Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by claus View Post
    litsa ριξε μια ματια και εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...r-family-4966/
    @litsa74 μπες σε αυτο το λινκ που σου εδειξε ο claus και συνεχισε εκει τις αποριες και τα σχολια σου! εχω γραψει ενα σχολιο εκει θα σε βοηθησει.

    Comment


      1,5 Μήνας στο Τοροντο

      Επειδη πολλοι φιλοι με ρωτανε σχετικα με τον Καναδα και το Τοροντο ειπα να κανω μια αναρτηση που θα λεει τις μεχρι τωρα εμπειριες μου απο το ΡΙΣΚΟ που αποφασισα ( μαζι με την οικογενεια μου παντα ) να παρω .Ας τα παρουμε απο την αρχη .
      Αποφασισαμε με την γυναικα μου και την 5χρονη κορη μου ( φυσικα και αυτη παιρνει μερος στις αποφασεις ) να ερθω στον Καναδα σαν τουριστας και να δοκιμασω την τυχη μου . Προσπαθησα οσο μπορουσα απο Ελλαδα να κανω μια προεργασια και εστελνα οπου εβρισκα αγγελιες σχετικες με το επαγγελμα μου ( επιπλοποιος ) , αρκετοι μου απαντησαν το εξης : οκ οταν ερθεις στον Καναδα ελα να μας βρεις . Με βαση λοιπον αυτο και επισης με διαφορες κουβεντες που εκανα με ανθρωπους απο τον Καναδα οτι δηλαδη δεν γινεται καποιος να αγορασει γουρουνι στο σακι και να δεχτει να σου κανει τον σπονσορα σε καποιον που δεν ξερει πως ειναι και δεν ξερει αν οντως ξερει την δουλεια , εκει ηταν που ενω ειχα δωσει την υποθεση μου σε εναν δικηγορο ( χωρις λεφτα φυσικα ) και περιμενα , αποφασισαμε να κανουμε το μεγαλο βημα , να ερθω σαν τουριστας και να ψαξω πλεον εδω και face to face να μιλαω με τους εργοδοτες .Να κανω μια παρεθενση εδω και να πω οτι δεν ημουν ανεργος , ειχα δουλεια και μαλιστα με τα σημερινα δεδομενα της Ελλαδος επαιρνα και καλα λεφτα , απλα εβλεπα να πηγαινουμε σε εναν τοιχο και ηθελα να προλαβω την συγκρουση , συμφωνησε και η οικογενεια οπως ειπα και αυτον ηταν, ο κυβος ερηφθη και ξεκινησα για το Τοροντο και πηγα στο Τοροντο για εναν απλουστατο λογο , διοτι απο εκει ηταν οι περισσοτερες απαντησεις που ειχα στα e-mail.
      Φτανωντας στο αεροδρομειο του Τοροντο περασα απο ελεγχο ο οποιος δεν κρατησε πανω απο 10 λεπτα στην κυριολεξια ( καποια αλλη φορα θα σας πω πως περασα τοσο ευκολα ) .Απο την δευτερη κιολας ημερα στο Τοροντο υπηρχαν ανθρωποι που ηθελαν να βοηθησουν και οταν λεω να βοηθησουν δεν ειναι μονο το θεμα δουλειας , ειναι και το θεμα ψυχολογιας ειναι και το θεμα πως να κινηθεις , που να πας και ολα τα σχετικα .Πηγαινα εδινα συνεντευξεις και παραλληλα διαβαζα για το διπλωμα οδηγησης , να εχω μια ταυτοτητα ας πουμε στον Καναδα , πηρα το G1 και τωρα ετοιμαζομαι για το G2 , με το διπλωμα λοιπον , καταφερα και ανοιξα και τραπεζικο λογαριασμο , ειναι βασικο εδω να χρησιμοποιεις την καρτα σου , φυσικα η δικια μου ειναι depit και δεν κανω και πολλα , αλλα δεν εχει σημασια απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο .Φυσικα για ολες μου τις κινησεις υπηρχαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ που με συμβουλευαν τι να κανω και επειδη θα αναρωτιεστε τι ειδους ανθρωποι θα σας πω οτι ηταν αυτοι που δεν ειχαν πανω απο 3 χρονια στον Καναδα , που ειχαν προσφατο στο μυαλο τους αυτο που τραβηξαν και οι ιδιοι τους .Το επομενο βημα ηταν να πεισω εναν εργοδοτη οτι ειμαι ο καλυτερος , οτι ειμα αυτος που ζηταει αλλα πρεπει να περιμενει , ευτυχως βρεθηκε αυτος κα δεχτηκε να με σπονσοραρει και φυσικα δεχτηκε να περιμενει να ετοιμαστουν τα χαρτια ( περιπου 5 μηνες και βαλε ) .Επομενο βημα να βρω ενα σπιτι να μπορω να μενω , γιατι καλα τα ξενοδοχεια και τα ενοικιαζομενα αλλα πλεον απο την στιγμη που βρεθηκε ο εργοδοτης επρεπε να κοιταξω κατι το πιο μονιμο , ελα ντε ομως που κανενας δεν μου νοικιαζε σπιτι γιατι πολυ απλα δεν ειχα χαρτια δεν ειχα τιποτα , ακομα και σημερα για τον Καναδα ειμαι ενας τουριστας .Ευτυχως βρεθηκε ενας ΑΓΙΟΣ ανθρωπος που εγγυηθηκε για μενα και ετσι μπορεσα και νοικιασα ενα σπιτι .Ειναι με 2 δωματια, σαλονι ,κουζινα , 1,150 δολλαρια το μηνα αλλα με ΟΛΑ μεσα στην περιοχη του Richmond Hill . Μετα απο ολα αυτα τωρα πρεπει να τρεξω για εργασια προσωρινη και μαυρη για να μπορω να συντηρουμε , να μπορω να πληρωνω το ενοικιο μου , διοτι καλως η κακως τα ετοιμα λεφτα τελειωσαν , φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση θα το παλεψω και αυτο ,δεν υπαρχει περιπτωση να μην δεν βρω κατι , ισως γυρισω και τον κοσμο αναποδα αλλα θα βρω , ειναι το μονο σιγουρο .Παμε τωρα στο κοστος ζωης στο Τοροντο και λεω Τοροντο γιατι διαφερει απο πολιτεια σε πολιτεια το κοστος .
      Ενα ενοικιο σαν το δικο μου περιπου στα 1,100 δολλαρια το μηνα για 2 δωματια ειναι οι τιμες που παιζουν εδω , φυσικα εχει και φθηνοτερα εχει και ακριβοτερα αλλα στην περιπτωση μου δεν ειχα και πολλες επιλογες .Ξεκιναμε λοιπον ας πουμε με 1,150 , τωρα πρεπει να προσθεσεις την ασφαλεια του αυτοκινητου ( χωρις αυτοκινητο εισαι ΝΕΚΡΟΣ γενικα στον Καναδα ) η οποια ασφαλεια επειδη ειμαι καινουργιος δεν εχω προυπηρεσια στο Τοροντο ειναι στα 320 δολλαρια το μηνα...............ναι ναι πολυ καλα διαβασατε ,ουτε εγω εκανα λαθος στο νουμερο ουτε εσεις διαβασατε λαθος , ειναι 320 δολλαρια το μηνα.Επομενο εξοδο το ιντερνετ και η τηλεοραση , εδω μιλαμε για ενα κοστος περιπου στα 80 δολλαρια και αυτο εξαρτατε απο το τι ιντερνετ θελεις , επειδη εγω πηγα στα 80gb περιπου το μηνα ειναι στα 80 δολλαρια , επομενο κινητο τηλεφωνο , αν το θελεις με ιντερνετ ( και σωστα θα κανεις ) για να εχεις και κανενα χαρτη μεσα για να μην χαθεις , πρεπει να υπολογιζετε περιπου 70 δολλαρια το μηνα , αν και το πιο φθηνο ειναι περιπου 20 δολλαρια το μηνα , χωρις ιντερνετ ομως και τετοια ( αυτο το ειχα παρει στην αρχη για να μπορω να παιρνω τηλεφωνα και να με παιρνουν τηλεφωνα ) . Περιπου 180 δολλαρια το μηνα θελεις βενζινες και λεω τοσο λιγα γιατι η βενζινη ειναι πολυ φθηνη , περιπου σημερα που γραφω εχει 1,26 δολλαρια , πραγμα που σημαινει κατω απο 1 ευρω το λιτρο .Σε γενικες γραμμες αυτα ειναι τα παγια εξοδα ας πουμε και ας κανουμε την σουμα μας
      1,150+320+80+70+180 = 1,800 δολλαρια
      Το φαγητο τωρα αν εξαιρεσεις καποιες περιπτωσεις ειναι ακριβο για να τρως εξω , καλυτερα να μαγειρευεις στο σπιτι .Πρωσοπικα πιστευω με 25 δολλαρια την ημερα μια 3μελης οικογενεια , οκ δεν ειναι και το καλυτερο αλλα δεν πειναει κιολας .Εχουμε δηλαδη και λεμε 25 δολλαρια Χ 31 ημερες = 775 δολλαρια .Αρα η τελικη μας σουμα εχει ως εξης :
      1.800 + 775 = 2.575 το μηνα .
      Φυσικα στο θεμα φαγητου και στο θελα ψωνιζω , κοιτας παντοτε τα φυλλαδια και βλεπεις ποιος κανει προσφορες και αναλογως πηγαινεις και αγοραζεις .Στις πολυκατοικιες ερχονται καθε Πεμπτη τα φυλλαδια και αποφασιζεις που θα πας να αγορασεις και πιο ειναι αυτο που σε συμφερει .Υπαρχει φυσικα και το Walmart Με το match price Που κανει , δηλαδη αν εχεις ενα φυλλαδιο μαζι σου κα δειχνει ας πουμε οτι το ταδε σουπερ μαρκετ εχει το συγκεκριμενο γαλα 2 δολλαρια και το Walmart το εχει 2,25 , την ωρα που εισαι στο ταμειο λες , match price και δειχνεις το φυλλαδιο με το συγκεκριμενο γαλα απο αλλο σουπερ μαρκετ και εφοσον δουν οτι ειναι το ιδιο τοτε στο πουλανε στην τιμη την χαμηλοτερη που εχεις βρει .Αρα λοιπον καταληγουμε στο συμπερασμα οτι θελει ψαξιμο η αγορα για να μπορεις να παιρνεις αυτο που θελεις στην πιο χαμηλη τιμη .
      Μαλλον ομως στα κουρασα και λεω να το σταματησω εδω . Πιστευω οτι βοηθησα οσο μπορουσα στο να σας δωσω να καταλαβετε καποια πραγματα για το τι εστι Τοροντο .
      Τωρα οποιος θελει και επιθυμει πολυ ευχαριστως να του δωσω και περισσοτερες πληροφοριες και φυσικα αν σκοπευει να ερθει εδω να τον βοηθησω και εγω με την σειρα οσο μπορω γιατι αυτο ειναι ΝΟΜΟΣ , σε βοηθανε θα βοηθησεις και εσυ , ετσι θα μπορεσουμε να κανουμε μια καινουργια Ελληνικη Κοινοτητα η οποια θα νοιαζετε πραγματικα για τους Ελληνες χωρις διακρισεις και χωρις κομπλεξ του τυπου...............<<καλα τι ηρθες να κανεις εδω ? νομιζεις οτι εχουμε τις παχιες αγελαδες τις αρμεγουμε και βγαζουμε χρημα ? αντε αγορι μου >> !!! Το ακουσα και αυτο απο Ελληνα !!!
      Καλη τυχη σε οποια αποφαση και αν παρετε πατριωτες και να ξερετε ενα πραγμα ..........ΔΕΝ ΜΑΣΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ !!!

      Comment


        Καλησπέρα lamp72

        Δεν έχω να πω τίποτα άλλο παρά μόνο
        να έχεις πάνω από όλα υγεία
        καλή τύχη κ σου εύχομαι πολύ γρήγορα να βρεις μία δουλειά
        γιατί στην συγκεκριμένη στιγμή είναι το μόνο που χρειάζεσαι για να ανταπεξέλθεις στα έξοδα κ να μπορέσεις να πατήσεις γερά στα πόδια σου έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα να γίνεις νόμιμος να έρθει κ η γυναίκα σου με το παιδί.


        υ.γ. Μπράβο που γράφεις το τι πέρασες κ μακάρι να συνεχίσεις να γράφεις ότι κ αν είναι αυτό γιατί πολλά πατριωτάκια το χρειάζονται σαν "Όαση στην Έρημο" κ να ξέρεις ότι δεν μας κουράζεις καθόλου...κάθε άλλο...!!!


        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          jimathens και φυσικα να συνεχισω να λεω πραγματα απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου , θα προσπαθησω να κανω και μια αναρτηση με ονοματα κιολας που ξερω οτι τα παιδια βοηθανε και δεν εχουνε κανενα προβλημα να γινουν γνωστα τα ονοματα τους , αλλωστε πρεπει καποια στιγμη να μαθουμε να επικροτουμε το καλο και να το βγαζουμε στην επιφανεια , φτανει τοσο καιρο που κυριαρχουσαν τα λαμογια και οι κλεφτες .

          Comment


            Originally posted by lamp72 View Post
            jimathens και φυσικα να συνεχισω να λεω πραγματα απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου , θα προσπαθησω να κανω και μια αναρτηση με ονοματα κιολας που ξερω οτι τα παιδια βοηθανε και δεν εχουνε κανενα προβλημα να γινουν γνωστα τα ονοματα τους , αλλωστε πρεπει καποια στιγμη να μαθουμε να επικροτουμε το καλο και να το βγαζουμε στην επιφανεια , φτανει τοσο καιρο που κυριαρχουσαν τα λαμογια και οι κλεφτες .
            .... εχεις απολυτο δικιο lamp72, και ειναι πολλα τα λαμογια που παιζουν με την τυχη οσων θελουν να μεταναστευσουν

            Comment


              lamp72 εισαι δυναμη!!!χαιρομαι που διαβαζω ανταποκριση απο τον καναδα,εχω την αισθηση πως οσοι ηταν απο ελλαδα στο φορουμ μολις πηγαν καναδα δεν ξαναμπηκαν να μας γραψουν...και ειστε το παραθυρο μας στον κοσμο!!!!ευχομαι κι εγω να βρεις πολυ γρηγορα δουλεια...και να συνεχιζεις να μας γραφεις να μαθαινουμε νεα σου!!!!ολα καλα θα πανε!!!

              Comment


                Lamp72 συγχαρητήρια για την επιλογή σου, καλη επιτυχία, με ανυπομονησία περιμένουμε το επόμενο σου ποστ !!!!

                Για την ασφάλεια αυτοκινήτου, πάρε μια βεβαίωση από την Ένωση ασφαλιστικών εταιριών για τυχόν ατυχήματα. Με αυτό θα σου μειώσουν το ασφάλιστρα αν δεν έχεις ατυχήματα στην ελλαδα

                γραψε και πως μπηκες στο αεροδρόμιο, ενδιαφέρει ;-)

                Comment


                  lamp72 ΣΙΓΟΥΡΑ θα σε χρειαστω ΕΚΕΙ στον Καναδα σε 5-6 μηνες απο τωρα..... πρεπει να παρω ΚΑΙ εγω την αποφαση μαζι με την οικογενεια μου μιας και η διαφορα μας ειναι πως εγω πλεον εφτασα στον τοιχο.... και ακομα "φρεναρω" ωστε να μην "πονεσω πολυ απο την συγκρουση".

                  Φιλικά Στράτος

                  Comment


                    lamp72
                    Δεν κουράζεις καθόλου, το αντίθετο μάλιστα, η ανταπόκριση σου είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και περιμένουμε με ενδιαφέρον την συνέχεια .
                    Σου εύχομαι ότι το καλύτερο και είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά .
                    Καλή δύναμη !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      lamp72 αισθάνομαι πολύ τυχερός που είσαι σε αυτό το forum, όχι γιατί θα χρειαστώ και εγώ τη βοήθειά σου, μα και γιατί δίνεις κουράγιο σε πάρα πολλά άτομα εδώ μέσα.

                      Η Παναγιά μαζί σου.
                      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                      https://pablitogreco.com

                      Comment


                        Nα ειστε καλα παιδια , μολις μπορεσω παλι θα κανω αναρτηση , αλλα και εσεις οτι θελετε να ρωτησετε καντε το ελευθερα , δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα . Απλα ισως δεν προλαβαινω να απανταω κατευθειαν αλλα θα απανταω σιγουρα .

                        Comment


                          lamp72 να' σαι πάντα καλά εσυ και οικογένεια σου. Καλή αρχή να έχεις και καλό κουράγιο.
                          Δεν μας κουράζεις καθόλου με τις ανταπροκρίσεις σου, ίσα-ισα βοηθάς πολυ κόσμο. Πιστεύω και εγώ με την σειρά μου να σε συναντήσω προς απρίλη, μιας και τότε αποφάσισα να έρθω Toronto με το πρόγραμμα IEC ενω έχω ήδη στα χέρια μου το LOI.
                          Περιμένουμε με αγωνία και άλλες ανταποκρίσεις σου, όταν με το καλό έχεις λίγο χρόνο.

                          Comment


                            uparxei mia souidiki paroimia pou leei {metra duo fores kai kopse mia}. alla edw einai {metra duo kai krata ena tetarto}....
                            akou 80 dol gia internet kai tv. edw toulaxiston se mas o Antonakis tha mas to parexei dwrean...
                            pera apo ta asteia ston Kanada mporei na sta dinoun polla alla sta pairnoun polla p.x. prosoxi me tis trapezes kai tis kratiseis tous
                            Euxaristoume gia tis enimeroseis, perimenoume kai alles plirofories....

                            Comment


                              γεια σου lamp72 ψαχνοντας κι εγω,οπως πολλοι να μεταναστευσουν,αλλα αποφασισμενος ομως,χαιρομαι κι εγω με την σειρα μου,πρωτον που πετυχαινει ενας ακομα ανθρωπος και δη ελληνας (ειναι τελικα στο dna μας) να καταφερνει αυτο που κυνηγαει και δευτερον γιατι μαθαινω νεα απο το τοροντο,απο το οποιο περιμενω τις προσεχεις ημερες νεα απο δικους μου ανθρωπους εκει,για να πεταξω η οχι για εκει.σιγουρα με σενα θα μπορεσω να συγκρινω η αν θες να καταλαβω εαν θα ειναι "αυτοι" οπως πρεπει,που σημαινει οτι θα σε χρειαστω καποια στιγμη και οπως γραφεις εισαι διαθεσιμος και σε ευχαριστω εκ των προτερων.δυστυχως η ευτυχως οι πιο κοντινοι μου ανθρωποι ειναι εκει και ελπιζω για εκει,μιας και απο αυτα που μας γραφει ο φιλος μας ο jimathens,με τον οποιο μιλησα,γεια σου τζιμαρα,η αυστραλια,μοιαζει μακρια....να εισαι παντα καλα και να εχεις δυναμη να πετυχεις τον στοχο σου,οταν με το καλο παρω νεα θα σου γραψω

                              Comment


                                Παιδια καταρχην δεν χρειαζεται να με ευχαριστητε κανω αυτο που θα κανατε και εσεις .Μακαρι ρε παιδια και σας το λεω ειλικρινα να ειχα μια δικια μου εταιρεια και να σας επαιρνα ολους εκει ωστε να μην χρειαζεται να περασετε ολο αυτο το μαρτυριο των χαρτιων .Θα χαρω να βοηθησω οποιον πατριωτη μου το ζητησει , μακαρι να μπορουσα οπως ειπα να βοηθησω και στο θεμα δουλειας , αλλα δυστυχως εκει πρεπει να τρεξει ο καθενας μονος του , αλλα φυσικα οποιες γνωριμιες εκανα εδω θα φανουν πολυ καλες σε οποιον ερθει γιατι ειναι μια μεγαλη βοηθεια για ξεκινημα .Τωρα επειδη ρωτατε πως μπηκα χωρις πολλα πολλα στον ελεγχο , ειναι πολυ απλο , εχεις εισητηριο επιστροφης λιγων ημερων ( 20 ημερες για παραδειγμα ) δεν εχεις μαζι σου κανενα αποδεικτικο στοιχειο οτι ερχεσε για δουλεια , βιογραφικα , πιστοποιητικα κ.λ.π και φυσικα οτι ξερεις καποιον εδω που εχεις και το ονομα του και το τηλεφωνο του και τελος οτι θα μεινεις καπου για αυτες τις 20 ημερες ( ξενοδοχειο η καποιο short term rental , ηδη πληρωμενο ) και ετσι ο ελεγχος δεν κραταει πανω απο 10 λεπτα .Εκεινο που ξεχασα να σας γραψω ειναι οτι μια καλη εποχη να ερθεις στον Καναδα ειναι απο Μαρτιο και μετα και αυτο γιατι αρχιζει και ηρεμει λιγο το κρυο και το χιονι και οι δουλειες που εχουνε να κανουνε με τον κατασκευαστικο κλαδο ανοιγουν και παλι , οχι οτι ειναι κλειστα τον χειμωνα , απλα οι δουλειες ειναι λιγοτερες .Επισης επειδη και εδω οι Καναδοι δεν ειναι βλακες , μερα με την μερα αλλαζουν τους νομους που εχουν να κανουν με την μεταναστευση ,βλεπουν ελληνικο διαβατηριο και σου λενε ωπα , εσυ τωρα ηρθες για δουλεια δεν υπαρχει περιπτωση να ηρθες για διακοπες , για αυτο μην ακουτε κανεναν απο αυτους που ειναι χρονια γιατι πολυ απλα δεν το κατεχουν , μονο οσοι ειναι προσφατα εδω μπορουν να σας πουν την διαδικασια , καποτε εβγαζες χαρτια σε 1 μηνα , τωρα η διαδικασια μπορει να παρει απο 5 μεχρι και 7 μηνες ,φυσικα μπορεις το διαστημα που κανει να ετοιμαστουν τα χαρτια σου να γυρισεις πισω και να περιμενεις μεχρι να ετοιμαστουν , αλλα πειτε μου αν δημιουργηθει καποιο προβλημα πως μπορεις να το λυσεις απο Ελλαδα ? Σε εμενα δημιουργθηκε ενα τετοιο προβλημα , οχι δεν πηγαινε ο εργοδοτης να παρει ενα χαρτι που επρεπε να το υπογραψει , απο το γραφειο δεν μπορουσαν να το πανε και δημιουργηθηκε ετσι ενα προβλημα , αμεσως πηγα στο γραφειο πηρα το χαρτι το πηγα στον εργοδοτη το υπεγραψε και το ξαναπηγα πισω στο γραφειο που εχει αναλαβει να μου κανει τα χαρτια , καταλαβαινετε οτι αν ημουν στην Ελλαδα θα ειχε κολλησει η υποθεση και δεν θα μπορουσα να κανω και τιποτα , για αυτο λεω ειναι δικοπο μαχαιρι το να κατσει η να φυγεις μεχρι να ετοιμαστουν τα χαρτια , γνωμη μου ειναι να κατσεις και να περιμενεις .Δεν μου ερχετε στο μυαλο καποια αλλη ερωτηση σας για να απαντησω , αλλα θα το πω και ας γινω κουραστικος , βαλτε κατω τα υπερ και τα κατα μιας τετοια αποφασης , κουβεντιαστε το με την οικογενεια σας και αν η πλαστιγκα γερνει προς το υπερ , μην το σκεφτεστε παρτε το αποφαση και ελατε να το παλεψετε , αλλα με ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ σκεπτικο , αν ερθετε εδω να πειτε στο εαυτο σας οτι .............ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.........ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ .......ΚΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ !!!

                                Comment

                                Working...
                                X