Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada - Immigration - Sponsor Family

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    λαθος στο εγραψα...

    κατεβαζεις τις φορμες, τις συμπληρωνεις, τις κανεις Validate και τις στελνεις με ταχυδρομειο,

    ΟΚ ?

    Comment


      #77
      Originally posted by claus View Post
      λαθος στο εγραψα...

      κατεβαζεις τις φορμες, τις συμπληρωνεις, τις κανεις Validate και τις στελνεις με ταχυδρομειο,

      ΟΚ ?
      οκ! ευχαριστώ πολύ!

      Comment


        #78
        Sophiak όπως εδώ στην Αυστραλία μάλλον κ στον Καναδά θα σας χρειαστεί κ το Ε9 από την εφορία που δείχνει τα περιουσιακά στοιχεία σας (κ αυτό μεταφρασμένο φυσικά)
        Αν θέλεις τσεκαρισέ το κ εσύ στο σάιτ της πρεσβείας του Καναδά.
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          #79
          Originally posted by jimathens View Post
          Sophiak όπως εδώ στην Αυστραλία μάλλον κ στον Καναδά θα σας χρειαστεί κ το Ε9 από την εφορία που δείχνει τα περιουσιακά στοιχεία σας (κ αυτό μεταφρασμένο φυσικά)
          Αν θέλεις τσεκαρισέ το κ εσύ στο σάιτ της πρεσβείας του Καναδά.

          χμμμμ
          απ'ότι ξέρω ο Καναδάς φορολογεί και την περιουσία εκτός χώρας
          πολλοί συγγενείς αποφεύγουν να δηλώσουν ακίνητα που βρίσκονται στην Ελλάδα....

          λόγου επαγγέλματος θα το τσεκάρω

          Comment


            #80
            Originally posted by asdf View Post
            Καλησπερα στη παρεα.να πω και γω την εμπειρια μου.1ον sponsor outside canada εκανε τουλαχιστον πριν ενα χρονο μονο οσοι ειχαν γεννηθει καναδα κ οχι οσοι ειχαν canadian citizenship.2on επιδοματα κτπ απλα να τα ξεχασετε γιατι μαζι με την χαρτουρα θα φτιαξετε κ ενα εντυπο το οποιο λεει οτι για καποια περιοδο δεν θα ζητησετε κ αν ζητησετε ναι μεν θα τα παρει ο δικαιοχους πχ αυτος που σπονσοραρετε αλλα ο σπονσορας μετα θα πρεπει να τα δωσει στο κρατος πισω και μπαινεις σε blacklist αν θελεις να σπονσοραρεις καποιον για ενα χρονικο διαστημα.κατεβαστε το application cit κ για τον σπονσορα κ για αυτον ποθ σπονσοραρετε και προσωπικα οσο πιο πολλα αποδεικτικα βαλετε απο το checklist του kit τοσο πιο γρηγορα θα τελειωσετε.προσωπικα μου πηρε 6 μηνες μαζι με το certificate of celection of quebec.ελπιζω να βοηθησα.
            Καλησπερα,
            Θα ρωτησω κατι που νομιζω μου ξαναπαντηθηκε αλλα το παραπανω ποστ με προβληματισε. Αιτηση spouse sponsor εκτος Καναδα καποια που δεν εχει γεννηθει Καναδα αλλα ειναι citizen δεν μπορει να κανει; Γιατι αν καταλαβα καλα απο αυτο το ποστ μονο οι by birth μπορουνε. Σε αυτην την περιπτωση τι πρεπει να κανει; Πρεπει να παει η γυναικα και να κανει απο εκει για τον αντρα; Γενικα ποια τα πλεονεκτηματα citizen by birth? νομιζα εφοσον εισαι citizen εισαι κ τελος, χωρις διαφορες.

            Comment


              #81
              απο οτι βλεπω στο σιτε τους εχουν αλλαξει καποια πραγματα στο immigration κ οπως ειχα πει και πιο πανω οσα λεω ισχυαν την περιοδο που μαζευα για την περιπτωση μου την χαρτουρα.
              αυτα λεει αυτη την σιγμη.
              If I live outside Canada, may I sponsor?
              If you are a Canadian citizen, you may sponsor a spouse, a common-law partner or conjugal partner, or a dependent child who has no children of his or her own. However, you must demonstrate that you will live in Canada when the sponsored person becomes a permanent resident.

              Comment


                #82
                Originally posted by asdf View Post
                απο οτι βλεπω στο σιτε τους εχουν αλλαξει καποια πραγματα στο immigration κ οπως ειχα πει και πιο πανω οσα λεω ισχυαν την περιοδο που μαζευα για την περιπτωση μου την χαρτουρα.
                αυτα λεει αυτη την σιγμη.
                If I live outside Canada, may I sponsor?
                If you are a Canadian citizen, you may sponsor a spouse, a common-law partner or conjugal partner, or a dependent child who has no children of his or her own. However, you must demonstrate that you will live in Canada when the sponsored person becomes a permanent resident.
                πως αποδεικνύεις όμως ότι σκοπεύεις να μεταναστεύσεις καναδά όταν αυτός που σπονσοράρεις πάρει τα χαρτιά του άμα δεν έχεις κανένα γνωστό ή συγγενή στη πόλη που θέλεις να πάς? Για παράδειγμα εγώ έχω συγγενής στο Μόντρεαλ αλλά επειδή είναι γαλλική αποικία και δεν γνωρίζουμε γαλλικά ( μόνο αγγλικά - άρα μειώνονται οι πιθανότητες εύρεσης εργασίας) θέλουμε να πάμε τορόντο. εκεί όμως δεν έχουμε κάποιον να το υποστηρίξει και εντωμεταξύ και οι δυο μας ζούμε από παιδιά κρήτη.

                Comment


                  #83
                  δεν χρειαζεται να αποδειξεις κατι εκ των προτερων. (δηλ με την αιτηση σου)

                  αν σου ζητησουν καποια αποδειξη αφου εχει γινει PR, σε 4 χρονια ο αντρας σου, την δινεις.

                  και δεν υπαρχει περιορισμος για το που θα πας...

                  Comment


                    #84
                    καλημέρα!
                    Claus,
                    δηλαδή εγώ που κάνω την αίτηση από Ελλάδα δεν χρειάζεται να προσκομίσω κάποιο αποδεικτικό ότι θα μετακομίσω και εγώ που σπονσοράρω τον άντρα μου, στον Καναδά?

                    και μία άλλη ερώτηση μήπως ξέρετε....
                    Αν η έγκριση, μέχρι να φύγουμε, δεν έχει έρθει θα μπορέσει να τα παράλαβει κάποιος άλλος και να μας τα στείλει ή θα πρέπει να δηλώσω ότι είμαστε στον Καναδά και να μας τα στείλουν εκεί?

                    Πολύ άγχος για να πάνε όλα καλά....
                    Originally posted by claus View Post
                    δεν χρειαζεται να αποδειξεις κατι εκ των προτερων. (δηλ με την αιτηση σου)

                    αν σου ζητησουν καποια αποδειξη αφου εχει γινει PR, σε 4 χρονια ο αντρας σου, την δινεις.

                    και δεν υπαρχει περιορισμος για το που θα πας...

                    Comment


                      #85
                      δεν μπορω να σου απαντησω ακριβως, γιατι δεν εχω κανει την διαδικασια, ουτε ειμαι τοσο τυχερος να εχω την υπηκοοτητα, οπως εσυ ;-)

                      παντως δεν νομιζω οτι μπορει να σου ζητησει καποιος να αποδειξεις κατι που ΘΑ γινει στο μελλον.


                      Αν αναφερεσαι στο ποσο καιρο πρεπει να εισαι απαραιτητα εκει, ο Υπηκοος δεν εχει συγκεκριμενο διαστημα κατοικιας , μπορει να μπαινοβγαινει ελευθερα.

                      το ιδιο κανει και ο PR, απλα για να κανει αιτηση Υπηκοοτητας και να εχει τα ιδια δικαιωματα με εσενα, πρεπει να διαμενει συνολικα τα 3 χρονια απο τα 4 τελευταια χρονια πριν την αιτηση


                      και αυτο αποδεικνύεται απο τις εισοδους/ εξοδους στα διαβατηρια


                      ....και γιατι να εχεις αγχος ? Homecoming κανεις ;-)

                      τι να πουνε και οι αλλοι [ δηλ εγω, lol ] ??

                      Comment


                        #86
                        Claus εννοούσα ότι αν τα χαρτιά του άντρα μου δεν έχουν έρθει και πρέπει να φύγουμε για Καναδά , θα πρέπει να τους το δηλώσω ότι πλέον δεν είμαστε στην Ελλάδα και να μας τα στείλουν εκεί? ή θ αμου τα στείλει κάποιος συγγενείς ταχυδρομικώς στον Καναδά???

                        Να σκεφτείς Claus ότι ήμουν εγώ εκείνη που έφερε την οικογένεια στην Ελλάδα όταν πεισματικά στα 10 μου αρνιόμουν να ζήσω στον Καναδά και έμενα μόνη σε θείους στην Ελλάδα...
                        Μέχρι πέρυσι αναρωτιόμουνα πως φίλοι άφηναν την Ελλάδα και έφευγαν...
                        πριν αγγίξει και εμάς αυτό που λέγετε ΚΡΙΣΗ-ΤΡΕΛΑ
                        Πήγαμε με τον σύζυγο ταξιδάκι στο Βανκούβερ για να επισκευτώ τον αδελφό μου το καλοκαίρι του '12 και από τότε θέλω να πάω σαν τρελή!!!
                        Όταν με φανταζόμαστε εκεί μόνο μία λέξη μου έρχεται...ΗΡΕΜΙΑ!
                        Και νομίζω ότι είναι η καλύτερη απόφαση που παίρνω για τα παιδιά μου...

                        Comment


                          #87
                          Σοφια απλα θα τους στειλεις γραμμα οταν θα φτασεις εκει,η email,δεν ξερω με ποιον τροπο επικοινωνεις,κ θα γραψεις την νεα σου διευθυνση,και οτι διαμενεις πλεον στον καναδα.οσοι το εχουν κανει,εχουν σημειωσει οτι ο χρονος περαιωσης μειωθηκε σημαντικα!!!με το καλο,ολα να σας πανε δεξια,να μπαινεις στο πατριωτακι να ενημερωνεις.και ισως βρεθουμε εκει σε λιγους μηνες!!!εγω στελνω την αιτηση μεχρι το τελος της εβδομαδας...και θα ειμαι καναδα την ανοιξη καλως εχοντων των πραγματων!!!!good luck!!!εισαι πολυ τυχερη που εχεις εκει δικους σου ανθρωπους...

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by claus View Post
                            δεν χρειαζεται να αποδειξεις κατι εκ των προτερων. (δηλ με την αιτηση σου)

                            αν σου ζητησουν καποια αποδειξη αφου εχει γινει PR, σε 4 χρονια ο αντρας σου, την δινεις.

                            και δεν υπαρχει περιορισμος για το που θα πας...
                            καλα μη λες οτι ναναι σε παρακαλω και παραπληροφορεις ανθρωπους που παιζεται το μελλον τους σε αυτο το θεμα.απο την στιγμη που κανεις sponsor οταν ο συζυγος παρει το οκ και την βεβαιωση μονημου κατοικου για να μπει καναδα πρεπει να συνοδευεται απο την συζυγο αλλιως με την επομενη πτηση πισω.

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by litsa74 View Post
                              πως αποδεικνύεις όμως ότι σκοπεύεις να μεταναστεύσεις καναδά όταν αυτός που σπονσοράρεις πάρει τα χαρτιά του άμα δεν έχεις κανένα γνωστό ή συγγενή στη πόλη που θέλεις να πάς? Για παράδειγμα εγώ έχω συγγενής στο Μόντρεαλ αλλά επειδή είναι γαλλική αποικία και δεν γνωρίζουμε γαλλικά ( μόνο αγγλικά - άρα μειώνονται οι πιθανότητες εύρεσης εργασίας) θέλουμε να πάμε τορόντο. εκεί όμως δεν έχουμε κάποιον να το υποστηρίξει και εντωμεταξύ και οι δυο μας ζούμε από παιδιά κρήτη.
                              και γω μοντρεαλ ειμαι και η διαδικασια ηταν να δηλωσω που θα εγκατασταθω και αν εχεις φτασει στη φαση να συμπληρωνεις τις αιτησεις που εχει το πακετο που κατεβαζεις απο το immigration θα δεις οτι ζητανε λεπτομερως ποιο ειναι το σχεδιο σου εγκαταστασεις στο καναδα.παιδια προσοχη γιατι βαση αυτων που γραφεται και το ποσο σε βαθος την εχετε ψαξει στο πως θα εγκατασταθητε εξαρταται κ ποσο γρηγορα θα παρετε το οκ η θα σας βγαλουν την παναγια με χαρτουρα.

                              Comment


                                #90
                                ^ καλα μην κινδυνολογεις και τοσο...

                                οι Ελληνες δεν ειναι Philippinos... ποσο μαλλον οι πρωην Κατοικοι Καναδα


                                και τελικα η απαντηση για την Litsa74 ειναι self explanatory... μια που το εθεσες

                                και βρισκεται στην ερωτηση 11 εδω: http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kit...s/IMM5540E.pdf


                                Αν νομιζεις οτι αυτες οι ερωτησεις ειναι δυσκολες,

                                που να δεις τι ζητανε για τους υπολοιπους Μεταναστες γενικως - πλην Ελληνων - στην Manitoba οσον αφορα το Settlement Plan τους...


                                θελουν ατομικο (βασει ερευνας σου) αλλα και καποιον τοπικο να στο εγκρινει !!!

                                Comment

                                Working...
                                X