZI3333 Υπάρχουν μέλη του Φόρουμ που γνωρίζουν περισσότερα σχετικά με την βίζα που θα χρειαστείς για μόνιμη εγκατάσταση.

                        Πάντως τα παρακάτω sait είναι τα επίσημα κρατικά που απαντούν σε όλες τις σχετικές απορίες.

                        Home - Government of Canada Web site

                        Career Explorer


                        * Τι είναι αυτά που σε εντυπωσίασαν στο Montreal σε σχέση με την Κατερίνη,Θεσσαλονίκη ?
                        < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                        Comment


                          καλησπερα
                          σε αυτη τη περιπτωση που σου κανει τα ζρτια ο εργοδοτης και παει πρωτα ο συζυγος μετα απο ποσο καιρο μπορει να παρει τη γυναικα και τα παιδια;; οποιος γνωριζει ας με βοηθησει. ευχαριστω!

                          Comment


                            Originally posted by EL HOPLITE View Post


                            * Τι είναι αυτά που σε εντυπωσίασαν στο Montreal σε σχέση με την Κατερίνη,Θεσσαλονίκη ?
                            πλακα κανεις????

                            σταματα την ερωτηση στο "Τι είναι αυτά που σε εντυπωσίασαν στο Montreal ???"

                            την συγκριση γιατι την προσθετεις?????

                            Μερα - Νυχτα

                            Comment


                              παιδια καλησπερα καταρχην να πω ευχαριστω σε μελη που με εχουν ηδη βοηθησει αρκετα και εχω αλλο ενα ερωτημα να θεσω.
                              Επειδη το skill workers program ανοιγει στις 4 Μαιου και μεχρι τοτε περιμενουμε(εχω ετοιμα τα χαρτια) μηπως ειναι καλυτερα να παω μοντρεαλ μηπως και βρω job offer? αν καποια απο τα παιδια βρηκαν job offer πως το καταφεραν?
                              Υ.Γ. εχω τρελαθει να στελνω cv
                              Υ.Γ. αν δεν γινει τιποτα και μπω στην χωρα μετα απο ενα χρονο (Μαιο 2014) μετα οι δουλειες που θα ψαχνω θα ειναι βαση βιογραφικου η θα μπορω να πιασου δουλεια οπουδηποτε?

                              Comment


                                Ειναι μια καλη σκεψη αλλα θελει Προσοχη!!!!!
                                Ειδικα αν δουλεψεις χωρις αδεια!!
                                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                                Comment

                                Working...
                                X