Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    χμμμ θυμάμαι κάποιος να μου λέει οτι γκρινιάζω πολύ για τον καναδά και οτι ίσως είμαι υπερβολική... έτσι δεν είναι jack? θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου, οι αυτοκινητόδρομοι, highways, δεν έχουν φωτισμό, κάνουν συνέχεια έργα και μπορεί να μη χιονίζει εδώ αλλά βρέχει, συνέχεια! όσο για το service canada, υπάρχει και το icbc όπου αν έχεις ραντεβού 2:30 και πας στις 2:32 δεν σε δέχονται, αν έχουν κάνει αυτοί λάθος με το ραντεβού σου πάλι δεν σε δέχονται και σου λένε i'm sorry, but you have to book another appointment. και οι πολίτες το δέχονται, κανείς δεν αντιδρά. στην συγκεκριμένη περίπτωση καλά έκανες και δεν επέμεινες. η απάντηση ήταν ειλικρινής και όπως είπε και ο anteonius δεν σε άφησε να περιμένεις και να σου πει μόλις φτάσεις στον γκισέ "λυπάμαι κλείσαμε". θα μπορούσες να ρωτήσεις όμως για άλλο γραφείο και να πας εκεί όπου μπορεί να είχε λιγότερο κόσμο. αλλά όπως είπες και εσύ, τώρα που δεν έχει δουλειά δεν έχεις πρόβλημα να ξανάρθεις.
    θα δεις και άλλα τέτοια και θα καταλάβεις πως δεν είναι τόσο τέλεια όσο τα φανταζόμαστε στην αρχή. υπάρχει όμως κάτι που δεν υπάρχει στην ελλάδα, υπάρχει αστυνόμευση και ξέρεις πως αν κάνεις κάτι, θα σε πιάσουν, οχι οτι δεν υπάρχει εγκληματικότητα αλλά υπάρχει φόβος οτι θα σε πιάσουν και όλοι ακολουθούν τους κανόνες. το βλέπεις στους δρόμους, ακόμα κι αν έχουν λακούβες, είπαμε δεν είναι τέλεια...
    The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

    Comment


      Γειά σου ρε jack83 με τις ανταποκρίσεις σου. Πραγματικά μας μεταφέρεις το πνεύμα που επικρατεί
      Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

      Comment


        Originally posted by jack83
        Κατι αλλο..
        Λιγο μπερδευομαι καμια φορα στα φαναρια, ποτε επιτρεπεται να στριψεις ποτε οχι! ΡΕ ΣΕΙΣ, δεν μου εχει κορνανρει ανθρωπος!!! Καθονται και περιμενουν μεχρι να καταλαβεις! Μιλαμε ηθελα να κατεβω να τους βρισω που δεν μου κορναραν για να φυγουμε.. χαχαχαχαχα
        "Ρε αδερφε βαρα μια κορνα" χαχαχαχαχα
        Βγαζει ο αλλος αλαρμ να κατεβασει εναν φιλο του, περιμενουν ολοι απο πισω να χαιρετηθουν , να φιληθουν και ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ! απλα περιμενουν! Δαγκωνομαι, σφιγγω το τιμονι, κοκκινιζω αλλα ναι με περηφανια σας λεω δεν κορναρα ουτε εγω!
        Τελευταιο ειναι αυτο με τους πεζους! Μιλαμε πρεπει να εισαι στην τσιτα συνεχεια! Φρεναρουν αποτομα να περασει ο πεζος και φυσικα ο πεζος δεν χαριζει σε κανεναν! Περναει το δρομο σου λεει! Βεβαια υπαρχουν και τα τραβηγμενα, ο αλλος φρεναρει αποτομα γιατι καποιος βγηκε απο το σπιτι του ενα τετραγωνο μακρια και καθεται και τον περιμενει!
        "Τραβα ρε μεγαλε, προλαβαινουμε, αιντε"
        RESPECT Jack! Οσο χιουμοριστικη και να ειναι η περιγραφη του Jack θα συμφωνησω απολυτα σε ολα!
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          ΗΜΑΡΤΟΝ Newsbeast.gr | ΚΟΣΜΟΣ : Στο έλεος των πλημμυρών και πάλι ο Καναδάς

          Comment


            Καλησπέρα πατριώτες. Ψάχνω ανταπόκριση για Βανκούβερ μιας και είναι η πόλη που στοχεύω. Σας ευχαριστώ πολύ.
            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
            https://pablitogreco.com

            Comment


              Originally posted by jack83
              Πληροφοριακα...
              Home | Canada's Economic Action Plan
              Πάρα πολύ χρήσιμο. Ουσιαστικά σου λέει που στοχεύουμε.
              Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
              https://pablitogreco.com

              Comment


                Καλημέρα απο το Toronto. Σήμερα έπεσε το πρώτο χιόνι άντε και καλή αρχή.
                Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                Comment


                  Αγαπητέ @anteonius μετά από ώριμη σκέψη, δημογραφικά, τοποθεσία, ευκαιρίες εργασίας, κόστος ζωής, και άλλα πολλά, ρίχνω το βλέμμα μου στο Τορόντο και όχι στο Βανκούβερ. Θα ήθελα πολύ να με παραπέμψεις σε δικά σου μηνύματα ή άλλων, που έχουν να κάνουν με τη ζωή εκεί. Έχω ήδη ανοίξει και ένα θέμα με Vancouver VS. Toronto.

                  Κάθε βοήθειά σου, αλλά και άλλων που βρίσκονται εκεί, θα ήταν life-saving. Καλή αρχή και στο χειμώνα εκεί!
                  Ευχαριστώ πολύ.
                  Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                  https://pablitogreco.com

                  Comment


                    NickD Αν και δεν έχω παει ακόμα στο Vancouver για αρχή θα σου πρότεινα το Toronto για τους λόγους που ανέφερες κ εσυ. Ακόμη και αυτοί που μένουν στο Toronto παραδέχονται πως το Vancouver είναι ποιο όμορφη πόλη θα κάνω ότι μπορω να βοηθήσω.
                    Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                    Comment


                      Originally posted by anteonius View Post
                      NickD Αν και δεν έχω παει ακόμα στο Vancouver για αρχή θα σου πρότεινα το Toronto για τους λόγους που ανέφερες κ εσυ. Ακόμη και αυτοί που μένουν στο Toronto παραδέχονται πως το Vancouver είναι ποιο όμορφη πόλη θα κάνω ότι μπορω να βοηθήσω.
                      Σε ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να συνεισφέρεις στο θέμα που άνοιξα για το Τορόντο. Έχω πολλές απορίες και είμαι βέβαιος πως με τη βοήθεια αυτών που βρίσκονται ήδη εκεί θα λυθούν.
                      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                      https://pablitogreco.com

                      Comment


                        γειά σας θέλω απεγνωσμένα τη βοήθεια από κάποιον που έχει ήδη φτιάξει το φάκελο του για sponsor. εγώ και φίλος μου θέλουμε να μεταναστεύσουμε Καναδά όσο πιο σύντομα γίνεται. εγώ έχω καναδική υπηκοότητα αλλά μένουμε και οι δύο Ελλάδα.
                        σκοπεύουμε σε λίγες μέρες να παντρευτούμε με πολιτικό γάμο γιατί από οτι διάβασα είναι πιο εύκολα για αυτόν να μπεί καναδά και να μείνει μόνιμα εφόσον έχει παντρευτεί καναδό υπήκοο. σκεφτόμαστε λοιπόν να κάνουμε το γάμο , να μαζέψουμε τα χαρτιά όλα που χρειάζονται για να έχουμε έτοιμο το φάκελο και να πάμε έξω , εγώ σα καναδός υπήκοος και αυτός σαν τουρίστας και να τα στείλουμε τα χαρτιά από έξω αφού βρούμε σπίτι να μείνουμε και ψάξω για δουλειά.
                        τα ερωτήματα μου είναι:
                        εκτός από διαβατήρια , μεταφρασμένα ταυτότητες δικά , ληξιαρχική πράξη γάμου κτλ τι άλλο χρειάζεται να στείλουμε όσον αφορά τις εξετάσεις γιατρών?υπάρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις και εάν ναι ποιές εξετάσεις ζητάνε και εάν είναι συγκεκριμένοι οι γιατροί?
                        με τα χαρτιά στέλνουμε και το διαβατήριο του ή απλά επικυρωμένη φωτοτυπία του διαβατηρίου? σε περίπτωση που χρειαστεί να στείλει το διαβατήριο του πώς θα μπορεί να ζεί και να κυκλοφορεί στο καναδά χωρίς διαβατήριο?

                        Comment


                          δες ο,τι πληροφορια υπαρχει εδω: Sponsor your spouse, partner or children


                          οι γιατροι ειναι 2 αν θυμαμαι καλα, κολωνακι και γλυφαδα. συγκεκριμενα πραγματα εξεταζουν και παιρνουν συγκεκριμενα Λ7

                          δεν μπορει να ταξιδεψει κανεις χωρις διαβατηριο, το στελνεις, σου βαζουν την VISA και τοτε φευγεις.

                          Comment


                            litsa ριξε μια ματια και εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...r-family-4966/

                            Comment


                              Σε ευχαριστώ claus για την γρήγορη απάντηση σου. Μήπως γνωρίζεις τα ονόματα των γιατρών που είναι στην Αθήνα η που μπορώ να τα βρώ?. Το γνωρίζω ότι δεν μπορεί κάποιος να ταξιδέψει χωρίς διαβατήριο. Απλά λέμε να κάνουμε τα χαρτιά του inland και αναρωτιόμαστε εάν πάμε καναδά πρώτα αυτός σαν τουρίστας φυσικά και κάνουμε τα χαρτιά inland τότε στέλνει και το διαβατήριο του και εάν ναι πως μπορεί να ζεί εκεί μέχρι να του επιστραφεί χωρίς κάποιο χαρτί , διαβατήριο για το ποιός είναι σε περίπτωση ανάγκης?

                              Comment


                                βρήκα τους γιατρούς και γράφω το link σε περίπτωση που το χρειαστεί κάποιος.

                                Panel Physicians

                                Comment

                                Working...
                                X