Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    χρειαζομαι βοηθεια!

    καλησπερα παρεα!διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα σημερα ειπα να κατσω να γραψω κ εγω τις ερωτησεις μου σχετικα με διαμονη,δουλεια κ.λ.π στην γερμανια!θα σας κανω εναν προλογο και μετα θα σας παραθεσω καποιες ερωτησεις αν μπορειτε παρακαλω απαντηστε μου.Ειμαι 22 χρονων εχω τελειωσει ΤΕΕ(κατι σαν berufSchule απο οτι νομιζω) τεχνικος υπολογιστων και αργοτερα ΙΕΚ(νομιζω δεν υπαρχει αντιστοιχο στην γερμανια) και θελω να ερθω στην Γερμανια τελη αυγουστου αρχες Σεπτεμβρη με την κοπελα μου η οποια εχει τελειωσει εδω αρχιτεκτονικη σε ΑΕΙ και θελει να κανει μεταπτυχιακο στην γερμανια.

    παραθετω λοιπον καποιες ερωτησεις:

    1)το απολυτηριο το δικο μου απο το ΤΕΕ(τωρα εχει γινει ΕΠΑΛ) αναγνωριζεται στην Γερμανια?ναι ειδα το λινκ anabim.de που καποιος ειχε κανει ποστ σε ενα νημα αλλα ειχε μονο για ΤΕΙ/ΑΕΙ.μπορω να στειλω καπου ενα ε-μαιλ να ρωτησω αν αναγνωριζετε?πιθανον σε καποιον οργανισμο στην γερμανια?

    2)αυτο ειναι πολυ σημαντικο για μενα.η κοπελα μου λογικα 8α μεινει σε φοιτητικες εστιες (studienwerk αν δεν κανω λαθος) ,γνωριζετε αν μπορω και εγω να μεινω μαζι της εκει που δεν θα σπουδαζω στην Γερμανια?ή ειναι παρανομο?

    3)καποιοι διαβασα εδω πως κανουνε μαθηματα γερμανικων στην Γερμανια , ηθελα να ρωτησω τι επιπεδο πρεπει να εχεις για να παρακολουθησεις και ποσο κρατανε αυτα τα μαθηματα και με τι επιπεδο βγαινεις, εννοω θα μπορεις να μιλας και να συννενοησαι?επεισης ποσο κοστιζουνε?

    4)ο βασικος μισθος ποσο ειναι στην Γερμανια?

    αυτα νομιζω προς το παρον αν ξεχασα θα ξανα ποσταρω.

    ευχαριστω εκ των πρωτερων,

    φιλικα ,

    Αγγελος

    Comment


      Originally posted by aggeloskout View Post
      1)μπορω να στειλω καπου ενα ε-μαιλ να ρωτησω αν αναγνωριζετε?πιθανον σε καποιον οργανισμο στην γερμανια?
      Μπορείς να απευθυνθείς στο DAAD, ομήρου είναι στην Αθήνα



      Originally posted by aggeloskout View Post
      2)αυτο ειναι πολυ σημαντικο για μενα.η κοπελα μου λογικα 8α μεινει σε φοιτητικες εστιες (studienwerk αν δεν κανω λαθος) ,γνωριζετε αν μπορω και εγω να μεινω μαζι της εκει που δεν θα σπουδαζω στην Γερμανια?ή ειναι παρανομο?
      Η απάντηση είναι όχι δεν μπορείς, εκτός αν μέχρι τότε παντρευτήτε (Στα πανεπιστήμια ο-η σύζυγος έχει τα ίδια δικαιώματα με τον φοιτούντα), αυτό μετράει και για μαθήματα γερμανικών στο πανεπιστήμιο όπως σου γράφω πιο κάτω.

      Originally posted by aggeloskout View Post

      3)καποιοι διαβασα εδω πως κανουνε μαθηματα γερμανικων στην Γερμανια , ηθελα να ρωτησω τι επιπεδο πρεπει να εχεις για να παρακολουθησεις και ποσο κρατανε αυτα τα μαθηματα και με τι επιπεδο βγαινεις, εννοω θα μπορεις να μιλας και να συννενοησαι?επεισης ποσο κοστιζουνε?
      Δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο επίπεδο για να μάθεις γερμανικά, συνήθως κάποια φροντηστήρια (ιδιωτικά) θέλουν να έχεις το Α1 για να μπείς στα εντατικά τμήματα με 4-5 ώρες την ημέρα. Απο ιδιωτικά υπάρχουν πάρα πολλά ανάλογα με την περιοχή που θα πάς. Υπάρχουν και τα σχολεία του δήμου (Δές το post του θοδωρή "mein kampf" ). Κανονικά σε 6 μήνες φτάνεις σε Β1, μιλάς και καταλαβαίνεις σχεδόν τα πάντα. Κόστος και αυτό ανάλογα που θα πάς.

      π.χ Berlitz - Shop - Search Results

      Επίσης μπορείς να στείλεις αίτηση μέσω Uni-assist (Bλέπε DAAD) για να κάνεις μαθήματα γερμανικών σε πανεπιστήμιο (π.χ σε αυτό που θα πάει η κοπέλα σου) αυτά όμως έχουν καποια περιθώρια χρόνου για τις αιτήσεις.

      π.χ BERGISCHE UNIVERSITT WUPPERTAL - German language courses

      Αν είστε παντρεμένοι μέχρι τότε, κάνεις αίτηση στο international office του πανεπιστημίου που θα είναι η "γυναίκα" σου και παρακολουθείς μαθήματα σαν "Guesthörer" (επισκέπτης)

      Originally posted by aggeloskout View Post
      4)ο βασικος μισθος ποσο ειναι στην Γερμανια?
      Δές την ανάρτηση μου σε αυτό το post


      Καλή δύναμη
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        Τα post που εχεται αναρτησει στο forum ειναι πραγματικος θησαυρος,να φανταστεις οτι παιρνει πολυς κοσμος θαρος και αυτοπεποιθηση και ισως ιδεες.
        Εγω σας διαβαζω απ τα Χριστουγεννα και ανεβαινω στη Στουτκαρδη στις3-6 του Μαιου.Ειμαι και παλι υποχρεος thanks
        ΥΓ. MILU λεγανε το σκυλακι του τεν-τεν

        Comment


          capable θα παω κοντα στο sindelfingen θα το παλεψω επανω για δουλεια[με βοηθεια]Τις ευχες μου

          Comment


            Originally posted by aggeloskout View Post
            καλησπερα παρεα!διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα σημερα ειπα να κατσω να γραψω κ εγω τις ερωτησεις μου σχετικα με διαμονη,δουλεια κ.λ.π στην γερμανια!θα σας κανω εναν προλογο και μετα θα σας παραθεσω καποιες ερωτησεις αν μπορειτε παρακαλω απαντηστε μου.Ειμαι 22 χρονων εχω τελειωσει ΤΕΕ(κατι σαν berufSchule απο οτι νομιζω) τεχνικος υπολογιστων και αργοτερα ΙΕΚ(νομιζω δεν υπαρχει αντιστοιχο στην γερμανια) και θελω να ερθω στην Γερμανια τελη αυγουστου αρχες Σεπτεμβρη με την κοπελα μου η οποια εχει τελειωσει εδω αρχιτεκτονικη σε ΑΕΙ και θελει να κανει μεταπτυχιακο στην γερμανια.

            παραθετω λοιπον καποιες ερωτησεις:

            1)το απολυτηριο το δικο μου απο το ΤΕΕ(τωρα εχει γινει ΕΠΑΛ) αναγνωριζεται στην Γερμανια?ναι ειδα το λινκ anabim.de που καποιος ειχε κανει ποστ σε ενα νημα αλλα ειχε μονο για ΤΕΙ/ΑΕΙ.μπορω να στειλω καπου ενα ε-μαιλ να ρωτησω αν αναγνωριζετε?πιθανον σε καποιον οργανισμο στην γερμανια?

            2)αυτο ειναι πολυ σημαντικο για μενα.η κοπελα μου λογικα 8α μεινει σε φοιτητικες εστιες (studienwerk αν δεν κανω λαθος) ,γνωριζετε αν μπορω και εγω να μεινω μαζι της εκει που δεν θα σπουδαζω στην Γερμανια?ή ειναι παρανομο?

            3)καποιοι διαβασα εδω πως κανουνε μαθηματα γερμανικων στην Γερμανια , ηθελα να ρωτησω τι επιπεδο πρεπει να εχεις για να παρακολουθησεις και ποσο κρατανε αυτα τα μαθηματα και με τι επιπεδο βγαινεις, εννοω θα μπορεις να μιλας και να συννενοησαι?επεισης ποσο κοστιζουνε?

            4)ο βασικος μισθος ποσο ειναι στην Γερμανια?

            αυτα νομιζω προς το παρον αν ξεχασα θα ξανα ποσταρω.

            ευχαριστω εκ των πρωτερων,

            φιλικα ,

            Αγγελος
            file m aggele geia s! eimai germania edw k 1 misi mina. exw teleiwsei mixanikos autok. oaed k tee mia xronia, 4 sunolo. m to anagnorisan.kanena provlima. 25 xronon eimai.

            ton allwn mina poianw douleia. arxika 900 € kathara ton mina. (gia alla epagelmata exw akousei k 1500€ k, kathara se ergostasia.

            k epeiseis tha ksekinisw k frontistirio germanikon.
            edw exoun kapoia xaza.

            an menw monos m plirono 250€ ton mina enw twra p eimai sta ksaderfia m k me suntiroun autoi as poume tha dinw mono 100€ k einai gia 9 mines k tha milaw k tha katalavenw poli kala.
            k meta mporw na sunexeisw k allo an thelw panw stin idikotita m gia na mathw orologies.

            elpizw na voithisa! oti kserw auto lew!

            Comment


              ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. στο DAAD πηγα αλλα δεν γνωριζαν να μου πουνε στα σιγουρα. θα παω απο βδομαδα στην πρεσβια μαλλον μηπως ξερουν.

              δεν σκοπευω να παντρευτω οποτε χλωμο να μεινω σε εστια, μαλλον θα νοικιασουμε κανα διαμερισμα μακρυα απο το κεντρο να ειναι λιγο πιο φτηνα.

              βασικα το ολο σχεδιο ειναι να παμε εκει για 2 χρονια να κανει αυτη το μεταπτυχιακο της ωστο να βρω και μια δουλιτσα εγω γιατι εδω καθομαι, ισως και 3 χρονια για να κανει την πρακτικη της.βεβαια αν τα πραγματα στην Ελλαδα γινουνε χειροτερα ωστοσο ,μαλλον με βλεπω να μην γυρναω.

              μικρος εκανα πολλα χρονια γερμανικα αλλα τα σταματησα λογο οικονομικων δυσκολιων για να δωσω εμφαση στα αγγλικα που θεωρουνταν κυρια γλωσσα τοτε, πυστευω τωρα αντιστραφικανε οι ρολοι, οποτε δν εχω πτυχιο γερμανικων αλλα καποια πολυ πολυ βασικα ξερω. οπως και να διαβαζω.

              φιλε andreass87 σε ποια υπηρεσια πηγες στην Γερμανια για αναγνωριση πτυχιου? Ή τα μεταφρασες Ελλαδα και δεν εκανες κατι στην Γερμανια?τα 250 ευρω που πληρωνεις ειαν ινοικι τον μηνα? σε Zimmer μενεις?

              και κατι αλλο, ειδα πολυ αναφερουνε διαβατηριο. για ποιον λογο χρειαζεται, στην ΕΕ δεν ειμαστε? αν και μαλλον θα βγαλω για καλο και για κακο.

              Comment


                γεια .περνω επιδομα ανεργιασ εδω και πεντε μηνεσ θελω να το μεταφερω στην γερμανια για να γραφτω στον οαεδ τησ γερμανιασ δεν εχω καπιον να με φιλοξενησει .μπορω να μεινω σε καπιο χοστελ μεχρι να βρω εργασια,η θελουν να σε δυλοσει καπιοσ που εχει μονιμη κατοικια εκει.

                Comment


                  καλημέρα σε όλους και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έχουν μπει στον κόπο να αναρτήσουν πολύτιμες πληροφορίες και την εμπειρία τους...
                  μπαίνω κατευθείαν στο ψητό:
                  γνωρίζω γερμανικά τυπικά στο επίπεδο mittelstufe, ουσιαστικά κάτι λιγότερο μιας και'χουν περάσει χρόνια απ' το πτυχίο, έχω επίσης πτυχίο νομικής από αθήνα και πτυχίο καλών τεχνών από αθήνα επίσης...σκέφτομαι τη μετανάστευση στη γερμανία, κυρίως στην περιοχή του Dusseldorf αλλά όχι μόνο εκεί...αναρωτιέμαι αν με τα προσόντα μου θα βρεθεί κάτι, για αρχή είμαι διατεθειμένος για οποιαδήποτε δουλειά...κάθε εμπειρία και γνώμη είναι εκτιμητέα...

                  Comment


                    Originally posted by adespotos View Post
                    ...αναρωτιέμαι αν με τα προσόντα μου θα βρεθεί κάτι, για αρχή είμαι διατεθειμένος για οποιαδήποτε δουλειά...κάθε εμπειρία και γνώμη είναι εκτιμητέα...
                    Σου απαντώ εν συντομία!
                    1. Αν νομίζεις οτι καταφέρνεις κάτι ελάχιστο απο Γερμανικά, αλλά είσαι διατεθημένος να το δουλέψεις ξανα εδώ και να το αναπτύξεις... 2. αν είσαι διατεθημένος να βάλεις στην ακρη το πτυχίο και τις γνώσεις σου ας πούμε για έναν χρόνο και θα μπορούσες να κάνεις κάποια άλλη εργασία σε αυτό το διάστημα (που ίσως στην Ελλάδα να την σνόμπαραν οι ''φίλοι'' σου)... 3. αν είσαι αποφασισμένος να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου και την νοότροπια σου, ίσως και να περάσεις ένα διαστημα με χαμηλό κοινωνικό προφίλ και λίγους γνωστούς και φίλους... 4. αν έχεις μερικά χρήματα στην άκρη για να κάνεις μια αρχή ή να βρείς μια κατοικία.... 5. (και κυριότερο) αν δεν έρθεις με την νοοτροπία ''κακούργα ξενητειά και άτιμη κενωνία'' και θες μια νέα αξιοπρεπή ζωή (πιαθανά χωρίς μπουζοκογλέντια, φέτα και κάπνισμα όπου γουστάρεις) ......
                    τότε ναι είναι σχεδόν εξασφαλισμένη η επιτυχία! (φυσικά συν τω χρόνω)
                    Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                    Comment


                      Originally posted by Θοδωρής View Post
                      Σου απαντώ εν συντομία!
                      1. Αν νομίζεις οτι καταφέρνεις κάτι ελάχιστο απο Γερμανικά, αλλά είσαι διατεθημένος να το δουλέψεις ξανα εδώ και να το αναπτύξεις... 2. αν είσαι διατεθημένος να βάλεις στην ακρη το πτυχίο και τις γνώσεις σου ας πούμε για έναν χρόνο και θα μπορούσες να κάνεις κάποια άλλη εργασία σε αυτό το διάστημα (που ίσως στην Ελλάδα να την σνόμπαραν οι ''φίλοι'' σου)... 3. αν είσαι αποφασισμένος να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου και την νοότροπια σου, ίσως και να περάσεις ένα διαστημα με χαμηλό κοινωνικό προφίλ και λίγους γνωστούς και φίλους... 4. αν έχεις μερικά χρήματα στην άκρη για να κάνεις μια αρχή ή να βρείς μια κατοικία.... 5. (και κυριότερο) αν δεν έρθεις με την νοοτροπία ''κακούργα ξενητειά και άτιμη κενωνία'' και θες μια νέα αξιοπρεπή ζωή (πιαθανά χωρίς μπουζοκογλέντια, φέτα και κάπνισμα όπου γουστάρεις) ......
                      τότε ναι είναι σχεδόν εξασφαλισμένη η επιτυχία! (φυσικά συν τω χρόνω)

                      Σωστός και άρτιος ο Θοδωρής
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        Originally posted by Θοδωρής View Post
                        Σου απαντώ εν συντομία!
                        1. Αν νομίζεις οτι καταφέρνεις κάτι ελάχιστο απο Γερμανικά, αλλά είσαι διατεθημένος να το δουλέψεις ξανα εδώ και να το αναπτύξεις... 2. αν είσαι διατεθημένος να βάλεις στην ακρη το πτυχίο και τις γνώσεις σου ας πούμε για έναν χρόνο και θα μπορούσες να κάνεις κάποια άλλη εργασία σε αυτό το διάστημα (που ίσως στην Ελλάδα να την σνόμπαραν οι ''φίλοι'' σου)... 3. αν είσαι αποφασισμένος να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου και την νοότροπια σου, ίσως και να περάσεις ένα διαστημα με χαμηλό κοινωνικό προφίλ και λίγους γνωστούς και φίλους... 4. αν έχεις μερικά χρήματα στην άκρη για να κάνεις μια αρχή ή να βρείς μια κατοικία.... 5. (και κυριότερο) αν δεν έρθεις με την νοοτροπία ''κακούργα ξενητειά και άτιμη κενωνία'' και θες μια νέα αξιοπρεπή ζωή (πιαθανά χωρίς μπουζοκογλέντια, φέτα και κάπνισμα όπου γουστάρεις) ......
                        τότε ναι είναι σχεδόν εξασφαλισμένη η επιτυχία! (φυσικά συν τω χρόνω)
                        ειδικα αυτο το νο2 .... απο την μια εδω στην ελλαδα πεταμε το "καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη"
                        αλλα απο την αλλη ακους ολο αυτο το "τι??? εγω να μαζευω τα σκουπιδια??? ε οχι δα..."

                        κατα τα αλλα μαλλον εχεις απολυτο δικιο φιλε μου...

                        Comment


                          Originally posted by Θοδωρής View Post
                          Σου απαντώ εν συντομία!
                          1. Αν νομίζεις οτι καταφέρνεις κάτι ελάχιστο απο Γερμανικά, αλλά είσαι διατεθημένος να το δουλέψεις ξανα εδώ και να το αναπτύξεις... 2. αν είσαι διατεθημένος να βάλεις στην ακρη το πτυχίο και τις γνώσεις σου ας πούμε για έναν χρόνο και θα μπορούσες να κάνεις κάποια άλλη εργασία σε αυτό το διάστημα (που ίσως στην Ελλάδα να την σνόμπαραν οι ''φίλοι'' σου)... 3. αν είσαι αποφασισμένος να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου και την νοότροπια σου, ίσως και να περάσεις ένα διαστημα με χαμηλό κοινωνικό προφίλ και λίγους γνωστούς και φίλους... 4. αν έχεις μερικά χρήματα στην άκρη για να κάνεις μια αρχή ή να βρείς μια κατοικία.... 5. (και κυριότερο) αν δεν έρθεις με την νοοτροπία ''κακούργα ξενητειά και άτιμη κενωνία'' και θες μια νέα αξιοπρεπή ζωή (πιαθανά χωρίς μπουζοκογλέντια, φέτα και κάπνισμα όπου γουστάρεις) ......
                          τότε ναι είναι σχεδόν εξασφαλισμένη η επιτυχία! (φυσικά συν τω χρόνω)
                          θοδωρή σε υπερευχαριστώ για το κουράγιο...είμαι διατεθειμένος για όλα όσα λες ...εμένα η αγωνία μου είναι αν καταρχάς υπάρχουν δουλειές "που θα σνόμπαραν οι φίλοι μου", μια και κάπου διάβαζα και άκουγα ότι δεν υπάρχουν πια στη γερμανία δουλειές για ανειδίκευτους ... από αυτά που έγραψες όμως καταλαβαίνω ότι μπορεί κανείς να κάνει μια αρχή και η αρχή είναι το ήμισυ του παντώς, ως γνωστόν...ευχαριστώ και τον κοσοφος για την επιβεβαίωση.... έχω ένα σωρό επιμέρους ερωτήσεις, όμως θα φροντίσω να διαβάσω ξανά όσα έχουν αναρτηθεί στο πατριωτάκι προτού σας ζαλίσω .... καλημέρα σε όλους

                          Comment


                            Stuttgart ή Münich????

                            Καλημέρα, λέγομαι Θωμάς και θα ήθελα την συμβουλή σας. Ετοιμάζομαι από ΄βδομάδα να ανέβω κι εγώ Γερμανία για να ψάξω για δουλειά και ήθελα να κάνω 1-2 ερωτήσεις, θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον μπορεί να απαντήσει. Η ερώτηση μόνο απλή δεν είναι, οπότε δεν περιμένω διαφορετικής φύσης απάντηση :*Στουτγάρδη ή Μόναχο;
                            Στην Στουτγάρδη έχω έναν γνωστό ο οποίος είναι διατεθιμένος να βοηθήσει όσο μπορεί, δεν μπορώ όμως να βγάλω από το κεφάλι μου την ιδέα πως στο Μόναχο θα έχω περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;;; Τα Γερμανικά μου είναι σε επίπεδο Α2 πρός Β1, έχω Proficiency στα Αγγλικά, δυστυχώς όμως επαγγελματικά έχω μόνο ένα πτυχίο πληροφορικής από Ιδιωτικό ΙΕΚ, το οποίο στις μέρες μας λίγο πολύ είναι ισότιμο με ένα ECDL. Είμαι διατεθιμένος να κάνω την οποιαδήποτε δουλειά. Επίσης, ο τρόπος με τον οποίο σκέφτομαι να ψάξω για δουλειά είναι μέσω αγγελιών από τοπικές εφημερίδες και πηγαίνωντας από πόρτα σε πόρτα αφήνωντας βιογραφικά, "έχω δρόμο μπροστά μου" που λέμε. Ο φίλος μου βέβαια μου λέει πως έτσι δεν θα καταφέρω πολλά και πως θα βρω κάτι αφού γνωρίσω καλύτερα τον κόσμο*(Έλληνες) εκεί που θα πάω. Αυτό είναι κάτι που με αγχώνει πάρα πολύ και θα ήθελα και εδώ την γνώμη σας. 3η και τελευταία ερώτηση όσων αφορά το επίδομα ενοικίου. Κάτι έχει αλλάξει από ότι ακούω για κάποια επιδόματα για όποιους πάνε Γερμανία από τον Ιαν 2012. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι δικαιούμαστε ακόμα το επίδομα αυτό; Ρωτάω επειδή το θεωρώ απαραίτητο για να μπορέσω κάποια στιγμή να ανεβάσω την σύζυγο και τον μικρούλη μου. Ελπίζω να μην σας κούρασα, ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε απάντηση

                            Comment


                              Εικονολήπτης (cameraman) στη Γερμανία

                              Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν δουλειές στην ειδικότητα του Εικονολήπτη (Cameraman, Kameramann/frau) στη Γερμανία;
                              Ψάχνοντας στην ιστοσελίδα του γερμανικού ΟΑΕΔ βρήκα μόνο δύο θέσεις στην περιοχή του Μονάχου οι οποίες απευθύνονταν σε αρχάριους για να κάνουν πρακτική (επί πληρωμή οδοιπορικών).
                              Αν και έχω σχετικά σταθερή δουλειά στην Ελλάδα, σκέφτομαι σοβαρότατα την προοπτική μετακίνησης στο Μόναχο (έχω γεννηθεί εκεί και μιλάω τη γλώσσα σε μέτριο επίπεδο) επειδή θέλω τα τρία μου παιδιά (3,5 ετών, 2,5 ετών και 8 μηνών) να έχουν μια προοπτική στη ζωή τους.

                              Comment


                                Originally posted by capamble View Post
                                να εχεις μεταφρασμενα ολα τα εγγραφα σου. θα ειναι καλο για να μην ψαχνεσαι εκει. καλο ειναι να εχεις και διαβατηριο απο εδω γιατι θα σου χρειαστει στην τραπεζα σιγουρα. το ταμειο ανεργειας νομιζω οτι πλεον δεν το δινουν.
                                καλημερα πατριωτες...Δεν μπορει να μεταφερθει πλεον το ταμειο ανεργιας στην γερμανια???Απο ποτε εχει αλλαξει αυτο?Ειναι σιγουρο????

                                Comment

                                Working...
                                X