Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by simone View Post
    ΥiannisMel Καλησπερα

    Δεν μπορεις να σπονσοραρεις την κοπελα σαν "φιλη" σου..
    Πληροφοριες για το sponsorship θα βρεις εδω.

    Τα στοιχεια απο το birth cerificate τα εχεις καπου αλλου γραμμενα μηπως?
    To number δηλαδη;
    Το λεω αυτο γιατι στην αιτηση για το διαβατηριο ζηταει καποιο εγγραφο που να αποδεικνυει την Καναδικη σου υπηκοοτητα.
    Αν οχι δεν πειραζει μιας και εχεις προσφατο σχετικα Καναδικο διαβατηριο.
    Παραθετεις αυτο σαν αποδεικτικο εγγραφο........................................... ............................................
    Δυστυχως δεν εχω πουθενα τα στοιχεια απο το birth certificate. Εχω σαν αποδειξη μονο το πρωτο καναδεζικο διαβατηριο μου (1978) και το τελευταιο το οποιο εληξε περσυ. Φυσικα μπορω να προσκομισω τα σχετικα εγγραφα του πατερα μου, αδελφου μου κλπ σαν καναδοι πολιτες και τα στοιχεια της Ελληνικης ταυτοτητας που αναγραφει και στα λατινικα τα στοιχεια μου.

    Το αλλο προβλημα μου ειναι που να παω οταν επιστρεψω, μιας και γεννηθηκα και μεγαλωσα Τοροντο, αλλα εζησα και καποιους μηνες στη Νεα Γη, οπου εχω και αρκετους συγγενεις απο το σοι της μητερας μου.

    Δεν ξερω τι ποσοστα ανεργιας υπαρχει στο Ονταριο και newfoundland και που θα με συνεφερε να παω. ΟΚ, γνωριζω πως θα εχω σημαντικη βοηθεια απο το welfare μεχρι να τακτοποιηθω σε σπιτι και σε εργασια, αλλα δεν φτανουν μονο αυτα!

    Comment


      #77
      ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

      καλησπέρα σε όλη την παρέα,

      Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
      Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
      Έχω αποκτήσει:
      -Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
      -Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
      -Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
      -Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.

      Αγγλικά
      -First certificate in english (university of Cambridge)
      -General Certificate of Education Examination – Ordinary level (University of London)


      Εργάζομαι εδώ και 9 χρόνια ως εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό κέντρο πληροφορικής.
      Έχω προϋπηρεσία 3 εξαμήνων σε Δημόσιο ΙΕΚ ως εκπαιδευτικός σε αντικείμενα Πληροφορικής.

      Ερωτήσεις:
      1.Με τα παραπάνω προσόντα μπορώ να εργαστώ ως "IT TRAINER" σε ιδιωτικά σχολεία ή κολέγια;
      1.1 Υπάρχουν computer training center στον καναδά;
      2.Για web design ή web development έχω κάποια προοπτική;(με php/mysql,html,css,joomla,photoshop,flash,dreamweaver)
      3.Χρειάζεται να δώσω και αγγλικά ή αρκούν τα πτυχία μου;
      4.Ποια viza είναι ποιο κατάλληλη;
      5.Υπάρχει ζήτηση για πληροφορικάριους;
      6.Πρέπει να μεταφράσω όλα τα πτυχία, την προυπηρεσία κτλ από δικηγόρο;

      Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο...

      Comment


        #78
        Geia

        Originally posted by zwnn View Post
        οχι τον εργοδότη τον βρήκα μόνη μου.Αλλά εργοδότη χρειάζεσαι μόνο αν ενδιαφέρεσαι για working visa η οποία βγαίνει βέβαια πιο γρήγορα απο την permanent αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις πρέπει να την ανανεώνεις κάθε χρόνο. Δεν ξέρω γιατί σου ζήτησε τα 150$ Εγώ την πρώτη φορά που πήγα εκεί μου έδωσε αρκετές πληροφορίες, συγκέντρωσα τα χαρτιά, της τα πήγα τα έλεγξε, μου είπε τι να προσθέσω, τι να αφαιρέσω, της τα ξαναπήγα, τα ξαναέλεγξε και όλο αυτό μου κόστισε 300$. Ισως επειδή μένω εδώ. 'Η ίσως γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κοστίζει ανάλογα. Δεν πιστεύω ότι αξίζει να της δώσεις 1100 για να σου συγκεντρώσει αυτή τα χαρτία γιατί αν το καλοσκεφτείς τα περισσοτερα απο αυτά τα έχεις εσύ και θα πρέπει να της τα δώσεις οπότε ποιός ο λόγος. Πιστεύω όμως ότι είναι καλή ιδέα να τα ελέγξει στο τέλος γιατί είναι πολύ αυστηροί στο immigration και δεν θέλεις να πάνε οι κόποι σου χαμένοι. Για working visa τα πράγματα είναι λίγο πιο απλά ( αν φυσικά βρείς εργοδότη). Γενικά θέλει υπομονή και να μην απογοητεύεσαι. Για όσους πάντως το σκέφτονται να είναι προετοιμασμένοι για πολύ δύσκολους χειμώνες και σχεδόν ανύπαρκτα καλοκαίρια.
        Mporo na se rotiso gia to an sti diarkeia pou syggentrones ta dikaologitika isoun stin Ellada i ston Kanada ?

        Comment


          #79
          Originally posted by ΛΙΝΑ View Post
          καλημερα..σ ευχαριστω για την απαντηση..η φιλη μου ,μου τα εχει παρουσιασε πολυ ευκολα αλλα ηξερα οτι ειναι πολυ "ευκολο"για να ειναι αληθινο...αν βρω εγω δουλεια απο δω ξερεισ αν βγαινει η βιζα γρηγορα για μενα λογω του παιδιου??τουλαχιστον να φυγω εγω και να φροντισω να παρω τον συζυγο μου λιγο πιο μετα..δε βλεπω αλλη λυση...
          Μην απογοητεύεσαι, αν πραγματικά το θέλεις, θα βρεις κάποια λύση και σίγουρα θα βοηθήσει το γεγονός ότι έχεις κάποιον εκεί.

          Όντως, αν βρεις κάποιον που να θέλει να σε προσλάβει και να σου κάνει τα χαρτιά και είναι κάποια δουλειά για την οποία δεν υπάρχουν αρκετοί διαθέσιμοι Καναδοί (δυστυχώς για εμάς -αλλά ευτυχώς γι' αυτούς- το υπολογίζουν και αυτό), τότε θα βγεί παρα πολύ γρήγορα η βίζα σου, είναι θέμα λίγων εβδομάδων.

          Comment


            #80
            Originally posted by vageliskolaitis View Post
            καλησπέρα σε όλη την παρέα,

            Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
            Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.......................................... ..............
            Καλησπέρα,

            Με τα προσόντα σου θα βρεις εύκολα δουλειά στον Καναδά, αφού οι web designers είναι από τα επαγγέλματα που πραγματικά ψάχνουν! Τώρα για να διδάξεις μπορεί να είναι αρκετά πιο δύσκολα τα πράγματα. Το καλύτερο θα ήταν να βρεις από εδώ κάποια δουλειά που να σε καλύπτει μέσω site αγγελιών στην περιφέρεια που σε ενδιαφέρει να μείνεις (υπάρχουν πραγματικά πάρα πολλές με εξαιρετικούς μισθούς). Τότε θα σου βγάλουν προσωρινή βίζα εργασίας, που σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 1 χρόνο στον συγκεκριμένο εργοδότη και μετά μπορείς από κει να την κάνεις μόνιμη και να εργαστείς όπου θέλεις.

            Ό,τι έγγραφο έχεις το πας για μετάφραση στο μεταφραστικό στο Μοναστηράκι. Για τα Αγγλικά, προτού ξεκινήσεις οποιαδήποτε άλλη διαδικασία, θα πρέπει να πάρεις το IELTS.

            Comment


              #81
              Originally posted by beholder69 View Post
              Μην απογοητεύεσαι, αν πραγματικά το θέλεις, θα βρεις κάποια λύση και σίγουρα θα βοηθήσει το γεγονός ότι έχεις κάποιον εκεί.

              Όντως, αν βρεις κάποιον που να θέλει να σε προσλάβει και να σου κάνει τα χαρτιά και είναι κάποια δουλειά για την οποία δεν υπάρχουν αρκετοί διαθέσιμοι Καναδοί (δυστυχώς για εμάς -αλλά ευτυχώς γι' αυτούς- το υπολογίζουν και αυτό), τότε θα βγεί παρα πολύ γρήγορα η βίζα σου, είναι θέμα λίγων εβδομάδων.
              ειμαι σ επαφη με τη φιλη μου να δω τι μπορει να γινει και αν μπορει να μου βρει δουλεια εκεινη απο κει..ειμαι μεταξυ σουηδιασ και καναδα ......θα ζυγισω τα υπερ και τα κατα και επισησ που μπορουμε να φυγουμε πιο ευκολα...θα παω και στην σουηδικη πρεσβεια και στο προξενειο του καναδα να παρω πληροφοριεσ και βλεπουμε.....το σιγουρο ειναι πωσ πρεπει να φυγουμε συντομα απο δω γιατι τα πραγματα ενδεχεται να χειροτερεψουν και εμασ καλα δεν το συζητω..τα παιδια ομωσ δε φταινε...

              Comment


                #82
                Originally posted by ΛΙΝΑ View Post
                ειμαι σ επαφη με τη φιλη μου να δω τι μπορει να γινει και αν μπορει να μου βρει δουλεια εκεινη απο κει..ειμαι μεταξυ σουηδιασ και καναδα ......θα ζυγισω τα υπερ και τα κατα και επισησ που μπορουμε να φυγουμε πιο ευκολα...θα παω και στην σουηδικη πρεσβεια και στο προξενειο του καναδα να παρω πληροφοριεσ και βλεπουμε.....το σιγουρο ειναι πωσ πρεπει να φυγουμε συντομα απο δω γιατι τα πραγματα ενδεχεται να χειροτερεψουν και εμασ καλα δεν το συζητω..τα παιδια ομωσ δε φταινε...
                Ακριβώς όπως τα λες είναι κι εγώ με τη γυναίκα μου ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά, λογικά μέσα στον επόμενο χρόνο θα φύγουμε για Καναδά μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα...

                Καλή τύχη εύχομαι και ό,τι καλύτερο!

                Comment


                  #83
                  Originally posted by beholder69 View Post
                  Ακριβώς όπως τα λες είναι κι εγώ με τη γυναίκα μου ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά, λογικά μέσα στον επόμενο χρόνο θα φύγουμε για Καναδά μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα...

                  Καλή τύχη εύχομαι και ό,τι καλύτερο!
                  σ ευχαριστω πολυ..ευχομαι και σε σαs το ιδιο...ευχομαι να πανε ολα καλα για ολουs μαs και μακαρι(μακρινο ονειρο)ν αλλαξουν καποια στιγμη τα πραγματα στην ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ μαs προs το καλυτερο...

                  Comment


                    #84
                    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

                    38 ΕΤΩΝ,ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ,ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΩΝ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΑ....

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by sifakhs View Post
                      38 ΕΤΩΝ,ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ,ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΩΝ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΑ....
                      Working temporarily in Canada
                      Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by beholder69 View Post
                        Καλησπέρα,

                        Με τα προσόντα σου θα βρεις εύκολα δουλειά στον Καναδά, αφού οι web designers είναι από τα επαγγέλματα που πραγματικά ψάχνουν! Τώρα για να διδάξεις μπορεί να είναι αρκετά πιο δύσκολα τα πράγματα. Το καλύτερο θα ήταν να βρεις από εδώ κάποια δουλειά που να σε καλύπτει μέσω site αγγελιών στην περιφέρεια που σε ενδιαφέρει να μείνεις (υπάρχουν πραγματικά πάρα πολλές με εξαιρετικούς μισθούς). Τότε θα σου βγάλουν προσωρινή βίζα εργασίας, που σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 1 χρόνο στον συγκεκριμένο εργοδότη και μετά μπορείς από κει να την κάνεις μόνιμη και να εργαστείς όπου θέλεις.

                        Ό,τι έγγραφο έχεις το πας για μετάφραση στο μεταφραστικό στο Μοναστηράκι. Για τα Αγγλικά, προτού ξεκινήσεις οποιαδήποτε άλλη διαδικασία, θα πρέπει να πάρεις το IELTS.
                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...
                        ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

                        Comment


                          #87
                          visa

                          έχω μια απορία...

                          πρόκειται να στείλω εντος της εβδομάδας βιογραφικα σε κάποιες εταιρίες στον Καναδα. Σε μια απο αυτές υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να με δεχτούν. Δεν έχω όμως visa. Φαντάζομαι ότι αν είναι να πάω για συνεντεύξεις(αν με καλέσουν) δεν θα έχω θέμα. Το ερωτημα είναι αν με δεχτεί κάποια απο αυτές τις δουλειές, μπορώ να πάρω visa; είναι θέμα του εργοδότη; Δίνουν ευκολότερα visa αν έχεις βρεί δουλειά; έχω μπερδευτεί λίγο.

                          Comment


                            #88
                            Hire A Greek
                            About

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by Leia View Post
                              έχω μια απορία...

                              πρόκειται να στείλω εντος της εβδομάδας βιογραφικα σε κάποιες εταιρίες στον Καναδα. Σε μια απο αυτές υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να με δεχτούν. Δεν έχω όμως visa. Φαντάζομαι ότι αν είναι να πάω για συνεντεύξεις(αν με καλέσουν) δεν θα έχω θέμα. Το ερωτημα είναι αν με δεχτεί κάποια απο αυτές τις δουλειές, μπορώ να πάρω visa; είναι θέμα του εργοδότη; Δίνουν ευκολότερα visa αν έχεις βρεί δουλειά; έχω μπερδευτεί λίγο.
                              Εάν όντως σε χρειάζονται στη δουλειά και είναι κάποιο επάγγελμα για το οποίο ο εργοδότης μπορεί εύκολα να αποδείξει ότι δεν μπορεί να προσλάβει Καναδό με τα αντίστοιχα προσόντα, τότε θα σου κάνει εκείνος τα χαρτιά για προσωρινή βίζα.

                              Comment


                                #90
                                ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΤΟ? Ε\? ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 20 ΑΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΟΥΦΕ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΒΟΗΘΟΣ ΣΕΦ ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ? ΚΑΙ Ο ΑΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΙΣΤΟΠΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΣΜΙΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ.? ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΠΙΔΑ...? ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΙΤΕΥΤΗ

                                Comment

                                Working...
                                X