Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ε, είσαι super. Τις καλύτερες ευχές μου.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      lamp72 για το διπλωμα τι χρειαστικε? εδωσες αυτο το "letter of authentication" για να μπορεσεις να παρεις κατευθεαν το G?

      Comment


        Μπράβο φίλε lamp συγχαρητήρια από την καρδιά μου για το μυαλό που έχεις και όσο μπορείς την διάθεση να δώσεις τα φώτα σου σε άτομα που θέλουν να βρουν κάτι καλύτερο .ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ

        Comment


          htdawg , πηγαινεις στην Πρεσβεια την Ελληνικη και σου δινουνε ενα χαρτι , κατι σαν πιστοποιηση της προυπηρεσιας σου σαν οδηγος , αναγωριζουν δηλαδη τα χρονια της οδηγης σου στην Ελλαδα , δινεις 14 δολλαρια και φευγεις . Με αυτο το χαρτι , το διαβατηριο σου και μια διευθυνση πηγαινεις και δινεις πρωτα τα σηματα και την θεωρια ( αυτο ειναι το G1 ) , εχεις το δικαιωμα να δωσεις και στα Ελληνικα αν θελεις , αλλωστε σε ρωτανε απο μονοι τους σε τι γλωσσα θελεις να δωσεις , αμεσως κιολας εφοσον τελειωσεις με την εγγραφη σου και πληρωσεις 95 δολλαρια , πηγαινεις στην αιθουσα για να δωσεις τα σηματα , σου δινουνε 2 σελιδες απο 20 ερωτησεις η καθε μια σελιδα και πρεπει να πετυχεις 16 στις 20 το λιγοτερο σε καθε σελιδα , εαν δεν τα καταφερεις , βγαινεις εξω , πας πληρωνεις 15 δολλαρια και ξαναδινεις επι τοπου , απετυχες παλι ? ξανα τα ιδια , αλλα 15 δολλαρια και ξανα πας να δωσεις , μεχρι που να κλεισουνε εχεις το δικαιωμα να δινεις , το καλο ειναι οτι δεν σου λεει απλα οτι απετυχες αλλα σου δειχνει που εκανες τα λαθη και ποιες ηταν οι σωστες απαντησεις .Εφοσον λοιπον περασεις και παρεις το G1 , εχεις δικαιωμα να πας κατευθειαν για το G , πληρωνεις 85 δολλαρια και σου κλεινουν ραντεβου για να ερθεις να δωσεις πλεον οδηγηση και να παρεις το full G .Εαν δεν τα καταφερεις πεφτεις κατηγορια και κλεινεις ραντεβου για να δωσεις το G2 , πληρωνοντας 55 δολλαρια κλεινεις ραντεβου για το G2 .Επειδη θα με ρωτησετε τι σκατα ειναι αυτα τα G σας τα εξηγω :
          G1 = μπορεις να οδηγησεις μεσα στην πολη μονο με συνοδηγο ο οποιος εχει πειρα πανω απο 4 χρονια
          G2 = μπορεις να οδηγησεις μεσα στην πολη μονος σου , στους highway πρεπει να εχεις συνοδηγο με πειρα πανω απο 4 χρονια
          G = μπορεις να οδηγησεις οιπου θελεις χωρις συνοδηγο .
          Πιστευω να σε καλυψα.

          Comment


            Εμένα με κάλυψες πλήρως για το θέμα. Σε ευχαριστώ.
            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
            https://pablitogreco.com

            Comment


              κι εμενα...thank you lamp72!!!

              Comment


                Συμφωνώ με αυτά που έγραψε ο lamp72 να προσθέσω μόνο για το international αν και δεν είναι το σωστό θέμα εδώ πως δεν χρειάζεται είναι βασικά άχρηστο δεν το αναγνωρίζουν στο Ontario οπότε μην πληρώσετε για αυτό στην ΕΛΠΑ.
                Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                Comment


                  Γεια σου φιλε anteonious, αν κ δεν ειναι του θεματος, σορρυ. Δηλαδη εγω που ερχομαι κ εχω το παλιο (ροζ) καλυτερα λες να το κανω νεου τυπου (να το εχω σαν ID) εστω τον πρωτο καιρο και μετα να κανω αυτα που λεει ο φιλος λαμπ με τα επιπεδα G για να παρω κανονικο διπλωμα; Η να μην κανω τπτ κ να ερθω με το ροζ;

                  Comment


                    συγχαρητηρια lamp72 για την πολυ σημαντικη βοηθεια που προσφερεις και τις πολυτιμες πληροφοριες. ΜΠΡΑΒΟ και παλι ΜΠΡΑΒΟ. μαθε παρακαλω τι χρονος χρειαζεται για αποκτηση επαγγελματικου διπλωματος Α1 . ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ Τ Α ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ !!

                    Comment


                      Originally posted by litsa74 View Post
                      βρήκα τους γιατρούς και γράφω το link σε περίπτωση που το χρειαστεί κάποιος.

                      Panel Physicians
                      γεια σου litsa 74

                      γιατροι για ποιο λογο ?? απαιτουνται καποιες εξετασεις πριν tην μεταναστευση ?? δεν γνωριζω , πεστε μου παρακαλω

                      Comment


                        Originally posted by george-ira View Post
                        γεια σου litsa 74

                        γιατροι για ποιο λογο ?? απαιτουνται καποιες εξετασεις πριν tην μεταναστευση ?? δεν γνωριζω , πεστε μου παρακαλω
                        Εκτόσ από τα χαρτιά που πρέπει να στείλεις και τις φόρμες που συμπληρώνεις, αυτοσ-η που σπονσοράρεται πρέπει να υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις από γιατρούς που έχουν διαλεχτεί από την καναδέζικη κυβέρνηση. Νομίζω είναι ούρα, αίμα και ακτ/φια θώρακα. τα χρήματα γύρω στα 200.

                        Comment


                          lamp72 ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! καλο αυτο για τα σηματα ε? λεφτα να εχεις για να δινεις χαχα το drive test φοβαμαι λιγο μην κανω τιποτα λαθος αλα ελληνικα τροπο οδηγησης χαχα...

                          Comment


                            Originally posted by Gaea View Post
                            Εκτόσ από τα χαρτιά που πρέπει να στείλεις και τις φόρμες που συμπληρώνεις, αυτοσ-η που σπονσοράρεται πρέπει να υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις από γιατρούς που έχουν διαλεχτεί από την καναδέζικη κυβέρνηση. Νομίζω είναι ούρα, αίμα και ακτ/φια θώρακα. τα χρήματα γύρω στα 200.
                            Συμφωνώ με τον Gaea πρεπει να υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις αυτός που σπονσοράρεται και μονο από τους συμβεβλημένους γιατρούς που έχει ορισει το καναδικό προξενειο σε κάθε χώρα

                            Comment


                              lamp72 ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! καλο αυτο για τα σηματα ε? λεφτα να εχεις για να δινεις χαχα το drive test φοβαμαι λιγο μην κανω τιποτα λαθος αλα ελληνικα τροπο οδηγησης χαχα... οντος χωρις διπλωμα εκει ειναι δυσκολο για δουλεια...

                              Comment


                                Pantel10 απο εσένα εξαρτάται εδώ δεν παίζει κανένα ρόλο αν θα είναι ροζ η κάρτα, όπως κ να εχει θα πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιέγραψε ο lamp72. Εγω το έκανα κάρτα μόνο κ μόνο γιατι αντέχει στον χρόνο δεν είναι χαρτί σαν το ροζ, το international στο (υπουργείο μεταφορών) του Καναδά δεν το κοιτάξαν καν μου είπαν μπορείς να οδηγείς για 2 μήνες με το Ελληνικό αν βρεις ασφάλεια γιατί κάποιες δεν σε ασφαλιζουν αυτές που το κάνουν ζητάνε χαρτί απο την ασφάλεια σου στην Ελλάδα ότι ήσουν ασφαλισμένος για 4,5 χρόνια κ χαρτί απο το δικό μας υπουργείο μεταφορών που να λει ότι δεν έχεις προκαλέσει ατύχημα για 4,5 χρόνια κ πάλι η ασφάλεια θα είναι 3 με 4000$ το χρόνο οπότε βγάζεις Καναδικο κ τέλος.
                                Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                                Comment

                                Working...
                                X