Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Την προυπηρεσία την αποδεικνύεις με: 1. Πτυχία σχετικά με το επαγγελμά σου ή 2. Συστατικές επιστολές απο τους εργοδότες που εργάστηκες στα οποία πρέπει να αναφέρονται μεταξύ άλλων οι αρμοδιότητες σου, τα χρόνια που εργαζόσουν εκεί και φυσικά τα στοιχεία της επιχείρησης με υπογραφή και σφραγίδα του ιδιοκτήτη. Στην περίπτωση σου οποιοδήποτε χαρτί που να αποδεικνύει πως διατήρούσες το εν λόγω κατάστημα. Επίσης ένα tip είναι να στείλεις οποιοδήποτε έγγραφο μεταφρασμένο (πχ εκκαθαριστικό) που να δείχνει πως έχεις περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα, σπίτι, αυτοκίνητο, οικόπεδα κτλ. καθώς και εκτύπωση λογαριασμού απο την τράπεζα με τις καταθέσεις σου. Είναι σημαντικό να τους πείσεις πως δεν θέλεις να μείνεις μόνιμα στον Καναδά και πως έχεις λόγους (περιουσία) να ξαναγυρίσεις στην Ελλάδα.

    Comment


      Originally posted by zwnn View Post
      Την προυπηρεσία την αποδεικνύεις με: 1. Πτυχία σχετικά με το επαγγελμά σου ή 2. Συστατικές επιστολές απο τους εργοδότες που εργάστηκες στα οποία πρέπει να αναφέρονται μεταξύ άλλων οι αρμοδιότητες σου, τα χρόνια που εργαζόσουν εκεί και φυσικά τα στοιχεία της επιχείρησης με υπογραφή και σφραγίδα του ιδιοκτήτη. Στην περίπτωση σου οποιοδήποτε χαρτί που να αποδεικνύει πως διατήρούσες το εν λόγω κατάστημα. Επίσης ένα tip είναι να στείλεις οποιοδήποτε έγγραφο μεταφρασμένο (πχ εκκαθαριστικό) που να δείχνει πως έχεις περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα, σπίτι, αυτοκίνητο, οικόπεδα κτλ. καθώς και εκτύπωση λογαριασμού απο την τράπεζα με τις καταθέσεις σου. Είναι σημαντικό να τους πείσεις πως δεν θέλεις να μείνεις μόνιμα στον Καναδά και πως έχεις λόγους (περιουσία) να ξαναγυρίσεις στην Ελλάδα.
      σε ευχαριστώ για όλα τωρα απο προσωπική περιουσία περα απο τα αυτοκίνητα ένα ιχ και ένα επαγγελματικο δεν εχω κάτι αλλο και από αποταμίευσης σχεδόν μηδενικές λόγω της κατάστασης εδώ.τωρα.....

      Comment


        Μια ενημέρωση πως από ότι έμαθα από την Καναδική πρεσβεία, οι αιτήσεις για αυτό τον καιρό έχουν παγώσει λόγο των πολλών ενδιαφερομένων. Ας ελπίζουμε να ξαναπάρει μπρος ο Καναδάς η να πάρει τα πάνω της η Ελλαδίτσα μας και να μην χρειαστεί να πάμε πουθενα παρα μόνο για διακοπές

        Comment


          Καλησπέρα στην παρέα! Κανονίσαμε με ένα μέλος από το γκρουπ της μετανάστευσης στον Καναδά στο facebook να βρεθούμε το απόγευμα για καφεδάκι να τα πούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις για τον Καναδά.
          Ξέρω ότι η πρόσκληση είναι της τελευταίας στιγμής αλλά θα θέλαμε να μαζευτούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι. Στις 7 στο μετρό του Συντάγματος λοιπόν, όσοι πιστοί προσέλθετε!
          Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες, μέσω pm
          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

          Comment


            Κατι που πιθανα να ενδιαφερει - δουλεια στον Καναδα: Ομιλείτε ελληνικά; Προσλαμβάνεστε ! | e-theseis.gr

            Waiters : Έλληνας ιδιοκτήτης της αλυσίδας BAR & GRILL στον Καναδά ζητά τρεις σερβιτόρους και τρεις βοηθούς κουζίνας για άμεση πρόσληψη. Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να γνωρίζουν αγγλικά (γραπτά και προφορικά), ενώ θα εκπαιδευτούν στην ίδια την επιχείρηση. Για περισσότερες πληροφορίες, μπορούν να επικοινωνούν με τον ιδιοκτήτη στο email : vegasbob@telusplanet.net.
            http://www.surfingreece.piczo.com/
            http://bboardingreece.wordpress.com/author/bodyboardingreece/

            Comment


              Σε ευχαριστώ φίλε μου. Εάν μπορώ να βοηθήσω και εγώ σε κάτι εδώ είμαι !

              Comment


                gia sou zoi poli simantika ayta pou les giati ke go thelo na ertho gia doulia sto toronto.h doulia mou ine ksilourgos ke an mporousa na na vro kapion na mou kani ta xartia tha imoun tixeros.
                tora an ke ime toronto den vrika tipota akoma ala prepi na figo pali

                Comment


                  παιδιά καλησπέρα ονομάζομαι βενια και είμαι 27 ετών. Στις 6 Μαιου πετάμε μαζί με τον άντρα μου για τοροντο. Έχει βρεί δουλεία εκεί από γνωστό εδώ στην Ελλάδα. Έχω πολλές ερωτήσεις καθώς δε γνωρίζω και πολλά για εκεί. Αυτό που με ενδιαφέρει πρώτα αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος για να νοικιάσουμε ένα φθηνό οικονομικό και μικρό σπίτι.Ας είναι και ένα δωμάτιο.Συγκεκρμένα για όσους γνωρίζουν στη οδό pepe oconor ή κάπου κοντά εκεί λόγω της δουλειάς. Ύστερα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορώ εγώ να βρώ ευκολα δουλειά εκεί. Για φύλαξη ηλικιωμένων ή παιδιών για αρχή.Γνωρίζω σε σχετικό επίπεδο αγγλικά με λίγη εξάσκηση θα είναι εντάξει.Όποιος μπορεί να μου απαντήσει θα είμαι ευγννώμων!!!

                  Comment


                    lΣυγχαρητήρια σε όλους όσους έχουν στήσει το forum
                    Το ανακάλυψα πριν 1 εβδομάδα περίπου και ήδη έχω πάρει πολλές πληροφορίες/απαντήσεις αλλά και υλικό (από τον leyteris77, τον οποίο ευχαριστώ και από εδώ).
                    Μετακομίζω οικογενειακώς μέχρι τέλος καλοκαιριού στο Vancouver. H σύζυγος (δασκάλα) έχει πάρει απόσπαση. Έχω διαβάσει αρκετά, ελπίζω να μη γίνω κουραστικός, αλλά εχω λίγο χαθεί. Ίσως είμαι ξεχωριστή περίπτωση, αλλά έχω δει πως αρκετοί εδώ μέσα έχουν πολύ καλή γνώση επί του θέματος.
                    Όποιος μπορεί να με διαφωτίσει θα του είμαι υπόχρεος.

                    1. Στο Citizenship and Immigration Canada

                    Find out if you need a work permit to work in Canada

                    αναφέρεται πως δεν απαιτείται work permit για Family members of foreign representatives

                    To work in Canada without a permit, a foreign representative’s spouse, son or daughter must:
                    •obtain an accreditation (counterfoil in their passport) from the Department of Foreign Affairs and International Trade (DFAIT). Should a person not be accredited, DFAIT will refer that person to immigration officials.

                    Family members who are not accredited may qualify for a student or a work permit under regular immigration requirements.
                    •have a letter of no-objection from DFAIT (normally only issued if there is reciprocal employment arrangement with that country). To know where to obtain the letter of no-objection, search for the contact information of diplomatic missions, consular posts and International organizations on the Foreign Representatives in Canada page of the Foreign Affairs and International Trade Canada website.

                    Υποθέτω πως αυτό ισχύει στην περίπτωσή μου (χημικός Μηχανικός ΕΜΠ);

                    Ερώτ. : Θα πρέπει πρώτα να βγει η άδεια εργασίας της συζύγου πρώτα προκειμένου να προχωρήσω στη διαδικασία to obtain an accreditation;
                    Ερώτ. : Σχετικά με τη διαδικασία καί για το προηγούμενο ερώτημα αναμένω απάντηση και από την υπηρεσία της συζύγου (δεν ξέρω αν θα λάβω συγκεκριμένη απάντηση)


                    2. Για τη διαδικασία αναγνώρισης/ισοτιμίας (πτυχιο ΕΜΠ) με αντίστοιχο τίτλο (BSc ή MSc in Chem. Eng.) προσπαθώ να πάρω πιστοποίηση από ΕΜΠ (Διεύθυνση σπουδών). Η αντιστοιχία (5ετής φοίτηση) είναι MSc; Αναγνωρίζεται στον ΚΑΝΑΔΑ;

                    Όποιος μπορεί να δώσει επιπλέον πλοροφορίες για BC ας μου στείλει πμ

                    Καλή τύχη σε όλους μας!

                    Comment


                      Για οσους ενδιαφερονται, ειχα μιλησει μεσω Skype με μια μεταναστευτικη πρακτορα απο Καναδα.

                      Το Skype ονομα ειναι : Oshrat955

                      Το ονομα της ειναι : Oshrat Freedland

                      Το συστημα της ειναι να παρει πληροφοριες απο εσας, βιογραφικο και καποια αλλα στοιχεια, να ψαξει να βρει δουλεια πρωτα , και μετα να γινει η Βιζα, απο την οποια διαδικασια και θα πληρωθει..
                      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                      Comment


                        Originally posted by patousis View Post
                        Για οσους ενδιαφερονται, ειχα μιλησει μεσω Skype με μια μεταναστευτικη πρακτορα απο Καναδα.

                        Το Skype ονομα ειναι : Oshrat955

                        Το ονομα της ειναι : Oshrat Freedland

                        Το συστημα της ειναι να παρει πληροφοριες απο εσας, βιογραφικο και καποια αλλα στοιχεια, να ψαξει να βρει δουλεια πρωτα , και μετα να γινει η Βιζα, απο την οποια διαδικασια και θα πληρωθει..
                        Πολυ καλο φαινεται patousis! Αν θες καντο copy paste στα θεματα "εταιρεια συμβουλων μεταναστευσης" και "ελληνες δικηγοροι στον Καναδα" ωστε οσοι ενδιαφερονται να το δουν σιγουρα
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          Δεν ανταποκρινεται κανενας στα παραπανω στοιχεια..... Τουλαχιστον .... ΑΚΟΜΑ...:D

                          Comment


                            Τι εννοείς Stratos2004?

                            Comment


                              Καλημέρα,
                              γνωρίζει κάποιος που έχει κάνει τα χαρτιά του για Καναδική υπηκοότητα πόσο καιρό κάνει αν βγει?
                              2ον Η αδερφή μου εχει Καναδική υπηκοότητα και θέλει να πάει Καναδά, αν δεν έχει κάπου αν μείνει που μπορεί να απευθυνθεί για να βρεί κάποιο δωμάτιο για τον πρώτο καιρό. Γιατί για ενοικίο σπιτιου χωρίς να εχει βρει δουλεια είναι δύσκολο!!

                              Comment


                                Καλημέρα,
                                γνωρίζει κάποιος που έχει κάνει τα χαρτιά του για Καναδική υπηκοότητα πόσο καιρό κάνει αν βγει?
                                2ον Η αδερφή μου εχει Καναδική υπηκοότητα και θέλει να πάει Καναδά, αν δεν έχει κάπου αν μείνει που μπορεί να απευθυνθεί για να βρεί κάποιο δωμάτιο για τον πρώτο καιρό. Γιατί για ενοικίο σπιτιου χωρίς να εχει βρει δουλεια είναι δύσκολο!!

                                Comment

                                Working...
                                X