Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vald View Post
    Εσυ που γραφτηκες τι γνωμη αποκομισες;Χρειαζεται αρκετος καιρος για να σε στηλουν καπου για να δουλεψεις;Ηταν ευκολη η διαδικασια της εγγραφης στα γραφεια αυτα;
    mono tautotita k se dinoun ena xarti me germanika grameno k sublironeis ta stoixia s ti exeis kanei pote to exeis kanei k ti douleia psaxneis ee leei polla!
    prepei na ksereis germanika omos! :( emena i ksa m ta ekana ta xartia. an iksera agglika aurio epiana douleia i liga germanika ...exei douleies...twra p kserw elaxista k mathainw perimenw til. gia na doun pou tha me valoun!

    Comment


      Originally posted by sakisa5 View Post
      Καλησπερα απο ΕΛΛΑΔΑ σε ολον τον ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ της Γερμανιας, θα ηθελα απο καποιους πατριωτες να με ενημερωσουν σε πιο κρατηδιο της χωρας ειναι η ενσωματωση των ΕΛΛΗΝΩΝ πιο δυνατη, και κυριως πιο οργανωμενη η ΕΛΛΗΝΙΚΗ κοινοτητα ....διοτι μετα το πασχα σκοπευω να αναζητησω διαμονη στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ.....ευχαριστω.
      ??????ας μας βοηθησει καποιος....κ εμενα με ενδιαφερει...τον ιουλιο θα φυγουμε κ εμεις ... ευχαριστω εκ των προτερων...

      Comment


        andreass87 eyxaristw gia thn apantisi.
        mipws kserete an iparxei kapoio site sto opoio na zitoun ipallilous gia ta ellinika estiatoria sto monaxo?

        Comment


          Originally posted by ΖΟΙ1984 View Post
          andreass87 eyxaristw gia thn apantisi.
          mipws kserete an iparxei kapoio site sto opoio na zitoun ipallilous gia ta ellinika estiatoria sto monaxo?
          Home - www.job-gastro-express.de
          Ελληνικο γραφειο ευρεσης στην Γερμανια προσφερει εργασια Γερμανια,Αυστρια « εργασια διαθέσιμες θέσεις εργασίας
          Εργασίες: Εργασίες σε Γερμανία

          Comment


            thanx australian.aneidikeuti kai xwris gnwsi tis germanikis glwssas, na koitaw gia elliniko estiatorio?gia na vrw doyleia se ergostasio einai pithano?

            Comment


              Καλημέρα.
              Υπάρχει κανένας τυπογράφος, η κάποιος που να ξέρει από εκτυπώσεις στο φόρουμ;

              Comment


                Originally posted by vasizo View Post
                Καλημέρα.
                Υπάρχει κανένας τυπογράφος, η κάποιος που να ξέρει από εκτυπώσεις στο φόρουμ;
                Καλημέρα συνάδελφε. Είμαι 37 με 10+ εμπειρια στις ψηφιακες εκτυπωσεις. Εγω είμαι μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας. Αν δεις στη σελιδα του γερμανικού ΟΑΕΔ έχει παρα πολλές αγγελίες στο κλάδο μας. Παρόλο που εχω ζησει παλιότερα στη Γερμανία για 2 χρόνια με χαλάει λίγο η γλώσσα γιατί ολα αυτά τα χρόνια σε προγραμματα και μηχανές χρησιμοποιώ τα αγγλικά κάτι που στη Γερμανία δεν παιζει αφου τα εχουν όλα στα γερμανικά. Απ'την άλλη βεβαια μια ιδέα είναι όλα. Εγω το σκέφτομαι ακομα και δεν εχω καταληξει που θα παω.

                Comment


                  Originally posted by lazaros View Post
                  Καλημέρα συνάδελφε. Είμαι 37 με 10+ εμπειρια στις ψηφιακες εκτυπωσεις. Εγω είμαι μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας. Αν δεις στη σελιδα του γερμανικού ΟΑΕΔ έχει παρα πολλές αγγελίες στο κλάδο μας. Παρόλο που εχω ζησει παλιότερα στη Γερμανία για 2 χρόνια με χαλάει λίγο η γλώσσα γιατί ολα αυτά τα χρόνια σε προγραμματα και μηχανές χρησιμοποιώ τα αγγλικά κάτι που στη Γερμανία δεν παιζει αφου τα εχουν όλα στα γερμανικά. Απ'την άλλη βεβαια μια ιδέα είναι όλα. Εγω το σκέφτομαι ακομα και δεν εχω καταληξει που θα παω.
                  Λάζαρε ξέρεις μήπως τη μεροκάματο παίζει για (Μοντάζ Prepress Ctp) με 20ετη εμπειρία;

                  Comment


                    Originally posted by vasizo View Post
                    Λάζαρε ξέρεις μήπως τη μεροκάματο παίζει για (Μοντάζ Prepress Ctp) με 20ετη εμπειρία;
                    Δεν έχω ιδεα γιατί δε βαζουν μισθους στις αγγελιες αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι 2000+. Αν ξερει καποιος άλλος καλώς να μας πει.

                    Comment


                      Originally posted by kosofos
                      Ρε παιδιά σας παρακαλώ μην αναπαράγετε τέτοια αχαρακτήριστα φαντασιακά δημιουργήματα (προσπαθώ να είμαι κόσμιος) των δημοσιογράφων. Ο λαικισμός έχει και τα όρια του...έλεος.

                      οκ το εβγαλα
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        Μα δεν είναι ψέματα ότι μας ελέγχουν στο αεροδρόμιο μόλις φτάσουμε. Έχω πει και σε άλλο μου post ότι μόλις προσγειώθηκε το αεροπλάνο μου, μας περίμενε η αστυνομία και μας έλεγξε τα διαβατήρια και τις ταυτότητες. Όσοι λοιπόν είχαν ταυτότητα τους ρωτούσαν αν είναι Έλληνες και που μένουν στην Ελλάδα. Υπήρχε κόσμος που δεν μπορούσε να μιλήσει ούτε γερμανικά, ούτε αγγλικά και μερικοί ούτε καλά ελληνικά. Με αυτούς δεν ξέρω τι έγινε....
                        Απλά το συγκεκριμένο άρθρο δεν τα λέει και πολύ σωστά τα πράγματα. Δηλαδή είναι "Απίστευτό" το γεγονός ότι μας ελέγχουν στο αεροδρόμιο της Γερμανίας και ΔΕΝ είναι απίστευτο ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία μέριμνα, καμία προφύλαξη και επιπλέον μπορεί και η κουτσή Μαρία να βγάλει (με το αζημίωτο βεβαίως βεβαίως) ελληνική ταυτότητα και να κυκλοφορεί ελέυθερα στην Ευρώπη?
                        Δείτε και εδώ
                        Δεν είναι φανταστικό δημιούργημα είναι πραγματικότητα, απλά σημασία έχει απο πια πλευρά το βλέπεις το θέμα και πως το παρουσιάζεις.
                        making the wrong move at the right time

                        Comment


                          η συνθηκη του Σενγκεν εχει να κανει καθαρα με τον ελεγχο στα συνορα και τιποτα παραπανω.
                          Και ως ενα σημειο δεν ξερω γιατι παραξενευομαστε. Εχουμε εδω και ενα μηνα που λεμε στα καναλια για 1.000.000 παρανομους μεταναστες. Ειναι γνωστο οτι υπαρχει κυκλωμα με πλαστα διαβατηρια κλπ...αναμενομενο δεν ειναι να ενταθουν οι ελεγχοι για οσους ταξιδεουνυ απο Ελλαδα προς αλλες χωρες;..


                          ΥΓ
                          Εμενα με ειχαν σταματησει για ελεγχο στο αεροδρομιο στο Μοναχο το 2007 (που δεν υπηρχει ουτε κριση ουτε τιποτα)

                          Comment


                            Πόσα χρήματα για την αρχή;

                            Γεια σε όλους. Μετά από πολλή σκέψη και αναζήτηση κατέληξα ότι θέλω να μεταναστεύσω στη Γερμανία και είμαι στο στάδιο αναζήτησης εργασίας...

                            Υπάρχουν δυο βασικές εναλλακτικές αν θέλω να δουλέψω στον τομέα μου: η μία είναι από ένα γραφείο εύρεσης εργασίας που μου ζητάει να διαβάσω μερικά γερμανικά ωστε να μάθω τα βασικά για κάποιους μήνες και μετά να επικοινωνήσω μαζί τους για να δουνε τί έχουνε για μένα (υποτίθεται ασχολούνται ιδιαίτερα με τον τομέα μου).
                            Η άλλη είναι να στείλω απο μόνη κάποια βιογραφικά άμεσα σε αγγελίες που βρήκα, που ζητάνε μόνο τα αγγλικά τα οποία τα έχω.
                            Αλλά... αν με καλέσουνε στη Γερμανία για συνέντευξη και πρέπει να πάω εκεί τί κάνω;;; Δεν έχω καθόλου χρήματα αυτή τη στιγμή για να παρουσιαστώ για μια συνέντευξη και πόσο μάλλον για να μείνω κανονικά στη Γερμανία γιατί είμαι άνεργη. Οπότε άκυρο το δεύτερο.

                            Εγώ καταλήγω στο να συνεχίσω να ψάχνω απεγνωσμένα για μια δουλειά εδώ, ημι-απασχόληση, ανασφάλιστη, ό,τιδήποτε, και αφού έχω ένα ποσό τότε να μπω στη διαδικασία να ψάξω για εργασία.

                            Φυσικά μπορώ να κάνω και το άλλο, δηλαδή να ψάξω άμεσα για εστιατόρια που θα μου παρέχεται η διαμονή τουλάχιστον και σιγά σιγά να αρχίσω να ψάχνω στον τομέα μου. Αλλά για να είμαι ειλικρινής με εκφοβίζουν όλοι ότι τα εστιατόρια έχουν φοβερή πίεση, με 12ωρη και βάλε εργασία, ότι δεν τηρούνται συμφωνίες κλπ και αν και έχω δουλέψει έτσι (δηλ.12ωρα με πίεση) , αναρωτιέμαι αν θα τα καταφέρω εκεί έστω και για ένα εξάμηνο... δεν είμαι καλομαθημένη απλώς τα έχω βάλει κάτω και έχω σκεφτεί την καλύτερη και τη χειρότερη λύση για εμένα.

                            Οπότε καταλήγω στο ερωτημά μου... πόσα χρήματα πιστεύετε χρειάζεται κάποιος για την αρχή; Για αεροπορικά εισητήρια-μεταφράσεις εγγράφων-διαμονή-διατροφή (εάν δεν παρέχεται) κ.ά. εάν υποθέσουμε ότι η δουλειά είναι κλεισμένη και δε θα βολοδέρνω ψάχνοντας;

                            Comment


                              Gia ena atomo ego nomizo peripu 4000e oxi vevea gia ena mina ala den kseris gia poses mines na vris dulia,mipos tha vris amesa mipos metha 3 mines.

                              Comment


                                βασικα καταλαθως εβαλα εδς το θέμα, ηθελα να το βασω στην κατηγορία "Ενοικιο, Σπιτι και Γενικα Εξοδα". Αν μπορει καποιοσ διαχειριστης να το κανει...
                                Κοστα σε ευχαριστώ για την απάντηση...

                                Comment

                                Working...
                                X