Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καναδάς: Μετανάστευση για ενα 16χρονο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    γεια σε ολους! Απ οτι βλεπετε ειμαι καινουργια στο σιτε ομως ειναι κανεις ακομα εδω καλε? γιατι βλεπω εχει επικρατησει μεγαλη σιωπη

    Comment


      Originally posted by eleanna View Post
      γεια σε ολους! Απ οτι βλεπετε ειμαι καινουργια στο σιτε ομως ειναι κανεις ακομα εδω καλε? γιατι βλεπω εχει επικρατησει μεγαλη σιωπη
      Καλως ηρθες eleanna
      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

      Comment


        Καλως σας βρηκα! Εκτος απ το οτι ειμαι νεα στο σιτε να σας πω πως ειμαι νεα και στον Καναδα! Δεν εχω ουτε 1 μηνα εδω και ειμαι γενικα σε μια φαση προσαρμογης.. Μου φαινεται πολυ δυσκολο. Ειμαι 19 χρονων και αφησα τις σπουδες μου στην μεση οποτε ψαχνω για δουλεια (πραγμα δυσκολο χωρις χαρτια) για να μπορεσω αργοτερα να βγαζω τα εξοδα της σχολης κυριως.. Αυτα για μεναα! Υπαρχει καποιος αλλος που εχει ερθει κ αυτος τωρα Καναδα?

        Comment


          Originally posted by eleanna View Post
          Καλως σας βρηκα! Εκτος απ το οτι ειμαι νεα στο σιτε να σας πω πως ειμαι νεα και στον Καναδα! Δεν εχω ουτε 1 μηνα εδω και ειμαι γενικα σε μια φαση προσαρμογης.. Μου φαινεται πολυ δυσκολο. Ειμαι 19 χρονων και αφησα τις σπουδες μου στην μεση οποτε ψαχνω για δουλεια (πραγμα δυσκολο χωρις χαρτια) για να μπορεσω αργοτερα να βγαζω τα εξοδα της σχολης κυριως.. Αυτα για μεναα! Υπαρχει καποιος αλλος που εχει ερθει κ αυτος τωρα Καναδα?
          Καλημέρα Ελεάνννα κ καλώς ήρθες στην παρέα μας.
          Γράψε σε ποια πόλη ή προάστιο μένεις για να ξέρουν όσοι είναι εκεί αν είναι κοντά σου.
          Αν έχεις χρόνο, ίντερνετ κ φυσικά διάθεση γράφε ότι πληροφορίες νομίζεις ότι μπορεί να βοηθήσουν κάποιους που σκέφτονται να έρθουν κ αυτοί στον Καναδά.

          Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία καλή τύχη κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            Καλημερα! Καταρχην σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και ανταποδιδω!! Οσον αφορα τον Καναδα κλπ εγω μενω στο Τοροντο! Και μια συμβουλη που θα μπορουσα να δωσω σε οσους σκεφτονται να ερθουν παντα συμφωνα και με την εμπειρια μ εδω που ειναι μολις ενας μηνας, ειναι πως πραγματικα οταν φυγουν να ειναι προετοιμασμενοι πως θα εχουν να αντιμετωπισουν αρκετες δυσκολιες μεχρι να τακτοποιηθουν! Απο κει και περα αμα παρεις τα πολυποθητα για ολους μας χαρτια ε μετα εισαι αρχοντας με ολη την σημασια της λεξεως! ΑΑΑ!Και κυριως αυτο που τουλαχιστον βλεπω σε μενα ειναι πως θελει πολυ χρονο για να συνηθισει κανεις απο ψυχολογικη αποψη..Παρ ολα αυτα ο καθενας το βιωνει διαφορετικα πχ ο αδερφος μου δεν εχει κανενα θεμα και εχει ριξει ''μαυρες πετρες'' πισω του! τι να πω!

            Comment


              Καλησπέρα eleanna κ από μένα κ καλώς ήρθες κ στο Site και στον Καναδά.

              Αν μπορείς να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένη, όταν λες Toronto Εννοείς Downtown γιατί το GTA είναι τεράστιο. Εγώ πχ μένω στο Hamilton Που είναι προάστιο του Toronto, αλλά είμαι 50 Χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο.
              Για τις δυσκολίες συμφωνώ μαζί σου, σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να τα καταφέρεις κ να βρεις δουλεία κ να βγάλεις χαρτιά.

              Αν νομίζεις πως μπορώ να βοηθήσω κάπου με κάποιον τρόπω γράψε pm.
              Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

              Comment


                Καλως ηρθες στο Τοροντο Ελεανα .Δυσκολιες υπαρχουν παντου σε οτι και αν κανουμε , το θεμα ειναι να υπαρχει πιστη , υπομονη και κουραγιο , οντως το θεμα χαρτιων ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο και ιδιως στην πολιτεια του Ονταριο .Αν και δεν ξερω την περιπτωση σου , ευχομαι ομως να βρεις την ακρη .

                Comment


                  ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ 46 ΧΡΟΝΩΝ ΑΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΒΡΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΚΕΙ

                  ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ PATRIOTAKI .ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ .ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΘΕΙΟ ΟΧΙ Α ΒΑΘΜΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ 46 ΕΤΩΝ.ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ.Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ Η ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΟΡΟΝΤΟ.ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

                  Comment


                    Καλησπερα! Υπομονη δεν λετε τιποτα! Αυτο μου φαινεται πως ειναι το μυστικο!! Εγω ειμαι κοντα στο κεντρο του Τοροντο με το subway γυρω στα 10-15 λεπτα το πολυ!Οσο για τα χαρτια οντως ειναι θεμα , επειδη ο πατερας μου εχει ερθει νωριτερα στον καναδα εκανε και την αιτηση για τα χαρτια και περιμενουμε γυρω στους 7 μηνες.. δεν ειναι μεγαλο το χρονικο διαστημα αυτο η μηπως ετσι μου φαινεται εμενα? υπαρχει καποιος αλλος που εξισου εχει καταθεσει τα χαρτια και ειναι σε αναμονη? ποσο καιρο περιμενετε?

                    Comment


                      Θαναση καλως ηρθες, οταν λες αδεια εργασια τι ακριβως εννοεις? Φυσικα και μπορεις να δουλεψεις αν εχεις καποιο ειδος βιζας.

                      Η ηλικια σου δεν ειναι προβλημα. Απλα πρεπει να βρεις την καταληλη βιζα για να εισαι νομιμος και να μπορεις να δουλεψεις (νομιμα).

                      Αν εχεις βρει ηδη εργασια και μπορει ο εργοδοτης σου απο εκει να σε σπονσοραρει ειναι μια καλη λυση και σχετικα ευκολη λυση για 'σενα.
                      You Can Have Whatever You Like...

                      Comment


                        Θαναση καλησπερα και καλως ηρθες . Το πιο βασικο ειναι να δεις αν το επαγγελμα σου ειναι μεσα στην λιστα των επαγγελματων που ζηταει ο Καναδας , γιατι αν δεν ειναι μπορει να παρεις αδεια εργασιας αλλα δεν θα μπορεις να γινεις μονιμος κατοικος Καναδα .Οτι αλλο θελεις μπορεις να με ρωτησεις .

                        Comment


                          Αναζήτηση εργασίας στον Καναδά

                          Αποφάσισα κι εγώ να κάνω το μεγάλο βήμα και να περάσω τον ωκεανό. Στην περίπτωση μου το δύσκολο δεν είναι το πως θα βρεθώ στον Καναδά (έχω την τύχη να έχω καναδικό διαβατήριο), αλλά το πως θα καταφέρω να μείνω εκεί (έχω την ατυχία να μην έχω σχεδόν καθόλου χρήματα).
                          Όποιος, λοιπόν, το τόλμησε και κατάφερε να βρει την άκρη με τις δουλειές ας δώσει τα φώτα του και παρακάτω ;-)

                          1. Πόσα χρήματα χρειάζονται για τις πρώτες εβδομάδες/μήνες?
                          2. Σε πόσο καιρό είναι ρεαλιστικό να περιμένει κάποιος (με καλά αγγλικά) να βρει δουλειά?
                          3. Ποιοί τομείς έχουν ζήτηση?
                          4. Σε ποιές πόλεις υπάρχουν καλύτερες πιθανότητες εύρεσης εργασίας?
                          5. Οποιοδήποτε άλλη συμβουλή, τιπ, ιστοδελίδα μπορεί να βοηθήσει στην εύρεση εργασίας είναι πολύ ευπρόσδεκτα.

                          Ευχαριστώ πολύ όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει κι εύχομαι καλή τύχη σε όλους μας!

                          Comment


                            καλησπέρα παιδιά!!! θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι σαν νέος που είμαι. Θέλω να πάω Καναδά για δουλεία visa για εργασία δεν έχω, αλλά έχω έναν φίλο που μένει εκεί χρόνια και λέω να πάω σε αυτόν για να βρώ δουλειά. Θα είναι δύσκολο να βγάλω visa αν πάω εκεί στον φίλο μου?? (αυτός μου λέει οτι θα με βοηθήσει να βρω δουλειά) όποιος ξέρει ας μου απαντήσει, ευχαριστώ!!!

                            Comment


                              Originally posted by vaggos03 View Post
                              καλησπέρα παιδιά!!! θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι σαν νέος που είμαι. Θέλω να πάω Καναδά για δουλεία visa για εργασία δεν έχω, αλλά έχω έναν φίλο που μένει εκεί χρόνια και λέω να πάω σε αυτόν για να βρώ δουλειά. Θα είναι δύσκολο να βγάλω visa αν πάω εκεί στον φίλο μου?? (αυτός μου λέει οτι θα με βοηθήσει να βρω δουλειά) όποιος ξέρει ας μου απαντήσει, ευχαριστώ!!!
                              Χωρίς βίζα μην πας...!!! Καλύτερα να παίζεις Τζόκερ έχεις πιο πολλές πιθανότητες να κερδίσεις.
                              Όλα τα άλλα που σου λέει ο φίλος σου είναι λάθος...!!!
                              Θα χαλάσεις ότι χρήματα έχεις κ θα είσαι πάντα παράνομος...!!!
                              Αν δεν μπορείς να πάρεις βίζα επαγγέλματος η μόνη λύση είναι ο γάμος με Καναδή...!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Originally posted by vaggos03 View Post
                                καλησπέρα παιδιά!!! θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι σαν νέος που είμαι. Θέλω να πάω Καναδά για δουλεία visa για εργασία δεν έχω, αλλά έχω έναν φίλο που μένει εκεί χρόνια και λέω να πάω σε αυτόν για να βρώ δουλειά. Θα είναι δύσκολο να βγάλω visa αν πάω εκεί στον φίλο μου?? (αυτός μου λέει οτι θα με βοηθήσει να βρω δουλειά) όποιος ξέρει ας μου απαντήσει, ευχαριστώ!!!
                                Οπως λεει και ο φιλος Jim, χωρις βιζα μην το κανεις.

                                Μπορεις ομως να περιμενεις μεχρι τον Δεκεμβριο οποτε και θα ανοιξει(λογικα) το IEC(International Experience Canada) με το οποιο εχουμε ερθει αρκετοι απο εδω.

                                Αν δεν ξερεις τι ειναι το IEC, εχουμε περιπου 65 σελιδες θεμα εδω στα του Καναδα, μπορεις να βρεις ΟΛΕΣ τις πληροφοριες πο χρειαζεσαι.

                                Αν δεν βρεις καποια πληροφορια, ρωτα εκει και θα σε βοηθησουμε.

                                Υ.Γ Αν εισαι πανω απο 35 χρονων η εχεις "λερωμενο" ποινικο μητρωο, μην το ψαξεις καν για το IEC.
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X