Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    καλησπέρα (Καναδά)-Καλημέρα (Ελλάδα) κι από εμένα
    Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλες τις σελίδες και ψιλομπερδεύτηκα, αγχώθηκα, προβληματίστικα ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

    Είμαι γεννημένη στον Καναδά και έχω κάνει Καναδούς υπηκοους και τα 3 μου παιδιά, το μεγαλύτερο 8 χρονών.
    Πριν λίγες μέρες ήρθα στο Τορόντο και σε μερικές επιστρέφω πίσω, έβγαλα social insurance number και αύριο θα πάω να ρωτήσω για παιδιά μου στο σχολείο.
    Η απόφαση που πάρθηκε με τους εδώ συγγενείς είναι να μείνουμε μαζί τους για όσο διάστημα χρειαστεί (υπολογίζουν 2 χρόνια τουλάχιστον). Οπότε ο παράγων πληρώνω ενοίκιο δε παίζει δοξα τω θεω....

    Το πρώτο θέμα που με καίει είναι τι θα γίνει με τον σύζυγο, 1) έχει ακόμα δουλειά στην Ελλάδα (ανέκδοτο το ξέρω), που του κολλάνε βαρέα ένσημα και χρειάζεται περίπου 600 - δηλαδή 2 χρόνια - για να θεμελιώσει σύνταξη με το όριο των 6000 που θέσανε. Αξίζει να περιμένει ή υπάρχει συνεργασία μεταξύ Ελλάδας Καναδά και θα συμπληρωθούν?
    2) τι διαδικασία χρειάζεται για να τον φέρω ως μόνιμο κάτοικο στη χώρα? είμαστε 11 χρόνια παντρεμένοι. θα χρειαστεί αυτό το ποσό των 2500-3500 που αναφέρατε?
    3) δε μιλάει καθόλου αγγλικά....
    4) το δίπλωμα της οδήγησης του είναι επαγγελματικό, εργάζεται ως επαγγελματίας οδηγός, αν το μετατρέψει σε Καναδικό θα είναι πάλι επαγγελματικό? θα πάψει να ισχύσει στην Ελλάδα?

    κι έρχομαι σε εμένα που έχω πολλά άγχη και ανασφάλειες...
    Θα βρω δουλειά?
    τα αγγλικά μου είναι χάλια, υπάρχει σχολείο που μπορώ να πάω για να τα βελτιώσω?
    αν εγώ δουλεύω τα παιδιά ποιος θα τα κρατάει? είπαμε θα μείνουμε στους συγγενείς, μη το παρακάνουμε κιόλας...
    με το δίπλωμα της οδήγησης, μπορώ να βολευτώ με το διεθνές της ΕΛΠΑ? αν το μετατρέψω σε Καναδικό πως θα οδηγάω στην Ελλάδα? δε μπορώ να έχω δυο διπλώματα?

    τα παιδιά θα προσαρμοστούν, εντάξει μικρά είναι, αυτό πιστεύω ότι θα είναι το εύκολο κομμάτι...

    οικοσκευή με συμφέρει να φέρω? στην Ελλάδα έχω έπιπλα αρκετά καλής ποιότητος και πολύ καλό νοικοκυριο γενικώς, που ούτε να τα χαρίσω θέλω, αλλά ούτε και να τα ξαγοράσω εδώ γίνεται...

    θα έγραφα μέχρι το πρωί, αλλά το νετμπουκ μου σπάει τα νεύρα...

    Περισσότερα το Σ/Κ από τον υπολογιστή μου στην Ελλάδα.

    Πάντως λε παιδιά ωραιότερη είναι η Ελλαδίτσα μας, δε ξέρω αλλά δε μου αρέσει εδώ, που το είδατε το πράσινο, εγώ όλα κίτρινα και ξερά τα βλέπω...
    Ίσως επειδή ζω σε ένα σπίτι τεραστίων διαστάσεων, μέσα στα πεύκα και 300 μετρα από τη θάλασσα....
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

    Comment


      #62
      [QUOTE=elecores;65082]καλησπέρα (Καναδά)-Καλημέρα (Ελλάδα) κι από εμένα
      Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλες τις σελίδες και ψιλομπερδεύτηκα, αγχώθηκα, προβληματίστικα ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

      Η απάντηση του κειμένου στο thred < Μετανάστευση στον Καναδά >.
      < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

      Comment


        #63
        Originally posted by elecores View Post
        καλησπέρα (Καναδά)-Καλημέρα (Ελλάδα) κι από εμένα
        Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλες τις σελίδες και ψιλομπερδεύτηκα, αγχώθηκα, προβληματίστικα ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

        Είμαι γεννημένη στον Καναδά και έχω κάνει Καναδούς υπηκοους και τα 3 μου παιδιά, το μεγαλύτερο 8 χρονών.
        Πριν λίγες μέρες ήρθα στο Τορόντο και σε μερικές επιστρέφω πίσω, έβγαλα social insurance number και αύριο θα πάω να ρωτήσω για παιδιά μου στο σχολείο.
        Η απόφαση που πάρθηκε με τους εδώ συγγενείς είναι να μείνουμε μαζί τους για όσο διάστημα χρειαστεί (υπολογίζουν 2 χρόνια τουλάχιστον). Οπότε ο παράγων πληρώνω ενοίκιο δε παίζει δοξα τω θεω....

        Το πρώτο θέμα που με καίει είναι τι θα γίνει με τον σύζυγο, 1) έχει ακόμα δουλειά στην Ελλάδα (ανέκδοτο το ξέρω), που του κολλάνε βαρέα ένσημα και χρειάζεται περίπου 600 - δηλαδή 2 χρόνια - για να θεμελιώσει σύνταξη με το όριο των 6000 που θέσανε. Αξίζει να περιμένει ή υπάρχει συνεργασία μεταξύ Ελλάδας Καναδά και θα συμπληρωθούν?
        2) τι διαδικασία χρειάζεται για να τον φέρω ως μόνιμο κάτοικο στη χώρα? είμαστε 11 χρόνια παντρεμένοι. θα χρειαστεί αυτό το ποσό των 2500-3500 που αναφέρατε?
        3) δε μιλάει καθόλου αγγλικά....
        4) το δίπλωμα της οδήγησης του είναι επαγγελματικό, εργάζεται ως επαγγελματίας οδηγός, αν το μετατρέψει σε Καναδικό θα είναι πάλι επαγγελματικό? θα πάψει να ισχύσει στην Ελλάδα?

        κι έρχομαι σε εμένα που έχω πολλά άγχη και ανασφάλειες...
        Θα βρω δουλειά?
        τα αγγλικά μου είναι χάλια, υπάρχει σχολείο που μπορώ να πάω για να τα βελτιώσω?
        αν εγώ δουλεύω τα παιδιά ποιος θα τα κρατάει? είπαμε θα μείνουμε στους συγγενείς, μη το παρακάνουμε κιόλας...
        με το δίπλωμα της οδήγησης, μπορώ να βολευτώ με το διεθνές της ΕΛΠΑ? αν το μετατρέψω σε Καναδικό πως θα οδηγάω στην Ελλάδα? δε μπορώ να έχω δυο διπλώματα?

        τα παιδιά θα προσαρμοστούν, εντάξει μικρά είναι, αυτό πιστεύω ότι θα είναι το εύκολο κομμάτι...

        οικοσκευή με συμφέρει να φέρω? στην Ελλάδα έχω έπιπλα αρκετά καλής ποιότητος και πολύ καλό νοικοκυριο γενικώς, που ούτε να τα χαρίσω θέλω, αλλά ούτε και να τα ξαγοράσω εδώ γίνεται...

        θα έγραφα μέχρι το πρωί, αλλά το νετμπουκ μου σπάει τα νεύρα...

        Περισσότερα το Σ/Κ από τον υπολογιστή μου στην Ελλάδα.

        Πάντως λε παιδιά ωραιότερη είναι η Ελλαδίτσα μας, δε ξέρω αλλά δε μου αρέσει εδώ, που το είδατε το πράσινο, εγώ όλα κίτρινα και ξερά τα βλέπω...
        Ίσως επειδή ζω σε ένα σπίτι τεραστίων διαστάσεων, μέσα στα πεύκα και 300 μετρα από τη θάλασσα....
        Γεια και συγχαρητήρια για την νέα σου ζωή εκεί. Πίστεψέ με σε λίγο καιρό θα συνηθίσεις. Δεν φαντάζεσαι πόσο τυχεροί είσαστε.! Όσο για το κράτος που λέγεται Ελλάδα , έτσι που το καταντήσανε ας μείνουν εδώ αυτοί που δημιουργήσανε αυτήν την κατάσταση. (πραγματικά το εύχομαι ). Σε ότι αφορά το θέμα των Αγγλικών μην σε αγχώνει. Θα δεις ότι θα αρχίσεις να μιλάς τα Αγγλικά ‘’φαρσί ‘’ χωρίς να το καταλάβεις. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις κάποιο φροντιστήριο Αγγλικών για τους αλλοδαπούς εκεί. Συνήθως πληρώνεις ένα συμβολικά τίμημα . ‘Όσο για τα διπλώματα οδήγησης πιστεύω ότι ως μόνιμος κάτοικος Καναδά θα πρέπει να βγάλεις ένα Καναδικό δίπλωμα όταν είσαι έτοιμη . Τα διπλώματα της ΕΛΠΑ ισχύουν αλλά μέχρι ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Σας εύχομαι τα καλύτερα.

        Comment


          #64
          oneiro zo min me ksipnate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          3 evdomades ston canada kai ayta pou zo einai apisteyta .edo poy katoiko sto WESTLOCK tis Albertas pleon einai perifima oi anthropoi einai yperoxoi toulaxiston me osous exo erthei se epafi ,na se kalodextoun ,na se voithisoyn ,to provlima sou to kanoyn diko toys kai kitane pos tha to lisoyn.opoy kai na pas gia diafora xartia se dexonte me eygenia kai se eksipiretoyn me xamogelo o ergodotis moy sxistike na me voithisei mexrei kai kapia sovara eksoda gia na apoktiso adeia ergasias ta plirose ekeinos ,na moy vrei spiti ,aytokinito den pisteyo ayto poy zo ,aiones piso eimaste stin ellada kai apo anthropia alla kai apo diaviosi.mporei na exoyn 7 mines xioni alla einai 12 mines kalokairi stis kardies tous oi anthropoi edo kaiayto ta leei ola .paidia min stamatate gia tipota ton agona poy kanete gia na erthete ston canada AKSIZEI .tha me thimithite ,edo eiparxei mellon kai ayrio gia ta paidia sas ,plousioi den tha ginete pou mporei kapoi na ginoyn alla mia zoi aneti tha tin exete .apisteyti xora apisteytoi anthropoi,ayta pros to paron tha ta ksanapoyme paidia

          Comment


            #65
            Originally posted by panteli1 View Post
            oneiro zo min me ksipnate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #66
              Originally posted by jack83
              Καταρχην τα βλεπεις κιτρινα και ξερα γιατι δεν ηρθε ακομα η Ανοιξη!
              Απο κει και περα ναι ξεχνας τα καφεδακια σου, ξεχνας τα ξενυχτια σου, ξεχνας να τρως σουβλακια και κρεπα στις 4.00 το πρωι μετα απο κρεπαλι, ξεχνας διπλοπαρκαρισμα "2 λεπτα αδερφε και το πηρα", τα ξεχνας ολα!
              Αρχιζεις βεβαια να θυμασαι πως ειναι να ζεις σαν ανθρωπος, με ηρεμια, να εκτιμας μια βολτα, να εκτιμας ενα ψαρι φρεσκο και οντως να το πληρωνεις σαν φρεσκο, σταματας να σκεφτεσαι κουτοπονηρα (χλωμο γιατι ειναι στο DNA μας δυστυχως) αλλα τουλαχιστον προσπαθεις να μην σκεφτεσαι ετσι, να μη νομιζεις οτι σου λενε καλημερα και αρα κατι θελουν απο σενα, καταλαβαινεις πως ειναι ενας περηφανος λαος για την χωρα του και την σημαια του χωρις να κατηγορουνται για φασιστες κτλ κτλ κτλ.
              Τα ζυγιζεις και βλεπεις τι προτιμας!
              Εγω δεν χρειαστηκα λεπτο να τα ζυγισω, μου δοθηκε η ευκαιρια και γεια σας! Και σου μιλαει καποιος που ειχε αρκετα καλη δουλεια, που λατρευε καθε μερα το απογευμα εναν φρεντο με τους φιλους του, που λατρευα τις Κυριακες το γηπεδο με τον πατερα μου κτλ κτλ, αλλα δεν αντεχε αλλο την γκρινια, την μιζερια, την λαμογια, που σιχαινομουνα τον εαυτο μου να τα μετραω ξανα και ξανα για να παω την κοπελα μου ενα σινεμα!
              Ζωη λοιπον και οχι επιβιωση!

              Comment


                #67
                jack83
                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                Comment


                  #68
                  Originally posted by jack83
                  Καταρχην τα βλεπεις κιτρινα και ξερα γιατι δεν ηρθε ακομα η Ανοιξη!
                  Απο κει και περα ναι ξεχνας τα καφεδακια σου, ξεχνας τα ξενυχτια σου, ξεχνας να τρως σουβλακια και κρεπα στις 4.00 το πρωι μετα απο κρεπαλι, ξεχνας διπλοπαρκαρισμα "2 λεπτα αδερφε και το πηρα", τα ξεχνας ολα!
                  Αρχιζεις βεβαια να θυμασαι πως ειναι να ζεις σαν ανθρωπος, με ηρεμια, να εκτιμας μια βολτα, να εκτιμας ενα ψαρι φρεσκο και οντως να το πληρωνεις σαν φρεσκο, σταματας να σκεφτεσαι κουτοπονηρα (χλωμο γιατι ειναι στο DNA μας δυστυχως) αλλα τουλαχιστον προσπαθεις να μην σκεφτεσαι ετσι, να μη νομιζεις οτι σου λενε καλημερα και αρα κατι θελουν απο σενα, καταλαβαινεις πως ειναι ενας περηφανος λαος για την χωρα του και την σημαια του χωρις να κατηγορουνται για φασιστες κτλ κτλ κτλ.
                  Τα ζυγιζεις και βλεπεις τι προτιμας!
                  Εγω δεν χρειαστηκα λεπτο να τα ζυγισω, μου δοθηκε η ευκαιρια και γεια σας! Και σου μιλαει καποιος που ειχε αρκετα καλη δουλεια, που λατρευε καθε μερα το απογευμα εναν φρεντο με τους φιλους του, που λατρευα τις Κυριακες το γηπεδο με τον πατερα μου κτλ κτλ, αλλα δεν αντεχε αλλο την γκρινια, την μιζερια, την λαμογια, που σιχαινομουνα τον εαυτο μου να τα μετραω ξανα και ξανα για να παω την κοπελα μου ενα σινεμα!
                  Ζωη λοιπον και οχι επιβιωση!
                  σε μερικά συμφωνώ μαζί σου και σε μερικά πάλι θα διαφωνήσω. συμφωνώ οτι ναι, είναι κίτρινα γιατί μάλλον δεν έχει έρθει η άνοιξη. ειδικά αυτή η εποχή είναι υπέροχη να περπατάς στους δρόμους, του βανκούβερ τουλάχιστον, και να βλέπεις τα δέντρα στους δρόμους να είναι ανθισμένα όπως φαίνονται εδώ Google Image Result for http://0.tqn.com/h/govancouver/1/H/4/9/-/-/Vancouver_Cherry_Blossoms.JPG έτσι ακριβώς είναι.
                  τώρα για τα ξενύχτια, αν θες, τα βρίσκεις και καναδικά και ελληνικά (ναι υπάρχουν, όχι μπουζούκια απλά ελληνικά μαγαζιά που παίζουν ελληνική μουσική και μαζεύονται έλληνες και κάνουν λίγο σαματά, ρίχνουν μια γυροβολιά έτσι να θυμηθούν την πατρίδα). και φαγητό 24 ώρες υπάρχει, δεν είναι το βρώμικο στη μαβίλη αλλά έχει mac και burger king. το διπλοπαρκάρισμα όμως το ξενάς, δεν παίζει εκτός και αν θέλεις να στο σηκώσουν, μάλιστα έχω πετύχει αστυνομικό να κάθεται με περιπολικό και να κοιτάει αν πέρασαν τα λεπτά στα παρκόμετρα και να γράφουν κλήσεις. επίσης δεν υπάρχει δακτύλιος, όποιος έχει ζήσει αθήνα ξέρει τι μαρτύριο είναι αυτό. στο κέντρο επιτρέπεται το παρκάρισμα, για 2 ώρες με πληρωμή, $2-3, ή και χωρίς σε μερικούς δρόμους. και βρίσκεις πάντα θέση.
                  το ψάρι είναι φρέσκο αλλά μεγάλο, δεν υπάρχει μαρίδα και αθερίνα, αλλά ο σολομός τα σπάει, αν είναι άγριος sockeye είναι τέλειο και χωρίς ίχνος λίπους, ότι πρέπει για τις κυρίες που προσέχουν τη διατροφή τους
                  επίσης συμφωνώ, οτι είναι περρήφανοι για τη χώρα τους, κι ας μην έχει τη δική μας ιστορία και ας είναι ο καθένας από τις 4 γωνιές του πλανήτη. ζήλεψα όταν είδα hockey την πρώτη φορά γιατί πριν τον αγώνα τραγουδούσαν τον εθνικό ύμνο. ας τολμήσει να το κάνει κανείς στην ελλάδα και τον έχουν πει χρυσαυγίτη!
                  εκεί που θα διαφωνήσω όμως είναι οτι η κουτοπονηριά είναι δικό μας "προτέρημα". δυστυχώς υπάρχουν κι εδώ οι "καλοί" άνθρωποι και δεν αναφέρομαι στις συμμορίες με τα ναρκωτικά, ναι υπάρχουν κι αυτά, δεν είναι δα και ο παράδεισος!!! η λαμογιά υπάρχει κι εδώ, απλά την καμουφλάρουν με το χαμόγελο και την ευγένεια, ενώ στην ελλάδα το να είναι κανείς λαμόγιο θεωρείται και μάγκας και το καυχιέται πολλές φορές.
                  όσο για την επιβίωση, εξαρτάται τι ζητάς από τη ζωή. ναι, μπορεί να βγάζεις καλύτερα λεφτά απ' ότι στην ελλάδα με τον βασικό εδώ, αλλά τι δουλειά θα κάνεις για να πάρεις τον βασικό; αν είχες καλή δουλειά στην ελλάδα και έρχεσαι εδώ και πλένεις πιάτα, κι ας είναι τα ηλύσια πεδία όταν βγαίνεις έξω, δεν ξέρω κατά πόσο δεν είναι επιβίωση αυτό...
                  The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by jack83
                    Καταρχην τα βλεπεις κιτρινα και ξερα γιατι δεν ηρθε ακομα η Ανοιξη!
                    Απο κει και περα ναι ξεχνας τα καφεδακια σου, ξεχνας τα ξενυχτια σου, ξεχνας να τρως σουβλακια και κρεπα στις 4.00 το πρωι μετα απο κρεπαλι, ξεχνας διπλοπαρκαρισμα "2 λεπτα αδερφε και το πηρα", τα ξεχνας ολα!
                    Αρχιζεις βεβαια να θυμασαι πως ειναι να ζεις σαν ανθρωπος, με ηρεμια, να εκτιμας μια βολτα,
                    ..............................
                    Ζωη λοιπον και οχι επιβιωση!
                    Κρατάω την τελευταία σου φράση!!! γιατί ενώ "ζούσαμε" και "ζούμε" στην Ελλάδα, σε λίγο μας βλέπω να αρχίσουμε να επιβιώνουμε... γιατί ξέρω πολύ καλά ότι "αφού καίγεται το σπίτι του γείτονα, σε λίγο φτάνει η φωτιά και στο δικό μου..."

                    Πάμε στα παραπάνω - για την Άνοιξη, θα βρω χρόνο να βάλω μερικές φώτο, από αυτά που βλέπω καθέ μέρα, ανοίγοντας την πόρτα μου... αλλά ναι το ξέρω δε ζεις με αυτά, δίκιο έχεις....

                    Καφεδάκι δεν πίνω, ευτυχώς ή δυστυχώς με αρρωσταίνει ο καφές. Αυτό όμως που ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙ, είναι η φραπιέρα, γιατί, εκεί χτυπάω το αυγολέμονο, το γάλα των παιδιών, τις σάλτσες για τις σαλάτες, τις κρέμες και γενικώς.... αποφάσισα όμως να πάρω μετασχηματιστή και φραπιέρα μαζί μου

                    Τα ξενύχτια, όπου και αν βρίσκομαι θα τα κάνω, με 3 μικρά παιδιά, όπου και να βρίσκεσαι το ξενύχτι ίδιο είναι!!!!

                    Σουβλάκια, ναι μεν μπορεί να είμαι canadian citizen γεννημένη στον Καναδά, στην Ελλάδα όμως μεγάλωσα, τα τρώω, τα λατρεύω αλλά παράλληλα το απέξω το σιχαίνομαι, οπότε τα φτιάχνω μόνη μου... λοιπόν τι εδώ, τι εκεί....
                    Εμπειρία με κρέπα... εγώ έγκυος στο 3ο παιδί, ε ζήλεψα να φάω μια κρέπα. Πάμε λοιπόν στο Μικρολίμανο να φάω μια κρέπα. Όχι μόνο είχε κλείσει η μοναδική κρεπερή που ήξερα, αλλά και το επόμενο μαγαζί που είχε ανοίξει στον χώρο του, είχε κλείσει κι αυτό... Έτσι έφτιαξα μόνη μου - Ναι και αυτές τις πετυχαίνω τέλεια....
                    Τελευταία φορά που είχα κάνει κρεπάλι, πληρώναμε ακόμα σε δραχμές και κόστιζε 1500 δρχ το ποτό και 350 δρχ ο καφές...!!!

                    Αυτό που θα μου λείψει είναι η ζωή μου εδώ και τι εννοώ: το σπίτι μου, το νοικοκυριό μου, τα βιβλία μου, τα οικεία μέρη και πρόσωπα, η ρουτίνα μου γενικώς.... Σκέφτομαι τα παιδιά μου (η μεγάλη είναι 8), πρώτη μέρα σε ένα σχολείο που ΔΕΝ θα καταλαβαίνουν λέξη, που θα βρεθούν σε ένα άγνωστο τελείως διαφορετικό τόπο, με άγνωστους ανθρώπους κλπ κλπ κλπ...

                    Ξέρω για άλλους μπορεί να είναι ουσιαστικά αυτά που ανέφερες εσύ, για εμένα είναι ουσιαστικά αυτά που ανέφερα εγώ, όπως όμως και να το κάνουμε, μπερδεμένη είμαι ΑΛΛΑ αποφασισμένη να πάω.... και είδωμεν...
                    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

                    Comment


                      #70
                      Ναι θα συμφωνήσω μαζί σου και μένα θα μου λείψουν τα γνώριμα μου σημεία εκεί που είδα γνώρισα έζησα και έχτισα αναμνήσεις μέρη αλλά μαζί με τις όμορφες στιγμές είχα και πολύ άσχημες για κάθε ένα από αυτά .... οπότε θα κάνω καινούριες αναμνήσεις στιγμές και μέρη που θα αγαπήσω και θα δεθώ μαζί τους αν και είμαι μεγάλη σε ηλικία νομίζω ότι έχω ακόμα πάρα πολλά να ζήσω κι εδώ.....
                      Alice από Adelaide...

                      Comment


                        #71
                        [QUOTE=elecores;66184

                        Αυτό που θα μου λείψει είναι η ζωή μου εδώ και τι εννοώ: το σπίτι μου, το νοικοκυριό μου, τα βιβλία μου, τα οικεία μέρη και πρόσωπα, η ρουτίνα μου γενικώς.... Σκέφτομαι τα παιδιά μου (η μεγάλη είναι 8), πρώτη μέρα σε ένα σχολείο που ΔΕΝ θα καταλαβαίνουν λέξη, που θα βρεθούν σε ένα άγνωστο τελείως διαφορετικό τόπο, με άγνωστους ανθρώπους κλπ κλπ κλπ...
                        -------------------------------------------------------------------
                        Νομίζω ότι όλα εξαρτώνται από την εργασία που θα κάνεις εσύ και ο σύζυγος ( είναι βασικό να σε ευχαριστεί η δουλειά που κάνεις ) και από τους οικονομικούς στόχους που έχετε.
                        Εάν δουλεύετε και οι 2 (ας υποθέσουμε με τον κατώτερο μισθό 2000 Δολάρια ο καθένας ) ζείτε άνετα στον Καναδά.
                        Οπότε εξαρτάται και από το πόσο ψηλά θέλετε να φτάσετε τον "πήχη" με κόστος και το
                        ανάλογο άγχος.
                        Εσύ ασφαλώς δικαιούσαι και επίδομα που μπορεί να φτάνει σε ποσόν τα ετήσια έξοδα του ενοικίου σου.

                        Ένας δεύτερος σημαντικός παράγοντας είναι κατά την γνώμη μου η κατοικία και η περιοχή που θα διαλέξεις να μείνεις.
                        Υπάρχουν τα συγκροτήματα διαμερισμάτων με κάποιες ευκολίες
                        ( γυμναστήριο,πισίνα,self service εστιατόρια κτλ.),
                        υπάρχουν ωραίες μονοκατοικίες με κήπο και γκαράζ σε υπέροχες γειτονιές έξω από το Toronto
                        ( North York,Markham,Richmont Hill,Brampton etc.) αλλά υπάρχουν βέβαια και τα παλαιά κυρίως σπίτια της πόλης που εξυπηρετούν αυτούς που εργάζονται εντός αυτής.

                        Για τα παιδιά νομίζω ότι είναι ένας τόπος με πολλές συγκινήσεις
                        ( Wonderland,Zoo Park,Excibition,πολλά πάρκα,απίθανοι παιδότοποι κτλ.).Είναι θέμα χρόνου να εξοικειωθούν και σε πολλή καλή ηλικία για να γίνει ομαλά αυτή η μετάβαση.
                        Πίστεψέ με,το έχω ζήσει προσωπικά.

                        Μπορείς να δεις σπίτια και διαμερίσματα επιλέγοντας τις περιοχές που σε ενδιαφέρουν από το παρακάτω site,

                        [url]http://www.viewit.ca/torontozones.aspx[/url]
                        < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by EL HOPLITE View Post
                          Εσύ ασφαλώς δικαιούσαι και επίδομα που μπορεί να φτάνει σε ποσόν τα ετήσια έξοδα του ενοικίου σου.

                          Ένας δεύτερος σημαντικός παράγοντας είναι κατά την γνώμη μου η κατοικία και η περιοχή που θα διαλέξεις να μείνεις.
                          .................
                          Apartment Toronto: Find your next Toronto apartment, rent quickly with pictures.
                          Θα μείνω σε σπίτι συγγενών μου, δεν θα πληρώνουμε ενοίκιο ευτυχώς!!!!

                          είναι μονοκατοικία κοντά στο Pickering


                          όσο για τη δουλεία, ότι βρεθεί θα πάω να δουλέψω
                          ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by elecores View Post
                            Θα μείνω σε σπίτι συγγενών μου, δεν θα πληρώνουμε ενοίκιο ευτυχώς!!!!
                            είναι μονοκατοικία κοντά στο Pickering
                            όσο για τη δουλεία, ότι βρεθεί θα πάω να δουλέψω
                            Το Pickering είναι ωραία πόλη δίπλα στην λίμνη Ontario.

                            Για δουλειά να έχεις υπόψη σου μελλοντικά και την πιθανότητα για κάποια θέση ως δημόσιος υπάλληλος ( Goverment or Province ).

                            Επειδή είσαι Καναδή ίσως δικαιούσαι και επίδομα ανεργίας που είναι χρήσιμο μέχρι να βρεις εργασία.
                            Κάνε και εσύ την σχετική έρευνα και πιστεύω ότι θα ανακαλύψεις λύσεις που θα σου εξασφαλίσουν μια ζωή με ποιότητα και σχετική ασφάλεια σε αντίθεση με την προσπάθεια επιβίωσης που επικρατεί πλέον στην Ελλάδα.

                            Την Ελλάδα κράτα την στην καρδιά σου,να την επισκέπτεσαι τα καλοκαίρια,να την υπερασπίζεσαι εκεί που θα είσαι
                            και εάν αλλάξουν τα πράγματα ...........
                            ...... μπορείς πάντα να ξανά επιστρέψεις.
                            < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by EL HOPLITE View Post
                              Την Ελλάδα κράτα την στην καρδιά σου,να την επισκέπτεσαι τα καλοκαίρια,να την υπερασπίζεσαι εκεί που θα είσαι
                              και εάν αλλάξουν τα πράγματα ...........
                              ...... μπορείς πάντα να ξανά επιστρέψεις.
                              απλά υποκλίνομαι.....
                              ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

                              Comment


                                #75
                                Ρε παιδια δυο φορές έκαναν αίτηση συγγενείς μ να με προσλάβουν γ μάγειρα(ελληνικη κουζινα - γλυκα που ειχα μαγαζί στην Αθήνα) σε εστιατόριο τους κ σημερα ήρθε παλι αποριπτικο το LMO.Τι σκ...τα γίνεται? ? Υπάρχει κανένας τρόπος γ θετικό LMO

                                Comment

                                Working...
                                X