Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Διάβασα όμως όλες τις πληροφορίες από τα παραπάνω και σε ευχαριστώ πολύ (έκανες πολύ καλή δουλεία πραγματικά). Αλλά όλα αυτά που γράφεις αφορούν και τους γερμανούς υπηκόους και κάποιον χωρίς υπηκοότητα;Τότε ποιο το πλεονέκτημα της υπηκοότητας;Τα ρωτάω όλα αυτά με βάση όσα γνωρίζω για τη μετανάστευση στην αυστραλία. Εκεί αν είσαι υπήκοος παίρνεις τα επιδόματα (για το πρώτο ξεκίνημα) αμέσως

    Comment


      Originally posted by Areti View Post
      Το κόστος μεταφράσεων δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια, πάντως είναι πολλά, καλύτερα σε συμφέρει να έχεις τις μεταφράσεις απο Ελλάδα. Φαντάσου ότι εδώ για το γνήσιο της υπογραφής σου σου ζητάνε 10 ευρώ...που δεν κάνουν και τπτ μόνο μια σφραγίδα βάζουν και που στην Ελλάδα είναι τσάμπα...
      Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εδώ πάντως μου ζητάνε 50€ για κάθε φύλλο, πράγμα που το θεωρώ κάπως ακραίο μιας και πρέπει να πάρω 1 κάρο χαρτιά μαζί μου. Οπότε σκέφτομαι να μην μεταφράσω τίποτα εδώ, να τα πάρω όλα μαζί μου και ότι μου ζητάνε να τα μεταφράζω εκεί αποφεύγοντας έτσι να δώσω άδικα λεφτά. Πάντως αν γνωρίζει κανείς το κόστος μεταφράσεων, αν όχι συγκεκριμένα στην Στουτγάρδη, τότε ίσως και σε κάποιο άλλο μέρος στην Γερμανία, ας απαντήσει παρακαλώ για να μου φύγει κι ένα άγχος. Δεν πιστεύω να μην δεν υπάρχει και κανείς αφού λογικά είναι 1 διαδικασία που την έχει κάνει πολύς κόσμος. Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε απάντηση

      Comment


        Καλησπέρα Milu

        έχω δει και τα 2 site, στο Προξενείο της Στουτγάρδης αναφέρει :

        ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕΩΝ

        1. Επικύρωση μετάφρασης (υπογραφής) επίσημου μεταφραστή 20,00 EΥΡΩ
        2. Επικύρωση υπογραφής Ελλήνων πολιτών 10,00 EΥΡΩ

        νομίζω πως εδώ λέει μόνο για την επικύρωση της μετάφρασης και δεν διευκρινίζει το ακριβές κόστος της μετάφρασης, το οποίο είναι και το ζητούμενο. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Λογικά από το προξενείο θα με στείλουν σε κάποιο συνεργαζόμενο μεταφραστή τον οποίο θα πρέπει να πληρώσω. Αυτό το κόστος θα ήθελα να μάθω. Όσων αφορά την Μεταφραστική υπηρεσία στην Ελλάδα (2ο link) δυστυχώς δεν μένω Αττική οπότε πρέπει να τους στείλω ταχυδρομικά τα έγγραφα προς μετάφραση και δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο για κάτι τέτοιο, πρέπει να φύγω άμεσα

        Ευχαριστώ

        Comment


          Νά'σαι καλά για την βοήθεια φίλε μου, Σ'ευχαριστώ πολύ

          Comment


            Σ' ευχαριστώ πολύ milu για το χρόνο σου.Συγνώμη που δεν κατάλαβα καλά όσα διάβασα και επίσης συγνώμη που σε κούρασα.

            Comment


              Originally posted by tom1979 View Post
              Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εδώ πάντως μου ζητάνε 50€ για κάθε φύλλο, πράγμα που το θεωρώ κάπως ακραίο μιας και πρέπει να πάρω 1 κάρο χαρτιά μαζί μου. Οπότε σκέφτομαι να μην μεταφράσω τίποτα εδώ, να τα πάρω όλα μαζί μου και ότι μου ζητάνε να τα μεταφράζω εκεί αποφεύγοντας έτσι να δώσω άδικα λεφτά. Πάντως αν γνωρίζει κανείς το κόστος μεταφράσεων, αν όχι συγκεκριμένα στην Στουτγάρδη, τότε ίσως και σε κάποιο άλλο μέρος στην Γερμανία, ας απαντήσει παρακαλώ για να μου φύγει κι ένα άγχος. Δεν πιστεύω να μην δεν υπάρχει και κανείς αφού λογικά είναι 1 διαδικασία που την έχει κάνει πολύς κόσμος. Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε απάντηση

              αυριο περιμενω μια γνωστη που ξερει απο μεταφρασης οχι η ιδια αλλα εχει φιλους που κανουν αυτη την δουλεια θα ρωτησο και θα σου απαντησω που εχει οικονομικα εδω θεσσαλονικη μια που εισαι κοντα (κατερινη βλεπω εισαι)

              Comment


                Originally posted by tom1979 View Post
                Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει για το κόστος μεταφράσεων σε προξενείο στην Γερμανία, συγκεκριμένα Στουτγάρδη
                ευχαριστώ
                tom1979 σου έστειλα ένα μήνυμα,ελπίζω να βοηθήσει...

                Comment


                  παιδια καλησπερα ειμαι μοναχο δεν εχω πιασει δουλεια ακομα ισως απο βδομαδα αρχιζω κανονικα το οχταορο κανονικα με ολα... ειμαι δηλωμενος όμως και θελω να μαθω την γλωσσα αλλα με αναγνωριση κρατους μενω στο taufkirchen που να παω και ποσο κοστιζει????

                  Comment


                    Παιδια γεια σας

                    ηρθαμε και μεις στη παρεα σας...ισως και ακθυστερημενα
                    δεν τη γλυτωνουμε τη μεταναστευση

                    εχω μπερδευτει....

                    Ειμαστε ανεργοι και οι δυο...κανεις μας δεν παιρνει πια υαμειο..αν φυγουμε για Γερμανια...τι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ βοηθεια θα πάρουμε μεχρι να βρουμε δουλεια απο το γερμανικό κράτος?

                    Δινουνκάποια χρήματα το μηνα? Για πόσο καιρό?
                    Να μη ξεχασω να αναφερω πως εχουμε και ενα παιδακι 2.5 χρονων

                    Comment


                      Φιλε Γιαννη,για το επαγγελμα σου συγκεκριμμενα δεν μπορω να σου απαντησω συγκεκριμενα,οπως ειδα παραπανω θα λαβεις πληροφοριες απο αλλα μελη.
                      Γενικα για την αποφαση σου μπορω να πω οτι θα αξιζε τον κοπο εστω,το λιγοτερο,να το προσπαθησεις.Και εγω στην αρχη για 3 εβδομαδες ηρθα και...ειμαι ακομα εδω.
                      Εχεις αναφερει οτι μιλας την Γερμανικη γλωσσα και αυτο ειναι πολυ θετικο.
                      Επισης ειπες οτι δεν θα σε ενοχλουσε να βρεις καποια δουλεια εκτος του επαγγελματικου προσανατολισμου σου,το θεωρω ενα ακομα θετικο μιας και δειχνει οτι εισαι ενα ατομο που ξερει να βαζει προτεραιοτητες,δεν εχεις φοβο στο να πιεστεις και ισως να περασεις καποιες δυσκολες στιγμες.κατ εμε επισης δειχνει οτι δεν εισαι ''κακομαθημενος''
                      Θα χαρω να μαθω νεα σου και να κρατησουμε επικοινωνια.
                      Να εισαι καλα
                      Γιωργος

                      Comment


                        εχω δυο ερωτησεις

                        1. αν κανω συνδεση τηλεφωνο - ιντερνετ (πχ σε ετησιο προγραμμα σε καποια εταιρεια) και μετακομισω πχ σε 3-6 μηνες, μπορω να το μεταφερω ή στην γερμανια δεν ισχυει κατι τετοιο;;; οταν κανεις συνδεση ειναι ΜΟΝΟ για εκει που δηλωνεις στο συμβολαιο;

                        2. ο ιδιοκτητης του σπιτιου μου ειπε οτι το διαμερισμα δεν εχει τηλεοραση και για να μου βαλει θελει καποιες εργασιες και θα ειναι κατι παραπανω στο ενοικιο...τι στο καλο εννοουσε "παραπανω εργασιες";
                        δηλαδη αν εγω παω με την δικη μου τηλεοραση, δεν μπορω απλα να την βαλω στην μπριζα και να βλεπω καποια καναλια;; (οχι συνδρομητικα κλπ)....
                        τι αλλο μπορω να κανω; με μια zimmerantene θα πιανω ενα - δυο καναλια καπως να περναει η ωρα;;

                        Comment


                          ερώτηση για arbeitsagentur

                          Καλησπέρα σε όλους!μετακόμισα πριν 2 μέρες στο eschborn και αύριο θα πάω να δηλωθώ στο rathaus. Διάβασα το υπόμνημα του Milu, αλλά έχω μερικές ακόμα απορίες - ερωτήσεις , και αν μπορούσε καποιος που γνωριζει να μου απαντήσει θα με βοηθούσε πολυ! Στην ελλάδα ήμουνα άνεργη αλλά δεν δικαιούμουν ταμείο ανεργίας. Τι χρειάζεται να έχω μαζί μου για να δηλωθώ, εδώ στο γερμανικό οαεδ? Επίσης έχω ψάξει το θέμα του vhs για να μάθω την γλώσσα, θα μπορούσε να μου δώσει κάποιο χαρτί ο γερμανικός οαεδ για να μπορεσω να πληρώσω μειωμένα δίδακτρα?? ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

                          Comment


                            Γειά σου natouli για ξαναδιάβασε λίγο πιο προσεκτικά το υπόμνημα του milu γιατί τα αναφέρει ακριβώς. Μετά το "ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ" 1-2 παραγράφους παρακάτω είναι η απάντηση σε αυτό που ψάχνεις.
                            making the wrong move at the right time

                            Comment


                              ΑΝΝΟΒΕΡΟ αποφαση ζωης

                              καλησπερα και απο εμενα παιδια ..

                              σας ευχαριστω που μας δινετε κουραγιο να κανουμε το επομενο βημα στην ζωη μας ...

                              39 ετων παντρεμενος με δυο παιδια 8 και 2 η ηλικιες .. η γυναικα 35 και οι δυο ειμαστε γεννημενοι και μεγαλωμενοι στην γερμανια την γλωσσα την εχουμε, αλλα δεν ξερω, ισως ακομα κολλαω λογο παιδιων .. οκ εμεις πιστευω θα βρουμε δουλεια λογο γλωσσας, αλλα με τα παιδια πως θα τα βολεψουμε? αν εχουμε ιδιες βαρδιες??
                              τι να πουμε στους εργοδοτες εκει?? ''δεν θελω πρωι διότι εχω παιδια και τετοια???''

                              Εμεις ζησαμε εκει ελευθεροι χωρις παιδια με τους γονεις μας απο πισω και μας φενοτανε ολα ευκολα τωρα ομως αλλαζουνε τα πραγματα εχουμε ευθύνες απεναντι στα δικα μας παιδια ...

                              η σκεψεις μας!!!! ... 8 χρονών .. πως θα παει σε ενα νεο σχολειο ενω δεν ξερει την γλωσσα πως θα συνενοειτε το παιδι μας???το μικρο ισως να βρουμε μια γυναικα να τον προσεχει ...
                              αν τελικα δεν βρουμε δουλεια που θα τα παω τα παιδια μου ???
                              να επιστρεψω πισω ελλαδα??? και εδω μια απο τα ιδια

                              λεμε να φυγουμε το καλοκαιρι που κλεινουνε τα σχολεια και παμε στο ΑΝΝΟΒΕΡΟ ελπιζω να τα καταφερουμε ..
                              διαβαζω ανθρωπους εδω μεσα που φεύγουνε χωρίς να ξερουνε καθολου την γλωσσα και τους χαίρομαι ...

                              τωρα θα ηθελα και κατι ακομα .. τι χαρτια χρειάζομαι να παρω απο ελλαδα .. διαβαζω για u2 μεταφρασεις και τετοια ....

                              μπορειτε να μου πειτε τι ακριβώς ?? σκοπος μου ειναι να μεινω για παντα ....

                              μου ειπανε οτι χρειάζομαι την φορολογικη μου δήλωση αν θελω να παρω επιδομα ενοικιου στην αρχη.. αληθευουνε αυτα ??
                              Δεν ξερω.... μπορει κανεις να μας εμψυχωσει ???...

                              ειναι τοσα που ηθελω να ρωτησω αλλα δεν μου ερχωνται θα τις κανω σε άλλο ποστ μου μαλλον ...
                              .. συχωρεστε με για το μεγαλο μηνυμα αλλα ειναι αποφαση ζωης

                              ευχαριστώ και περιμενω της απαντησεις σας...

                              φιλικα Δημητρης

                              Comment


                                μαλλον απο οτι εχω καταλαβει και εγω και απο οσα μου ειπανε εδω μεσα η Καρτα Ευρωπαικης Ασφαλισης ειναι το πιο απαιτουμενο...
                                ή καποια υγειονομικη περιθαλψη (πχ ιδιωτικη)

                                Comment

                                Working...
                                X