Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    help!!!

    kalispera..molis vrika tuxaia tin selida auti k egina melos..den kserw pou akrivws na grapsw tis apories mou,opote an exw kanei kati lathos,an to exw anartisei allou zitw sugnwmi...eimai 21,zw sto Duisburg edw k 3 mines me to agori mou,autos 8 mines..autos douleuei egw omws tipota den kanw akomi..psaxnw rwtaw,kai pouthena den vriskw voitheia...arxika thelw na mathw tin glwssa,an ginetai dwrean gt opws sas eipa den douleuw..an kserete na mou dwsete ena site i ena tilefono kapoias koinotitas i allou organismou pou tha borouse na me voithisei..pragmatika thelw voitheia opoios borei na me voithisei..euxaristw polu..

    Comment


      Originally posted by vlassmar View Post
      kalispera..molis vrika tuxaia tin selida auti k egina melos..den kserw pou akrivws na grapsw tis apories mou,opote an exw kanei kati lathos,an to exw anartisei allou zitw sugnwmi...eimai 21,zw sto Duisburg edw k 3 mines me to agori mou,autos 8 mines..autos douleuei egw omws tipota den kanw akomi..psaxnw rwtaw,kai pouthena den vriskw voitheia...arxika thelw na mathw tin glwssa,an ginetai dwrean gt opws sas eipa den douleuw..an kserete na mou dwsete ena site i ena tilefono kapoias koinotitas i allou organismou pou tha borouse na me voithisei..pragmatika thelw voitheia opoios borei na me voithisei..euxaristw polu..
      Καλώς ήρθες vlassmar στην παρέα μας και καλή σου τύχη σε σενα και το σύντροφό σου στη νέα σας αρχή! Σου παραθέτω κάποια sites ελληνογερμανικων λεξικών. θέλω να πιστεύω ότι κάτι θα πάρεις απ αυτά αν και δεν είναι αυτό που ψάχνεις ακριβώς. Τα είχα πρόχειρα ψάχνοντας προχθές κάτι σχετικό για την αδερφή μου που κι αυτή επιχειρεί το ίδιο με σενα σε λίγο καιρό!1) Goreo.de - Deutsch Griechisch Lexikon Neugriechisch Wrterbuch mit Grammatik und Community
      2) PONS.eu - Το δωρεάν λεξικό για ξένες γλώσσες, γερμανική ορθογραφία και μετάφραση κειμένου 3)http://www.deutschakademie.de/online...rs/griechisch/ Σας εύχομαι καλή επιτυχία!!!
      Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

      Comment


        se euxaristw polu..tha me voithisei sigoura...tha sunexisw na psaxnw elpizw na vrw lusi...se euxaristw k palii

        Comment


          χμ...για να δηλωθεις στο arbeitsagentur απο οτι διαβασα στο site τους, το U1 η U2 ειναι απαραιτητα μονο αν υπαρχει δυνατοτητα για επιδοματα ανεργιας κλπ...Για να γραφτεις απλα ουτως ώστε να σε βοηθησουν να βρεις δουλεια δεν χρειαζεται κατι...
          Υποθετω λοιπον οτι αν εγω βρω δουλεια απο μονος μου, δεν χρειαζεται να γραφτω αμεσα στο arbeitsagentur....

          Απο εκει και επειτα...

          Lohnsteuerkarte + Steuer-ID τα βγαζω μονος μου ή τα κανει και ο εργοδοτης....για εκει ομως χρειαζομαι καποιο εγγραφο απο Ελλαδα???
          Επισης αφου δεν θα εχω εγω την παλιά Lohnsteuerkarte του 2010, και θα πρεπει να ζητησω το arbeitgeberbezogeneBescheinigung, αυτό πρεπει να το κανω πριν βρω δουλεια ή μετα; ή δεν παιζει ρολο;

          Επισης στο Krankenkasse (AOK) αν καταλαβα καλα χρειαζεται να παω αφου εχω βρει δουλεια. Γιατι αν παω μονος μου δεν θα μπορω να πληρωνω κρατησεις κλπ.
          Εκει ομως χρειαζεται καποιο εγγραφο απο Ελλαδα;;;

          Comment


            Σε ευχαριστω milu

            εννοειται πως θα εχω παντα εναν φακελο μαζι μου με ολα μεσα..

            βιογραφικα, ολα τα πιστοποιητικα, φωτογραφιες κλπ κλπ

            Απλα θελω να εχω ΟΛΑ τα χαρτια μαζι μου οταν ανεβω. Μην ξεχασω τιποτα...

            Υ.Γ.
            το εκκαθαριστικο θα το εχω μαζι μου μεταφρασμενο...αλλα τι το χρειαζονται;;;

            Comment


              Milu,αυτο που λες ισχυει??Εχω δηλωθει στο δημαρχειο εδω και 2 βδομαδες αλλα δεν εχω παει να ζητησω το Freizügigkeitsbescheinigung..Δηλ.τωρα αυτο θα ερθει στο σπιτι??

              Comment


                χμ... εχεις δικιο. θα το παρω τοτε (τα 2 τελευταια) και ας βρισκονται....

                παντως θεωρουνε οτι με το U2, δηλαδη το ξεφτιλισμενο πλεον στην Ελλαδα , επιδομα ανεργιας (360 ευρω) , θα εχεις επαρκη μεσα διαβιωσης;;;

                Comment


                  κατσε...αν καποιος παιρνει εδω στην ελλαδα (Σημερα) τα 360 ευρω επιδομα ανεργιας, και παει Γερμανια , παλι 360 ευρω δεν θα παιρνει;;;

                  ή θα παιρνει περισσοτερα σαν επιδομα ανεργιας + καποια αλλα επιδοματα;;;

                  αν ειναι ετσι παω πασο...

                  Comment


                    ρε παιδια...δεν θελω να γινομαι κουραστικος αλλα αυτο το πραγμα με την γραφειοκρατια στην Ελλαδα με εχει τρελανει

                    Πηρε η γυναικα μου στο ΙΚΑ και τους ειπε τι χρειαζεται για μια βεβαιωση χρονων ασφαλισης..
                    και την ειπαν, οτι αφου πας Γερμανια για δουλεια, δεν χρειαζεσαι βεβαιωση χρονων ασφαλισης..χρειαζεσαι το εντυπο Ε104.

                    Αλλα αυτο ισχυει ΜΟΝΟ για το τελευταιο ετος. Αν ησουνα ασφαλισμενος παλιοτερα στο ΙΚΑ δεν ισχυει.
                    Με το εντυπο Ε104 πας λεει στην Γερμανια και με το που θα βρεις δουλεια σε ασφαλιζουν αμεσως.

                    ρε παιδια ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ;;;;
                    το εντυπο Ε104 δεν ειναι ΜΟΝΟ για ΟΓΑ??

                    τελικα χρειαζεται να εχω ολα αυτα τα Ε104 , U1, U2 αν ΔΕΝ ΘΕΛΩ ή ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ επιδομα ανεργιας κλπ???

                    Comment


                      Παιδιά ειλικρινά σήμερα αξίζει κάποιος να μεταναστεύσει για καλύτερη ζωή, έτσι όπως είναι τα πράγματα και στην Ελλάδα για να μπορεί να στείλεις χρήματα να ζήσει και αυτός και η οικογένειά του;

                      Comment


                        οχι δεν σε κοροιδευω ρε συ ειλικρινα.

                        Απλα δεν θελω να παω εκει και για ενα κ---χαρτο, που δεν μου δινουν εδω, να μην μπορω να κανω anmeldung ή να μην μπορω να βγαλω το Χ ή το Ψ στην Γερμανια

                        Ειχαμε πει οτι το Ε104 ειναι μονο για ΟΓΑ
                        Πηραμε στο ΙΚΑ για μια βεβαιωση χρονων ασφαλισης (ετσι να το εχουμε) και μας ειπε ΟΧΙ θελετε Ε104 αλλα δεν σας το δινουμε επειδη εχετε καιρο που ησασταν ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ (πανε καπου 10 χρονια)

                        Ο αλλος μου ειπε: το Ε104 ειναι λεει για υγειονομικη περιθαλψη....για προβληματα φυματιωσης κλπ.

                        Αντε βγαλε συμπερασμα τωρα...

                        Εγω απλα θελω να παω οσο πιο ετοιμος γινεται....
                        δεν το μπορω αυτο το "παμε και θα δουμε μωρε...σιγα τωρα"

                        Comment


                          ok...sorry

                          Comment


                            ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FOROUM .ΕΙΜΑΙ 41 ΕΤΩΝ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ 47 ΕΤΩΝ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΣΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΠΟ ΟΔΗΓΟΣ10ΧΡΟΝΙΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ,ΒΑΨΙΜΟ,ΠΛΑΚΑΚΙΑ,ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΕΣ,ΠΕΤΡΕΣ ΚΛΠ..16 ΧΡΟΝΙΑ.ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΤΗΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ.ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ Α2.ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ 20 ΚΑΙ 12 ΕΤΩΝ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΙΑ ΠΟΛΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΑΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

                            Comment


                              Καλώς σε βρήκαμε,

                              Originally posted by τανια-παπαδοπουλου View Post
                              ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ... ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.





                              Originally posted by τανια-παπαδοπουλου View Post
                              ΓΙΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
                              ...Θα πάς στο "Agentur fur arbeit" (κάτι σαν ΟΑΕΔ αλλά καμία σχέση στην εξυπηρέτηση) μετα την εγγραφή σου στον δήμο που θα μείνεις (Ammeldung). Θα έχεις μια μετάφραση σε ότι έγγραφο πιστεύεις μπορει να δηλώσει προυπηρεσία, αν όχι θα το δηλώσεις προφορικός. (Απαραίτητο έγγραφο για την δήλωση πιστοποιητικό γάμου, αλλάζει η κατηγορία φορολόγισης όταν θα εργαστείς),....και περιμένεις. Άλλος τρόπος όπως και στην ελλάδα απευθείας βιογραφικά. Καλή δύναμη....
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Μilu τι σημαινει το Μilu;Παντως σας ειμασται υποχρεοι για τις πληρ.

                                Comment

                                Working...
                                X